Najpokrokovejšie čerpadlá na trhu vizitkou každej domácnosti

NAPA / Shutterstock.com

Aký je princíp fungovania tepelných čerpadiel? 

Zjednodušene možno tepelné čerpadlá predstaviť ako uzatvorený okruh na získavanie tepla zvonku a na jeho odovzdávanie pre vykurovací systém. Výmena tepla prebieha pomocou kompresora, elektromotoru a samotného výmenníka. Už z princípu vyplýva, že v okruhu má kompresor za úlohu stláčať pary a zahrievať ich na vysoké teploty. Následne sa dostávajú do výmenníka tepla a kondenzujú na kvapalinu. Tu dochádza k výmene tepla a následným úpravám, aby sa médium postupne schladilo a odparilo. 

Výhodou čerpadiel a celého systému je, že na ohriatie nie je potrebná vysoká teplota. Systém veľmi dobre pracuje so zdrojom tepla s potenciálnou teplotou okolo 2 °C. Môže ísť o vzduch alebo o energiu zo zeme. 

Montáž tepelných čerpadiel úspešná aj u vás 

Spôsob fungovania a výhody v praxi sú základným kritériom, aby domácnosti vôbec zvažovali montáže tepelných čerpadiel. Zaujímajú ich čísla a návratnosť, ako pri každej inej novej technológii. Tepelné čerpadlá sú kontrolovaným a stále vyhodnocovaným systémom, keďže zasahujú do bežného chodu domácností. V praxi sa osvedčilo, že úspešnou montážou tepelného čerpadla dokážeme ušetriť približne 70 % nákladov na vykurovanie. Predstaviť návratnosť projektu v číslach si už vyžaduje precíznejšie poznať „okolie. Hovoríme o špecifikách výstavby, o prístupe k zdroju tepla a o znalostiach a efektivite dodávateľa. Za „ideálnych“ podmienok sa z prvej návratnosti investície tešíme približne po 5 rokoch. 

Alergény v domácnosti: Zbavte sa ich účinne v každej miestnosti!

alergény v domácnosti

Kýchanie, slzenie očí a ďalšie prejavy alergie nie sú v tomto období ničím nezvyčajným. Alergény v domácnosti vedia poriadne znepríjemniť život, no nevešajte hlavu. Máme pre vás niekoľko účinných krokov, ako znížiť množstvo alergizujúcich látok v byte či dome. Ak sa u vás dlhodobo objavujú príznaky alergie či astmy, vytvorte si doma prostredie, ktoré aspoň čiastočne prinesie úľavu. 

Ktoré alergény v domácnosti nás trápia najčastejšie?

Bytový prach, hmyzí trus a plesne patria medzi bežné domáce alergény. Prach nájdeme snáď v každej domácnosti. Je doslova živnou pôdou pre mikroskopické organizmy zvané prachové roztoče, ktorých trus je spúšťačom alergií. Roztoče sa vyskytujú najmä vo vlhkých častiach domu a tam, kde sa zhromažďujú tzv. ľudské alergény (šupinky mŕtvej kože).

Ak s vami v domácnosti žije aj štvornohý miláčik, vystavujete sa aj tzv. zvieracím alergénom. Odumreté šupinky teplokrvných živočíchov, obsahujúce bielkoviny, môžu u niektorých ľudí vyvolať alergiu. Alergiám a astme nepomáha ani drobný hmyz, v ktorého truse sa nachádza dráždivý proteín.

Uvoľnené výtrusy plesní sú veľmi časté alergény v domácnosti. Môžu v nej pretrvávať po celé zimné obdobie, najmä vo vlhkých priestoroch, ako sú pivnice alebo kúpeľne. Ak používate izbové zvlhčovače, zbystrite pozornosť, pretože aj vďaka nim sa plesniam veľmi darí.

Spálňa

Alergény v domácnosti neobchádzajú ani spálňu. Práve naopak! Keďže v nej trávime asi tretinu života, je to tá najdôležitejšia miestnosť, na ktorú by sa alergici mali zamerať. Poďme sa teda detailnejšie pozrieť, ako si zariadiť spálňu tak, aby v nej panovalo zdravé a bezalergénové prostredie, ktoré vám zabezpečí kvalitný spánok a dokonalý oddych.

