Obliečky do postieľky: Ako sa o ne starať?

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

O pravidelnom praní detských textílií sa hovorí veľa a často. Je to dôležité nielen v období, v ktorom čelíme zvýšenému výskytu vírusov, ale skrátka celoročne. Deti trávia v postieľke až príliš veľa času na to, aby ste ich údržbu odflákli.

A keď už vyberáte štýlové obliečky do detskej postieľky, ktoré chcete mať do bodky zladené s detskou izbou, potom by bola škoda starostlivosť zanedbať. Ak hľadáte stále tie pravé, jednotlivé materiály, farby i motívy si môžete prehľadne vyfiltrovať napríklad na vyhľadávači Biano.sk. V prípade, že tie vysnívané už máte, ideme ďalej, a zameriame sa na starostlivosť.

{FamVeld} / Shutterstock.com

Ako často detské obliečky meniť?

Pretože sa v posteľnom prádle počas noci hromadia baktérie, pot, odumreté kožné bunky i roztoče, mali by ste ho meniť minimálne raz za 14 dní. Pri menších bábätkách, alebo deťoch s alergiami na prach a roztoče, perte obliečky ešte častejšie, ideálne raz za týždeň. Čím dlhšie obliečky necháte bez vyprania, tým hlbšie sa špina a pot dostanú.

Posteľná bielizeň sa perie zvlášť a naruby

Hoci stlačiť tlačidlo na práčke a zapnúť program “posteľné” zvládne každý, ešte zďaleka to nemusí znamenať ich úspešné vypranie. Obliečky do postieľky sú celkom objemné. Preto nerobte tú chybu a neperte všetko naraz. Prací prostriedok tak neprenikne všade.

Ak máte menšiu práčku, posteľné prádlo rozdeľte do viacerých várok. Perte ich obrátene, naruby, a ideálne zapnuté gombíkmi alebo zipsom, aby potom bielizeň v postieľke vyzerala ako z obrázka.

Ideálna teplota na pranie detských obliečok je od 40 do 60 stupňov

Detské, alebo vaše obliečky, či ďalšie lôžkoviny perte pri 40 až 60 stupňov. Biele alebo bavlnené kúsky až na 60 stupňov. Naopak, jemnejšie materiály ako je krep, perte pri nižšej teplote. Obľúbencom nízkych teplôt prania je aj mikroplyš, ktorý stačí prať na 30 °C, navyše veľmi rýchlo schne. Alergikom znova odporúčame vyššie teploty, ideálne aj 90 stupňov. Vždy ale radšej skontrolujte štítok obliečky.

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

Aký prostriedok na pranie zvoliť?

Základným pomocníkom je prací prášok alebo gél. Ten voľte podľa toho, či je farba obliečky biela, tmavá, alebo farebná. Vďaka aviváži navyše bude bielizeň krásne voňať a jej povrch zmäkne. Aviváž môžete nahradiť esenciálnym olejom. Množstvo prostriedku zvoľte podľa odmerky aj množstva pranej bielizne.

Na pranie obliečok do postieľky sú ideálne ekologické pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke, ale aj k planéte.

Zabojujte so škvrnami na detských obliečkach

Rôzne druhy škvŕn na prádle pre deti sú pomerne časté. Niektoré odstránite ľavou zadnou. Skvelé účinky má ocot a jedlá sóda, kyselina citrónová, peroxid vodíka (na biele prádlo), kuchynská soľ alebo obyčajná zubná pasta. Najskôr suroviny ale vyskúšajte na kúsku obliečky, aby ste mali istotu, že sa posteľná bielizeň nepoškodí.

{Kirill Gorshkov} / Shutterstock.com

Poraďte si aj so zažltnutými obliečkami

Poradíme vám tiež, ako vyprať zažltnuté obliečky. Veľmi často sa totiž stáva, že biele obliečky časom stratia svoju farbu. Najčastejšou príčinou žltnutie býva pot alebo detský moč. Na odstránenie žltého nádychu stačí do práčky pridať soľ, prášok do pečiva, jedlú sódu, citrónovú šťavu alebo vínny ocot. Vybieliť bielizeň vám pomôže aj perkarbonát sodný, s ktorým by ste mali bielizeň pre najlepší účinok vyprať pri viac ako 60 stupňoch, aby sa bielidlo aktivovalo.

