Plechový či plastový domček na náradie?

Zakúpenie záhradného domčeka je skvelým spôsobom ako získať tak potrebný úložný priestor. Výber toho správneho typu, však môže byť náročné a mätúce rozhodnutie. Aby ste si boli istí, že pri výbere zvážite všetky nevyhnutné aspekty, vytvorili sme pre vás malého sprievodcu svetom záhradných domčekov.

Čo je potrebné zvážiť pred nákupom?

Nákup dokonalého záhradného domčeka začína výberom správneho materiálu. Domčeky sa dodávajú v troch druhoch materiálov: drevo, plast (živica alebo vinyl) a kov. Všetky tri typy majú klady aj zápory.

TIP: Záhradné domčeky, už pomaly ako všetko, kúpite aj online. Ktorýkoľvek typ, drevený, plastový aj plechový. My sme napríklad objavili túto stránku: https://www.ferex.sk/zahradne-domceky. V jej ponuke nájdete neuveriteľné množstvo predovšetkým plastových a plechových domčekov, z ktorých sa naozaj dá vybrať a ponúka aj záhradné domčeky v imitácii dreva. O nich, teda o tých skutočných drevených, si ešte niečo povieme v nasledujúcich riadkoch.

Plechové záhradné domčeky

Kovové domčeky v pozoruhodnom priemyselnom a utilitárnom štýle, ktorý vyhovuje skôr moderným záhradám, sú navrhnuté tak aby vydržali. Nerozkladajú sa, nepráchnivejú, ani nezvetrajú a sú odolné proti hmyzu. Plechové domčeky nie sú obzvlášť ovplyvňované extrémnym chladom, ani nadmerným teplom. Môžete ich umiestniť na priame slnečné svetlo alebo do nehostinných chladných podmienok bez akýchkoľvek následkov. Vyžadujú malú údržbu. Pokiaľ ide o čistenie,  pomocou kefy môžete utrieť všetok prach a nečistoty, ktoré sa na nej zachytia. Mydlová voda tiež zaistí, že exteriér zostane čistý. Kovový prístrešok nevyžaduje maľovanie, brúsenie alebo ošetrenie proti insektom. Sú však najťažšie prispôsobiteľné a často si ich úprava vyžaduje náradie, ktoré priemerný majiteľ domu nemá.

Tieto záhradné domčeky sú tiež náchylné na hrdzu a koróziu. Hrdza, ak sa nechá neošetrená, môže “opotrebovať ” domček a nechať jeho obsah odkrytý. V chladnejších a vlhkejších klimatických podmienkach bude hrdza robiť väčší problém. Ak žijete v suchom a teplom prostredí problémy s hrdzou nemusíte riešiť dlhú dobu.

Plechové domčeky sú oveľa ľahšie ako iné alternatívy, takže ak sa rozhodnete pre kovový prístrešok, nezabudnite ho ukotviť na pevný podklad. Zanedbanie tohto kroku by mohlo viesť k tomu, že váš domček len tak zmizne v silnom vetre.

Niekomu sa plechové domčeky kvôli materiálu možno nezdajú esteticky príjemné. Oni sú naozaj určené na to, aby “vykonali svoju prácu”, nie aby zapôsobili. Aj keď sa niektorí výrobcovia snažia vylepšiť ich vzhľad, aj napriek vylepšeniam sú stále najmenej atraktívnym typom záhradných domčekov.

Pre koho je plechový záhradný domček ideálny?

Plechový domček je vynikajúci pre tých, ktorí potrebujú nákladovo efektívne a jednoduché riešenie skladovania. Ak nechcete alebo nepotrebujete nič viac ako jednoducho skladovať náradie, plechový domček je dobrá voľba. Ak však hľadáte záhradný domček, ktorý sa má používať ako dielňa alebo viacúčelová miestnosť, je najlepšie zvážiť iný typ.

Čo v plechových záhradných domčekoch uskladňovať?

Kovové záhradné domčeky môžu mať problém s kondenzáciou v extrémnych teplotách, najmä v zime. Preto je potrebné zvážiť, čo tam uchovávať, aby ste sa ubezpečili, že nehrozí riziko poškodenia uskladneného náradia. Sú ideálne na skladovanie semien alebo krmív pre zvieratá, pretože sú odolné voči hlodavcom. Plechové domčeky vysokej kvality bezpochyby ponúkajú bezkonkurenčnú bezpečnosť, takže ak máte drahé záhradnícke náradie, napríklad krovinorezy, kosačky alebo iné stroje, je to pre vás jasná voľba.

