Muuto: severský design nevšedne

DesignVille.sk

Môžu tradičné dizajnové prístupy a nová perspektíva fungovať dohromady? Dánska značka Muuto ukazuje, že áno. Samotný názov, ktorý je fínskym výrazom pre zmenu, odkazuje na snahu obohatiť klasický severský dizajn o nevšedný pohľad a jedinečné kolekcie nábytku, svietidiel a doplnkov. Značka, ktorú na Slovensko prináša e-shop so škandinávskym nábytkom DesignVille.sk, tak vo svojich kúskoch spája precízne spracovanie, funkčnosť aj hravú estetiku.

DesignVille.sk

Značka pôvodom z Kodane reprezentuje súčasný škandinávsky dizajn. Ten približuje ľuďom prostredníctvom radov stoličiek, stolov, pohoviek, svietidiel i praktických doplnkov a dekorácií, ktoré vznikajú v spolupráci s poprednými dizajnérmi. Obohatiť ním svoj interiér môžete aj vy – v nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ktoré kúsky by vám nemali uniknúť.

DesignVille.sk

Časom overený design

Ikonické rady nábytku a svietidiel značky Muuto sú charakteristické jednoduchými, napriek tomu nápaditými tvarmi, rovnako ako jemnými farbami nesúcimi sa v duchu severského štýlu. Do sŕdc milovníkov nordického dizajnu sa značka Muuto zapísala celým radom produktov.

Medzi tie najvýraznejšie patrí sedacia súprava Outline, rad stoličiek a barových stoličiek Fiber či kolekcia stolíkov Around. Medzi svietidlami nemožno zabudnúť kolekcie ručne lakovaných lámp Ambit, odolných závesných svietidiel Unfold alebo lampy E27 vychádzajúce z klasických žiaroviek. Osobitý štýl môžete do svojho domova vniesť aj pomocou vešiakov The Dots.

DesignVille.sk

Novinky zo Škandinávie

Najnovšia kolekcia rozšírila sortiment o novú pohovku In Situ vo vzdušnom, elegantnom štýle. Dizajnérske duo Anderssen & Voll ju navrhlo s ohľadom na rôzne interiérové ​​riešenia. Vďaka deviatim modulom si pohodlné sedenie navrhnete presne podľa svojich predstáv.

DesignVille.sk

S novou perspektívou pristupuje značka aj k zavedeným kolekciám, ktoré obohacuje o ďalšie dizajnové prevedenia. O nové kúsky sa rozrástla napríklad kolekcia Workshop dizajnérky Cecilie Manz. Rad stoličiek a konferenčných stolíkov charakteristický perfektným remeselným spracovaním a minimalistickým dizajnom teraz ponúka aj jedálenské stoly.

DesignVille.sk

Za severským dizajnom do DesignVille

Vybrať si z rozmanitého sortimentu značky Muuto môžete na e-shope DesignVille.sk alebo osobne v brnenskom showroome v ČR, kde na vás čaká selekcia spomínaných zástupcov dánskeho dizajnu, ale aj ďalší nábytok, tapety, svietidlá a doplnky značiek, ako sú Vitra, HAY, Bomma, &Tradition a ďalšie.

Opravujeme sprchový kút

shutterstock

Škáry a netesniaci silikón

Silikón má v sprchovom kúte jednu z najdôležitejších funkcií – tesnenie. Nájdeme ho po obvode vaničky alebo ako výplň škár medzi kachličkami v sprchovom kúte. Časom sa ale môže stať, že zoschne, prestane byť priľnavý alebo začne plesnivieť. Riešenie je však jednoduché. Najskôr silikón zo škár vyrežte, vyčistite ich a nakoniec vysušte. Potom aplikujte polyuretánový tmel, ktorý bežne zoženiete v obyčajných hobby marketoch alebo obchodoch so stavebnými potrebami. Je tuhší ako silikón, preto jeho aplikácia trvá dlhšie a môže byť namáhavejšia. Vaše úsilie sa však oplatí, pretože takto ošetrené škáry vydržia ako nové aj po dlhšej dobe používania sprchového kúta. Čo sa týka poničeného silikónu okolo sprchovej vaničky, pri oprave sa zamerajte predovšetkým na rohy medzi stenou, kútom a práve vaničkou. V týchto miestach totiž voda často zateká a následne tvorí nepríjemné plesne.

Poškodenie sprchovej vaničky

V prípade, že je sprchová vanička poškodená v menšom rozsahu (tzn. ryhy, hlboké maximálne 1 mm), je možné ju opraviť prebrúsením a následným vyhladením leštiacou pastou. Najprv poškodené miesto dôkladne očistite neabrazívnym práškovým čistiacim prostriedkom. Potom ho opláchnite vodou a zaistite, aby na povrchu nezostali žiadne zvyšky spomínaného čističa. Následne sa môžeme presunúť na brúsenie. Brúste s rozmyslom a najlepšie po častiach. Nakoniec svoje dielo priveďte k dokonalosti pomocou leštiacej pasty. Závažnejšie poškodenia sú bohužiaľ neopraviteľné, najmä ak je vanička priamo prasknutá. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, ako ju vymeniť za novú. K prasknutiu dochádza predovšetkým na vaničkách z nekvalitných materiálov, preto sa hneď na začiatku zariaďovania oplatí vyberať starostlivo a nebáť sa investovať do niektorého z drahších modelov.

shutterstock

Prasklina na skle?

Praskliny na sklenených zástenách sprchových kútov nebývajú častým problémom, avšak pokiaľ sa predsa len nejaká prasklinka objaví, mali by ste konštrukciu rozobrať a poškodené sklo vytiahnuť. Tento postup je potrebné vykonať s maximálnou opatrnosťou, aby nedošlo k zraneniu, pretože pri manipulácii sa prasklina na skle môže ešte zväčšiť. V žiadnom prípade sa ju nepokúšajte zalepiť alebo zakryť, toto počínanie rozhodne nie je bezpečné. Prasklina by sa totiž neustálym namáhaním ešte zväčšila. Bohužiaľ, je nutné objednať sklo úplne nové.

shutterstock

Zbavte sa nevzhľadných škvŕn!

Zub času tiež často zaviní to, že sprchový kút postihnú nevzhľadné škvrny, ktoré však nie je možné zmyť bežnými čistiacimi prostriedkami. Teraz ale nadišiel čas sa ich zbaviť! Začnime organickejšími metódami. Hoci sa to zdá neuveriteľné, prírodné cesty majú často oveľa väčšiu moc ako obyčajné čistiace prostriedky. Prvým pomocníkom je obyčajný citrón. Rozkrojte ho na polovicu a potrite ním všetky znečistené miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite vodou. Rovnaké čistiace účinky má aj jedlá sóda a postup je teda rovnaký ako s citrónom. Ak škvrny stále nevymizli, je načase presunúť sa k chemickým cestám. Vyskúšajte roztok bielidla s vodou (v pomere 1:1) alebo 10% roztok kyseliny chlorovodíkovej. Túto kyselinu je možné zakúpiť v železiarstve alebo v obchode s domácimi potrebami. Roztok naneste handričkou, rozotrite a po pár minútach opláchnite. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, odporúčame pracovať v gumových rukaviciach a ochranných okuliaroch.