Opravujeme sprchový kút

shutterstock

Škáry a netesniaci silikón

Silikón má v sprchovom kúte jednu z najdôležitejších funkcií – tesnenie. Nájdeme ho po obvode vaničky alebo ako výplň škár medzi kachličkami v sprchovom kúte. Časom sa ale môže stať, že zoschne, prestane byť priľnavý alebo začne plesnivieť. Riešenie je však jednoduché. Najskôr silikón zo škár vyrežte, vyčistite ich a nakoniec vysušte. Potom aplikujte polyuretánový tmel, ktorý bežne zoženiete v obyčajných hobby marketoch alebo obchodoch so stavebnými potrebami. Je tuhší ako silikón, preto jeho aplikácia trvá dlhšie a môže byť namáhavejšia. Vaše úsilie sa však oplatí, pretože takto ošetrené škáry vydržia ako nové aj po dlhšej dobe používania sprchového kúta. Čo sa týka poničeného silikónu okolo sprchovej vaničky, pri oprave sa zamerajte predovšetkým na rohy medzi stenou, kútom a práve vaničkou. V týchto miestach totiž voda často zateká a následne tvorí nepríjemné plesne.

Poškodenie sprchovej vaničky

V prípade, že je sprchová vanička poškodená v menšom rozsahu (tzn. ryhy, hlboké maximálne 1 mm), je možné ju opraviť prebrúsením a následným vyhladením leštiacou pastou. Najprv poškodené miesto dôkladne očistite neabrazívnym práškovým čistiacim prostriedkom. Potom ho opláchnite vodou a zaistite, aby na povrchu nezostali žiadne zvyšky spomínaného čističa. Následne sa môžeme presunúť na brúsenie. Brúste s rozmyslom a najlepšie po častiach. Nakoniec svoje dielo priveďte k dokonalosti pomocou leštiacej pasty. Závažnejšie poškodenia sú bohužiaľ neopraviteľné, najmä ak je vanička priamo prasknutá. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, ako ju vymeniť za novú. K prasknutiu dochádza predovšetkým na vaničkách z nekvalitných materiálov, preto sa hneď na začiatku zariaďovania oplatí vyberať starostlivo a nebáť sa investovať do niektorého z drahších modelov.

shutterstock

Prasklina na skle?

Praskliny na sklenených zástenách sprchových kútov nebývajú častým problémom, avšak pokiaľ sa predsa len nejaká prasklinka objaví, mali by ste konštrukciu rozobrať a poškodené sklo vytiahnuť. Tento postup je potrebné vykonať s maximálnou opatrnosťou, aby nedošlo k zraneniu, pretože pri manipulácii sa prasklina na skle môže ešte zväčšiť. V žiadnom prípade sa ju nepokúšajte zalepiť alebo zakryť, toto počínanie rozhodne nie je bezpečné. Prasklina by sa totiž neustálym namáhaním ešte zväčšila. Bohužiaľ, je nutné objednať sklo úplne nové.

shutterstock

Zbavte sa nevzhľadných škvŕn!

Zub času tiež často zaviní to, že sprchový kút postihnú nevzhľadné škvrny, ktoré však nie je možné zmyť bežnými čistiacimi prostriedkami. Teraz ale nadišiel čas sa ich zbaviť! Začnime organickejšími metódami. Hoci sa to zdá neuveriteľné, prírodné cesty majú často oveľa väčšiu moc ako obyčajné čistiace prostriedky. Prvým pomocníkom je obyčajný citrón. Rozkrojte ho na polovicu a potrite ním všetky znečistené miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite vodou. Rovnaké čistiace účinky má aj jedlá sóda a postup je teda rovnaký ako s citrónom. Ak škvrny stále nevymizli, je načase presunúť sa k chemickým cestám. Vyskúšajte roztok bielidla s vodou (v pomere 1:1) alebo 10% roztok kyseliny chlorovodíkovej. Túto kyselinu je možné zakúpiť v železiarstve alebo v obchode s domácimi potrebami. Roztok naneste handričkou, rozotrite a po pár minútach opláchnite. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, odporúčame pracovať v gumových rukaviciach a ochranných okuliaroch.

13 skvelých inšpirácií a nápadov do kúpeľne

inšpirácie do kúpeľne
pixabay

Ak rekonštruujete kúpeľňu alebo ju plánujete zariadiť, v tomto článku nájdete inšpirácie do vašej novej kúpeľne. Rekonštrukcia kúpeľne je jedna z najťažších prác pri kompletnej rekonštrukcii. Nielenže sa tu nachádzajú všetky rozvody energií, ale mnohokrát musíte byť kreatívny kvôli priestoru.

Väčšina kúpeľní má totiž málo miesta. Pri plánovaní a zariaďovaní si tak musíte zodpovedať, či dáte radšej prednosť sprchovému kútu alebo si necháte vaňu. Nemenej podstatným sú odkladacie priestory. Mnohé dizajnové kúpeľne vyzerajú skvele, ale nie sú praktické.

Pozrite si tieto inšpirácie, ktoré vám pomôžu pri výbere vašej kúpeľne.

Kúpeľňové inšpirácie

inspiracie-kupelne-13

Sprchový kút si môžete aj takto šikovne vymurovať a doplniť bezpečnostným kaleným sklom.

inspiracie-kupelne-12

Pre správne osvetelenie tváre pred zrkadlom použite dve lampy z každej strany zrkadla. V takomto rozložení nebudete mať na tvári nechcené tiene.

inspiracie-kupelne-11

Zemité farby nepodliahujú trendom a vydržia vám dlhé roky. Mnoho ľudí robí chybu, že si vyberú jednu výraznú farbu, ktorá sa ich za chvíľu omrzí alebo vyjde z módy. A kúpeľňu si zariaďujete minimálne jedno desaťročie.

inspiracie-kupelne-10

Najmä v malých kúpeľniach sa nevyhnete spájaniu WC a kúpeľne. Ale aj v takomto malom priestore môžete ponechať vaňu. Majitelia to vyriešili šikovnou zástenou kvôli ochrane pred vodou.

inspiracie-kupelne-9Tzv. niky sú veľmi šikovným odkladacím priestorom. Vyhnete sa tak nezvhľadným odkladací priestorom na stenách. V nike môžete tiž použiť iný obklad a pekne sa dizajnovo vyhrať.
inspiracie-kupelne-8

Moderné kúpeľne sa vyznačujú hlavne jednoduchými a kvalitnými materiálmi, ktoré vydržia minimálne dekádu.

inspiracie-kupelne-7

Do murovanej steny môžete šikovne vopchať práčku a priečky využiť ako odkladací priestor napr. na uteráky.

inspiracie-kupelne-6

Pri malých kúpeľniach sa niekedy nevyhnete nábytku na mieru. V tomto prípade však majitelia mohli šikovne vedľa umývadla umiestniť práčku. Farebné zladenie je už len čerešničkou na torte.

inspiracie-kupelne-5

inspiracie-kupelne-4

Veľmi trendovým je momentálne bezbarierový sprchovací kút, ktorý je v jednej rovine s podlahou. Niekedy sa dá takéto riešenie realizovať i v panelových bytoch.

inspiracie-kupelne-3

Veľmi šikovnou stenou viete skryť všetky rušivé prvky v kúpeľni.

inspiracie-kupelne-2

inspiracie-kupelna-1

Skrinka na mieru vám umožní šikovne skryť množstvo vecí a využiť každý milimeter priestoru.

luxusné kúpeľne

Luxusné kúpeľne potrebujú množstvo priestoru, peňazí v podobe drahých materiálov.

Foto: pinterest