Nepremrhajte svoje najkrajšie roky života v kúpeľni

pexels.com

Bez každodennej sprchy si ľudia svoj deň predstaviť nevedia. V modernej spoločnosti sa tento zvyk stal akousi normou, ktorá je diktovaná hygienickými požiadavkami. Pri silnom chemickom zložení niektorých kozmetických prípravkov, ktoré pritom používame, je to však naozaj diskutabilné.

Samozrejme, ľudia sme rôzni a s rôznymi potrebami, závisí tiež od spôsobu života a organizmu, ktorý naň reaguje. Príliš časté sprchovanie v horúcej vode a s použitím množstva prípravkov môže našu pokožku poškodiť. Preto sa snažte svoje nové sprchové kúty využívať rozumne. Nakoniec to oceníte aj v zúčtovacom období na rozumnej spotrebe vody.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Väčšina ľudí sa sprchuje pre hygienické a estetické účely. Sú si istí, že vďaka sprche sú čistejší a zdravší, ale bakteriologické štúdie to často vyvracajú.

Príliš časté používanie antibakteriálnych mydiel a ďalších kozmetických prípravkov môže urobiť viac škody ako úžitku. V dôsledku ich aplikácie sa prírodná ochranná vrstva z pokožky umyje, stáva sa suchšou a tenšou. To vytvára úrodnú pôdu pre mikrotrhliny v koži, cez ktoré môžu prenikať rôzne infekcie, mikróby a vznikať tak “úrodná pôda” pre nepríjemnú mykózu nechtov.

Ak ste si kúpili akrylátové vírivky, pretože si chcete dopriať domáci wellness, pozor aj na obsah chlóru vo vode. Dezinfikuje, no pri častom kontakte môže citlivej pokožke škodiť.

Príliš časté umývanie rôznymi produktami na osobnú starostlivosť okráda našu pokožku aj o jej prirodzené oleje (mazivo) a môže tiež zničiť prirodzenú imunitu osoby. A to aj vtedy, ak je v produktoch vysoký obsah triclosanu.

Kedy treba spozornieť?

Triclosan je zložka pridaná do mnohých spotrebiteľských výrobkov určených na zníženie alebo prevenciu bakteriálnej kontaminácie. Pridáva sa do niektorých antibakteriálnych mydiel a čistiacich  prostriedkov, zubných pást a niektorých kozmetických výrobkov.

Niektoré krátkodobé štúdie však preukázali, že vystavenie vysokým dávkam triclosanu (pri častom umývaní) je spojené so znížením hladín niektorých hormónov štítnej žľazy.

Tiež je známe, že expozícia triclosanu prispieva k tomu, že mnohé baktérie sú potom rezistentné na antibiotiká.

Ako často sa naozaj potrebujete sprchovať?

Pokiaľ ide o zdravie, možno by nebolo na škodu spomaliť. Naše telo je dostatočne inteligentné a dokáže si poradiť aj samo. Niekoľkonásobné čistenie mu môže dokonca uškodiť.

Ak si to však neviete bez sprchy a dokonale zariadenej kúpeľne s prepracovaným zásuvkovým systémom predstaviť, čistá voda by vám uškodiť nemala. Skúste sa však obmedziť na používanie silných aromatických mydiel a sprchových gélov a vaše telo a pokožka sa vám určite za to poďakuje.

Hygge: 23 inšpirácií ako mať šťastný život u vás doma

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.

aČo to vlastne je?

Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.

bHygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.

cDefinuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.

dAko ho teda preniesť do svojho interiéru?

Investujte do sviečok

Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.

eNebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.

fTextilné doplnky

Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.

gNajlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.

hAplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.

iMaličkosti v interiéri

Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.

jTeplo a svetlo domova

Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.

kAk nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.

lCentrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.

mZavolajte dnu prírodu

Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.

nVypnite televízor

A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.

oBez extravagancie

Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.

pDajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.

qVychutnávajte si priestor v každej izbe

Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.

rAby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.

sV kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.

tKútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.

uHygge nie je len pre zimu!

Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.

vHygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:

  • sviečky,
  • textílie,
  • drobné doplnky,
  • drevo,
  • prirodzené svetlo,
  • rodina a priatelia.

Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.

xIdete do toho?

Obrázky: Pinterest.com