Plot je nespochybniteľne veľmi významnou súčasťou akejkoľvek stavby či areálu a to nielen pre svoj ochranný charakter. Stojí v popredí a je teda jedným z prvých vecí, ktoré si pri pohľade na daný objekt všimneme. Dopĺňa celkový ráz domu, budovy, parku alebo záhrady. Pri veľkých areáloch a objektoch nám stačí jednoduchosť a účelnosť plotu. Pri rodinných domoch a záhradách si chceme vybrať niečo, čo je na jednej strane praktické a na druhej dobre vyzerajúce. Plot, ktorý vhodne doplní a vyzdvihne celý ráz stavby a pozemku.

Veľmi originálny a moderný štýl vieme vytvoriť s gabiónovým plotom. Ak vám tento pojem nič nehovorí, predstavte si pletivové boxy naplnené kamením. Presne to je gabiónový plot. Predstavuje najvyššiu možnú ochranu súkromia spolu s dlhou životnosťou. O životnosti kameňa snáď nemusíme hovoriť a pletivo, ktoré obaľuje kameň je upravené dvojitou antikoróznou úpravou pozinkovaním a vypaľovanou polyesterovou farbou. Tieto ploty patria navyše k tým najpevnejším a najodolnejším. Spravte si svoj plot ešte originálnejším a pohrajte sa s farbou výplne. Kamene môžu byť biele, čierne či kombinované. Tu už to je na fantázií každého majiteľa stavby, aký štýl preferuje.

Zdá sa vám to s gabiónom až príliš veľa súkromia? Oploťtesi len tie časti záhrady, ktoré chcete nechať nevidené okolím. Terasa s grilom, okolie bazéna alebo ním oddeľte zeleninovú záhradku od ostatnej časti pozemku a vytvorte si tak relaxačnú a pracovnú zónu. Využití je mnoho a záleží len na vás ako si svoju (staro)novú záhradku vylepšíte.

O niečo ekonomickejšou a stále vysoko estetickou voľbu je okrasné pletivo. Toto okrasné pletivo je vyrobené z vlnitého poplastovaného drôtu. Dobre sa prispôsobuje terénu a ani na členitom povrchu nie je nutné použiť odskoky. Toto pletivo je elegantným doplnkom k domom, záhradám a parkom. Výborne sa hodí do záhrad ako opora pre popínavé rastliny. Je dodávané už od výšky 40 cm a je preto vhodné ako decentný predel medzi časťami záhrady či oddelenie predzáhradky.

Ploty vôbec nemusia byť nudné a jednotvárne. Stačí trochu fantázie a môžete si vytvoriť vašu vlastnú originálnu záhradu s prvkami, ktoré budú vyhovovať práve vám a slúžiť vašim potrebám.

8 inšpirácií pre okrasné záhrady, ktoré môžete skopírovať u vás na záhrade

Je veľa možností ako premeniť svoje okolie na útulné miesto plné zelene a rozkvetu. Nezáleží na tom či je váš príbitok v paneláku alebo v rodinnom dome. Malú oázu pokoja si môžete zariadiť na všetky spôsoby. Lacno, jednoducho, luxusne, či priam rozprávkovo. V nasledujúcom článku vám ponúkneme pár inšpirácií pre okrasné záhrady.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako. Je to pre každého individuálna záležitosť. Okrasná záhrada na balkóne, okrasná záhrada pred domom, okrasná záhrada za domom, či netradičná okrasná záhrada.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako

Balkón, ktorý kvitne

Pár vhodne zvolených kvetináčov na malom priestore ako je mestský balkón, dokáže svojim bohatým obsahom vyčarovať úsmev na tvári. Na obrázku je bielo-fialová farebná kombinácia vhodne spojená so smaragdovou zeleňou. Nepotrebujete byť ani milionár a ani kúzelník, aby ste vytvorili niečo podobné.

