Nielen pri sťahovaní môžete vymeniť nábytok za nový

August_0802 / Shutterstock.com

Ak izbu, tak jednu z najdôležitejších

Samozrejme nie je potrebné neustále všetko rekonštruovať. Môže sa opravovať vždy len jedna miestnosť, aby toho nebolo hneď tak veľa. Jedna z tých dôležitých je spálňa. Človek tam oddychuje, relaxuje, odpočíva po náročnom dni alebo sa snaží čo najlepšie obliecť. Aby bola prinajmenšom prvá polovica predošlej vety správna, potrebujete správnu posteľ. Tá sa môže líšiť enormným množstvom prvkov. Chcete, aby bola masívna, menšia, s úložným priestorom alebo bez? Taktiež chcete do nej veľké zásuvky, alebo ju radšej budete otvárať dohora? Bude na nožičkách alebo bez nich, či dokonca bude mať operadlo, aby ste sa mohli opierať pri čítaní kníh? Tu začína ešte len výber samotnej postele, ale ak sa zameriate aj výšku a hĺbku, materiál, ktorý je dôležitý najmä kvôli čisteniu a taktiež farbu, ktorá by sa mohla hodiť do spálne a k nábytku. Neskôr budete kupovať pravdepodobne aj samotný matrac, preto nie je jedno, na čom budete spať každý jeden deň. Posteľ viete nájsť aj na internete, nemusíte chodiť len po kamenných prevádzkach, kde ich aj tak nemajú všetky vyložené, aby ste si ich mohli vyskúšať alebo prehmatať. Recenzie zákazníkov vám môžu napomôcť k tomu najdôležitejšiemu, a to k tomu, že je posteľ kvalitná alebo naopak nie je. Všetko ostatné na obrázkoch totiž vidíte. Farbu, dizajn, veľkosť znázornenú pomocou skice s mierami, ale dokonca aj materiál, pretože ak daný materiál už poznáte z iných kusov nábytku alebo jednoducho odkiaľkoľvek, tak si viete predstaviť aj to, ako je ten materiál cítiť v ruke. 

Stock Rocket / Shutterstock.com

Aby sme neostali len pri posteliach

Posteľ je mimoriadne dôležitá, ale to samozrejme aj niečo iné. Vybrať si totiž vhodnú skriňu, kde nebudete mať problém s miestom pre vaše oblečenie, je občas aj tak trochu namáhavé. Mnoho ľudí podceňuje kúpu skrine. Malé nemajú zmysel. Aj keď máte málo oblečenia, časom ju zaplníte a preto je vhodné nachvíľku myslieť dopredu. Ak ste pár alebo manželia, tak veľká skriňa alebo dve menšie sú už samozrejmosťou. Aj keď môžete mať v kúpeľni veľké zrkadlo, zíde sa aj na dverách skrine. Šetrí miesto a je tam nalepené dostatočne pevne, takže sa nemusíte báť rozbitia. Materiál by mal byť dostatočne dobrý a kvalitný, aby udržal aj väčší nápor oblečenia alebo iných vecí, ktoré do skrine odložíte. Záťaž je totiž pri veľkých skriniach dôležitá. Určite nechcete, aby sa vám z ničoho nič rozbila pod ťarchou pár kusov oblečenia a iných vecí, ktoré by masívnejšie drevo pravdepodobne bez problémov udržalo. 

Lordn / Shutterstock.com

Dokonca by bolo vhodné myslieť ja na osvetlenie. Výber je obrovský a môžete si určiť, či chcete len jedno svetlo alebo niekoľko po celej miestnosti. Veľmi záleží aj na to, ako ho tam budete potrebovať. Ak tam chcete tráviť čas aj mimo spánku, tak sú vhodné určité silné svetlá, prípadne ich väčší počet, aby sa pri nich dala čítať napríklad aj kniha. Nezabudnite však, že do spálne je vhodné umiestniť osvetlenie vo farbe teplej bielej, keďže nesprávna voľba môže spôsobovať problémy so zaspávaním.

Ako vám vintage nábytok môže zútulniť bývanie: 23 inšpirácií

Nadčasový, originálny a šetrí životné prostredie. Takýto je vintage nábytok, ktorý nie je len pre milovníkov starožitností, ale nadchne aj zástancov moderného bývania. Čo je pre neho typické, a ako ním oživiť svoj domov?

01Byť starým nestačí

Mnohí ľudia pripisujú slovnému spojeniu vintage nábytok iba prídavné meno starý. Nemalo by však ísť o výlučne technickú záležitosť, ale pri jeho výbere by ste sa mali zamerať aj na to, či konkrétny kus nábytku zodpovedá štýlu a prevedeniu danej doby, v ktorej sa objavil.

02Siahajte po nábytku z masívneho dreva. Nevzdávajte sa ani vtedy, ak je trochu poškodený. Vintage nábytok môže zdvojnásobiť svoj potenciál práve tým, že ho premaľujete, vyleštíte a jednoducho obnovíte.