TIP: Množstvo testov záhradného náradia nájdete na https://dodomacnosti.sk/k/zahrada/.

Plastové záhradné domčeky

Živicové alebo plastové záhradné domčeky sú jedným z najnovších typov prístreškov. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Niektoré sú z vinylu, iné z polyetylénu (najbežnejší typ plastu) alebo iných živicových materiálov. Vinylové a iné živicové prístrešky vyzerajú takmer identicky. Preto ich veľa ľudí ani nerozlišuje. Existujú však určité rozdiely.

Plastové domčeky vyrobené z vinylu spomaľujú horenie, zatiaľ čo plastové prístrešky vyrobené z iných materiálov túto vlastnosť nemusia mať. Vinylové modely bývajú odolnejšie. Neprasknú tak ľahko a sú rezistentné voči poveternostným vplyvom. Zvyčajne dokážu odolávať extrémnym teplotám lepšie ako iné plastové domčeky. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí žijú v horúcom a vlhkom podnebí. Celkovo plastové domčeky odolávajú väčšine elementov lepšie ako kovy a drevo.

Napriek tomu, že ich popularita rastie, veľa kupujúcich o nich stále veľa nevie:

 • vinylové aj iné plastové domčeky sú relatívne bezúdržbové. Čistenie je jednoduché – stačí použiť mydlo a vodu.
 • nikdy ich nemusíte maľovať, brúsiť alebo ošetrovať repelentom proti hmyzu. Sú neuveriteľne odolné.
 • majú však aj nejaké nevýhody. Aj keď sú odolné, predsa len nie natoľko ako kovové alebo drevené domčeky.
 • prispôsobenie plastových prístreškov môže byť náročné. Aj keď je to možné, úpravy plastového domčeka znamenajú vŕtanie otvorov priamo cez plast.
 • tieto domčeky neunesú na na svojich stenách takú hmotnosť ako napríklad drevené, čo obmedzuje množstvo políc alebo háčikov, ktoré môžete inštalovať.
 • plastové domčeky sú vizuálne príťažlivejšie, nemôžete však už upravovať exteriér.

Pre koho je plastový záhradný domček ideálny?

Toto sú domčeky, pri ktorých si nemusíte robiť starosti s morením, maľovaním alebo koróziou. Sú ideálne pre všetkých, ktorým myšlienka akejkoľvek údržby naháňa hrôzu.Vyžadujú si len príležitostné umytie hadicou alebo vlhkou handrou. Sú vyrobené tak, aby vydržali a keď sú kvalitné, mali by byť odolné aj proti vyblednutiu spôsobenému slnkom. Aj keď nemôžete zmeniť farbu, sú k dispozícii v prírodných, zelených aj hnedých odtieňoch, preto určite nájdete taký, ktorý zapadne do vašej záhrady.

Za zmienku tiež stojí plastový domček si viete zostaviť sami. Drevené prístrešky zvyčajne vyžadujú, aby ich zostavovali aspoň dvaja ľudia, rovnako ako kovové. Ľahká povaha plastových domčekov a minimálny počet dielov potrebných na ich zostavenie ich robí ideálnymi, ak ste sami.

Čo v plastových záhradných domčekoch uskladňovať?

Plastové prístrešky sú vysoko funkčné – môžete v nich počas vegetačného obdobia ukladať rastlinné hnojivá, organizovať záhradné náradie a poslúžia mnohým iným účelom. Sú odolné proti vode a poveternostným vplyvom, takže sú skvelé ako detské herne alebo dokonca záhradné kancelárie.

Drevené záhradné domčeky

Považujú za najatraktívnejšie a najviac prispôsobiteľné. Prichádzajú v množstve tvarov a veľkostí, často s rôznymi štýlmi okien a dverí. Drevený záhradný domček  si môžete jednoducho obložiť alebo vymaľovať, aby ladil s vašim domom. Je krásnym doplnkom exteriéru. Ľahko sa s ním aj pracuje. Inštalácia okna alebo hoci aj rozšírenie prístrešku je relatívne jednoduché. Kvalitný drevený domček je tiež mimoriadne pevný a odolný. Dobre postavený prístrešok bude mať stabilný rám, ktorý vydrží nápory aj toho najsilnejšieho vetra.

