Praktické tipy, ako udržať v kúpeľni poriadok

Julia Vadi / Shutterstock.com

Psychicky sa pripravte na organizáciu kúpeľne

Koľkokrát ste si povedali, že tento víkend vyčistíte kúpeľňu? A koľkokrát ste to dodržali? Niet divu, že vo vašej kúpeľni je neporiadok a chaos. Správne nastavenie mysle a mentálna príprava sú pre organizáciu dôležité bez ohľadu na to, ktorú miestnosť riešite. Rovnako dôležitá je aj pevná vôľa – skúste si napríklad na kus papiera napísať, že sa tento víkend pustíte do organizácie kúpeľne, a pripnite si ho na viditeľné miesto. A keď príde čas, nemávnite nad tým rukou a neodsúvajte túto činnosť na iný deň. Ak sa vám naozaj nechce, urobte aspoň malú časť, napríklad skrinku pod umývadlom. Zistíte, že ak sa vám podarí zorganizovať aj tento malý kúsok, naštartuje to vaše ďalšie upratovanie.

Triedenie je zásadou číslo jedna

Skôr ako začnete organizovať, najprv si všetko pekne pretrieďte. Určite nájdete veľa vecí, ktoré vám v skrini ležia už niekoľko rokov, sú po záruke alebo ich jednoducho nepoužívate (naozaj nepotrebujete parfumy spred 5 rokoch, ktoré vám nevoňajú). Ako na to?

1.   Vyberte všetko zo skriniek, políc a zásuviek na jedno miesto.

2.   Vyhoďte všetky prázdne nádoby, odpadky, zatúlané vatové tyčinky a iné veci, ktoré patria do koša.

3.   Skontrolujte dátumy spotreby na výrobkoch a staré výrobky vyhoďte.

4.   Produkty, ktorým ešte neuplynula lehota spotreby, ale ktoré nepoužívate, odložte a možno ich niekomu darujete. Určite ich však nenechávajte v kúpeľni.

5.   Zvyšné produkty roztrieďte do kategórií – napr. sprchovacie produkty, peny do kúpeľa, starostlivosť o pleť, starostlivosť o vlasy, hrebene, vatové produkty atď.

6.   Pozrite sa, či sa v danej kategórii produkty nenachádzajú viackrát, a ak je to možné, duplicitné produkty odstráňte. Naozaj nepotrebujete 5 riaseniek, telové mlieko, ktorého vôňa sa vám nepáči, alebo olej na vlasy, ktorý vám nevyhovuje.

7.   Nakoniec si spíšte zoznam vecí, ktoré potrebujete dokúpiť.

Využite kúpeľňové organizéry

Po vytriedení všetkých výrobkov je čas uložiť ich späť do skriniek. Ak však chcete mať v kúpeľni poriadok a vždy vedieť, kam sa pozrieť a kam siahnuť, použite priehľadné boxy a organizéry. Roztrieďte do nich svoje produkty podľa kategórií. Je to tiež skvelý spôsob, ako mať po ruke všetko, čo potrebujete na rannú a večernú rutinu. Vďaka organizérom navyše nestratíte drobnosti, ako sú gumičky, sponky alebo umelé riasy. Vezmite si teda košíčky, boxy, priehradky, skrátka čokoľvek, čo vám pomôže roztriediť kúpeľňový arzenál a nemať ho len nahádzaný v skrinke alebo zásuvke.

Snažte sa držať pult bez neporiadku

Čistý a uprataný kúpeľňový pult urobí s vašou kúpeľňou zázraky. Zrazu nebude pôsobiť stiesnene, ale naopak vzdušne. Ak potrebujete nechať na pulte veci ako mydlo na ruky, zubnú kefku alebo niečo iné, umiestnite ich dozadu k stene. A ak nemáte inú možnosť, ako nechať na pulte aj ostatné veci, uložte ich do dizajnových škatúľ a organizérov, aby ste udržali priestor čistý.