03Všímajte si nálepky na nábytku, či iné známky, ktoré hovoria o výrobcovi. Skúste ich názov zadať do googlu, a možno aj vďaka tomu objavíte ďalšie inšpirácie.

Ak je vintage nábytok príliš poškodený, a vy nemáte žiadne zručnosti s čalúnením, či patinovaním, môžete sa obrátiť na ľudí, pre ktorých je reštaurovanie starých nábytkov hračka. Môžete však konkrétny kus nábytku celkom rozdeliť a využiť jeho súčasti niekde v dome.

04Dáva domu unikátny vzhľad

Vintage nábytok sa v súčasnosti stáva unikátnym kusom, nie ako v dobe, keď bol masovo vyrábaný aj s ostatnými kusmi nábytku. Kedysi boli staré kusy nábytku všadeprítomné. Dnes sú nezvyčajné a dávajú priestoru osobitý štýl a individualitu.

05Aj keď kategória vintage nábytok pokrýva rôzne obdobia a roky, môžete si vybrať jednu z nich a pretvoriť svoj domov na éru, ktorou ste sa inšpirovali.

06Druhou možnosťou je kombinovať nábytok z rôznej dekády, spojiť miestnosť aj prostredníctvom formalít a doplnkov, a vytvoriť tak harmonický a koherentný vzhľad.

07Môže byť vintage nábytok biely?

Ďalším úskalím pri rozhodovaní sa, aký by mal byť vintage nábytok, je farba. Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. Áno, biela farba je v tomto smere viac než populárna.

08Zároveň sa rôzny starý nábytok často zrenovuje práve tým, že sa natrie bielou farbou. Obľúbené patinovanie dáva nábytku druhú šancu, a vytvára z neho vintage nábytok.

09Priateľský k rozpočtu

Jednou z výhod vintage nábytku je to, že je priateľský aj k rozpočtu. Za starší, používaný nábytok nemusíte platiť toľko, ako keby ste si kúpili nový. Navyše pri jeho používaní sa už veľakrát potvrdilo pravidlo – Staré, ale dobré.

10Výhodný aj pre planétu Zem

Tým, že si kúpite alebo opravíte starší nábytok, podporujete aj planétu Zem. Trend udržateľnosti je totiž populárny aj v nábytkárskom priemysle.

11Po praktických informáciách sa poďte pozrieť na to, aký vintage nábytok je do vašich izieb najvhodnejší.

Spálňa

Vintage nádych dosiahnete maličkosťou, akou je záhlavie postele. Môžete naň použiť staré dvere, rámy okien, a teda konkrétne vintage kusy nábytku, ktoré rozdelíte na menšie časti a vytvoríte miesto s príbehom.

12Do spálne sú však ideálne  aj vintage postele, ktoré aj s týmto prívlastkom kúpite v rôznych predajniach nábytku či eshopoch.

13Okrem tohto netradičného prvku si do vintage spálne môžete zobrať aj staré nočné stolíky, skriňu, či bočné stolíky.

14Obývačka

Zamerajte sa na maličkosti, akými sú kreslá, či pohovka. Aj najmenší detail vie z obývačky vytvoriť miesto plné vzácnych chvíľ práve prostredníctvom vintage nábytku.

15Podobne je na tom stolík, nábytok, bar, či polička, ktoré tiež môžu niesť vintage nádych. Obývačka s týmito atribútmi dodáva priestoru pocit domova.

16Kuchyňa

Milovníci tradícií sa vintage nábytkom v kuchyni určite nadchnú. Môžete v nej staviť na romantiku a orientovať sa na klasické drevo a biele farby.

17Pri tvorbe vintage kuchyne nie je dôležitý len nábytok, ale aj doplnky, ktoré dajú celému priestoru punc elegancie.

18Pokiaľ kuchyňu radi využívate na dlhé posedenia pri jedle, klasický okrúhly stôl, ktorý bol na výslní v 60. rokoch, bude skvelou voľbou vintage nábytku.

19Kúpeľňa

Vintage nábytok do kúpeľne môžete ľahko získať zo starých šatníkov, komody, či baru, ktoré môžete použiť na bielizeň, či na úschovu iných potrieb.

20Vhodné sú aj staré zrkadlá.

21Vintage kúpeľňa miluje netradičné vane a umývadlá.

22A veľa malých doplnkov, vďaka ktorým si túto miestnosť v dome zamilujete.

23Vintage nábytok vytvorí z vášho bytu či domu útulné miesto na život. Pri jeho výbere sa môžete riadiť aj nasledujúcimi charakteristikami:

  • Starý, ale dobrý
  • Elegantný
  • Pohodlný a praktický
  • Drevený
  • Patinovaný
  • Miluje doplnky v neutrálnych (béžové, sivé, biele) a pastelových farbách (najmä jemné zelené, modré a ružové farby)

Obrázky: Pinterest.com