Obliečky do postieľky: Ako sa o ne starať?

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

O pravidelnom praní detských textílií sa hovorí veľa a často. Je to dôležité nielen v období, v ktorom čelíme zvýšenému výskytu vírusov, ale skrátka celoročne. Deti trávia v postieľke až príliš veľa času na to, aby ste ich údržbu odflákli.

A keď už vyberáte štýlové obliečky do detskej postieľky, ktoré chcete mať do bodky zladené s detskou izbou, potom by bola škoda starostlivosť zanedbať. Ak hľadáte stále tie pravé, jednotlivé materiály, farby i motívy si môžete prehľadne vyfiltrovať napríklad na vyhľadávači Biano.sk. V prípade, že tie vysnívané už máte, ideme ďalej, a zameriame sa na starostlivosť.

{FamVeld} / Shutterstock.com

Ako často detské obliečky meniť?

Pretože sa v posteľnom prádle počas noci hromadia baktérie, pot, odumreté kožné bunky i roztoče, mali by ste ho meniť minimálne raz za 14 dní. Pri menších bábätkách, alebo deťoch s alergiami na prach a roztoče, perte obliečky ešte častejšie, ideálne raz za týždeň. Čím dlhšie obliečky necháte bez vyprania, tým hlbšie sa špina a pot dostanú.

Posteľná bielizeň sa perie zvlášť a naruby

Hoci stlačiť tlačidlo na práčke a zapnúť program “posteľné” zvládne každý, ešte zďaleka to nemusí znamenať ich úspešné vypranie. Obliečky do postieľky sú celkom objemné. Preto nerobte tú chybu a neperte všetko naraz. Prací prostriedok tak neprenikne všade.

Ak máte menšiu práčku, posteľné prádlo rozdeľte do viacerých várok. Perte ich obrátene, naruby, a ideálne zapnuté gombíkmi alebo zipsom, aby potom bielizeň v postieľke vyzerala ako z obrázka.

Ideálna teplota na pranie detských obliečok je od 40 do 60 stupňov

Detské, alebo vaše obliečky, či ďalšie lôžkoviny perte pri 40 až 60 stupňov. Biele alebo bavlnené kúsky až na 60 stupňov. Naopak, jemnejšie materiály ako je krep, perte pri nižšej teplote. Obľúbencom nízkych teplôt prania je aj mikroplyš, ktorý stačí prať na 30 °C, navyše veľmi rýchlo schne. Alergikom znova odporúčame vyššie teploty, ideálne aj 90 stupňov. Vždy ale radšej skontrolujte štítok obliečky.

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

Aký prostriedok na pranie zvoliť?

Základným pomocníkom je prací prášok alebo gél. Ten voľte podľa toho, či je farba obliečky biela, tmavá, alebo farebná. Vďaka aviváži navyše bude bielizeň krásne voňať a jej povrch zmäkne. Aviváž môžete nahradiť esenciálnym olejom. Množstvo prostriedku zvoľte podľa odmerky aj množstva pranej bielizne.

Na pranie obliečok do postieľky sú ideálne ekologické pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke, ale aj k planéte.

Zabojujte so škvrnami na detských obliečkach

Rôzne druhy škvŕn na prádle pre deti sú pomerne časté. Niektoré odstránite ľavou zadnou. Skvelé účinky má ocot a jedlá sóda, kyselina citrónová, peroxid vodíka (na biele prádlo), kuchynská soľ alebo obyčajná zubná pasta. Najskôr suroviny ale vyskúšajte na kúsku obliečky, aby ste mali istotu, že sa posteľná bielizeň nepoškodí.

{Kirill Gorshkov} / Shutterstock.com

Poraďte si aj so zažltnutými obliečkami

Poradíme vám tiež, ako vyprať zažltnuté obliečky. Veľmi často sa totiž stáva, že biele obliečky časom stratia svoju farbu. Najčastejšou príčinou žltnutie býva pot alebo detský moč. Na odstránenie žltého nádychu stačí do práčky pridať soľ, prášok do pečiva, jedlú sódu, citrónovú šťavu alebo vínny ocot. Vybieliť bielizeň vám pomôže aj perkarbonát sodný, s ktorým by ste mali bielizeň pre najlepší účinok vyprať pri viac ako 60 stupňoch, aby sa bielidlo aktivovalo.

Na biele obliečky ale vždy pri pravidelnej starostlivosti používajte prací prostriedok pre biele prádlo a perte ich oddelene. To je základ úspechu číslo jeden.

Ako sa správne starať o záhradné stavby

shutterstock

Ak máte záhradu, určite viete, že je skvelým miestom nielen na pestovanie obľúbených plodín, ale taktiež aj na skvelý oddych, pobyt na čerstvom vzduchu a rekreáciu. Záhrada ako taká môže slúžiť na mnoho účelov naraz, čo je jej veľkou výhodou.  Nezáležiac na veľkosti, záhrada je skvelým miestom pre obľúbencov záhradkárčenia a pestovania, milovníkov pasívneho ale aj aktívneho oddychu, pre rodiny s deťmi či skupiny priateľov. Dá sa využiť takmer na čokoľvek – či už sú to záhradné posedenia, oslavy, športovanie, pestovanie či mnohé ďalšie iné voľnočasové aktivity. 

Tip: Kupujete záhradu, prípadne premeriavate pozemok? V niektorých prípadoch sa môže stať, že meranie odhalí nezrovnalosti v hraniciach pozemkov. Často sa príde na to, že záhrada suseda zasahuje do vášho pozemku. Prečítajte si, čo robiť, ak susedova záhrada presahuje na váš pozemok.  

