Správny čas na výmenu plynového kotla? 7 varovných signálov, že váš plynový kotol potrebuje výmenu

vaillant.sk

Životnosť a zdravie kotla si môžete tiež sami jednoducho vypočítať. Vďaka tejto kalkulačke zistíte, koľko by ste prípadnou výmenou zariadenia ušetrili na energiách.  

Vykurovanie prostredníctvom plynu je spoľahlivou, úspornou a veľmi obľúbenou formou kúrenia. Plynový kotol za normálnych okolností dokáže slúžiť roky a veľa ľudí drobným signálom starších zariadení nevenuje pozornosť. Závažná porucha a nefunkčnosť kotla je už, najmä v zimnom období, nepríjemným zážitkom. Náhle investície do jeho výmeny môžu nakoniec nepredvídateľne zasiahnuť do rodinného rozpočtu. Ako teda odhaliť dosluhujúci kotol a včas investovať do jeho výmeny?

Signálov naznačujúcich, že kotol nemusí byť v najlepšom stave a hrozí jeho kolabs je niekoľko. Poďme si zhrnúť najdôležitejšie:

1. Kotol má viac ako 15 rokov

Životnosť kotlov je v priemere do 20 rokov. Spozornieť by ste ale mali už skôr, pretože približne od 15. roku prevádzky sa začínajú čoraz častejšie hlásiť o slovo poruchy. Ak váš kotol patrí k “seniorom”, je dobré sa v tomto čase pomaly poobzerať po novom modernom zariadení.

DOBRÁ RADA

Overiť si zdravie vášho kotla si však môžete kedykoľvek aj sami, vďaka jednoduchej kalkulačke

Stačí, ak v dvoch krokoch vyplníte parametre svojho plynového kotla a vaše osobné údaje. Následne vám systém vygeneruje výskedok, ako na tom vaše zariadenie je.

Ak váš kotol bude mať stav ČERVENÁ, všetko nasvedčuje tomu, že jeho dni sú zrátané a vy by ste sa mali začať obzerať po náhrade. To nie je všetko! Kalkulačka vypočíta aj to, koľko po výmene za nový model ušetríte v intervale od 10 % – 30 %. To nie je zanedbateľné však? Vypočítajte si životnosť hneď teraz!

2. Prevádzka je hlučná a počujete zvláštne zvuky

Počujete poslednú dobu z útrob vášho kotla vychádzať neobvyklé zvuky? Škrípanie, rachotanie, pukanie a iné rušivé zvuky sú ďalším varovným signálom, že s vaším kotlom nie je všetko v poriadku. Nezvyklé zvukové signály spôsobuje opotrebovanie rôznych vnútorných častí, napríklad pumpy či ventilátora. 

Hučanie a dunivý zvuk môže byť znakom vážneho problému s emisiou plynu v kotli. Tento hluk je často spôsobený krátkym oneskorením počas procesu zapaľovania. 

Nikdy nečakajte s opravou a hneď ako nezvyčajné zvuky spozorujete, privolajte si na posúdenie profesionálov

3. Teplota v miestnostiach kolíše

Prestavujete termostat pravidelne, no stále neviete docieliť rovnomerne vykúrenú domácnosť? Starý kotol a menej účinný systém rozvodov môžu viesť k tomu, že niektoré miestnosti sú chladnejšie ako iné. A to aj napriek tomu, že teplota v domácnosti je nastavená rovnako. Samostatne nejde o tak vážny problém, ale ak sa pridružia ďalšie výstražné signály, pripravte sa na výmenu starého kotla.

4. Rastúce účty za energie a servis

S rastúcim vekom sa znižuje efektívnosť kotla. Ak ste si posledné roky všimli zvyšujúce sa účty energie, kúpu nového kotla neodkladajte. Rovnako neotáľajte, ak kvôli poruche voláte odborníka k vášmu kotlu častejšie ako raz do roka. Problémy sa objavujú najmä v prípadoch, ak v minulosti neprechádzal pravidelnou údržbou. Opravy vás následne môžu vyjsť poriadne draho a tak rozumnejšou investíciou je často kúpa úplne nového zariadenia. Ak náklady na opravu prevyšujú 50 % ceny nového kotla, nemáte na čo čakať!

