Je obývačka s kuchyňou praktická? Porovnali sme to za vás

shutterstock

V dnešnej dobe je všeobecným trendom spájanie obývačky s kuchyňou. Jednak za to môže dispozícia starých domov s veľmi malými kuchyňami, ale i dnešný trend malých izieb v novostavbách.

Keďže dnešné trojizbové byty majú len okolo 70 m2, je práve spojenie obývačky a kuchyne logickým krokom, ako priestor opticky zväčšiť.

Pre niekoho je kuchyňa s obývačkou nepredstaviteľná, pre mnoho ľudí je to však jediné možné riešenie pri rekonštrukcii bytu v pôvodnom stave.

Predtým, ako sa však rozhodnete v byte spájať obývačku s kuchyňou a najmä v paneláku, poraďte sa so statikom. Ten vám hneď povie, či je takáto zmena vôbec možná a ktoré priečky a steny sú nosné alebo nenosné. Hlavne pri panelových bytoch je spájanie veľmi ťažko realizovateľné.

obývačka kuchyňa
shutterstock

Obývačka s kuchyňou v byte – aké sú pozitíva?

Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá mnohým bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času.

Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.

Poznáte všetky negatíva?

Argument odporcov tohto riešenia sú pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora najmä pri sledovaní TV.

Plusy

  • otvorenie a zväčšenie priestoru najmä v menších bytoch
  • lepší kontakt s rodinou v jednej spoločnej miestnosti

Mínusy

  • strata súkromia pri sledovaní televízie alebo pri varení
  • pachy a hluk z priestoru kuchyne

Tipy pri spájaní obývačky s kuchyňou

  • Vyberajte spotrebiče, ktoré sú tiché. Vyhnete sa tak nepríjemným ruchom z kuchyne.
  • Pri spoločnej obývačky s kuchyňou sú ideálne zabudované alebo skryté spotrebiče.
  • Zariadenie obývačky s kuchyňou prepojte jedným štýlom. Vytvoríte tak jednoliaty, dobre vyzerajúci celok. Rozdeliť oba priestory môžete napr. podlahou. V kuchynskej časti môžete použiť odolnejšiu dlažbu, kým v obývačke je vhodnejšia drevená alebo laminátová podlaha.
  • Pri rozdeľovaní priestoru môžete použiť obľúbený pracovný ostrovček, ktorý šikovne oddelí obe časti.
  • Ak chcete docieliť elegantné riešenie, vyberte si nenápadnú kuchyňu, kde viete skryť spotrebiče.
  • Vyhnite sa kuchynskému obkladu a radšej použite nenápadné sklo alebo laminát, ktorý môže ladiť s podlahou. Vyberte si skrinky so zatláčacím mechanizmom.
  • Investujte do výkonného digestora, ktorý má samostatný vývod na pachy a splodiny. Jednoduché digestory s uzavretým okruhom vzduchu nemusí stačiť.

Inšpirácie obývačky s kuchyňou

obývačka s kuchyňou
rules.sk
obývačka s kuchyňou
pjure.eu
obývačka s kuchyňou
ponukabyvania.sk
obývačka s kuchyňou
kuchyneprunus.sk

Záver

Obývačka s kuchyňou je aktuálne trendom pri novostavbách, ale i kompletných rekonštrukciách. Zvážte si všetky pre a proti predtým ako sa pustíte do búrania stien. Vyhnete sa tak možno riešeniu, ktoré vám na dlhé roky nebude vyhovovať.

Aký je váš názor na kuchynu spojenú s obývačkou? Páči sa vám takéto riešenie alebo by ste v živote nechceli takýto byt.

11 tipov na doplnky do obývačky

Výber doplnkov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvým faktorom je veľkosť a charakter priestoru. Členité obývačky s vysokými stropmi nám poskytujú veľkorysý priestor na zaplnenie dizajnovými kúskami a doplnkami. Pri menších izbách sme v ich množstve triezvejší a nechceme priestor zbytočne prepchať.

Druhým faktorom je náš životný štýl a životná etapa, v akej sa práve nachádzame. Rodiny s malými deťmi riešia doplnky do obývačky skôr prakticky. Vystaviť si ozdobné predmety, sklenené vázy, sošky či kvety vo výške menšej ako meter a pol od zeme, nemusí byť vzhľadom na začínajúcich chodcov dobrý nápad.

obývačka prispôsobená deťom
pinterest.com

Naopak, bezdetné páry a rodičia už veľkých detí majú možnosť naplno využiť priestor bez akýchkoľvek kompromisov.

