Obliečky do postieľky: Ako sa o ne starať?

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

O pravidelnom praní detských textílií sa hovorí veľa a často. Je to dôležité nielen v období, v ktorom čelíme zvýšenému výskytu vírusov, ale skrátka celoročne. Deti trávia v postieľke až príliš veľa času na to, aby ste ich údržbu odflákli.

A keď už vyberáte štýlové obliečky do detskej postieľky, ktoré chcete mať do bodky zladené s detskou izbou, potom by bola škoda starostlivosť zanedbať. Ak hľadáte stále tie pravé, jednotlivé materiály, farby i motívy si môžete prehľadne vyfiltrovať napríklad na vyhľadávači Biano.sk. V prípade, že tie vysnívané už máte, ideme ďalej, a zameriame sa na starostlivosť.

{FamVeld} / Shutterstock.com

Ako často detské obliečky meniť?

Pretože sa v posteľnom prádle počas noci hromadia baktérie, pot, odumreté kožné bunky i roztoče, mali by ste ho meniť minimálne raz za 14 dní. Pri menších bábätkách, alebo deťoch s alergiami na prach a roztoče, perte obliečky ešte častejšie, ideálne raz za týždeň. Čím dlhšie obliečky necháte bez vyprania, tým hlbšie sa špina a pot dostanú.

Posteľná bielizeň sa perie zvlášť a naruby

Hoci stlačiť tlačidlo na práčke a zapnúť program “posteľné” zvládne každý, ešte zďaleka to nemusí znamenať ich úspešné vypranie. Obliečky do postieľky sú celkom objemné. Preto nerobte tú chybu a neperte všetko naraz. Prací prostriedok tak neprenikne všade.

Ak máte menšiu práčku, posteľné prádlo rozdeľte do viacerých várok. Perte ich obrátene, naruby, a ideálne zapnuté gombíkmi alebo zipsom, aby potom bielizeň v postieľke vyzerala ako z obrázka.

Ideálna teplota na pranie detských obliečok je od 40 do 60 stupňov

Detské, alebo vaše obliečky, či ďalšie lôžkoviny perte pri 40 až 60 stupňov. Biele alebo bavlnené kúsky až na 60 stupňov. Naopak, jemnejšie materiály ako je krep, perte pri nižšej teplote. Obľúbencom nízkych teplôt prania je aj mikroplyš, ktorý stačí prať na 30 °C, navyše veľmi rýchlo schne. Alergikom znova odporúčame vyššie teploty, ideálne aj 90 stupňov. Vždy ale radšej skontrolujte štítok obliečky.

{Yuganov Konstantin} / Shutterstock.com

Aký prostriedok na pranie zvoliť?

Základným pomocníkom je prací prášok alebo gél. Ten voľte podľa toho, či je farba obliečky biela, tmavá, alebo farebná. Vďaka aviváži navyše bude bielizeň krásne voňať a jej povrch zmäkne. Aviváž môžete nahradiť esenciálnym olejom. Množstvo prostriedku zvoľte podľa odmerky aj množstva pranej bielizne.

Na pranie obliečok do postieľky sú ideálne ekologické pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k detskej pokožke, ale aj k planéte.

Zabojujte so škvrnami na detských obliečkach

Rôzne druhy škvŕn na prádle pre deti sú pomerne časté. Niektoré odstránite ľavou zadnou. Skvelé účinky má ocot a jedlá sóda, kyselina citrónová, peroxid vodíka (na biele prádlo), kuchynská soľ alebo obyčajná zubná pasta. Najskôr suroviny ale vyskúšajte na kúsku obliečky, aby ste mali istotu, že sa posteľná bielizeň nepoškodí.

{Kirill Gorshkov} / Shutterstock.com

Poraďte si aj so zažltnutými obliečkami

Poradíme vám tiež, ako vyprať zažltnuté obliečky. Veľmi často sa totiž stáva, že biele obliečky časom stratia svoju farbu. Najčastejšou príčinou žltnutie býva pot alebo detský moč. Na odstránenie žltého nádychu stačí do práčky pridať soľ, prášok do pečiva, jedlú sódu, citrónovú šťavu alebo vínny ocot. Vybieliť bielizeň vám pomôže aj perkarbonát sodný, s ktorým by ste mali bielizeň pre najlepší účinok vyprať pri viac ako 60 stupňoch, aby sa bielidlo aktivovalo.

Na biele obliečky ale vždy pri pravidelnej starostlivosti používajte prací prostriedok pre biele prádlo a perte ich oddelene. To je základ úspechu číslo jeden.

Orchidea: Ako sa o ňu správne starať?

Starostlivosť o interiérové orchidey je jednoduchá, teda pokiaľ sa naučíte, ako ich správne pestovať. Tieto obľúbené kvety nájdete v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od ich odrody. Orchidey si vyžadujú malú starostlivosť a všetko čo pre ne musíte spraviť, je poskytnúť im optimálne svetlo, teplotu a vlhkosť.

Väčšina orchideí pre svoj optimálny rast potrebuje vlhké prostredie, a preto sa nemusíte báť im do kvetináča pridať rašeliniská, skalky, korok, drevené uhlie, piesok či obyčajnú zeminu. Základnú zmes na pestovanie orchideí tvorí hrubý perlit, nugety borovicovej kôry a mach sphagnum. Orchidey vyžadujú plytkú výsadbu a ich ideálne umiestnenie je do okna, do miestnosti orientovanej na východ až na juh. Tieto rastliny uprednostňujú jasné, avšak nepriame svetlo. Nedostatok svetla prirodzene vedie k zlému kvitnutiu, alebo až zvednutiu. Príliš veľa svetla však môže viesť k popáleniu listov, takže si na výbere miesta pre svoju novú kvetnatú spoločníčku dajte naozaj záležať.

Rovnako dôležitá je aj teplota. Zatiaľ čo orchidey tolerujú počas svojho bežného vegetačného obdobia chladnejšie ale aj teplejšie teploty, a sú teda dokonale adaptabilné, v noci si rastlina vyžaduje približne o 15 stupňov menej ako počas dňa, aby dostatočne kvitla.

Orchidey potrebujú dostatok vody, ale medzi jednotlivými zálievkami by ste ich mali nechať trochu vyschnúť. Jedným zo spôsobov kontroly zavlažovania je pichnutie prsta do kvetináča do hĺbky približne dvoch centimetrov. Ak vytiahnete suchý prst, je najvyšší čas dopriať vašej orchidey vodu. Rovnako ako iné izbové rastliny, aj orchidey tiež potrebujú primeranú vlhkosť interiéru, asi päťdesiat až sedemdesiat percent. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Pod rastliny umiestnite tanier naplnený vodou alebo jednoducho použite zvlhčovač. Hnojte orchidey raz alebo dvakrát týždenne počas doby ich rastu, a po dozretí ich hnojenie obmedzte na mesačné alebo dvojmesačné intervaly.

Medzi ďalšie tipy na starostlivosť o orchidey patrí presádzanie, ktoré sa zvyčajne robí každý druhý rok. Ak vaše orchidey náhle prestanú kvitnúť aj napriek tomu, že majú pre svoj život ideálne podmienky, teda majú vhodné svetlo, teplotu a vlhkosť, potom môže byť potrebné opätovné presádzanie. Dávajte pozor aj na príznaky škodcov alebo chorôb. Orchidey sú príležitostne ovplyvnené červotočmi, šupinami a voškami. Spravidla sa dajú ľahko zmyť vodou alebo ošetriť insekticídnym mydlom.