5. Zmena farby plameňa

Správna farba horiaceho plameňa vo vnútri kotla je modrá a jemne žlté sfarbenie je možné spozorovať iba na jeho vrchu. Pokiaľ je však plameň takmer celý žltý, signalizuje to vážny problém, pretože kotol môže pri spaľovaní produkovať zvýšené množstvo jedovatého oxidu uhoľnatého. Jeho výskyt v zvýšenej koncentrácii v nevetraných miestnostiach je život ohrozujúci a pritom otravu oxidom uhoľnatým nie je často jednoduché rozpoznať. Prvotné príznaky totiž môžu byť podobné napríklad nastupujúcej viróze či vyčerpaniu. Uvoľňovanie nebezpečnej látky, okrem žltého plameňa, môžu naznačovať aj prítomnosť sadzí v okolí kotla, nadmerná vlhkosť na stenách či oknách alebo silné hrdzavenie komína a kovových rúrok.

6. Suchý vzduch

Registrujete doma povädlé rastliny, nadbytočné množstvo prachu a sadze? Tieto nečistoty sa obyčajne usádzajú v blízkosti vetracej mriežky, teda krytu vzduchového potrubia, ktorý reguluje prúdenie vzduchu v celom dome. Žiaľ ich prítomnosť je často sprevádzaná príliš suchým vzduchom v domácnosti, čo nemá dobrý vplyv nielen na vaše zdravie, ale ani na drevené vybavenie domácnosti a živé rastliny. Ak vás dráždi doma suchý vzduch a všimnete si v blízkosti kotla a vetracích otvorov prach a sadze, ide o ďalší znak dosluhujúceho kotla. Nečakajte a zvážte jeho výmenu.

7. Dlhý rozbeh kotla

To, že kotol má svoje dni zrátané, môže signalizovať aj zdĺhavý rozbeh vykurovania.  Kým nové plynové kotly začínajú vykurovať takmer okamžite po spustení, starším modelom to trvá podstatne dlhšie. Ide o varovný znak, že opotrebovaný kotol už nedokáže pracovať dostatočne efektívne, čo sa premietne aj v neprimerane vysokých  účtoch za energie.

Rada na záver

Rozhodne nečakajte, kým váš plynový kotol prestane slúžiť. Ako sme uviedli vyššie, nefunkčnosť rozhodne nie je jediným dôvodom, prečo by ste sa mali zamyslieť nad jeho výmenou. Významnú úlohu zohráva aj jeho efektívnosť, ktorá je u starých typov plynových kotlov výrazne nižšia ako u nových, moderných vykurovacích zariadení. 

Vďaka vyššej účinnosti môžete minimalizovať spotrebu, znížiť množstvo emisií a zároveň získať flexibilitu počas celého vykurovacieho obdobia. Nezabúdajte, že výmenou kotla by ste sa mali zaoberať ešte pred vykurovacou sezónou, najlepšie po ukončení tej existujúcej. Ak si nie ste pred ďalšou sezónou istý jeho výkonom a životnosťou, jednoduchá kalkulačka vám ukáže, či je vhodná jeho výmena.

Vykurovanie domu: Aké máte možnosti?

Pri výbere správneho spôsobu vykurovania domu by ste mali mať na pamäti viacero faktorov, ktoré vám s ním pomôžu. O type kúrenia je potrebné uvažovať už vo fáze projektu.

Správna voľba pre vykurovanie domu

Dôležitou súčasťou rozhodnutia je výška vášho rozpočtu na realizáciu vykurovacieho systému a jeho príslušenstva v celej stavbe. Navyše, každá inštalácia si bude vyžadovať nielen peniaze, ale aj čas (napríklad zabudovania prípojky a rozvodov od zdroja tepla do iných miestností, upevnenie radiátorov, …). Ak si budete chcieť teplotu v dome neskôr regulovať, cena aj časová náročnosť sa tak môžu zvýšiť o ďalšie zariadenia.