Na biele obliečky ale vždy pri pravidelnej starostlivosti používajte prací prostriedok pre biele prádlo a perte ich oddelene. To je základ úspechu číslo jeden.

Návod: Ako pestovať a starať sa o pivonky?

shutterstock

Pivonky mali v starodávnych dobách veľkú hodnotu. Podľa náboženských tradícií patrila medzi cennú rastlinu, ktorá mala hodnotu manželského vena. Prvé zmienky o pivonke sú z oblasti Číny, neskôr sa rastlina pestovala v Japonsku a v Európe je známa len posledných 200 rokov.

Pivonka vašu záhradu nielen okrášli, no dodá jej navyše nádhernú vôňu. Môžete si vybrať bylinnú alebo drevnatú odrodu, ktoré sa mierne odlišujú spôsobom pestovania. Pivonka si nevyžaduje zložitú starostlivosť, čo praje aj pestovateľom – začiatočníkom.

Táto odolná trvalka vám bude zdobiť záhradu desať rokov, počas ktorých bude krásna nielen na pohľad, no jej vôňa vám spríjemní každý deň. Stačí sa riadiť, podľa týchto pár krokov starostlivosti a krásne rozkvitnutá záhrada bude vašou odmenou.

pivonka
pexels.com

Starostlivosť o pivonky v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Pivonky milujú slnko, preto ich umiestnite na slnečné stanovište alebo do polotieňa. Zo sadením je vhodné začať hneď na jar a vybrať si sadenice, ktoré sú dobre zakorenené. Miesto, kam pivonky zasadíte je potrebné porýľovať do hĺbky 50-60 cm, aby mala rastlina možnosť poriadne zakoreniť.

Pivonkám vyhovuje priepustná zásaditá pôda a spodnou drenážou im zabezpečíte zdravé prospievanie. Nemusíte ich však sadiť veľmi hlboko, pretože by mohli stratiť kvety. Najideálnejšie je sadiť výhonky šikmo, čím získajú väčší objem a vy sa tak budete tešiť z nádherne rozkvitnutého kríku.

pivonka
pexels.com

2. Krok: Zalievanie rastliny

Rastlina si nepotrpí na časté zalievanie. Postačí im stredne časté zalievanie, ktoré sa odvíja od toho, koľko slnečného žiarenia sa pivonkám dostáva. Ak je pôda veľmi suchá, polejte ju. Nikdy však rastlinu nepremáčajte. Častým polievaním by vám mohli odhniť korene a vtedy už rastlinu nie je možné zachrániť. Doprajte preto pivonkám dostatok vlahy, ktoré je priamo úmerné slnečnému žiareniu.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Pivonka nie je náročná, a preto si výživu vie vytiahnuť priamo z pôdy, v ktorej ju pestujete. Prvé tri roky rastlina nepotrebuje dodatočné hnojivo, čo vám veľmi zjednoduší jej pestovanie. Po tomto období siahnite po minerálnom hnojive najlepšie hneď na jar a na jeseň môžete plytko do pôdy zapracovať aj kompost. Takto vyživenej rastline sa bude dariť výborne.

pivonka
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Pivonky sú veľmi odolné rastlinky, ktoré vám budú robiť radosť po celý rok. Niekedy sa aj napriek dobrej starostlivosti chorobám a škodcom nevyhnete. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pivonkovou plesňou, ktorá sa šíri od stonky až ku kvetu. Spozorovať tento nepriaznivý stav môžete, ak vám púčiky začnú rýchlo vysychať a stonka bude veľmi slabá, čo zapríčiní je lámanie. V tejto fáze, môžete pivonke dopriať fungicíd a podporiť ju tyčou, vďaka ktorej sa slabá stonka nezlomí.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Pivonky si môžete namnožiť len so starších mohutných rastlín, ktoré majú minimálne 10 púčikov. Najideálnejší mesiac na rozmnožovanie je september. Rastlinu vykopeme a delíme ju priamo od koreňov. Vezmite si na to ostrý nôž, ktorým oddelíte jednotlivé časti rastlinky, ktoré majú minimálne tri púčiky. Ak by ste si rastlinu oddelili s menším počtom púčikov, nedarilo by sa jej veľmi dobre a na kvitnutie by ste mohli čakať aj tri roky. S tromi púčikmi vám trvalka vydrží ďalších desať rokov v plnej kondícii.