Prehľad a systém. Ako mať poriadok v elektronike

freepik.com

Inventúra – základ poriadku

Počuli ste o metóde kúzelného upratovania od Marie Kondo? Môže vám pomôcť aj pri organizácii elektroniky. Pre redukciu chaosu možno potrebujete najskôr vytvoriť ešte väčší chaos. V tomto prípade to bude vyzerať tak, že pozbierate všetky elektronické predmety vo svojom byte a položíte ich na podlahu v strede izby. Inventúra bude prebiehať triedením tejto veľkej kopy. Na pravú stranu dajte to, čo potrebujete, na ľavú to, čo nepoužívate alebo už je pokazené. Buďte nekompromisní, odmenou bude prehľadný poriadok a veľa uvoľneného priestoru.

freepik.com

Táto inventúra bude relevantnou ukážkou toho, či máte nejaké nedostatky v starostlivosti a údržbe elektroniky. Ak výsledok nebude priaznivý, čiže zistíte, že máte veľa pokazených alebo poškodených vecí, nebuďte zúfalí. Žijeme v dobe, ktorá dennodenne ponúka nové objavy a predmety na uľahčenie každodenného života. Môžete si na svoje cennosti dávať pozor, keď ich však nepoznáte dostatočne, malé nehody sú bežné. Našťastie tento inovatívny trend sa týka aj ochrany elektroniky. Napríklad, pozrime sa na smart hodinky. Najprv ich nebolo veľa, neskôr sa sortiment rozšíril, a to nielen o nové modely, ale aj doplnky. A tak si už ľahko môžete kúpiť kryt na hodinky na bhcase.sk za veľmi priaznivé ceny. Zvyšuje životnosť, znižuje riziko poškodení a predčasnej potreby vymeniť hodinky za nové.

freepik.com

Nezabudnite na to, že elektroniku by ste nemali vyhadzovať do komunálneho odpadu. Najjednoduchšie bude, ak zbehnete do najbližšieho obchodu s elektronikou a odovzdáte svoje nepotrebné predmety. S drobnými vecami nebudete mať žiadny problém, viete sa naraz zbaviť veľkého množstva zbytočností. Odovzdávanie veľkých elektronických predmetov (práčka, rúra atď.) funguje na spätný odber, čiže „kus za kus“. To isté platí na zberné dvory alebo mobilné odberné miesta.

Viac je viac

V zariaďovaní interiéru a organizácii nástrojov domácnosti platí zvyčajne pravidlo „menej je viac“. Opačným postojom vyjadrenom v nadpise tohto odseku vás nechceme nabádať k hromadeniu veľkého množstva elektroniky alebo nebodaj k nakúpu zbytočností. Narážame na krabice, boxy, košíky, ktoré majú pomáhať pri triedení menších položiek.

freepik.com

Mnohí využívajú jeden jediný šuplík alebo obrovskú krabicu na tento účel. Vyžaduje si obrovskú námahu udržať poriadok pri takomto riešení, no a ten sa môže zrútiť vytiahnutím napríklad jedinej baterky zo spodku hromady. Majte radšej niekoľko menších boxov. Viete takto rozdeliť svoju drobnú elektroniku na malé skupinky, budete mať lepší prehľad a silnejší systém. Každú sekciu označte etiketou, na ktorú napíšete, čo daná krabica obsahuje. „Nálepkovanie“ by ste nemali vynechať ani vtedy, ak vidíte, čo sa v daných boxoch nachádza. Znižuje to riziko pomiešania vecí v uponáhľané dni alebo keď sa jedna sekcia preplní a pokušenie uložiť danú vec „zatiaľ“ do inej bude príliš silný. Všetci predsa vieme, že „zatiaľ“ trvá do najbližšieho veľkého upratovania a dovtedy môže byť zdrojom mnohých nervóznych chvíľ.

Možno, že nechcete alebo nemôžete zmeniť pôvodné miesto na uskladňovanie drobnej elektroniky. To vám však nebráni v rozdeľovaní. Rozčlenenie toho jedného veľkého šuplíka alebo obrovskej krabice na samostatné sekcie zvládne každý. Stačí na to veľmi pevný kartón alebo tenšie drevené dosky.

freepik.com

Multifunkčnosť šetrí miesto

Pamätáte si ešte dobu vreckových kalkulačiek, mp3 prehrávačov alebo digitálnych budíkov? Pre väčšinu ľudí už všetky tieto nástroje upadli do zabudnutia. Predstavte si, že by ste ich nemali v telefóne s ďalšími podobnými funkciami, ktoré nahrádzajú rôzne inštrumenty. Logicky, potrebovali by vo vašej domácnosti svoje miesto. Vďaka multifunkčnosti smart telefónov to ale nie je potrebné. Preto, preferujte elektroniku s touto vlastnosťou. Určite si pozrite obľúbenú pomôcku posledných rokov, smart hodinky v internetovom obchode mistores.sk. Tieto modely sú nielen dizajnové, ale i pohodlné a cenovo priaznivé. No a samozrejme sú aj multifunkčné.

Ako si vybrať práčku? Poradíme vám z vlastnej skúsenosti

Uvažujete o výmene alebo kúpe novej?

Poradíme vám, ako si vybrať práčku, ktorá sa postará o sviežosť a čistotu vášho domova.

Pestrosť ponuky práčok vás možno prekvapí. V súčasnosti sa ku klasickým výrobcom pridali aj veľké značky, ktoré práčku prijali do portfólia ponuky domácich spotrebičov. Bez obáv, v kvalitnom vyhotovení. Hoci, pri jej výbere sa ako inak bez navigácie a znalosti základných parametrov môžete zapotiť.

Ako vybrať práčku?

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

  • Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?
  • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
  • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
  • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
  • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
  • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
  • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?

Veľmi dôležitú úlohu v procese ako vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45% vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor

Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop

Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka

Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi

Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička

Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.