Na rozdiel od plastových a plechových domčekov, drevené vyžadujú údržbu. Aby sa zachovali v dobrom stave, musia sa chvíľami maľovať alebo lakovať. Toto je potrebné urobiť už po niekoľkých rokoch. Hmyz sa môže tiež rozhodnúť, že váš záhradný domček vyzerá ako skvelý domov. Niektoré časti sa môžu zlomiť alebo zhniť a nakoniec je potrebné ich vymeniť.

Pre koho je drevený záhradný domček ideálny?

Drevené domčeky sú skvelé pre tých, ktorí si želajú esteticky príjemný doplnok do svojej záhrady. Pretože sa dajú ľahko prispôsobiť, sú skvelé pre domácich kutilov, vášnivých záhradníkov alebo pre tých, ktorí si zariaďujú dielňu, alebo hobby miestnosť. Vyžadujú si však viac údržby a vo všeobecnosti sú drahšie. Je dôležité vziať do úvahy cenu aj čas venovaný údržbe.

Čo v drevených záhradných domčekoch uskladňovať?

V tomto type záhradného prístrešku môžete uskladňovať takmer všetko. Bude preto jednoduchšie vymenovať, čo by ste v ňom uskladňovať nemali. Pokúste sa vyhnúť skladovaniu plechoviek a konzerv s potravinami, farieb a lepidiel, fotografií, oblečenia a posteľnej bielizne, vína, elektroniky a hudobných nástrojov.

Pre ktorý by ste sa mali rozhodnúť?

Vyplatí sa neponáhľať sa, pokiaľ ide o toto rozhodnutie.  Ak je dôležitá personalizácia, jasným víťazom je drevený domček. Ak je dôležitá cena, môže byť výhodnejší plechový prístrešok. Na druhej strane, za dobrú cenu, s primeranými skladovacími priestormi a ľahkou konštrukciou môže byť pre vás plast ešte lepším rozhodnutím. Rozhodnutie je na vás. My sme sa vám snažili predstaviť výhody a nevýhody všetkých typov a vy môžete urobiť to najlepšie rozhodnutie pre vás a vašu záhradu.

Zdroje:

Aké náradie si zaobstarať do domácnosti? Bez tohto sa nezaobídete

pixabay

Skôr než sa pustíme do vymenovania základných druhov náradia do domácnosti, povedzme si najskôr niečo a základnom rozdelení. V prvom rade treba vedieť, že existujú dve kategórie náradia. Pre kutilov (hobby) a pre profesionálov.

Rozdiel medzi nimi je takpovediac v kvalite. Nie že by sa hobby náradie rozpadlo po treťom použití. To isto nie. Ale profesionálne náradie je konštruované tak, aby vydržalo každodenné používanie a námahu. Druhý a podstatný rozdiel je potom v cene. 

Pre domácnosť teda siahame podľa možnosti skôr po náradí pre kutilov. Nato, aby ste raz za pol roka vyvŕtali diery na poličku nepotrebujete profesionálnu vŕtačku. 

Dnes už existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré predávajú rôzne náradie. Základné vybavenie však zoženiete aj vo všestranných záhradkársko-stavebných obchodoch alebo v hypermarketoch počas sezóny. 

Čoraz populárnejšie je napríklad nakupovanie náradia v obchodoch Lidl, kde sa dá kúpiť rôzne náradie od skrutkovačov až po vŕtačky. A treba dodať, že nejde o nekvalitné výrobky. Naopak, na internete je k dispozícii množstvo pozitívnych recenzií a skúseností od užívateľov. 

Poďme sa však pozrieť, po akom náradí by ste sa mali v obchode porozhliadnuť. 

Meter

Meter by mal patriť k štandardnej výbave každej domácnosti. A to bez rozdielu, či ide o dom alebo byt. Je to základný pomocník pri meraní rozmerov miestností, skríň či iných doplnkov do domácnosti. Ideálny je 3 až 5 metrový. Dnes sa vyrábajú prakticky všetky dĺžky v kompaktnej veľkosti, preto čím dlhší, tým lepší. Fajnšmekrom odporúčame digitálny laserový merač. 

