Plechový či plastový domček na náradie?

Zakúpenie záhradného domčeka je skvelým spôsobom ako získať tak potrebný úložný priestor. Výber toho správneho typu, však môže byť náročné a mätúce rozhodnutie. Aby ste si boli istí, že pri výbere zvážite všetky nevyhnutné aspekty, vytvorili sme pre vás malého sprievodcu svetom záhradných domčekov.

Čo je potrebné zvážiť pred nákupom?

Nákup dokonalého záhradného domčeka začína výberom správneho materiálu. Domčeky sa dodávajú v troch druhoch materiálov: drevo, plast (živica alebo vinyl) a kov. Všetky tri typy majú klady aj zápory.

TIP: Záhradné domčeky, už pomaly ako všetko, kúpite aj online. Ktorýkoľvek typ, drevený, plastový aj plechový. My sme napríklad objavili túto stránku: https://www.ferex.sk/zahradne-domceky. V jej ponuke nájdete neuveriteľné množstvo predovšetkým plastových a plechových domčekov, z ktorých sa naozaj dá vybrať a ponúka aj záhradné domčeky v imitácii dreva. O nich, teda o tých skutočných drevených, si ešte niečo povieme v nasledujúcich riadkoch.

Plechové záhradné domčeky

Kovové domčeky v pozoruhodnom priemyselnom a utilitárnom štýle, ktorý vyhovuje skôr moderným záhradám, sú navrhnuté tak aby vydržali. Nerozkladajú sa, nepráchnivejú, ani nezvetrajú a sú odolné proti hmyzu. Plechové domčeky nie sú obzvlášť ovplyvňované extrémnym chladom, ani nadmerným teplom. Môžete ich umiestniť na priame slnečné svetlo alebo do nehostinných chladných podmienok bez akýchkoľvek následkov. Vyžadujú malú údržbu. Pokiaľ ide o čistenie,  pomocou kefy môžete utrieť všetok prach a nečistoty, ktoré sa na nej zachytia. Mydlová voda tiež zaistí, že exteriér zostane čistý. Kovový prístrešok nevyžaduje maľovanie, brúsenie alebo ošetrenie proti insektom. Sú však najťažšie prispôsobiteľné a často si ich úprava vyžaduje náradie, ktoré priemerný majiteľ domu nemá.

Tieto záhradné domčeky sú tiež náchylné na hrdzu a koróziu. Hrdza, ak sa nechá neošetrená, môže “opotrebovať ” domček a nechať jeho obsah odkrytý. V chladnejších a vlhkejších klimatických podmienkach bude hrdza robiť väčší problém. Ak žijete v suchom a teplom prostredí problémy s hrdzou nemusíte riešiť dlhú dobu.

Plechové domčeky sú oveľa ľahšie ako iné alternatívy, takže ak sa rozhodnete pre kovový prístrešok, nezabudnite ho ukotviť na pevný podklad. Zanedbanie tohto kroku by mohlo viesť k tomu, že váš domček len tak zmizne v silnom vetre.

Niekomu sa plechové domčeky kvôli materiálu možno nezdajú esteticky príjemné. Oni sú naozaj určené na to, aby “vykonali svoju prácu”, nie aby zapôsobili. Aj keď sa niektorí výrobcovia snažia vylepšiť ich vzhľad, aj napriek vylepšeniam sú stále najmenej atraktívnym typom záhradných domčekov.

Pre koho je plechový záhradný domček ideálny?

Plechový domček je vynikajúci pre tých, ktorí potrebujú nákladovo efektívne a jednoduché riešenie skladovania. Ak nechcete alebo nepotrebujete nič viac ako jednoducho skladovať náradie, plechový domček je dobrá voľba. Ak však hľadáte záhradný domček, ktorý sa má používať ako dielňa alebo viacúčelová miestnosť, je najlepšie zvážiť iný typ.

Čo v plechových záhradných domčekoch uskladňovať?

Kovové záhradné domčeky môžu mať problém s kondenzáciou v extrémnych teplotách, najmä v zime. Preto je potrebné zvážiť, čo tam uchovávať, aby ste sa ubezpečili, že nehrozí riziko poškodenia uskladneného náradia. Sú ideálne na skladovanie semien alebo krmív pre zvieratá, pretože sú odolné voči hlodavcom. Plechové domčeky vysokej kvality bezpochyby ponúkajú bezkonkurenčnú bezpečnosť, takže ak máte drahé záhradnícke náradie, napríklad krovinorezy, kosačky alebo iné stroje, je to pre vás jasná voľba.

TIP: Množstvo testov záhradného náradia nájdete na https://dodomacnosti.sk/k/zahrada/.

Plastové záhradné domčeky

Živicové alebo plastové záhradné domčeky sú jedným z najnovších typov prístreškov. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Niektoré sú z vinylu, iné z polyetylénu (najbežnejší typ plastu) alebo iných živicových materiálov. Vinylové a iné živicové prístrešky vyzerajú takmer identicky. Preto ich veľa ľudí ani nerozlišuje. Existujú však určité rozdiely.