Niektoré práce si doma budete môcť urobiť samy, na niektoré však budete potrebovať pomoc profesionálov. Nezabúdajte, že keď bude kúrenie v prevádzke, bude potrebná jeho obsluha, údržba či servis. Aj na toto si budete musieť vyhradiť čas a zvyknúť, preto vyberajte tak, aby boli pre vás, čo najjednoduchšími.

Lokálne vykurovanie vs. ústredné vykurovanie

Lokálne vykurovanie pozostáva z nezávislej vykurovacej jednotky, ktorá je napojená na rozvody tepla v miestnosti, ktorú po pripnutí na prívod energie zohrieva. Napríklad, gamatka. Oceníte ich v dome, v ktorom nie sú využívané všetky miestnosti.

Náklady na vykurovanie domu sú nižšie pri ústrednom kúrení, ktoré z vykurovacieho kotla rozvádza teplo do všetkých miestností v dome. Pre domáce vykurovanie prináša vyššiu efektivitu tepelného prenosu, možnosť regulácie teploty a jednoduchú obsluhu. Je dobrou voľbou pre dom, ktorého miestnosti si vyžadujú rovnomernú teplotu. Hoci, tuhé palivo, ktoré pre svoj tepelný výkon potrebuje nie je rozhodne eko priateľské.

Mesto verzus dedina

V dome je zvykom inštalovať ústredný, plynový kotol či ekologický zdroj tepla, alebo kombináciu viacerých druhov vykurovania, ktoré ďalej teplo rozvádzajú do miestností priamo v dome. Naopak, v prípade väčšiny bytov sú rozvody tepla napájané z bytov do stupačiek. Tie potrubím privádzajú teplo z príslušných teplární. Niektoré bytové domy či paneláky však môžu mať tak, ako doma vlastný vykurovací systém pod vlastnou správou.

Čo je pre Vás najdôležitejšie pri výbere dodávateľa klimatizácie alebo vykurovania?

Vykurovanie domu podľa druhu energie

Vykurovanie zemným plynom

Plynové kúrenie predstavuje efektívny spôsob vykurovania, ktorý si pri realizácii prípojky a inštalácii kotla vyžaduje pomerne vysoké náklady. V jeho prospech však hrá fakt, že pri správnej regulácii teploty a vlastníctve moderného kondenzačného kotla vám tento spôsob prinesie teplo za dobrú cenu.

Uvažujete nad týmto typom vykurovania alebo už plynový kotol dlhšie vlastníte? Možno sa vám nezdá „až taký starý“, ale nové modely s modernými technológiami vám môžu priniesť nielen komfort užívania, ale i úspory.

Plynové kotly majú dlhú životnosť. Spoľahlivo slúžia až 20 rokov a ponúkajú vysoko účinný a bezpečný spôsob vykurovania. V súčasnosti si môžete vybrať zo špičkových produktov, alebo si svoj kotol nakonfigurovať presne podľa svojich predstáv. Vypočítajte si bezplatne svoju nezáväznú ponuku na kotol teraz!

Všetky ceny produktov elektriny i plynu na dlhodobých a krátkodobých trhoch rastú, čím výrazne zasahujú aj rozpočty domácností. Mnoho ľudí má obavu zo zmeny dodávateľa, no aj to je spôsob ako môžete výrazne ušetriť. Napríklad prechodom s plynom k innogy získate zľavu až do 14 % za dodávku plynu.

Vykurovanie elektrinou

Existujú jeho dva typy, priamovýhrevné lokálne aj centrálne vykurovanie a akumulačné vykurovanie. V prípade priamovýhrevného lokálneho vykurovania je teplo zaobstarané pomocou elektrického konvektoru alebo teplovzdušným ventilátorom. Ten vyhrieva miestnosť, v ktorej sa nachádza.

