Prerábka bytu: Ako sa pripraviť, aby neskončila katastrofou

prerábka bytu
shutterstock

Na začiatku hovorím.

Kompletná prerábka bytu nebude ľahká.

Drvivá väčšina bytov v SR neprešla za svoju históriu žiadnou ani čiastočnou rekonštrukciou. Materiály v takýchto bytoch sú už ďaleko za hranicou svojej životnosti a potrebujú kompletnú výmenu.

Elektrické a vodovodné rozvody, plesnivé umakartové jadro alebo kuchynská linka nielenže neposkytujú nároky na dnešné potreby, ale ani nevyhovujú bezpečnostným normám.

Prerábka bytu vám však dáva veľkú príležitosť meniť a vylepšovať pôvodne dispozície, ktoré v starých bytoch neboli nikdy ideálne. A taktiež si byt zariadiť kompletne podľa svojich predstáv.

Najväčším problémom pri rekonštrukcii je, že 99 % ľudí o rekonštrukcii absolútne nič nevie. 

A je to logické. Rekonštrukciu bytu totiž bežne nerobíte a väčšina ľudí ju možno zažije raz za život.

Posúdiť komplexnú prerábku bytu je tak pre mnoho ľudí náročné a sú možnou obeťou rôznych nepoctivých firiem alebo živnostníkov.

Poďme však pekne po poriadku.

Bonus zadarmo

Stiahnite si ukážku rozpočtu prerábky bytu.

Príprava na rekonštrukciu

Ak ste kúpili byt v pôvodnom stave, požiadajte svoju realitnú kanceláriu o vypratanie bytu. Tá odvezie na svoje náklady kuchynskú linku, zvyšný nábytok alebo koberce.

Byt sa vám tak ukáže v celej svojej kráse. K zmene dispozície bytu je dobré prizvať si statika. Ten vám v momente povie, ktoré steny sú nosné, a ktoré sú nenosné priečky.

Pripraví vám statický posudok, na základe ktorého môžete realizovať stavebný projekt.

Statický posudok vám dáva predstavu o možných úpravách v byte. Mnoho ľudí si v tomto kroku prizve interiérového architekta, ktorý vám upraví a vylepší dispozíciu bytu zmenou kúpeľňového jadra, vybúraním alebo pristavaním novej priečky.

Aj keď je byt vo vašom vlastníctve, nemôžete si ho len tak svojvoľne prestavovať. Každú zmenu v byte musíte minimálne nahlásiť na miestny stavebný úrad.

Pri menších zmenách bytu vám stačí len ohlásenie, pri väčších zásahoch v dispozícii napr. do nosných stien budete potrebovať právoplatné stavebné povolenie.

Nezabudnite tiež prerábku bytu oznámiť svojim susedom, ktorí budú nútení znášať zvýšený hluk a prašnosť z vášho bytu.

Prerábka bytu firmou alebo partiou remeselníkov?

Pri plánovaní rekonštrukcie si musíte zodpovedať na jednu z najzásadnejších otázok.

Zveríte rekonštrukciu bytu do rúk jednej z mnohých špecializovaných firiem alebo si na jednotlivé práce najmete samostatné profesie remeselníkov?

Podcenenie tohto kroku môže mať za následok niekoľkonásobné predraženie výslednej prerábky, nespokojnosť a frustráciu oboch strán.

Platí, že prerábka bytu živnostníkmi vás vyjde možno až o tretinu lacnejšie ako pri jednej firme.

Všetky výhody v tomto bode končia a začína dlhý zoznam možných rizík.

Najväčšou výzvou je zosúladiť všetkých remeselníkov do časového plánu, aby plynulo nadväzovali na seba. Ak nie ste s prácou spokojný, remeselníci sa vždy vyhovárajú na tých druhých.

