Pripravte auto na zimnú sezónu. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Galina_Lya / Shutterstock.com

Aby nás zima nezaskočila

Pravdepodobne najhoršie podmienky pre auto vytvárajú zimné mesiace, ktoré vedia neraz poriadne potrápiť nepríjemným počasím a silnými mrazmi. A vtedy, viac ako inokedy, je dôležitá správna funkčnosť garážových brán. Práve kvalitné garážové brány majú najmä v tomto období nenahraditeľnú funkciu.

Lomax-brany.sk

Je veľmi dôležité začať včas s prípravou automobilu na zimnú sezónu, aby nás neprekvapila prudká zmena počasia. Samozrejme, podstatnú úlohu zohráva aj vek vozidla a starostlivosť oň pravidelne počas celého roka.

Krasula / Shutterstock.com

Nezabudnime na dôležité úkony

Keď sa blíži chladnejšie počasie a zimná sezóna, každý motorista vie, že treba prezuť pneumatiky. A hoci tento krok urobíme ako prvý, rozhodne by nemal ostať jediným. Čo všetko by sme mali ešte vykonať v rámci kontroly auta pred zimou? Ako sa čo najlepšie pripraviť na chladné večery, tuhé mrazy a studené rána?

Nezabudnite doplniť nemrznúcu kvapalinu a myslite aj na zimnú zmes do ostrekovačov. Samozrejmosťou je aj kontrola stavu batérie, ktorá v zime dostáva poriadne zabrať. Nemožno podceniť celkový technický stav vozidla, jeho motora a v neposlednom rade aj príslušenstvo, ktoré patrí k zimnej výbave: škrabku na sklá, odťahový kábel, rozmrazovač zámky a pod. Detaily, ktoré sú veľmi dôležité.

AlemOmerovic / Shutterstock.com

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú garáž, je vhodné urobiť aj údržbu garáže, prípadne skontrolovať tesnosť garážových dverí alebo garážových brán, aby ste vytvorili svojmu automobilu tie najoptimálnejšie podmienky počas zimných mesiacov. Kvalitné garážové brány dokážu zamedziť nepriaznivým vonkajším vplyvom počasia a ochrániť vaše auto pred dažďom, vetrom, snehom, mrazom a v letnom období zasa pred horúcim slnkom.

Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?

Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.

Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.

Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?

Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome

Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.

Prečo nie?

Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.

Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.

Skrine a komody

Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.

Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.

stará skriňa využitá v modernej spálniAk sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.

Kreslá a pohovky

Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.

staré kreslá, ktoré prešli redizajnomStaré dvere

Páčia sa vám staré dvere?

Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.

staré dvere za posteľou v spálniStará knihovníčka

Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.

stará knižnica zmenená na bar
Zo starých kufrov nočný stolík

Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?

Skúste to!

staré kufre ako nočný stolíkTento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.

Starý sekretár ako bielizník

Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?

sekretár využitý ako šatník na bielizeňTak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.

Celkom dobrý nápad, čo poviete?

Drevená truhlica ako stolík v obývačke

Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.

stará truhlica použitá ako stolík v obývačkeStoličky, podnosy, hodiny

Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.

stará stolička v prírodnom duchuĎalšie doplnky

Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.

Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.

starý šijací stroj našiel využitie v kúpeľniČo hovoríte na tieto nápady?

Stojan, či rebrík

Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.

Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.

Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obrázky: Pinterest.com