Priamovýhrevné centrálne vykurovanie funguje na princípe rozvodu tepla z elektrického kotla, ktorý ohrieva najčastejšie vodu, ktorá ďalej prúdi do radiátorov vo všetkých miestnostiach v dome.

Do povedomia aj popredia sa vracia aj akumulačné vykurovanie. Pri tejto forme sa teplo vyrába počas noci, prostredníctvom nočného elektrického prúdu, ktorý sa premení a uskladní (do šamotových tehiel akumulačnej pece, do vody v elektroakumulačnom kotli alebo do akumulačnej vrstvy v podlahe či priečkach), na teplo, ktoré sa do priestoru uvoľňuje počas nasledujúceho dňa.

Pri voľbe elektrického vykurovania ušetríte náklady spojené s realizáciou prípojky či za kvalitný kotol (plyn) a zároveň budete môcť regulovať svoje teplo. V závislosti od typu elektrického vykurovania, jednu miestnosť či rovnomerne celý dom.

Výrazne úsporná je zónová regulácia teploty, vďaka ktorej si pre každú miestnosť môžete naprogramovať iné časové programy. Vďaka mobilnej aplikácii môžete ovládať každý radiátor alebo podlahové vykurovanie aj prostredníctvom mobilu. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke.

Efektivita zónovej regulácie vykurovania v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %. Nechajte si bezplatne poradiť ako si zjednodušiť život a zároveň ušetriť. A to bez počiatočnej investície a stavebného zásahu do domácnosti.

Bohužiaľ pri elektrike ste závislí od dodávateľa, ktorý jednak určuje nielen ceny, ale aj odstávky tepla.

Vykurovanie drevom a uhlím

Aj keď ekológovia bojujú proti vykurovaniu tuhým palivom, na dedinách je stále dostupným, a častokrát aj jediným, spôsobom, ako zabezpečiť teplo pre celú rodinu. Zdroj tepla sa tvorí v peci na drevo, uhlie či kal. Podkúrite, keď potrebujete, priložíte, koľko stačí. A vďaka dobrej izolácii domu, to bude naozaj len keď potrebujete.

Čím viac investujete do pece, tým praktickejšia bude jeho obsluha aj udržiavanie tepla. Okrem počiatočných nákladov budete musieť rátať s financiami na palivové drevo a uhlie, ktoré však pri rozumnom nákupe a kúrení môžu byť výhodnejšie ako vykurovanie plynom či elektrikou. Pri tejto alternatíve však rátajte aj s časom, ktorý si na prípravu paliva a samotné kúrenie budete musieť vyhradiť.

Tepelné čerpadlo

Technológia tepelných čerpadiel je novým stupňom komfortu a moderným spôsobom zabezpečenia tepla pre váš domov. Vďaka nízkej úrovni emisií a nízkym prevádzkovým nákladom, ktoré šetria vaše financie, sú tepelné čerpadlá technológiou budúcnosti.

Tepelné čerpadlo je najlepšou voľbou, ak chcete kombinovať úsporu nákladov na vykurovanie vašej domácnosti a ekologické získavanie tepla zo vzduchu, podzemnej vody alebo zeme. Pohon tepelného čerpadla najčastejšie beží na elektrinu (pri 1kWh energie získate 2 až 5-násobok tepelnej energie) na vykurovanie či ohrev vody.

Vďaka rastúcemu záujmu, ceny čerpadiel klesajú, no ich obstaranie je na začiatku stále pomerne veľkou investíciou. Ak hľadáte špičkové čerpadlo za rozumnú cenu, nechajte si pri výbere tepelného čerpadla poradiť od odborníkov.

Vykurovanie bioplynom

Bioplyn vzniká pri rozklade organickej hmoty bez prístupu k kyslíku vďaka pôsobeniu batérii, kvasiniek či húb. Obsahuje 70 % metánu, vďaka čomu sa stáva alternatívou pre zemný plyn a zdrojom pre výrobu elektrickej energie či tepla. Pre ich výrobu je potrebná kogeneračná jednotka. Ide o motor s elektrickým generátorom, ktorý bioplyn spaľuje. Teplo, ktoré vznikne chladením motora sa ďalej využíva na vykurovanie budov.