Ak vám napr. po roku začnú opadávať obklad, domôcť sa reklamácie u živnostníkov je takmer nemožné. Mnohí nemusia živnosť už vôbec prevádzkovať.

shutterstock

[poll id=”4″]

Pri partii remeselníkov musíte ako klient oveľa viac dohliadať, manažovať a kontrolovať živnostníkov. Robíte tak vlastne stavebný dozor.

Ak na prerábku bytu oslovíte firmu, zaplatíte zvyčajne viac.

Máte však väčšiu istotu, že byt budete mať zrekonštruovaný bez väčšieho úsilia v dohodnutom čase a kvalite. Jednotlivé práce väčšinou plynulo nadväzujú na seba a byt máte hotový približne za jeden mesiac až dva mesiace.

Taktiež s reklamáciou nebývajú problémy, ak máte podpísanú zmluvu o dielo.

Výhody rekonštrukcie firmou

  • plynulá nadväznosť prác
  • zmluva o dielo, dohodnutý termín odovzdania a prípadne reklámacie

Nevýhody rekonštrukcie firmou

  • vyššia suma za prerábku bytu

Ako zistiť kvalitu firmy alebo živnostníkov?

Každý chce ušetriť, ale len podľa ceny by ste sa rozhodovať nemali. Ak idete po najnižšej cene, niekde je háčik. Buď sa jedná o neserióznu firmu, ktorá len chce získať zákazku a následne navyšovať cenu alebo ide o firmu, ktorá robotu úplne odflákne alebo funguje bez bločkov.

Vždy si porovnajte cenové kalkulácie. Ale hlavne porovnávajte porovnateľné. 

Ak je niektorá ponuka príliš nízka alebo premrštená, zbystrite pozornosť. Dôkladne si prejdite, či kalkulácia obsahuje všetky položky, ktoré sa môžu počas rekonštrukcie objaviť.

Potom sa vám nestane, že odvoz stavebného materiálu vám bude firma kalkulovať navyše.

Od firmy by ste mali chcieť čo najpodrobnejší rozpočet, aby ste následne vedeli položky pridávať alebo naopak odstraňovať, resp. jednoducho porovnať dve kalkulácie. Porovnajte si tiež kalkulované ceny s našim orientačným cenníkom stavebných prác.

Komunikácia odhalí neserióznosť hneď na začiatku. Ak firma nevie alebo nechce odpovedať na vaše otázky alebo vám nedvíha telefón, zbystrite pozornosť.

shutterstock

Referencie sú jedny z najdôležitejších aspektov, ktoré vás presvedčia alebo nie. Realizované rekonštrukcie z minulosti alebo skúsenosť známeho je dobré vodítko pri rozhodovaní.

Vyberajte si preto firmu, ktorá vám ukáže realizované práce, otvorene komunikuje a za nič sa neskrýva ani na sociálnych sieťach ako napr. overená firma Profimajster.sk

Pred každou rekonštrukciou uzavrite s firmou alebo živnostníkom zmluvu o dielo. Tá vás v mnohých prípadoch chráni pred neserióznými firmami. Kalkulácia je súčasťou zmluvy o dielo.

Platové podmienky

Cenová kalkulácia sa skladá z dvoch častí:

  1. cena za vykonanú prácu,
  2. cena za materiál.

Materiál sa zvykne dopredu odhadovať, takže na konci nebudete prekvapený výslednou sumou. Každý jeden nákup by vám mala firma vydokladovať bločkami.

Platí sa zvyčajne dopredu (kľudne aj postupne počas prác) ako záloha počas rekonštrukcie. Zvyšnú sumu za prácu zaplaťte až po riadnom dokončení rekonštrukčných prác.

Aký je postup prác pri rekonštrukcii?

Prerábka bytu má logickú nadväznosť.

Minimalizujete tak náklady a čas na dokončenie. Veľkým problémom je vyťaženosť jednotlivých remeselníkov, na ktorých musíte čakať niekoľko týždňov. Rekonštrukcia sa tak zbytočne naťahuje, keďže jedna partia čaká na druhých.