Plastové domčeky vyrobené z vinylu spomaľujú horenie, zatiaľ čo plastové prístrešky vyrobené z iných materiálov túto vlastnosť nemusia mať. Vinylové modely bývajú odolnejšie. Neprasknú tak ľahko a sú rezistentné voči poveternostným vplyvom. Zvyčajne dokážu odolávať extrémnym teplotám lepšie ako iné plastové domčeky. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí žijú v horúcom a vlhkom podnebí. Celkovo plastové domčeky odolávajú väčšine elementov lepšie ako kovy a drevo.

Napriek tomu, že ich popularita rastie, veľa kupujúcich o nich stále veľa nevie:

  • vinylové aj iné plastové domčeky sú relatívne bezúdržbové. Čistenie je jednoduché – stačí použiť mydlo a vodu.
  • nikdy ich nemusíte maľovať, brúsiť alebo ošetrovať repelentom proti hmyzu. Sú neuveriteľne odolné.
  • majú však aj nejaké nevýhody. Aj keď sú odolné, predsa len nie natoľko ako kovové alebo drevené domčeky.
  • prispôsobenie plastových prístreškov môže byť náročné. Aj keď je to možné, úpravy plastového domčeka znamenajú vŕtanie otvorov priamo cez plast.
  • tieto domčeky neunesú na na svojich stenách takú hmotnosť ako napríklad drevené, čo obmedzuje množstvo políc alebo háčikov, ktoré môžete inštalovať.
  • plastové domčeky sú vizuálne príťažlivejšie, nemôžete však už upravovať exteriér.

Pre koho je plastový záhradný domček ideálny?

Toto sú domčeky, pri ktorých si nemusíte robiť starosti s morením, maľovaním alebo koróziou. Sú ideálne pre všetkých, ktorým myšlienka akejkoľvek údržby naháňa hrôzu.Vyžadujú si len príležitostné umytie hadicou alebo vlhkou handrou. Sú vyrobené tak, aby vydržali a keď sú kvalitné, mali by byť odolné aj proti vyblednutiu spôsobenému slnkom. Aj keď nemôžete zmeniť farbu, sú k dispozícii v prírodných, zelených aj hnedých odtieňoch, preto určite nájdete taký, ktorý zapadne do vašej záhrady.

Za zmienku tiež stojí plastový domček si viete zostaviť sami. Drevené prístrešky zvyčajne vyžadujú, aby ich zostavovali aspoň dvaja ľudia, rovnako ako kovové. Ľahká povaha plastových domčekov a minimálny počet dielov potrebných na ich zostavenie ich robí ideálnymi, ak ste sami.

Čo v plastových záhradných domčekoch uskladňovať?

Plastové prístrešky sú vysoko funkčné – môžete v nich počas vegetačného obdobia ukladať rastlinné hnojivá, organizovať záhradné náradie a poslúžia mnohým iným účelom. Sú odolné proti vode a poveternostným vplyvom, takže sú skvelé ako detské herne alebo dokonca záhradné kancelárie.

Drevené záhradné domčeky

Považujú za najatraktívnejšie a najviac prispôsobiteľné. Prichádzajú v množstve tvarov a veľkostí, často s rôznymi štýlmi okien a dverí. Drevený záhradný domček  si môžete jednoducho obložiť alebo vymaľovať, aby ladil s vašim domom. Je krásnym doplnkom exteriéru. Ľahko sa s ním aj pracuje. Inštalácia okna alebo hoci aj rozšírenie prístrešku je relatívne jednoduché. Kvalitný drevený domček je tiež mimoriadne pevný a odolný. Dobre postavený prístrešok bude mať stabilný rám, ktorý vydrží nápory aj toho najsilnejšieho vetra.

Na rozdiel od plastových a plechových domčekov, drevené vyžadujú údržbu. Aby sa zachovali v dobrom stave, musia sa chvíľami maľovať alebo lakovať. Toto je potrebné urobiť už po niekoľkých rokoch. Hmyz sa môže tiež rozhodnúť, že váš záhradný domček vyzerá ako skvelý domov. Niektoré časti sa môžu zlomiť alebo zhniť a nakoniec je potrebné ich vymeniť.

Pre koho je drevený záhradný domček ideálny?

Drevené domčeky sú skvelé pre tých, ktorí si želajú esteticky príjemný doplnok do svojej záhrady. Pretože sa dajú ľahko prispôsobiť, sú skvelé pre domácich kutilov, vášnivých záhradníkov alebo pre tých, ktorí si zariaďujú dielňu, alebo hobby miestnosť. Vyžadujú si však viac údržby a vo všeobecnosti sú drahšie. Je dôležité vziať do úvahy cenu aj čas venovaný údržbe.