Jeho výrobu zabezpečuje bioplynová stanica, na ktorej prevádzku sa viažu aj negatíva, ktoré táto metóda prináša. Jej fungovanie totižto šíri aj zápach, od ktorého však priľahlé domácnosti možno ochrániť výstavbou na vzdialenom mieste. Rovnako môže mať za následok zvýšenie dopravy nákladiakov, ktoré budú dopravovať biomasu do stanice.

Bioplyn je jeden z najekologickejších obnoviteľných zdrojov energie. Nespornou výhodou je tvorba energie z odpadu bez odpadu, nakoľko hmota, ktorá spaľovaním vznikne sa používa ako účinné palivo.

Vykurovanie biomasou

Biomasa je hmotou s organickým živočíšnym alebo rastlinným pôvodom. Na vykurovanie domu je vhodná biomasa rastlinného pôvodu, napríklad zbytky dreva či piliny na výrobu peletiek. Na jej spaľovanie je potrebný špeciálny kotol na spaľovanie alebo peletkové krbové kachle.

Výhodou vykurovania peletkami je cena, ktorá ročne vychádza na cca. okolo 700 €, čo je omnoho menej ako pri elektrine či plyne, no viac ako pri uhlí. Ovládanie kotlov býva zväčša jednoduché. Navyše, ide o ekologický zdroj tepla, ktorý chráni našu planétu. Medzi nevýhody patrí údržba, ktorú si kotol bude vyžadovať, sezónne rozdiely v cene dreva či potreba skladovania dreva v domácich priestoroch.

Vykurovanie solárnou energiou

Pri využívaní solárnej energie existujú dva spôsoby. Vďaka solárnej technike (solárna termika) sa slnečné žiarenie zachytáva cez solárny systém, ktorý ho premieňa na teplo na vykurovanie alebo ohrev vody.

Energia zo Slnka je jednou z najčistejších energií a dnes sa stáva dostupnou pre každú domácnosť. Môže nahradiť až 70 % ročnej spotreby teplej úžitkovej vody a usporiť 50 až 75 % nákladov na jej prípravu.

Ak chcete platiť účty za teplo pomocou slnečných lúčov, je potrebné vybaviť vašu domácnosť solárnym systémom. Každý sa navrhuje podľa špecifických požiadaviek konkrétnej domácnosti. Ak máte záujem o návrh riešenia a výpočet doby návratnosti Vašej investície obráťte sa na odborníkov. Pri správnom nastavení môže aj vaša domácnosť solárnym systémom nahradiť až 100% potreby domácnosti, pri príprave teplej úžitkovej vody v letných mesiacoch.

Slnečná energia je zadarmo, avšak v niektorých ročných obdobiach jej nemusí byť pre vykurovanie domu dostatok, preto je vhodné solárne vykurovanie kombinovať s iným zdrojom tepla.

Lokálne vykurovanie

Lokálne vykurovanie je dobrou voľbou do priestorov, ktoré sú využívané čiastočne a pre plnohodnotné fungovanie stačí vykúriť len tú, v ktorej sa pohybujete. Aj keď teplotu na niektorých zariadeniach môžete regulovať, pri nepozornosti existuje riziko ich prehriatia.

Sálavé vykurovanie

Toto vykurovanie funguje šírením tepelných vĺn. Sálavé teplo šíri infračervené žiarenie. Tepelné vlny produkuje vykurovacie teleso. Sálavá vykurovacia plocha môže byť umiestnená priamo v stavebnej konštrukcii ako jej súčasť alebo voľne v priestore (sálavé panely, infračervené žiariče, vykurovacie dosky).

Výhody vykurovania sálavým teplom ocenia zle izolované, nepravidelne využívané a rozľahlé objekty. Sálavé teplo ohrieva len predmety a ľudí, nie vzduch, tým sa predchádza teplotným stratám.