Bežným postupom je, keď si na výmenu rozvodov nájdete elektrikárov samostatne a na zvyšok máte jednu firmu, ktorá zastreší všetky profesie.

Výmena a montáž okien alebo vstupných dverí zvyčajne robia montážnici firiem, u ktorých okná a dvere beriete.

Približný harmonogram prác pri rekonštrukcii bytu vyzerá takto:

1. Návrh interiéru

Návrh novej dispozície priestoru architektom, základný plán vášho zámeru pri rekonštrukcii

2. Statický posudok

Zmena dispozície si v mnohých prípadoch žiada búranie alebo spájanie priečok. V tomto kroku potrebujete od statika presne vedieť, ktoré steny sú nosné a ktoré sú len priečky. Statik tiež navrhne, ako napr. rezať otvor do nosnej panelovej steny a čo všetko treba zabezpečiť, aby ste neohrozili statiku celého domu.

3. Ohlásenie drobnej stavby alebo stavebné povolenie

Pri začatí rekonštrukcie potrebujete mať buď odsúhlasené stavebné povolenie, ak idete realizovať väčšie zmeny alebo vám stačí len ohlásenie drobnej stavby. Nezabudnite tiež upozorniť susedov, ktorí budú rekonštrukciu trpieť.

4. Búracie práce

Prvým krokom sú tzv. búracie práce, kedy sa byt doslova “vyhlodá” na kosť. Odstráni sa sanita, dlažby, zárubne a byt sa pripraví na ďalšie kroky.

5. Čistiace práce

V tomto kroku sa byt vyčistí po zvyšku búracích prác a je pripravený na začiatok rekonštrukcie.

6. Prípravné práce pre stavbu

Navozenie materiálu a nástrojov na stavbu.

7. Výmena elektrických rozvodov

Je jedna z tých horších prác. Pri panelových bytoch sa nevyhnete zasekávaniu nových rozvodov do existujúcich panelov, čo je veľmi prašná a hlučna robota. Elektrikári po sebe nechajú naťahané rozvody hrubo omietnuté v stene. Pre potreby ďalších prác pripravia jeden prívod elektriky.

8. Výmena okien

Na začiatku rekonštrukcie sa zvyčajne menia okná. Je to najmä kvôli tomu, že nasledujú omietky.

9. Nahodenie omietok

Omietky trvajú k ostatným prácam relatívne dlho. Kvalitné sadrové omietky sa robia ručne. V tomto kroku sa vyrovnávajú steny, ktoré sú takmer vo všetkých bytoch neskutočné krivé.

10. Rozvod plynu

Nová kuchyňa väčšinou mení dispozíciu spotrebičov. Treba tak skrátiť, premiestniť prívod plynu.

11. Kúrenie

Pri prerábke majitelia bytov menia staré plechové radiátory za nové. Niekedy sa nevyhnú prerábke stupačiek kvôli inej rozteči radiátora alebo nevhodnému umiestneniu.

12. Vodoinštalácia

Výmena a inštalácia rozvodov vody v kuchyni a kúpeľni.

13. Stolárske a obkladačské práce

Obklady v kúpeľni, v kuchyni a dlažieb, vyhotovenie nábytku.

14. Maliarske práce

Kompletné vymaľovanie stien.

15. Elektromontážne práce (vypínače, zásuvky, svietidlá)

V tomto momente prichádzajú na scénu opäť elektrikári, aby dokončili svoju robotu. Namontujú vypínače, zásuvky a tiež svietidlá.

16. Osadenie vchodových dverí

V tomto kroku prichádza osadenie a montáž vchodových bezpečnostných dverí. Jednak pretože skončili hrubé práce, ktoré by mohli dvere poškodiť. A tiež predtým ako sa začnú klásť podlahy. Pri hotových dverách je jednoduchšie dorezať presnú veľkosť podlahy. Nevznikne tak zbytočná fuga prekrytá prechodovou lištou.

