Nepremrhajte svoje najkrajšie roky života v kúpeľni

pexels.com

Bez každodennej sprchy si ľudia svoj deň predstaviť nevedia. V modernej spoločnosti sa tento zvyk stal akousi normou, ktorá je diktovaná hygienickými požiadavkami. Pri silnom chemickom zložení niektorých kozmetických prípravkov, ktoré pritom používame, je to však naozaj diskutabilné.

Samozrejme, ľudia sme rôzni a s rôznymi potrebami, závisí tiež od spôsobu života a organizmu, ktorý naň reaguje. Príliš časté sprchovanie v horúcej vode a s použitím množstva prípravkov môže našu pokožku poškodiť. Preto sa snažte svoje nové sprchové kúty využívať rozumne. Nakoniec to oceníte aj v zúčtovacom období na rozumnej spotrebe vody.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Väčšina ľudí sa sprchuje pre hygienické a estetické účely. Sú si istí, že vďaka sprche sú čistejší a zdravší, ale bakteriologické štúdie to často vyvracajú.

Príliš časté používanie antibakteriálnych mydiel a ďalších kozmetických prípravkov môže urobiť viac škody ako úžitku. V dôsledku ich aplikácie sa prírodná ochranná vrstva z pokožky umyje, stáva sa suchšou a tenšou. To vytvára úrodnú pôdu pre mikrotrhliny v koži, cez ktoré môžu prenikať rôzne infekcie, mikróby a vznikať tak “úrodná pôda” pre nepríjemnú mykózu nechtov.

Ak ste si kúpili akrylátové vírivky, pretože si chcete dopriať domáci wellness, pozor aj na obsah chlóru vo vode. Dezinfikuje, no pri častom kontakte môže citlivej pokožke škodiť.

Príliš časté umývanie rôznymi produktami na osobnú starostlivosť okráda našu pokožku aj o jej prirodzené oleje (mazivo) a môže tiež zničiť prirodzenú imunitu osoby. A to aj vtedy, ak je v produktoch vysoký obsah triclosanu.

Kedy treba spozornieť?

Triclosan je zložka pridaná do mnohých spotrebiteľských výrobkov určených na zníženie alebo prevenciu bakteriálnej kontaminácie. Pridáva sa do niektorých antibakteriálnych mydiel a čistiacich  prostriedkov, zubných pást a niektorých kozmetických výrobkov.

Niektoré krátkodobé štúdie však preukázali, že vystavenie vysokým dávkam triclosanu (pri častom umývaní) je spojené so znížením hladín niektorých hormónov štítnej žľazy.

Tiež je známe, že expozícia triclosanu prispieva k tomu, že mnohé baktérie sú potom rezistentné na antibiotiká.

Ako často sa naozaj potrebujete sprchovať?

Pokiaľ ide o zdravie, možno by nebolo na škodu spomaliť. Naše telo je dostatočne inteligentné a dokáže si poradiť aj samo. Niekoľkonásobné čistenie mu môže dokonca uškodiť.

Ak si to však neviete bez sprchy a dokonale zariadenej kúpeľne s prepracovaným zásuvkovým systémom predstaviť, čistá voda by vám uškodiť nemala. Skúste sa však obmedziť na používanie silných aromatických mydiel a sprchových gélov a vaše telo a pokožka sa vám určite za to poďakuje.

Praktické tipy, ako udržať v kúpeľni poriadok

Julia Vadi / Shutterstock.com

Psychicky sa pripravte na organizáciu kúpeľne

Koľkokrát ste si povedali, že tento víkend vyčistíte kúpeľňu? A koľkokrát ste to dodržali? Niet divu, že vo vašej kúpeľni je neporiadok a chaos. Správne nastavenie mysle a mentálna príprava sú pre organizáciu dôležité bez ohľadu na to, ktorú miestnosť riešite. Rovnako dôležitá je aj pevná vôľa – skúste si napríklad na kus papiera napísať, že sa tento víkend pustíte do organizácie kúpeľne, a pripnite si ho na viditeľné miesto. A keď príde čas, nemávnite nad tým rukou a neodsúvajte túto činnosť na iný deň. Ak sa vám naozaj nechce, urobte aspoň malú časť, napríklad skrinku pod umývadlom. Zistíte, že ak sa vám podarí zorganizovať aj tento malý kúsok, naštartuje to vaše ďalšie upratovanie.

Triedenie je zásadou číslo jedna

Skôr ako začnete organizovať, najprv si všetko pekne pretrieďte. Určite nájdete veľa vecí, ktoré vám v skrini ležia už niekoľko rokov, sú po záruke alebo ich jednoducho nepoužívate (naozaj nepotrebujete parfumy spred 5 rokoch, ktoré vám nevoňajú). Ako na to?

1.   Vyberte všetko zo skriniek, políc a zásuviek na jedno miesto.

2.   Vyhoďte všetky prázdne nádoby, odpadky, zatúlané vatové tyčinky a iné veci, ktoré patria do koša.

3.   Skontrolujte dátumy spotreby na výrobkoch a staré výrobky vyhoďte.

4.   Produkty, ktorým ešte neuplynula lehota spotreby, ale ktoré nepoužívate, odložte a možno ich niekomu darujete. Určite ich však nenechávajte v kúpeľni.

5.   Zvyšné produkty roztrieďte do kategórií – napr. sprchovacie produkty, peny do kúpeľa, starostlivosť o pleť, starostlivosť o vlasy, hrebene, vatové produkty atď.

6.   Pozrite sa, či sa v danej kategórii produkty nenachádzajú viackrát, a ak je to možné, duplicitné produkty odstráňte. Naozaj nepotrebujete 5 riaseniek, telové mlieko, ktorého vôňa sa vám nepáči, alebo olej na vlasy, ktorý vám nevyhovuje.

7.   Nakoniec si spíšte zoznam vecí, ktoré potrebujete dokúpiť.

Využite kúpeľňové organizéry

Po vytriedení všetkých výrobkov je čas uložiť ich späť do skriniek. Ak však chcete mať v kúpeľni poriadok a vždy vedieť, kam sa pozrieť a kam siahnuť, použite priehľadné boxy a organizéry. Roztrieďte do nich svoje produkty podľa kategórií. Je to tiež skvelý spôsob, ako mať po ruke všetko, čo potrebujete na rannú a večernú rutinu. Vďaka organizérom navyše nestratíte drobnosti, ako sú gumičky, sponky alebo umelé riasy. Vezmite si teda košíčky, boxy, priehradky, skrátka čokoľvek, čo vám pomôže roztriediť kúpeľňový arzenál a nemať ho len nahádzaný v skrinke alebo zásuvke.

Snažte sa držať pult bez neporiadku

Čistý a uprataný kúpeľňový pult urobí s vašou kúpeľňou zázraky. Zrazu nebude pôsobiť stiesnene, ale naopak vzdušne. Ak potrebujete nechať na pulte veci ako mydlo na ruky, zubnú kefku alebo niečo iné, umiestnite ich dozadu k stene. A ak nemáte inú možnosť, ako nechať na pulte aj ostatné veci, uložte ich do dizajnových škatúľ a organizérov, aby ste udržali priestor čistý.