Konvekčné vykurovanie

V konvekčných radiátoroch prúdi teplá voda, ktorá ich ohrieva. Teplo z nich prúdi následne aj do vzduchu a tým ho v miestnosti ohrieva. Vykurovacie telesá – radiátory by mali byť umiestnené v priestore s najväčšími tepelnými stratami. Nevýhodou je tepelná náročnosť na vykurovanie zariadenia a nízky podiel sálavého tepla.

Pre lokálne vykurovanie môžete použiť rôzne druhy ohrievačov. Kachľovú pec na drevo, plynový ohrievač či elektrický konvektor.

Ústredne vykurovanie pre celý dom

Najčastejšou ohrevnou zložkou pri ústrednom kúrení je voda, vodná para alebo vzduch. Ústredné kúrenie v dome odvádza teplo z kotla do ďalších tepelných zariadení a tie ohrievajú priestor.

Klasické ústredné vykurovanie

Spaľovaním kotol vytvorí teplo, ktoré sa distribuuje do radiátorov v miestnostiach. Jeho výšku môžete na nich regulovať podľa aktuálnej potreby.

Nízkoteplotné ústredné vykurovanie

Podlahové kúrenie

Najčastejšie sa realizuje ako teplovodné. Jeho výhodou je nízka teplota ohrievanej vody. Systém podlahového kúrenia v kombinácii s tepelným čerpadlom či kondenzačným plynovým kotlom dokáže zabezpečiť veľmi úsporné kúrenie a teploty 29 °C , v kúpeľni až 36 °C.

Stropné kúrenie

Stropné panely dokážu vďaka princípu šírenia sálavého tepla priniesť do izieb vyššie teploty ako podlahové kúrenie. Teplovodné stropné kúrenie dokáže navyše počas leta aj chladiť. Stropné kúrenie je vhodné do priestorov, v ktorých je masívna drevená podlaha, sú na nej položené hrubé koberce či do miestností s veľkými oknami alebo bez radiátorov.

Stenové infrapanely

Stenové panely môžu byť vyrobené v rôznych dizajnoch, zo skla, mramoru, kovu či dokonca obrazu tak aby do interiéru nenásilne zapadli. Pomocou sálavého tepla vyhrievajú predmety i osoby v priestore.

Teplovzdušné vykurovanie domu

Krb v miestnosti nasáva vzduch z teplovzdušného prúdenie, ktorý sa kúrením v krbe ohrieva a ďalej, v podobe tepla, prúdi do miestnosti. Ako akumulačný prvok je ku kúreniu pridané podlahové kúrenie a vykurovacia jednotka – teplovzdušný krb s výmenníkom. V prípade potreby kúrenia je potrebná rekuperačná vložka.

Skryté rezervy

Veľa domácností na Slovensku míňa vysoké sumy peňazí za energetickú spotrebu a možno ani netuší, že časť výdavkov platia úplne zbytočne. 

Suma, ktorú platíme za vykurovanie a ohrev vody, nie je malá. Vo veľkej miere závisí od zvoleného typu kúrenia, pričom výber najvhodnejšieho typu pre domácnosť ovplyvňujú najmä investičné náklady, dostupnosť paliva, prevádzka zariadenia a návratnosť vstupných investícií. 

Ako je na tom vaša domácnosť? 

Priamu odpoveď vám môže dať innogy Expert v rámci bezplatnej služby Energetické poradenstvo, ktorý u vás doma vykoná obhliadku. Počas návštevy sa zameria najmä na tie oblasti, ktoré majú priamy vplyv na vysoké výdavky domácnosť. Sú nimi najmä výroba tepla, vykurovanie či osvetlenie.

Zároveň vám vám poskytne cenné rady a tipy, ako dosiahnuť vami stanovený cieľ, či už ide o úsporu v oblasti spotreby elektriny, plynu, vody, komfortné bývanie či zabezpečenie domácnosti. Využite poradenstvo, vďaka ktorému odhalíte možné úspory v priemere vo výške až 200 € ročne.