17. Podlahy

Podlahy sú jasným znakom, že prerábka bytu sa konečne blíži ku svojmu koncu.

shutterstock

18. Zárubne a dvere

Ako posledné sa osadia zárubne a dvere.

19. Zariaďovanie nábytkom

Po skončení rekonštrukciu prichádza príjemná časť a to je finálne zariaďovanie nábytkom.

Koľko stojí rekonštrukcia bytu?

Odpovedať na otázku “Koľko stojí prerábka bytu” je dosť obtiažne. Niektoré sumy za základné práce ako je búranie, kladenie podláh alebo kladenie obkladov je plus mínus rovnaké. Ostatné práce a najmä zariadenie bytu ovplyvňuje cenu rekonštrukcie. Pozrite si orientačné ceny rekonštrukčných prác.

Bonus zadarmo

Stiahnite si ukážku rozpočtu prerábky bytu.

Zhrnutie článku

Prerábka bytu v pôvodnom stave je dobrodružstvo na konci ktorého vás čaká v tom ideálnom prípade váš príjemný domov. Ide o komplexný proces, ktorý stojí dosť peňazí, času a úsilia. Preto je lepšie celú prerábku poriadne naplánovať, pretože oprava sfušovanej rekonštrukcie bytu býva omnoho drahšia.

Koľko stojí prerábka kúpeľne a ako dlho bude trvať

flickr

Prerábka kúpeľne alebo tiež prerábka bytového jadra je jedna z najkomplikovanejších častí rekonštrukcie bytu.

Renovácia si totiž vyžaduje zapojenie viacerých profesií súčasne. V kúpeľni budete potrebovať kladačov dlažby a obkladov, vodárov, murárov, natieračov, ale i elektrikárov a majstrov, ktorí vedia nainštalovať sanitu a nábytok.

Bytové jadro je akési srdce bytu, kde sa nachádzajú prívody všetkych energií. Prerábke kúpeľne preto venujte pozornosť, inak vás môže stáť v konečnom dôsledku niekoľkonásobne drahšie.

Prerábka kúpeľne začína vašou predstavou, ako chcete meniť aktuálnu dispozíciu. Pomôže vám interiérový architekt alebo kúpeľňové štúdio, prípadne si môžete novú kúpeľňu navrhnúť aj sami.

Väčšina problémov s kúpeľňami je v ich veľkosti a dispozícii. Kúpeľne sú príliš malé, preto prichádza možnosť zmeny dispozície na úkor ostatných miestností alebo spájaniu wc a kúpeľne.

Pri tehlových bytoch je to jednoduchšie, pri panelových sa nevyhnete komplikovanejšiemu rezaniu nenosných priečok spolu so statickým posudkom.

Cena rekonštrukcie kúpeľne

Začnime tým, čo všetkých zaujíma ako prvé. A to je cena.

Cena pri rekonštrukcii kúpeľne závisí od mnohých faktorov. Ak však nerátame vybavenie kúpeľne, ktoré si každý vybaví podľa svojich možností, určitým vodítkom sú ceny stavebných a montážných prác. Jednotkové ceny stačí vynásobiť rozmermi vašej kúpeľne a dostanete približný rozpočet.

Rekonštrukcia klasickej panelákovej kúpeľne sa zvyčajne pohybuje od 4 000 EUR do 6-7 tisíc EUR. Samozrejme závisí od vybavenia a kvality použitých materiálov.

Pred prerábkou kúpeľne

V prvom rade si ujasnite vaše predstavy a požiadavky. Najmä či chcete mať vaňu alebo radšej sprchový kút alebo množstvo skriniek a odkladacích priestorov. Následne si zaznačte všetky vývody vody, odpadu a stupačiek.

Nasleduje návrh novej dispozície so zakreslenou sanitou a nábytkom vašej novej kúpeľne. Architekt alebo kúpeľňové štúdio vám tiež pripraví tzv. kladačák, teda kladací plán, podľa ktorého bude obkladač pracovať.