Prehľad a systém. Ako mať poriadok v elektronike

freepik.com

Inventúra – základ poriadku

Počuli ste o metóde kúzelného upratovania od Marie Kondo? Môže vám pomôcť aj pri organizácii elektroniky. Pre redukciu chaosu možno potrebujete najskôr vytvoriť ešte väčší chaos. V tomto prípade to bude vyzerať tak, že pozbierate všetky elektronické predmety vo svojom byte a položíte ich na podlahu v strede izby. Inventúra bude prebiehať triedením tejto veľkej kopy. Na pravú stranu dajte to, čo potrebujete, na ľavú to, čo nepoužívate alebo už je pokazené. Buďte nekompromisní, odmenou bude prehľadný poriadok a veľa uvoľneného priestoru.

freepik.com

Táto inventúra bude relevantnou ukážkou toho, či máte nejaké nedostatky v starostlivosti a údržbe elektroniky. Ak výsledok nebude priaznivý, čiže zistíte, že máte veľa pokazených alebo poškodených vecí, nebuďte zúfalí. Žijeme v dobe, ktorá dennodenne ponúka nové objavy a predmety na uľahčenie každodenného života. Môžete si na svoje cennosti dávať pozor, keď ich však nepoznáte dostatočne, malé nehody sú bežné. Našťastie tento inovatívny trend sa týka aj ochrany elektroniky. Napríklad, pozrime sa na smart hodinky. Najprv ich nebolo veľa, neskôr sa sortiment rozšíril, a to nielen o nové modely, ale aj doplnky. A tak si už ľahko môžete kúpiť kryt na hodinky na bhcase.sk za veľmi priaznivé ceny. Zvyšuje životnosť, znižuje riziko poškodení a predčasnej potreby vymeniť hodinky za nové.

freepik.com

Nezabudnite na to, že elektroniku by ste nemali vyhadzovať do komunálneho odpadu. Najjednoduchšie bude, ak zbehnete do najbližšieho obchodu s elektronikou a odovzdáte svoje nepotrebné predmety. S drobnými vecami nebudete mať žiadny problém, viete sa naraz zbaviť veľkého množstva zbytočností. Odovzdávanie veľkých elektronických predmetov (práčka, rúra atď.) funguje na spätný odber, čiže „kus za kus“. To isté platí na zberné dvory alebo mobilné odberné miesta.

Viac je viac

V zariaďovaní interiéru a organizácii nástrojov domácnosti platí zvyčajne pravidlo „menej je viac“. Opačným postojom vyjadrenom v nadpise tohto odseku vás nechceme nabádať k hromadeniu veľkého množstva elektroniky alebo nebodaj k nakúpu zbytočností. Narážame na krabice, boxy, košíky, ktoré majú pomáhať pri triedení menších položiek.

freepik.com

Mnohí využívajú jeden jediný šuplík alebo obrovskú krabicu na tento účel. Vyžaduje si obrovskú námahu udržať poriadok pri takomto riešení, no a ten sa môže zrútiť vytiahnutím napríklad jedinej baterky zo spodku hromady. Majte radšej niekoľko menších boxov. Viete takto rozdeliť svoju drobnú elektroniku na malé skupinky, budete mať lepší prehľad a silnejší systém. Každú sekciu označte etiketou, na ktorú napíšete, čo daná krabica obsahuje. „Nálepkovanie“ by ste nemali vynechať ani vtedy, ak vidíte, čo sa v daných boxoch nachádza. Znižuje to riziko pomiešania vecí v uponáhľané dni alebo keď sa jedna sekcia preplní a pokušenie uložiť danú vec „zatiaľ“ do inej bude príliš silný. Všetci predsa vieme, že „zatiaľ“ trvá do najbližšieho veľkého upratovania a dovtedy môže byť zdrojom mnohých nervóznych chvíľ.

Možno, že nechcete alebo nemôžete zmeniť pôvodné miesto na uskladňovanie drobnej elektroniky. To vám však nebráni v rozdeľovaní. Rozčlenenie toho jedného veľkého šuplíka alebo obrovskej krabice na samostatné sekcie zvládne každý. Stačí na to veľmi pevný kartón alebo tenšie drevené dosky.

freepik.com

Multifunkčnosť šetrí miesto

Pamätáte si ešte dobu vreckových kalkulačiek, mp3 prehrávačov alebo digitálnych budíkov? Pre väčšinu ľudí už všetky tieto nástroje upadli do zabudnutia. Predstavte si, že by ste ich nemali v telefóne s ďalšími podobnými funkciami, ktoré nahrádzajú rôzne inštrumenty. Logicky, potrebovali by vo vašej domácnosti svoje miesto. Vďaka multifunkčnosti smart telefónov to ale nie je potrebné. Preto, preferujte elektroniku s touto vlastnosťou. Určite si pozrite obľúbenú pomôcku posledných rokov, smart hodinky v internetovom obchode mistores.sk. Tieto modely sú nielen dizajnové, ale i pohodlné a cenovo priaznivé. No a samozrejme sú aj multifunkčné.