Nápady, ako opticky zväčšiť aj tú najmenšiu obývačku

Photographee.eu / Shutterstock.com

Hoci vaša obývačka nie je najväčšia, nezúfajte! Pri správnom výbere nábytku a doplnkov do nej zmestíte všetko, čo chcete, a dokonca bude pôsobiť väčšie. Ako je to možné? Pri zariaďovaní malej obývacej izby musíte vyberať prvky, ktoré ju budú opticky zväčšovať. Ktoré to sú? 

  • Miesto na sedenie 

Dôležité je, aby ste do miestnosti vybrali nábytok, ktorý dokáže vyplniť priestor. Paradoxom je, že čím menšiu pohovku do obývačky kúpite, tým bude vaša obývačka pôsobiť menším dojmom. Vyberte si preto peknú pohovku, ktorá dokáže vyplniť priestor. Môžete si vybrať dvojmiestnu, trojmiestnu alebo až štvormiestnu.

Samozrejme, nemôžete nakúpiť všetok nábytok vo väčších rozmeroch, pretože by sa mohlo stať, že sa vám do obývačky nezmestí. Jeden či dva väčšie kúsky však celú miestnosť opticky zväčšia. Pod veľkú pohovku môžete pridať malý okrúhly koberec, ktorý tiež dokáže navodiť dojem väčšej miestnosti, a zároveň vyzerá štýlovo a vkusne. Na pohovku môžete pridať veľké vankúše a vyhrať sa tak s celkovým dojmom z izby.

  • Miesto na odloženie vecí 

Či už ide o kávu, časopisy alebo okuliare, vždy je dobré, ak ich máte kam položiť. Skvelými pomocníkmi sú konferenčné stolíky, ktoré zoženiete takmer v každej veľkosti. Ich výhodou je, že ich môžete aj rôzne navrstviť práve preto, že sa dajú zohnať v toľkých podobách a veľkostiach. Ak vám to priestor umožňuje, môžete si kúpiť stolík obdĺžnikového tvaru s krátkymi nožičkami, nad ktorý postavíte okrúhly stolík s vysokými nožičkami. Získate tak oveľa viacej priestoru, ktorý sa dá pekne využiť. 

Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Je už len na vás, aký materiál zvolíte. Všeobecne platí, že čím svetlejšie farby, tým vyzerá miestnosť väčšie a priestornejšie. Môžete si preto zvoliť svetlé drevo alebo sklenený variant. 

  • Vymeňte väčšie za menšie 

Ak už pohovka zaplnila väčšinu izby, je možné, že sa vám veľké skrine do nej nevojdú. To nie je žiaden problém! Namiesto veľkých skríň skúste použiť komody. Môžete si vybrať rôzne typy a postaviť ich do rôznych kútov a na rôzne strany. Pod komody s vysokými nohami môžete dať krabice, a tak si vytvoriť ďalší úložný priestor. 

Vrchná časť komody môže rovnako slúžiť ako odkladací priestor alebo priestor pre rôzne doplnky. Svoje čaro majú aj nízke komody, na ktoré môžete postaviť napríklad televízor. 

  • Malé detaily, ktoré všetko zmenia 

Základom toho, aby izba vyzerala väčšie, sú určite prvky, ktoré sme už spomenuli. Veľkými pomocníkmi sú však detaily, ktorými dojem z väčšieho priestoru ešte posilníte. 

  • Ako sme už spomenuli, svetlé farby opticky zväčšujú miestnosť. Zvoľte preto pri maľovaní stien bielu alebo inú svetlú farbu. 
  • Na okná zaveste záclony a závesy. Dokážu celú obývačku zútulniť. 
  • Vyplňte steny. Je na vás, čo použijete. Môžete si na stenu zavesiť veľké zrkadlo, obrazy alebo hodiny. Môžete pridať poličky, na ktoré poukladáte knihy. 
  • Pridajte rastliny. Rastliny dokážu celú miestnosť oživiť. Kúpte si pekné kvetináče a nenáročné rastliny, o ktoré sa zvládne postarať každý ne-botanik. Vázu s kvetmi môžete položiť aj na konferenčný stolík alebo na vrchnú časť komody. 
  • Zvoľte si osvetlenie, ktoré bude večer vytvárať pohodovú atmosféru. Môže to byť napríklad obyčajná lampa, ktorej svetlo sa dá stlmiť. 

Aj vaša obývacia izba môže vyzerať ako z filmu. Neponáhľajte sa a premyslite si, v akej obývačke by ste chceli sedávať. Potom sa do jej premeny môžete s chuťou pustiť!

Ako si vybrať závesy do obývačky – pozrite si 9 inšpirácií

pexels.com

Závesy do obývačky sú síce malým, ale o to dôležitejším doplnkom, ktorý určí celkový charakter miestnosti. Už dávno sú preč časy starých nevzhľadných záclon, na ktoré len padal prach.

Dnešná moderná obývačka si pýta záves, ktorý nielen dobre vyzerá, ale plní i funkciu roliet a žalúzií. Na trhu totiž nájdete závesy s vonkajšou nepriehľadnou vrstvou, ktorá dokáže zatemniť izbu presne tak ako potrebujete.

V tomto článku sa pozrieme na inšpirácie ako si správne vybrať závesy do vašej novej obývačky.

Závesy do obývačky – inšpirácie

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-9

Závesy majú v obývačke dôležitú funkciu akcentu. Zvýraznia a oživia celkový dojem z miestnosti. V tomto prípade žiarové oranžové závesy presvetlia neutrálny čierno-biely tón izby.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-8

Ak nad interiérom premýšľate koncepčne, je dobré zladiť farby závesov s nábytkom, tak ako v tomto prípade. Oceľovo modrá farba pohovky a kresiel vynikajúco ladí so závesmi, ale aj ďalšími doplnkami ako je obraz alebo váza. Všimnite si, ako takáto kombinácia príjemne lahodí oku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-7

Niekedy je lepšie použiť vzorovaný záves, ktorý veľkú jednoliatu plochu opticky rozbije.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-6

Členité okno skvele dopĺňa tento vzorovaný bielo-čierny záves.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-5

Závesy nemusia nutne ladiť  s nábytkom. Vhodnou alternatívou sú interiérové doplnky, ako napríklad vankúše a koberc.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-4

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-2

Aj v tomto prípade majiteľ bytu zvolil kombináciu závesu s doplnkami v interiéri. Výrazná zelená perfektne oživí a zosvetlí aj malú obývačku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-1

Ak preferujete biele farby, je lepšie ak idete do jemných vzorov. Ak by sme použili len bielu, bola by to nuda.

Obrázky: Pinterest.com