Skvelým a v poslednej dobe čoraz viac obľúbeným doplnkom do záhrady sú aj záhradné stavby. Sú už takmer neoddeliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodom sú benefity, ktoré záhradné stavby do záhrady vnášajú. Napríklad taký záhradný domček s terasou je skvelým miestom na pomoc pri záhradkárčení ale aj na spoločné záhradné posedenia. Domček na náradie je zas šikovným a praktickým pomocníkom pre všetkých záhradných kutilov. A záhradná chatka je zas ideálnym miestom na oddych a rekreáciu pre všetky vekové skupiny. 

Správna starostlivosť je kľúčová

Aby však záhradné stavby slúžili spoľahlivo a najmä dlhodobo, vyžadujú si patričnú starostlivosť. Prevažná väčšina záhradných stavieb, či už je to záhradný domček s terasou, altánok, chatka alebo domček na náradie, sú vyrobené práve z dreva. Drevo je prírodný materiál s mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ako napríklad prirodzená termoregulácia, príjemná vôňa, navodenie spojenia s prírodou a podobne. Avšak je prirodzené, že viac podlieha vplyvom okolia a poveternostným podmienkam. Jedným z najväčších „nepriateľov“ dreva je vlhkosť. Tá spôsobuje nepríjemnosti, akou je napríklad napučanie dreva a jeho následné praskanie, hnilobu či zmenu tvaru. Vplyvom vlhkosti sa drevo tiež stáva náchylnejšie na napadnutie drevokaznými škodcami, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz. Na drevo taktiež vplýva aj slnečné žiarenie, mráz ale aj mechanické používanie. Aby sa drevo pred týmito vplyvmi ochránilo a zvýšila sa tak odolnosť a trvácnosť záhradnej stavby, je potrebná správna starostlivosť. Ako teda na to?

Impregnácia a povrchové nátery

Ak kupujete nový záhradný domček s terasou, domček na náradie, altánok či záhradnú chatku, pravdepodobne k vám domov dorazia v surovom stave. Surový stav znamená, že na drevo neboli aplikované žiadne povrchové nátery. Pri surovom dreve je veľmi podstatné nezanedbať prvý krok, a tým je impregnácia dreva. Impregnačný náter sa nanáša na surovú stavbu iba raz pri prvom ošetrení, úplne na začiatku. Jeho úlohou je chrániť drevo pred škodcami. Existuje niekoľko druhov impregnačných náterov a ich kombinácií, ako napríklad fungicídy na ochranu pred hubami, plesňami či inými mikroorganizmami či insekticídy na ochranu pred drevokazným hmyzom. Pri výbere impregnačného náteru si nechajte poradiť od predajcov v špecializovaných predajniach, tak budete mať istotu, že si pre svoj záhradný domček s terasou či domček na náradie alebo altánok vyberiete vhodný náter. Impregnačný náter má zväčša menšiu hustotu než povrchové nátery, pretože je potrebné, aby prenikol do dreva čo najhlbšie, aby bolo drevo chránené. Aby sa zvýšila účinnosť ochrany dreva, môže sa impregnačný náter naniesť aj v dvoch vrstvách.

Po impregnácii nasleduje povrchový náter dreva. Ten môže byť realizovaný lazúrou alebo krycou farbou. Lazúra je zväčša priesvitný náter, ktorý zabezpečuje to, že povrch dreva vytvrdne, čím sa zvyšuje odolnosť dreva voči zašpineniu. Tým, že je lazúra priesvitná, zvýrazňuje tiež kresbu dreva. Zvyčajne sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách. Krycie farby na rozdiel od lazúr drevo úplne prekryjú. Krycie farby si môžete zvoliť vtedy, ak chcete pozmeniť farebný odtieň vašej záhradnej stavby. Nanášajú sa zvyčajne v jednej až dvoch vrstvách, pričom je potrebné dodržať časový odstup od jednotlivých náterov aspoň 24 hodín pri syntetických farbách a 6 hodín pri farbách riediteľných vodou. Krycie farebné nátery sa môžu nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. 

Pri ošetrení dreva môžete zvoliť aj olejovanie a voskovanie. Ide o definitívne úpravy povrchu dreva, a teda neumožňujú ďalšie prípadne lazúrovanie či nanášanie krycích farieb. 

Pravidelná starostlivosť ako prevencia

Ak už doma svoju záhradnú stavbu máte, určite by ste nemali zanedbávať jej pravidelnú starostlivosť. Pravidelne kontrolujte, či je drevo v poriadku. Ak natrafíte na poškodenia, mali by ste sa ihneď pustiť do ich opravy, aby ste zamedzili ich šíreniu. Drevenej záhradnej stavbe by ste tiež mali pravidelne dopriať renováciu. V oboch prípadoch je najprv potrebné odstrániť všetky staré vrstvy náterov zbrúsením. Napadnuté drevo škodcami či spráchnivené alebo hnilé drevo je treba vyrezať s rezervou 5 mm. Následne chýbajúcu časť dreva vyplňte tmelom alebo nahraďte vlepením kúsku dreva. Na záver by sa zbrúsené drevo a doplnené časti mali nanovo ošetriť povrchovým náterom, aby sa zabezpečilo nielen zjednotenie povrchu ale aj ochrana a odolnosť dreva záhradnej stavby.

Záhradné stavby sú skvelým miestom na posedenia, relax a rekreáciu. Avšak aby ste si ich benefity užívali čo najdlhšie, mali by ste im venovať dostatočnú a najmä pravidelnú starostlivosť. Impregnácia a pravidelné ošetrenie a renovácia dreva vám zabezpečia dlhú životnosť záhradnej stavby a zníženie nákladov na ich opravu či výmenu, keď už je neskoro.