Prerábka kúpeľne: koľko stojí a ako dlho bude trvať

Prerábka kúpeľne alebo tiež prerábka bytového jadra je jedna z najkomplikovanejších častí rekonštrukcie bytu.

Vyžaduje si totiž viaceré profesie. V kupeľni budete potrebovať kladačov dlažby a obkladov, vodárov, murárov, natieračov, ale i elektrikárov a majstrov, ktorí vedia nainštalovať sanitu a nábytok.

Bytové jadro je akési srdce bytu, kde sa nachádzajú prívody všetkych energií. Prerábke kúpeľne preto venujte pozornosť, inak vás môže stáť v konečnom dôsledku niekoľkonásobne drahšie.

Prerábka kúpeľne začína vašou predstavou, ako chcete meniť aktuálnu dispozíciu. Pomôže vám interiérový architekt alebo kúpeľňové štúdio, prípadne si môžete novú kúpeľňu navrhnúť aj sami.

Väčšina problémov s kúpeľňami je v ich veľkosti a dispozícii. Kúpeľne sú príliš malé, preto prichádza možnosť zmeny dispozície na úkor ostatných miestností alebo spájaniu wc a kúpeľne.

Pri tehlových bytoch je to jednoduchšie, pri panelových sa nevyhnete komplikovanejšiemu rezaniu nenosných priečok spolu so statickým posudkom.

Postup pri prerábke kúpeľne

V prvom rade si ujasnite vaše predstavy a požiadavky. Najmä či chcete mať vaňu alebo radšej sprchový kút alebo množstvo skriniek a odkladacích priestorov. Následne si zaznačte všetky vývody vody, odpadu a stupačiek.

Nasleduje návrh novej dispozície so zakreslenou sanitou a nábytkom vašej novej kúpeľne. Architekt alebo kúpeľňové štúdio vám tiež pripraví tzv. kladačák, teda kladací plán, podľa ktorého bude obkladač pracovať.

Pozrite si stránku MaláKúpeľňa pre viac tipov a rád.

Firma alebo partia

Práve prerábka kúpeľne preverí mnohokrát kvalitu a odbornosť firmy alebo majstrov, ktorých sa na prerábku najmete. Na internete tak nájdete plno fotografií sfušovaných kúpeľní. Krivé pokládky dlažby, zle vyspádovaný sprchový kút sú už len takou vizuálnou čerešničkou na torte.

Pri rekonštrukcii kúpeľne preto doporučujem podpísať zmluvu o dielo s presným rozpočtom, objemom prác a tiež dátumom dokončenia týchto prác. Zmluva o dielo totiž býva strašiakom pre neseriózne partie majstrov, ktorí chcú fakturovať bez bločku a ktorí sa zbavujú záruky za dokončené dielo.

Postup pri prerábke bytového jadra

Pred stanovením rozpočtu je dôležitá obhliadka, na ktorej si prejdete váš návrh a prípadne možné problémy, ktoré môžu pri rekonštrukcii vzniknúť. Väčšina vecí sa ukáže až po búracích prácach. Niekedy sa preto nevyhnete improvizácii a meníte projekt za behu.

  1. Búracie práce – Prerábka kúpeľne začína búracími prácami. Odstraníte starú sanitu, obklady a dlažbu. Priestor vyčistíte a pripravíte na hrubé búracie práce, napr. búranie priečok, alebo priestoru pri posunutí stupačiek.
  2. Voda – Nasleduje ťahanie nových rozvodov vody, prípadna zmena a posun stupačiek. Mnohokrát sa tiež mení umiestnenie WC a vývodu do odpadovej rúry. Ak máte sprchový kút, natiahnu sa sprchové rozvody.
  3. Murovanie nových priečok – V tomto kroku je potrebné vymurovať nové priečky, ak nejaké v kúpeľni vznikli. Taktiež sa začne s vyrovnávaním stien na hrubo.
  4. Zhruba v tomto kroku prídu na scénu elektrikári, ktorí natiahnu elektrické rozvody
  5. Nivelácia podlahy – Nevyhnete sa tiež prerovnaniu podlahy, ktoré sú častokrát príliš krivé na pokládku dlažby.
  6. Kladenie obkladov a dlažby je už jedným z posledných krokov, ktoré postupne odhaľujú vzhľad kúpeľne
  7. Inštalácia sanity a postupné zariaďovanie
  8. Inštalácia svetiel a vypínačov

Oznámenie o rekonštrukčných prácach

Pred začatím prác a rozsahu prác musíte splniť niekoľko pravidiel. Pri zmene dispozície a rozsahu priestoru potrebujete statický posudok. Pri väčších zásahoch, ako sú nosné steny už stavebné povolenie. Aj bez povinnosti stavebného povolenia budete musieť podať oznámenie o začatí rekonštrukcie na miestny stavebný úrad.

Ďalšou kapitolou sú samotní susedia, ktorých sa vaša rekonštrukcia bude nepríjemne dotýkať. Budú vystavení zvýšenému hluku a prašnosti. Preto by ste ich o rekonštrukcii mali informovať dopredu a na viditeľnom mieste vo vchode.

Rozmery, ktoré sa vám môžu hodiť

Kúpeľňové súčastiRozmery
dlažba a obklady55-65 cm
sprchový kút alebo vaňa35-40 cm
sprchový systém (batéria, sprchová hadica, sprchová ružica)do 120 cm
vaňová batériaminimálne 10 cm
kúpeľňový ventilátor28-50 cm
umývadlominimálne 65cm, optimum 90 cm
kúpeľňový ventilátor82-85 cm
WC (podomietkový systém Geberit)160-180 cm
zrkadlo nad umývadlom68-80 cm
sprchový žľab alebo sprchová vanička41-43 cm
kúpeľňový nábytok65-105 cm
kúpeľňové osvetlenie70×70 cm
pracovné osvetlenie pri zrkadle90×90 cm

Cena rekonštrukcie kúpeľne

Cena pri rekonštrukcii kúpeľne závisí od mnohých faktorov. Ak však nerátame vybavenie kúpeľne, ktoré si každý vybaví podľa sovjich možností, určitým vodítkom sú ceny stavebných a montážných prác. Jednotkové ceny stačí vynásobiť rozmermi vašej kúpeľne a dostanete približný rozpočet.

Potrebujete rekonštruovať?
Toto všetko potrebujete vedieť.

Prerábka kúpeľne: koľko stojí a ako dlho bude trvať5 min read4.27/5 22 hlas[ov]

Pridaj komentár