 • Podlaha

Väčšina z nás si predstavu ideálnej podlahy v spálni spája s mäkkým kobercom, ktorý navodzuje príjemný, hrejivý pocit. Veď kto by chcel z postele vstať naboso na chladnú podlahu? Nuž pravda je taká, že napriek svojim neodškriepiteľným kvalitám, koberec rozhodne nepatrí do spálne alergika. Najmä nie tie celoplošné. Ak však nemáte inú možnosť, použite radšej nízkoprofilový koberec, ako ten s vysokým vlasom. Na trhu sú našťastie dostupné aj vysávače vybavené technológiou mokrého vysávania, schopné zbaviť koberce prachu a roztočov.

Napriek tomu existujú oveľa lepšie alternatívy podláh. Do spálne alergika je vhodný nealergizujúci, čistý povrch. Najdôležitejším kritériom je ľahká umývateľnosť a antialergická účinnosť podlahy. Trh v súčasnosti ponúka širokú paletu najrôznejších materiálov. Medzi tradičné podlahoviny patrí linoleum a PVC, ktoré sa dajú ľahko čistiť namokro, sú antistatické, možno ich aj dezinfikovať. Sú pevné a pružné. V súčasnosti sa však v interiéroch používajú nové, modernejšie krytiny, vyrobené z prírodných materiálov na báze živíc. Sú ideálne všade tam, kde sa kladú vysoké nároky na údržbu a čistotu.

Veľkej obľube sa tešia aj laminátové podlahové krytiny, ktoré sa výrazne priblížili k povrchu skutočného dreva a pritom si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Aj podlahy z tvrdého dreva sú vhodnou voľbou, ale treba myslieť na to, že údržba si bude vyžadovať ošetrovanie, pravidelné brúsenie a lakovanie. Prednosťou laminátových podlahových krytín je ich ochranná vrstva, ktorá je výrazne odolnejšia proti poškrabaniu či iným oterom v porovnaní s tradičnou drevenou podlahou. Niektoré laminátové podlahy sú vysoko odolné aj voči vode.

Medzi „čisté“ podlahové krytiny patria aj keramické dlažby, ktoré však nie sú veľmi vhodné do spální. Keďže sú pomerne studené, odporúča sa, v prípade ich použitia, umiestniť na dlažbu menší koberček. Taký, ktorý sa bude dať ľahko zrolovať, vyprášiť, vytepovať prípadne oprať.

 • Posteľ a posteľná bielizeň

Ideálna posteľ je taká, ktorej konštrukcia nebráni vetraniu matraca a lôžkovín zo spodnej časti. Postele s uzavretým podstavcom a úložným priestorom sú síce praktické, ale nevyhovujú požiadavke prúdenia vzduchu. Ukladanie perín do úložných priestorov postele či perinákov je navyše aj dosť nehygienické a vytvára tak dobré podmienky pre množenie ľudských roztočov a baktérií.

Rovnako ako výber konštrukcie postele je dôležitý aj výber matraca. Ten by mal byť vyrobený zo zdravotne vyhovujúcich prírodných materiálov. Mal by byť vzdušný a umožňovať čistenie. Ideálne je, ak sa dá matrac rozložiť na časti a prať.

Posteľné plachty, obliečky na vankúše a prikrývky je dobré aspoň raz týždenne oprať, ideálne vo vode s teplotou aspoň na 60 °C. V súčasnosti sa preferujú hypoalergénne materiály a náplne, ako napríklad duté vlákno z bavlny. Náplne z tradičných prírodných matriálov – ovčej vlny alebo peria sú príčinou mnohých alergických ochorení a vôbec sa do spálne alergika neodporúčajú.

 • Záclony a rolety

V spálni používajte záclony a závesy, ktoré sú vyrobené z čistej bavlny, ľanu, prípadne syntetickej tkaniny. Pravidelne ich perte, pretože aj na nich sa usádza prach.

 • Okná

Ak máte doma klimatizáciu, neotvárajte okná (najmä nie nad ránom, kedy sa uvoľnuje najviac peľov). Počas jarného umývania okien, vyčistite pleseň a špinu z okenných rámov, parapiet i okenných sietí.