Výber doplnkov prebieha v dvoch rovinách . Tou prvou je racionálny výber predmetov, ktoré sa nám do bytu hodia. Druhou je naše podvedomie, vďaka ktorému automaticky siahame po kúskoch, ktoré reprezentujú náš vkus a štýl.

Kľúčové doplnky do obývačky

Nie všetci sú fanúšikmi doplnkov a asi sa zhodneme, že sú to prevažne muži, ktorí na doplnkoch šetria. Z priestorov v ktorých sa nachádza len nábytok bez štipky niečoho navyše ide chlad a pocit neútulnosti. Ak ste zástancovia minimalizmu a funkčnosti, z hľadiska interiérového dizajnu poznáme 6 doplnkov, ktoré sú kľúčové pre vytvorenie nápaditej a príjemnej obývačky.

1. Rastliny

Izbové rastliny a kvetinové aranžmány dávajú priestoru život. V súčasnosti sú trendom vysoké, objemné rastliny s veľkými listami. Na výslnie sa opäť dostáva napr. monstera alebo papradie, ktoré kedysi nemohli chýbať v žiadnej štátnej inštitúcii.

Izbové rastliny dokážu zjemniť tvrdý interiér a vniesť do obývačky rovnováhu. Ak si na pestovanie kvetín netrúfate, zvoľte sukulenty a kaktusy, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Niekedy stačí zvoliť zaujímavý kvetináč a originálna dekorácia je na svete. Riešením sú tiež rezané kvety, ktoré len umiestnite do vázy a neskôr vymeníte za nové.

2. Obrazy, plagáty a fotografie

Ak rastliny dávajú priestoru život, tak obrazy a fotografie dušu. Nástenné dekorácie odhaľujú najviac z vás samotných. Vyberať môžete z maľovaných obrazov, grafík, plagátov, fotografií alebo obrázkov, ktoré vás oslovili pri čítaní časopisu.

Dávno neplatí, že na stenu patria len veľké výtvarné diela a fotky. Zarámovať môžete všetko, čo vo vás evokuje pokoj a radosť. Ak preferujete jednoduchosť a čisté línie, zvoľte jeden typ rámov, ktorý osadíte rovnomerne vedľa seba. Pre elegantný efekt používajte pasparty, ktoré sú mimoriadne obľúbené aj pri rámovaní fotiek. Vďaka nim dáte fotografii dostatočný priestor aby vynikla.

Pre hravé interiéry plné tvorivého chaosu je typické nepravidelné rozmiestnenie a vytvorenie zaujímavých kompozícií. Rámy môžu byť rovnaké ale aj každý iný.

3. Suveníry

Ich kupovanie milujeme takmer všetci. Čaru suvenírov podľahol aspoň raz v živote každý z nás, či už to bolo na dovolenke pri mori alebo počas romantickej „spoznávačky“. Kúpa suvenírov je tou ľahšou časťou, horšie je to s ich využitím po návrate z dovolenky.

Je veľká škoda, ak pamiatky z ciest končia odložené v krabici, alebo ak ich radšej nekupujete vôbec. Predmety, ktoré vám pripomínajú vaše dobrodružstvá, prinášajú do interiéru teplo, nostalgiu a príjemné spomienky. Myslite na to, keď budete najbližšie stáť nad stánkom so suvenírmi. Vyberajte len také predmety, ktoré sa vám hodia do interiéru a zapadnú k ostatným kúskom vystavených na poličke.

4. Vázy a dekoratívne sklo

Sú vázy, ktoré sa používajú samostatne alebo v skupiny ostatných váz. Dekoratívne vázy vyniknú aj bez kvetov. Najčastejšie sa ukladajú na konferenčný stolík a komodu. V prípade vzácnych kúskov, drahého porcelánu a kryštálu je vhodné uložiť takéto predmety do presklenných vitrín.

5. Zrkadlá

Funkcia zrkadla v obývacej miestnosti je skôr estetická. Zrkadlo je príjemným prvkom, ktorý dodáva izbe priestor a odráža svetlo. Zaujímavé zrkadlá sa umiestňujú hlavne nad krb, pohovku, alebo do užších obývačiek na optické zväčšenie priestoru.

Textílie ako doplnky do obývačky

Samostatnou kategóriou sú textílie, ktoré vás zahrejú už na pohľad a obývačke dodajú na teple.

6. Koberčeky

Výber správneho koberca do obývačky netreba podceniť. Koberec vymedzuje oddychovú zónu od zvyšku miestnosti. Je dôležité, aby koberec bol dostatočne veľký, pričom sedačka by mala  na ňom stáť aspoň prednými nohami.