Stavebná firma alebo partia

Práve prerábka kúpeľne preverí mnohokrát kvalitu a odbornosť firmy alebo majstrov, ktorých na prerábku najmete. Na internete tak nájdete plno fotografií sfušovaných kúpeľní. Krivé pokládky dlažby, zle vyspádovaný sprchový kút sú už len takou vizuálnou čerešničkou na torte.

Pri rekonštrukcii kúpeľne preto doporučujem podpísať zmluvu o dielo s presným rozpočtom, objemom prác a tiež dátumom dokončenia týchto prác. Zmluva o dielo totiž býva strašiakom pre neseriózne partie majstrov, ktorí chcú fakturovať bez bločku, a ktorí sa zbavujú záruky za dokončené dielo.

Postup pri prerábke bytového jadra

Pred stanovením rozpočtu je dôležitá obhliadka, na ktorej si prejdete váš návrh a prípadne možné problémy, ktoré môžu pri rekonštrukcii vzniknúť. Väčšina vecí sa ukáže až po búracích prácach. Niekedy sa preto nevyhnete improvizácii a meníte projekt za behu.

  1. Búracie práce – Prerábka kúpeľne začína búracími prácami. Odstraníte starú sanitu, obklady a dlažbu. Priestor vyčistíte a pripravíte na hrubé búracie práce, napr. búranie priečok, alebo priestoru pri posunutí stupačiek.
  2. Voda – Nasleduje ťahanie nových rozvodov vody, prípadna zmena a posun stupačiek. Mnohokrát sa tiež mení umiestnenie WC a vývodu do odpadovej rúry. Ak máte sprchový kút, natiahnu sa sprchové rozvody.
  3. Murovanie nových priečok – V tomto kroku je potrebné vymurovať nové priečky, ak nejaké v kúpeľni vznikli. Taktiež sa začne s vyrovnávaním stien na hrubo.
  4. Zhruba v tomto kroku prídu na scénu elektrikári, ktorí natiahnu elektrické rozvody.
  5. Nivelácia podlahy – Nevyhnete sa tiež prerovnaniu podlahy, ktoré sú častokrát príliš krivé na pokládku dlažby.
  6. Kladenie obkladov a dlažby je už jedným z posledných krokov, ktoré postupne odhaľujú vzhľad kúpeľne.
  7. Inštalácia sanity a postupné zariaďovanie.
  8. Inštalácia svetiel a vypínačov.

Oznámenie o rekonštrukčných prácach

Pred začatím prác a rozsahu prác musíte splniť niekoľko pravidiel. Pri zmene dispozície a rozsahu priestoru potrebujete statický posudok. Pri väčších zásahoch, ako sú nosné steny už stavebné povolenie. Aj bez povinnosti stavebného povolenia budete musieť podať ohlásenie o začatí rekonštrukcie na miestny stavebný úrad.

Ďalšou kapitolou sú samotní susedia, ktorých sa vaša rekonštrukcia bude nepríjemne dotýkať. Budú vystavení zvýšenému hluku a prašnosti. Preto by ste ich o rekonštrukcii mali informovať dopredu a na viditeľnom mieste vo vchode.

Kúpeľňové súčasti Rozmery
dlažba a obklady 55-65 cm
sprchový kút alebo vaňa 35-40 cm
sprchový systém (batéria, sprchová hadica, sprchová ružica) do 120 cm
vaňová batéria minimálne 10 cm
kúpeľňový ventilátor 28-50 cm
umývadlo minimálne 65 cm, optimum 90 cm
kúpeľňový ventilátor 82-85 cm
WC (podomietkový systém Geberit) 160-180 cm
zrkadlo nad umývadlom 68-80 cm
sprchový žľab alebo sprchová vanička 41-43 cm
kúpeľňový nábytok 65-105 cm
kúpeľňové osvetlenie 70×70 cm
pracovné osvetlenie pri zrkadle 90×90 cm