 • Zariadenie 

Vyberte si nábytok a zariadenie podľa zásady: čím jednoduchšie – tým zdravšie. Platí to pre tvar i materiál, z ktorého je nábytok vyhotovený. Jednoduchý dizajn nábytku umožní ľahkú udržiavateľnosť. Z materiálov je vhodné najmä drevo a materiály, ktoré možno ošetrovať vlhkou handrou. Dobrou voľbou sú ľahko čistiteľné stoličky, komody a nočné stolíky z dreva, kovu alebo plastu, prípadne kože. Vyhnite sa čalúnenému nábytku.

 • Neporiadok

Je ideálne, ak spálňa nie je zároveň aj šatníkom, aby sa do nej zbytočne nezanášali peľové častice z oblečenia a prach z tela. Spálňa by tiež nemala byť skladiskom nepotrebných vecí. Vyhnite sa preplneným policiam, zbytočným doplnkom a horde kníh. Odstráňte z dosahu všetky predmety, ktoré len zbierajú prach. Detské hračky, hry a vypchaté zvieratá skladujte v uložných košoch a zatvorených policiach. Ak ste alergik vyhnite sa aj kvetom. Zem v kvetináčoch často napadajú plesne a na listoch sa zachytáva množstvo prachu.

 • Domáce zvieratá

Zrieknuť sa domáceho miláčika, je pre väčšinu z nás nereálna predstava. Ak máte psa, mačku alebo iné chlpaté zvieratko, skúste ho aspoň držať čo najďalej od spálne. Kúpanie domácich miláčikov aspoň raz týždenne, vám tiež pomôže znížiť alergény v domácnosti.

 • Útulná spálňa alergika

Aj keď sa alergik musí v spálni zrieknuť množstva vecí, neznamená to, že sa jej interiér nedá spestriť. Napriek všetkým obmedzeniam, preferovaniu jednoduchosti a striedmosti, možno spálňu zariadiť tak, aby z nej sálala pohoda a súčasne aby v nej bolo zabezpečené zdravé prostredie. Pekným doplnkom môže byť napríklad umývateľné farebné kožené kreslo. Príjemnú atmosféru dosiahnete aj farbami či tlmeným osvetlením.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

S farbami sa dá v spálni doslova čarovať, pretože ponúkajú množstvo variácií. Výborne sa do nej hodia najmä upokujujúce tlmené odtiene prírodných farieb a chladnejšie tóny. Ak však chcete spálňu rozohriať, môžete pridať aj teplejšie odtiene.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Výborným prvkom na dosiahnutie harmónie a pohodlia sú aj tapety. Pre alergikov odporúčame najmä vinylové, ktoré sú odolné a umývateľné. Dôležitým prvkom v spálni je tiež osvetlenie. Ak použijete viacero svetelných zdrojov, môžete tak nechať vyniknúť zaujímavé detaily.

 • Filtrácia vzduchom

V spálni alergika by mal byť namontovaný a nepretržite zapnutý čistič vzduchu. Benefitom takéhoto čističa je, že nielenže vháňa do miestnosti čerstvý vzduch, ale ho aj zbaví prachu a peľových častíc. Ideálny je vzduchový filter s malými časticami alebo HEPA, ktorý treba nastaviť tak, aby pri spaní smeroval čistý vzduch k vašej hlave. Alergény v domácnosti tak nebudú mať šancu.

Obývačka

 • Podlahové krytiny, zariadenie, okná

Aj v obývačke môžete smelo aplikovať všetky spomínané opatrenia, ktoré sme popísali pri zariaďovaní spálne. Čím viac sa vám ich podarí zaviesť, tým viac eliminujete alergény v domácnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

 • Rastliny

Ideálne je rastliny pestovať vo vyčlenenom priestore, napríklad v zimnej záhrade či verande. Pokiaľ je to možné, umiestnite črepníkové rastliny z obývačky na určitý čas na balkón alebo so záhrady. Sami pocítite, že sa vám uľaví.

 • Zvieratá

Počas najsilnejšej alergickej sezóny je ideálne, ak môžete psíka či mačku nechať počas dňa vonku. Samozrejme v prípade, ak vám to dovolí počasie a priestorové riešenie.

 • Krby

Ak ste alergik, určite sa vyhnite používaniu krbov alebo kachlí na drevo. Dym a plyny môžu ešte viac zhoršiť respiračné alergie. Väčšina krbov na zemný plyn tento problém nespôsobuje a trh ponúka modernejšie a zdravšie riešenia.