Čo v drevených záhradných domčekoch uskladňovať?

V tomto type záhradného prístrešku môžete uskladňovať takmer všetko. Bude preto jednoduchšie vymenovať, čo by ste v ňom uskladňovať nemali. Pokúste sa vyhnúť skladovaniu plechoviek a konzerv s potravinami, farieb a lepidiel, fotografií, oblečenia a posteľnej bielizne, vína, elektroniky a hudobných nástrojov.

Pre ktorý by ste sa mali rozhodnúť?

Vyplatí sa neponáhľať sa, pokiaľ ide o toto rozhodnutie.  Ak je dôležitá personalizácia, jasným víťazom je drevený domček. Ak je dôležitá cena, môže byť výhodnejší plechový prístrešok. Na druhej strane, za dobrú cenu, s primeranými skladovacími priestormi a ľahkou konštrukciou môže byť pre vás plast ešte lepším rozhodnutím. Rozhodnutie je na vás. My sme sa vám snažili predstaviť výhody a nevýhody všetkých typov a vy môžete urobiť to najlepšie rozhodnutie pre vás a vašu záhradu.

Zdroje:

Kreatívne nápady, ako využiť záhradný domček celoročne

Unsplash.com

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotnej realizácie vašich kreatívnych nápadov, nemali by ste zabúdať na ochranu svojho novovybudovaného priestoru, a to bez ohľadu na to, akým spôsobom ho napokon využijete. Nehody sa stávajú, preto myslite na kvalitné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti s možnosťou pripoistenia hnuteľných vecí nachádzajúcich sa na vašom pozemku, medzi ktoré patrí okrem iného aj záhradný domček.

pexels.com / Filipp Romanovski

Oáza pokoja

Medzi celoročne obľúbené aktivity mnohých ľudí patria návštevy wellness centier. Ak patríte medzi nich, mali by ste zvážiť vybudovanie jedného súkromného priamo u vás na pozemku. Na prvý pohľad nenápadný záhradný domček tak v sebe môže ukrývať hotovú oázu pokoja v podobe vírivky či sauny. Atmosféru dolaďte oddychovými lehátkami, správnym tlmeným osvetlením a vydajte sa za poriadnym relaxom bez toho, aby ste museli opustiť brány vášho domova.

Priestor na kreativitu

Ak ste kreatívna duša, záhradný domček je ideálnym priestorom pre vašu sebarealizáciu. V tomto prípade môže poslúžiť ako zručným domácim kutilom, tak aj šikovným žienkam. Pokojne si do záhradného domčeka umiestnite napríklad stojan na plátno a časom si vytvoríte celú záhradnú galériu. Ak ste zas vášnivým čitateľom, jednoducho doň umiestnite celú sedaciu súpravu, nepoužívanú posteľ či pohodlné kreslo a vytvorte si knižnicu snov, kde bude radosť utiecť pred realitou. Bez ohľadu na to, akej tvorivej činnosti sa vo voľnom čase venujete, inak nevyužitý priestor je ideálnym riešením pre vaše záľuby.

 

pexels.com / cottonbro studio

Záhradný home office

Pandémia nás mnohých uväznila doma spolu s našou prácou, a tak sme boli nútení hľadať kreatívne riešenia, ako možno pracovať naozaj efektívne aj z domu. Táto situácia nehrala do karát obzvlášť ľuďom, ktorí na zariaďovanie kancelárie už vo svojich príbytkoch nemali priestor, preto ostali pri práci za jedálenským stolom. Možno to znie netradične, no práve záhradný domček by mohol byť skvelým priestorom pre vašu domácu kanceláriu. Základom je dostatočný prísun denného svetla a útulné zariadenie, z ktorého bude radosť pracovať.

Domáca posilňovňa

Domáca posilňovňa vytvorená priamo v záhradnom domčeku poteší predovšetkým milovníkov športu. V tomto prípade nehrá rolu ani tak veľkosť domčeka, pretože každý správny športovec predsa vie, že nepotrebuje stroje od výmyslu sveta na to, aby si poriadne zacvičil. Úplne stačí pár základných cvičebných prvkov, napríklad hrazda, expandery, lavička a závažia, no ak vám to priestor dovolí, pokojne si zaobstarajte aj multifunkčné stroje, vďaka ktorým precvičíte celé telo.

 

pexels.com / Karl Solano

Splňte si svoj chlapčenský sen

Táto možnosť využitia záhradného domčeku poteší predovšetkým pánov, ktorí už od detstva túžili vytvoriť si priestor, kde by sa mohli nerušene stretávať so svojimi priateľmi, hrať hry na  hernej konzole, pozerať športové zápasy, či len tak kecať o živote. Pretvorte zdanlivo nudný domček na epicentrum zábavy s kamarátmi a vedzte, že tento nápad poteší dozaista aj vaše ratolesti.