Nápady, ako opticky zväčšiť aj tú najmenšiu obývačku

Photographee.eu / Shutterstock.com

Hoci vaša obývačka nie je najväčšia, nezúfajte! Pri správnom výbere nábytku a doplnkov do nej zmestíte všetko, čo chcete, a dokonca bude pôsobiť väčšie. Ako je to možné? Pri zariaďovaní malej obývacej izby musíte vyberať prvky, ktoré ju budú opticky zväčšovať. Ktoré to sú? 

  • Miesto na sedenie 

Dôležité je, aby ste do miestnosti vybrali nábytok, ktorý dokáže vyplniť priestor. Paradoxom je, že čím menšiu pohovku do obývačky kúpite, tým bude vaša obývačka pôsobiť menším dojmom. Vyberte si preto peknú pohovku, ktorá dokáže vyplniť priestor. Môžete si vybrať dvojmiestnu, trojmiestnu alebo až štvormiestnu.

Samozrejme, nemôžete nakúpiť všetok nábytok vo väčších rozmeroch, pretože by sa mohlo stať, že sa vám do obývačky nezmestí. Jeden či dva väčšie kúsky však celú miestnosť opticky zväčšia. Pod veľkú pohovku môžete pridať malý okrúhly koberec, ktorý tiež dokáže navodiť dojem väčšej miestnosti, a zároveň vyzerá štýlovo a vkusne. Na pohovku môžete pridať veľké vankúše a vyhrať sa tak s celkovým dojmom z izby.

  • Miesto na odloženie vecí 

Či už ide o kávu, časopisy alebo okuliare, vždy je dobré, ak ich máte kam položiť. Skvelými pomocníkmi sú konferenčné stolíky, ktoré zoženiete takmer v každej veľkosti. Ich výhodou je, že ich môžete aj rôzne navrstviť práve preto, že sa dajú zohnať v toľkých podobách a veľkostiach. Ak vám to priestor umožňuje, môžete si kúpiť stolík obdĺžnikového tvaru s krátkymi nožičkami, nad ktorý postavíte okrúhly stolík s vysokými nožičkami. Získate tak oveľa viacej priestoru, ktorý sa dá pekne využiť. 

Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Je už len na vás, aký materiál zvolíte. Všeobecne platí, že čím svetlejšie farby, tým vyzerá miestnosť väčšie a priestornejšie. Môžete si preto zvoliť svetlé drevo alebo sklenený variant. 

  • Vymeňte väčšie za menšie 

Ak už pohovka zaplnila väčšinu izby, je možné, že sa vám veľké skrine do nej nevojdú. To nie je žiaden problém! Namiesto veľkých skríň skúste použiť komody. Môžete si vybrať rôzne typy a postaviť ich do rôznych kútov a na rôzne strany. Pod komody s vysokými nohami môžete dať krabice, a tak si vytvoriť ďalší úložný priestor. 

Vrchná časť komody môže rovnako slúžiť ako odkladací priestor alebo priestor pre rôzne doplnky. Svoje čaro majú aj nízke komody, na ktoré môžete postaviť napríklad televízor. 

  • Malé detaily, ktoré všetko zmenia 

Základom toho, aby izba vyzerala väčšie, sú určite prvky, ktoré sme už spomenuli. Veľkými pomocníkmi sú však detaily, ktorými dojem z väčšieho priestoru ešte posilníte. 

  • Ako sme už spomenuli, svetlé farby opticky zväčšujú miestnosť. Zvoľte preto pri maľovaní stien bielu alebo inú svetlú farbu. 
  • Na okná zaveste záclony a závesy. Dokážu celú obývačku zútulniť. 
  • Vyplňte steny. Je na vás, čo použijete. Môžete si na stenu zavesiť veľké zrkadlo, obrazy alebo hodiny. Môžete pridať poličky, na ktoré poukladáte knihy. 
  • Pridajte rastliny. Rastliny dokážu celú miestnosť oživiť. Kúpte si pekné kvetináče a nenáročné rastliny, o ktoré sa zvládne postarať každý ne-botanik. Vázu s kvetmi môžete položiť aj na konferenčný stolík alebo na vrchnú časť komody. 
  • Zvoľte si osvetlenie, ktoré bude večer vytvárať pohodovú atmosféru. Môže to byť napríklad obyčajná lampa, ktorej svetlo sa dá stlmiť. 

Aj vaša obývacia izba môže vyzerať ako z filmu. Neponáhľajte sa a premyslite si, v akej obývačke by ste chceli sedávať. Potom sa do jej premeny môžete s chuťou pustiť!

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com