Skrutkovače a imbusové kľúče 

Sú prvým pomocníkom vždy, keď treba niečo povoliť alebo upevniť. Ideálne je mať niekoľko veľkostí od najmenších, s ktorými dokážete robiť aj detailnejšiu robotu až po veľké, ktoré núdzovo poslúžia aj ako páčidlo. Samozrejme je dôležité mať plochý aj krížový. Pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto odporúčame kúpiť jeden skrutkovač s vymeniteľnými bitmi. Tvarov a veľkostí skrutkových hlavičiek vie byť nepredstaviteľne veľa. 

K skrutkovačom patrí aj ich blízky príbuzný – imbusový kľúč. Ten sa taktiež vyrába v rôznych veľkostiach. Celá sada sa zíde najmä pri skladaní nábytku, hoci treba dodať, že ich väčšina výrobcov dodáva spoločne so spojovacím materiálom.

Hmoždinky a skrutky

Pokiaľ chceme čokoľvek v domácnosti uchytiť alebo spojiť, nezaobídeme sa bez skrutiek. Ideálne je vyberať v obchode s takou hlavou, na akú máme skrutkovače. U stavebníkov sú veľmi populárne napríklad skrutky s torxovou hlavou, ktoré dobre držia na skrutkovači a pri doťahovaní nepreskakujú.

Pri montáži čohokoľvek do steny sa nezaobídeme bez hmoždiniek. Tie sa v murive starajú o to, aby z neho skrutka nevypadla. Ideálne do rôznych materiálov od dutej tehly, hliny či pórobetónu sú tzv. uzlovacie hmoždinky. 

Vodováha, kladivo, kliešte 

V domácnosti by nemala chýbať ani vodováha. Tá sa síce dnes už dá nahradiť aplikáciou v telefóne, ale klasika je klasika. Oceníte ju najmä pri montáži poličiek, obrazov či umiestňovaní nábytku. 

pixabay

Súčasťou domáceho náradia by mali byť aj ďalšie veci, ako je kladivo, kliešte, francúzske kľúče a podobne. Všetko však záleží od toho, ako manuálne zruční ste a do čoho sa v domácnosti odvážite pustiť a čo už necháte profesionálom. 

Výbava do dielne

Vybaviť dielnu v domácnosti už bude o čosi náročnejšie a aj drahšie. Na druhú stranu, keď so zariadovaním skončíte, získate priestor, kde si opravíte či zhotovíte (takmer) všetko, čo si zmyslíte. 

 • Pracovný stôl – známy tiež ako ponk je základ. Na ňom sa všetko majstrovanie bude odohrávať. Mal by byť pevný a stabilný, vybavený dostatočným množstvom úložných plôch. Na stenu pri ponku je ideálne zavesiť si ďalšie zásuvky, poličky či skrinky.
 • Zverák – stane sa vašou oceľovou treťou rukou, kedykoľvek budete potrebovať niečo rezať, brúsiť alebo povoliť. Nezabudnite ho poriadne upevniť k pracovnému stolu. 
 • Elektrické náradie do dielne – je ho skutočne nepreberné množstvo. Určite by ste mali zvážiť kúpiť:
  • skrutkovačka a príklepová vŕtačka – skrutkovačka ideálne akumulátorová, aby ste sa s ňou mohli voľne pohybovať tam, kde potrebujete. Vŕtačka by mala byť priamo zapojiteľná do elektrickej siete. Zvyčajne tak má väčší výkon, čo sa vám pri vŕtaní len a len zíde. 
  • uhlová brúska – ľudovo nazývaná aj karbobrúska. Ideálna na rezanie kovu alebo brúsenie kovových vecí či dreva. 
  • kotúčová a priamočiara píla – kotúčová píla sa hodí na pílenie masívnejších drevených častí, napríklad pri stavbe altánku. Priamočiara píla na druhú stranu dokáže robiť čistejšie a precíznejšie rezy. 
  • ďalšie elektrické náradie – elektrický hoblík, stojanová vŕtačka, zváračka, horná fréza … ďalší nákup náradia do dielne záleží len na fantázii, náročnosti a možností daného kutila.