Možno vás prekvapí, že dizajnéri odporúčajú ako prvé vybrať koberec a ostatné textílie ako závesy či vankúše ladiť k nemu. K výrazným vankúšom a vzorovaným závesom len veľmi ťažko nájdete koberec podľa vašich predstáv.

Veľmi efektné je vrstvenie viacerých kobercov. Vrstviť môžete niekoľko menších koberčekov alebo jeden veľkoplošný koberec s jedným menším kúskom.

vrstvene koberce
pinterest.com

7. Vankúše

Vankúše dokážu premeniť aj ten najfádnejší interiér na nepoznanie. Vyberajte ich v rôznych veľkostiach a tvaroch. Platí zlaté pravidlo, že na krajoch by mali byť uložené najväčšie vankúše a smerom k stredu sedačky menšie.

Veľmi príjemne pôsobí aj vrstvenie väčších vankúšov v zadnej časti a menších vpredu. Farba vychádza zo samotnej pohovky. Ak je pohovka jednofarebná, môžete si dovoliť miešať rôzne vzory. Pri vzorovaných pohovkách to so vzorovanými vankúšmi nepreháňajte a stavte skôr na jednofarebné kúsky.

Veľmi pekne pôsobí, keď sú vankúše farebne rôznorodé. Ak ste konzervatívnejší, zvoľte rôzne odtiene jednej farby. Ucelene vyzerá aj kontrast pri ktorom vyberáte navzájom komplementárne farby. Moderné interiéry pracujú aj so vzormi.

Jednoduchou pomôckou ako to s farbami a vzormi neprehnať je pravidlo 1 – 1 – 1 . Znamená to, že na pohovke by ste mali mať 1 vankúš s malým vzorom, 1 s veľkým vzorom a 1 výrazný farebný.

8. Závesy

Do moderných obývačiek sa opäť vracajú závesy. Sú nielen praktické, ale tiež zjemňujú priestor a dopomáhajú k pocitu domova. Farba závesov závisí od toho, čo od nich očakávate. Ak majú byť dominantným prvkom v interiéri, zvoľte tmavšie, výraznejšie farby alebo vzory.

V prípade, že na ne nechcete upriamovať zbytočnú pozornosť, zvoľte odtieň podobný farbe stien. Svetlé farby podporujú prirodzené slnečné svetlo a pôsobia sviežo. Naopak, tmavé závesy sú v porovnaní so svetlými ťažšie a opticky priestor zmenšujú.

zavesy
pinterest.com

Nech si vyberiete akúkoľvek farbu, nezabudnite na vrstvenie. Okrem závesov by mala byť prítomná aj spodná vrstva a tou sú záclony.

9. Deky

Aj vy ste naučení po použití deku zložiť a odložiť do skrine? Dizajnéri vám odkazujú, že je na čase s tým prestať. Deka už dávno nepatrí len medzi funkčný inventár, no čoraz viac sa využívajú pre svoj dekoratívny charakter. Vkusne prehodená deka alebo pléd cez rameno kresla priam nabáda k dobrej knižke a oddychu.

Svetlo ako doplnok

Medzi doplnky do obývačky patria aj zdroje svetla ako lampy a sviečky. Je dôležité mať miestnosť vhodne osvetlenú či už pracujete, čítate alebo relaxujete pred televíziou.

10. Lampy

Prvým krokom pri výbere lámp je naplánovať osvetlenie v celej miestnosti. To by sa malo skladať z troch typov osvetlenia – ambientného, pracovného a akcentového. Ambientné svetlo je v zásade základné centrálne svetlo.

Vyberať môžete z rôznych štýlov od závesných svietidiel cez bodové až po stropné svietidlá. Pamätajte, že centrálne svetlo by malo mať príjemnú teplú farbu aby sme pri ňom dokázali oddychovať.

Pracovným svetlom označujeme napr. lampy na čítanie. Ich svetlo by malo byť silnejšie a studenšie v porovnaní s centrálnym ambientným osvetlením. Ponuka svietidiel je bohatá a nájdete v nej rôzne typy stojacich aj nástenných lámp.

V mnohých domácnostiach chýba akcentové svetlo a je to veľká škoda. Akcentovým svetlom upútate pozornosť na konkrétne kusy nábytku, obrazov, knižnicu alebo len navodíte príjemnú atmosféru.

11. Sviečky

K domácej pohode nepochybne patria sviečky. Spolu s dekou v nás vyvolávajú pokoj a relax. Sviečky sa hodia na konferenčný stolík, komodu, parapet ale aj na konzolový stôl. Jednoducho všade tam, kde nehrozí riziko požiaru.