Idylka na balkóne

Farebné zábradlie balkóna

Na obrázku je päť jednoduchých farebných kvetináčov, ktoré visia zaháknuté o zábradlie. Aj vaše zábradlie môže byť v plnom slova zmysle okrasnou záhradou. Počet kvetináčov, ich farba, tvar, či obsah je výlučne na vás. Nemôžete nič pokaziť ak zapojíte v správnej miere vašu fantáziu a do všedného mesta prinesiete trocha dúhy.

Okrasné záhrady môžete vytvoriť aj v duchu absolútneho minimalizmu

Stojan plný kvetináčov

Na trhu nie je problém zohnať niečo podobné ako vidíte na obrázku. Alebo si taký stojan zhotovte sami. Zaberá naozaj málo plošnej plochy a zakrýva jednotvárnu a nudnú stenu fasády domu. Môžete využiť rôzne veľkosti a tvary kvetináčov. Ak sa budete o zasadené kvety, či bylinky starať vaša stena dostane doslova život a vy si vytvoríte okrasnú záhradu na malom priestore.

Pri okrasnej záhrade vás priestor nemusí limitovať

Balkónová džungľa

Možno ste si pri predchádzajúcich typoch povedali, že “Ja by som ta toho dala viac!” alebo “Málo zelene, málo kvetov, málo…” V tejto ukážke vidíte, že aj s minimálneho priestoru viete vybudovať bujnú flóru. Treba však podotknúť, že takto využitý priestor stráca na praktickosti. Ak však trváte na tom, že záhrada musí byť bohatá, nech sa páči, vaša možnosť prichádza.

Okrasné záhrady môžu mať aj takúto podobu

Bicykel ako kvetináč

V našej exkurzii po ukážkach možností okrasných záhrad sa presunieme z mestského balkóna či terasy k niečomu netradičnejšiemu. Pod slovným spojením “okrasná záhrada” si nemusíme predstaviť len kvety a kvetináče. Súčasťou záhrady je aj nábytok, rôzne predmety a kulisy, ktoré dotvárajú prostredie. Dokonca aj výstrelky a predmety, ktoré by ste v záhradke nikdy nečakali sa môžu stať jej súčasťou. Všimnite si bicykel na obrázku.

Súčasťou vašej okrasnej záhrady môžu byť aj nezvyčajné a originálne predmety

Fauna ako súčasť okrasnej záhrady

Tu je ďalší typ na netradičnejší spôsob prevedenia záhradky. Ak si uvedomíte, že súčasne s vašou záhradou budujete kus prírody, pozriete sa na váš projekt so širšej perspektívy. S vôňou kvetov privediete do vášho okolia život. Bzučanie opeľujúceho hmyzu môže tiež doplniť štebotanie vtákov. Tie nájdu svoje hniezdo práve vo vami zhotovenom domčeku.

Domčekom pre vtáčiky nemáte čo pokaziť

Záhrada rodinného domu na spôsob parku

Teraz trocha načrieme do niečoho serióznejšieho. Ak máte nejaký kúsok zeme, kde si chcete oddýchnuť v príjemnom prostredí a ešte k tomu sa nebojíte investície do okrasnej záhrady, zamyslite sa nad týmto typom. Súčasťou záhradnej architektúry sú nie len nábytok, ale aj kamene a štrk. Záhrada, na ktorú sa pozeráte je rozdelená obrubníkom na dve časti. Prvou je zelený trávnik, ucelený priestor, ktorý raz za čas prebehnete kosačkou. Druhou je štrk pod lavičkami, okolo kvetináčov a kríkov.

Z vašej záhrady môžete vyčarovať aj takýto parčík

Okrasné záhrady bez zelene

Máme pre vás ešte jeden typ. Kameň je neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Avšak dokáže byť jeho dominantou, či samotným základom pre jej vznik. Na uvedenom obrázku vidíte, aké fascinujúce je vytvoriť záhradu iba z kameňa. Rôzne veľkosti a tvary vo svojej logickej náväznosti vyvolávajú príjemný a estetický zážitok. Len si predstavte, že vo vašej záhrade žblnká potôčik a kvitnú lekná a pritom je všetko z kameňa.

Okrasné záhrady môžu byť postavené aj na dominancii kameňa