Kuchyňa

 • Sporák

V kuchyni sa oplatí investovať do kvalitného digestoru, ktorý odstráni výpary z varenia a zníži vlhkosť v miestnosti. Väčšina digestorov jednoducho filtruje častice varenia, bez vonkajšieho odvzdušňovania.

 • Drez

Umývajte pravidelne nielen riad, ale aj umývadlo a vodovodné batérie. Čistite tiež odtok v umývadle, tak aby ste odstránili zvyšky plesní a potravín.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

 • Chladnička

V chladničke uskladňujeme všetky potraviny, preto je dôležité sa o ňu starať. Utierajte najmä nadbytočnú vlhkosť, aby ste zabránili rastu plesní. Zlikvidujte všetky plesnivé alebo prešlé potraviny. Pravidelne vyprázdňujte odkvapkávaciu misku a vyčistite (prípadne vymeňte) tesnenia okolo dverí.

 • Skrinky 

Poupratujte a vytrite tiež potravinové skrinky a úložné kredence. Ideálne je použiť čistiaci prostriedok na riad a vodu. Potraviny, vrátane krmiva pre domáce zvieratá, skladujte len v uzatvorených nádobách.

 • Potravinový odpad

Ideálne je mať uzavretý odpadkový kôš a odpad denne vynášať. Udržiavanie kuchyne bez zvyškov potravín a omrviniek pomôže znížiť šancu, že sa u vás objaví hmyz či nebodaj hlodavce.

 • Podlaha

Obzvlášť v kuchyni je dôležité mať umývateľnú podlahu. V tomto prípade sa klasickej keramickej podlahe nemusíte brániť. Naopak, plne vyhovuje hygienickým potrebám kuchyne. Vhodné sú tiež laminátové umývateľné povrchy či linoleum.

Kúpeľňa

 • Vetranie

Málokto má v kúpelni okno, zvlášť ak žije v paneláku. Je preto nevyhnutné, na zníženie vlhkosti po kúpeli či sprche, používať kvalitné odsávanie. Zabránite tak vzniku nebezpečených plesní.

 • Podlahy

Do kúpeľne jednoznačne patria umývateľné, oteruvzdorné a protišmykové dlaždice. Určite nepoužívajte koberce. Na podlahu môžete umiestniť textilné osušky, ktoré môžete kedykoľvek ľahko oprať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

 • Steny

Okrem obkladu môžete v kúpeľni použiť aj špeciálnu farbu, ktorá je odolná voči plesniam.

 • Sprcha a vaňa

Po sprche, vaňu alebo sprchový kút vytrite uterákom. Pravidelne ju dezinfikujte a čistite. Ak máte sprchový záves, je dobré ho po čase vymeniť. Starajte sa aj o kúpacie rohože či protišmykové podložky.

Dobré rady pre celú domácnosť

 • Teplota a vlhkosť.

Pamätajte, že horúce, vlhké domy sú živnou pôdou pre alergény v domácnosti, najmä roztoče a plesne. Je dobré teplotu udržiavať približne na 22 °C s relatívnou vlhkosťou maximálne 50 %. Pravidelne (mesačne) čistite alebo vymieňajte filtre s malými časticami v systémoch ústredného kúrenia a v klimatizačných jednotkách

 • Škodcovia

Ak ste objavili v domácnosti škodcov, nepúšťajte sa do “overených babských receptov” a radšej si zavolajte na pomoc profesionálov. Obzvlášť ak potrebujete bezpečne odstrániť zvyšky hmyzu, trusu či hlodavcov. Nevyčistiteľné kontaminované materiály, ako napríklad koberce odstráňte. Umývateľné povrchy môžete vyčitiť použitím 5 % chlórového prípravku (pri čistení však vždy používajte ochrannú masku).

 • Pravidelné čistenie a upratovanie

Domácnosť treba pravidelne udržiavať, v čom nám nepochybne pomáhajú domáci pomocníci. Nemal by vám chýbať kvalitný mop, vysávač, prípadne parný čistič na podlahy. Na čistenie zárubní, dverí, okenných rámov či skiel, použite vlhkú handričku. Ak máte silnú alergiu, noste aj počas upratovania v domácnosti ochrannú rúšku proti prachu.

 • Fajčenie

Zamedzte fajčeniu, v ktorejkoľvek miestnosti u vás doma.