Najlepšia outdoorová výbava pre komfortné spanie v prírode a mimo domu

Ruta Zukauskaite/Shutterstock.com

K takémuto pohodliu, či už si vyberiete za cieľ relaxu obľúbený dovolenkový rezort alebo prostredie záhrady v blízkosti domu, však potrebujete aj kvalitnú outdoorovú výbavu. A stan so spacákom  k nej určite patria, tak si poďme tieto doplnky spoločne vybrať. 

Radosť budú mať aj vaše malé deti, ktorým môžete týmto spôsobom a výberom kvalitnej outdoorovej výbavy vytvoriť na blížiace sa prázdniny ideálne podmienky. 

Ako si vybrať kvalitný stan?

Ak sa aktuálne zaoberáte otázkou, ako si vybrať kvalitný stan, máme pre vás niekoľko dobrých  rád. Výber tých najlepších stanov pre vaše potreby si vyžaduje veľa premýšľania, pretože na trhu je množstvo špeciálnych modelov, ktoré možno použiť v rôznych ročných obdobiach. Treba si uvedomiť, že ak milujete pobyt v prírode po celý rok, stan, ktorý si kúpite na letné kempovanie asi v zime moc nevyužijete.  

Obdobie, kedy budete kempovať, je teda rozhodujúce. Z tohto pohľadu sú preto stany rozdelené do 3 základných kategórii na letné, zimné a celoročné stany. To však nie je jediné kritérium výberu. 

Ahturner/Shutterstock.com

Uprednostnite čo najvyššiu odolnosť a izoláciu materiálu

Aby ste si užili pobyt v stane bez prekážok a nepríjemných pocitov, uistite sa radšej, že je vami zvolený model vyrobený z nepremokavého materiálu. Prekontrolujte si šitie a švy, ktoré by mali byť zároveň odolné aj voči poveternostným vplyvom. Dažďová voda sa predsa ľahko dostane aj cez tie najmenšie otvory. Veľmi dôležitá je v tomto smere aj podlaha, ku ktorej by voda nemala mať žiadny prístup. Pre dodatočnú ochranu môžete na zem rozložiť aj plachtu. Nechcete predsa spať na mokrej zemi, však?

Užite si príjemnú atmosféru

Spanie v stane počas horúcej letnej noci môže byť dusivé. Poistiť si preto svoje i pohodlie detí môžete aj všetkými dôležitými odpoveďami na otázku, ako si vybrať dobrý spacák. O to viac, ak priestor zdieľate s viacerými osobami. Ak máte k dispozícii kvalitný spacák, v mnohých prípadoch sa zaobídete aj bez stanu. 

V súvislosti s príjemnou atmosférou v stane sa tiež uistite, že má tento outdoorový doplnok – stan aj spacák – potrebné vetracie otvory na všetkých stranách. Zvyčajne sú prekryté sieťkami, aby vás v noci neprekvapila neželaná návšteva hmyzu a nedoštípali nepríjemné komáre. 

Myslite na pohodlnú inštaláciu v náročnom teréne

Vybrať si stan, ktorý sa dá postaviť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie, je ďalší základný bod výberu. A v prírode s nepoddajným terénom a nevyspytateľným počasím sa o tom veľmi rýchlo presvedčíte. Ďalšia vec je, že nechcete asi stráviť 2 alebo 3 hodiny nastavovaním príliš komplikovaného zariadenia, ktoré v konečnom dôsledku stan ani zďaleka nepripomína. 

Ako vidíte, kúpiť si ten najlepší stan so spacákom nemusí byť vždy nevyhnutne zložitý proces. Opäť platí, že ak ste si kúpili to najdrahšie, neznamená, že máte aj to najlepšie. Naopak, ak budete mať pri výbere na pamäti všetky dôležité veci, ktoré sme si spomenuli, užijete si vy alebo deti zábavu a relax pod „holým“ nebom a v prírode bez nervov a stresu.

Zjesenieva sa už v každom okolí domu. Na čo nezabudnúť?

Quintanilla / Shutterstock.com

V lete bolo vody dosť! Teraz je najvyšší čas na zakrývacie nepremokavé plachty

Mnohé z tohto sortimentu nesú prívlastok zazimovacie, čo súvisí s ich hlavnou funkciou. Chránia bazény pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi po celé obdobie, keď ich nevyužívame. Zabraňujú nielen nadmernému zakaleniu vody, ale aj celkovému opotrebovaniu na konštrukcii. Ideálne, keď zodpovedajú všetkým typom bazénov a sú dostupné aj v menej štandardných rozmeroch. Sezónne zakrývacie nepremokavé plachty nevyžadujú žiadnu náročnú manipuláciu, jednoducho ich stačí dostať cez hrany bazéna. Niektoré ďalej len uchytíme pomocou lanka, resp. použijeme modely z polyetylénu s okami po okrajoch na uchytenie.

Viete, že už pri gramáži 70 g/m2 sú tieto plachty dostatočne silné na zamedzenie zvýšenej vlhkosti vo vnútri bazénu, prenikania opadaného lístia, hmyzu a iných nečistôt víriacich v jesennom vetre?

Jeseň má svoje čaro, ale aj silu

Intenzitu a dôsledky poveternostných zmien nám teda nikto bližšie nešpecifikuje. Preto sa radšej pripraviť na to horšie ako lamentovať, keď už vietor berie všetko, čo mu príde do cesty. Vyberáme textíliu na bazény len u overených predajcov s popisom základných funkčných vlastností a podľa najlepších hodnotení medzi zákazníkmi. Aj tí pred vami si zvolili posilnenú plachtu pozdĺž okrajov, aby nedošlo k nadvihnutiu vplyvom vetra alebo k úplnému znehodnoteniu. Takto podobne postupujeme pri každej textílii a špecifickej agrotextílii na prekrytie alebo mulčovanie pri výbere netkaných alebo hrubých tkaných modelov.