
Či už vás láka klasika so schodiskom a strešnou terasou alebo moderný nízky profil s vyšším súkromím, nie je na škodu naštudovať si ich parametre rôznych projektov domov. To, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, sa môže odvíjať práve od vecí, na ktoré ste možno doteraz ani nepomysleli.
Výhody bungalovu
- Väčšia plocha strechy, čo znamená viac miesta pre zber slnečnej energie. Na Slovensku teda v priebehu 20 rokov ušetríte tisíce za elektrinu.
- Menej hluku. V poschodových domoch je takmer nemožné odbúrať hluk z vrchného poschodia. V bungalove rodinu naopak oddeľuje viacero stien namiesto stropu.
- Viac možností strechy. Pri bungalovoch si môžete dovoliť vyššie stropy či strešné okná presvetľujúce interiér.
- Bývanie bez úrazov spôsobených schodmi. Tomuto riziku v poschodových domoch čelia ako deti, tak aj starší ľudia.
- Vzdušnejší interiér. Keďže bungalov nevyžaduje toľko podporných stien, môžete si dopriať otvorenejší a presvetlenejší interiér.
Nevýhody bungalovu
- Vyšší účet za kúrenie. Bungalov má v pomere viac povrchu na vonkajších stenách ako poschodový dom, a preto má viac priestoru pre únik tepla.
- Drahší pozemok. Prízemný dom je postavený na väčšej ploche. Preto potrebujete aj väčší, čiže drahší pozemok.
- Vyššia cena za meter štvorcový. Keďže najdrahšie časti domu sú základy a infraštruktúra (elektrina, voda, kúrenie), samotná výstavba vás vyjde viac.
Výhody poschodového domu
- Nižšia cena. Vďaka menšej rozlohe vám stačí menší pozemok a takisto menej prác na základoch a infraštruktúre.
- Lepšie výhľady. Ak ste v peknej lokalite, z druhého poschodia môžete pozorovať okolie lepšie ako z prvého.
- Lacnejšie kúrenie. Strecha je o polovicu menšia, čo znamená, že máte o niekoľko desiatok metrov štvorcových menej tepelných únikov.
- Lepšie oddelené priestory. Ak chcete rozdeliť dom na nočnú a dennú časť, poschodový dom ponúka lepšie riešenie.
- Možnosť dvojgeneračného domu. Ak chcete ušetriť na hypotéke a zároveň udržať rodinu viac pokope, rozdeliť dom na dve časti pomocou poschodí je najlepšie riešenie.
Nevýhody poschodového domu
- Znížená mobilita. Schody vytvárajú problém preniesť väčšie kusy nábytku na horné poschodie a takisto znižujú komfort invalidov či dôchodcov.
- Menej využiteľného priestoru. Schodisko vám môže odseknúť aj viac ako 10 m2 z pôdorysu.
- Ťažšia údržba. V prípade bungalovu je síce infraštruktúry viac, no nie je komplikovane rozmiestnená. V poschodovom dome sa ťažšie robia úpravy a údržba jadra. Prístup na strechu je tiež komplikovanejší.
- Dlhší čas výstavby. Ak chcete druhé poschodie alebo aj povalu, musíte sa zmieriť s dlhším čakaním. Takisto je často potrebné základy položiť hlbšie do zeme.

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.
Čo to vlastne je?
Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.
Hygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.
Definuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.
Ako ho teda preniesť do svojho interiéru?
Investujte do sviečok
Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.
Nebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.
Textilné doplnky
Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.
Najlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.
Aplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.
Maličkosti v interiéri
Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.
Teplo a svetlo domova
Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.
Ak nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.
Centrom je rodina a priatelia
Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.
Zavolajte dnu prírodu
Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.
Vypnite televízor
A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.
Bez extravagancie
Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.
Dajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.
Vychutnávajte si priestor v každej izbe
Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.
Aby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.
V kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.
Kútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.
Hygge nie je len pre zimu!
Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.
Hygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:
- sviečky,
- textílie,
- drobné doplnky,
- drevo,
- prirodzené svetlo,
- rodina a priatelia.
Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.
Idete do toho?
Obrázky: Pinterest.com