Puf na sedenie je perfektný štýlový doplnok do interiéru

Ako už názov napovedá, puf je interiérový doplnok, ktorý nielenže vkusne vyzerá, ale môžete si ho vyrobiť aj vy sami. Puf možno opísať ako z oboch strán mäkký sploštený guľatý vankúš bez operadla. Puf na sedenie vás ale očarí nielen svojou jednoduchosťou, ale aj eleganciou.

Puf na sedenie z Osmanskej ríše

Aj keď “puf” znie ako dizajnérsky výstrelok posledných rokov, opak je pravdou. Pôvodne sa puf nazýval “pufottoman”, čo doslova znamená osmanský puf. Puf teda pochádza z Osmanskej ríše, odkiaľ bol začiatkom 18. storočia privezený do Európy. V Osmanskej ríši vtedy už cez dve storočia slúžil ako centrálny kus nábytku pri rodinných stretnutiach. Aby boháči a šľachtici nesedeli na zemi, ponúkol sa im pohodlnejší pletený podsedák.

Európania používali puf na sedenie pod oknami pri stene, aby stena slúžila ako opierka pre chrbát. Európania mali doma viacero kusov, z ktorých sa pri sedení vytvorili reťaz a zvyčajne potom pufy umiestňovali do rohov. Vtedajšie pufy boli väčšie ako v dnešnej dobe a mohli tak slúžiť viacerým ľuďom.

Puf na sedenie ale nemal doma každý. Bola to vymoženosť kráľovských a bohatých rodín. Tie mali pufy zdobené drahokamami a boli šité zo vzácnych a drahých tureckých a perzských látok.

Puf na sedenie pochádza z Osmanskej ríše

Súčasné pufy na sedenie

Dnešné pufy sú v podstate malé (oproti svojim predchodcom), vďaka čomu sú aj dobre skladovateľné a vytvárajú jednoduché sedenie. V súčasnosti ale pufy neslúžia len na sedenie, ale sú aj dizajnovým prvkom interiéru, najčastejšie obývačky.  Puf na sedenie nie je len nábytok, ale aj dekorácia.

V súčasnosti pufy neslúžia len na sedenie

Ako využiť puf na sedenie v interiéri?

Puf na sedenie môžete umiestniť do obývacej izby, do spálne, ale aj do detskej izby. Môže byť vo farbe sedačky, ale vďaka bohatému trhu s pufmi, môžete celý priestor aj oživiť a omladiť.

Pufy sú z rôznorodých materiálov. Nájdete puf ručne háčkovaný, puf z povrazov, či zo zamatu. Mnohé pufy už majú aj odnímateľný poťah, ktorý viete ľahko hodiť do práčky, čo využijete najmä pri deťoch.

Ak je puf z dostatočne pevného materiálu, dá sa využiť nielen ako podsedák, ale aj ako malý stolík na odkladanie (kníh, ovládačov), ale aj ako podnožka pre unavené nohy. Dokonca aj mnohí domáci maznáčikovia si pufy obľúbili.

Puf môžete cez leto dať aj na terasu či balkón, ak plánujete grilovačku či oslavu a chýbajú vám miesta na sedenie. Puf priestor oživí, omladí, ale hlavne je to záchranné koleso, ak čakáte veľa hostí a nemáte pre nich dosť miest na sedenie. Ak puf nepotrebujete a zaberá vám miesto, odsuniete ho do rohu, do inej miestnosti či rovno do skrine.

Puf poslúži aj ako odkladací priestor

Ako si vyrobiť puf na sedenie?

Výroba pufu je jednoduchá a zvládnete ho vyrobiť za jeden večer.

Potrebujete

silnejší hobby špagát (100 metrov stačí na 1 puf), ihlice, vnútorná výplň (nafukovací základ, prípadne staré tričká)

Najskôr si pripravte výplň. Ak máte nafukovací základ, máte menej roboty. Ak máte staré tričká, musíte ich použiť veľa, aby bol puf tvrdý. Ušite si povlek, ideálne vo farbe špagátu, do ktorého dáte staré tričká alebo molitan.

Teraz si pripravte ihlice a špagát. Pliesť začnite na 30 očiek a hladko upleťte 60 riadkov a ukončite. Vznikne vám obdĺžnik, mal by byť 100-120 cm dlhý, ktorého užšie strany prišite k sebe. Vznikne vám rúra. Spoj prepleťte klasickým spôsobom špagátom dlhým asi 50 cm.

Náplň vložte do rúry, pekne puf vytvarujte a prevlečte dva 50 cm pásy cez okrajové očká a stiahnite. Váš puf je hotový.

Foto: Pinterest

Doplnky do kúpeľne: 15 inšpirácií a nápadov, ktoré vám nesmú chýbať

shutterstock

Ak by sme hľadali miestnosť v byte, ktorá prešla v posledných rokoch najväčším prerodom, bola by to pravdepodobne kúpeľňa.

Z nudného priestoru vyhradeného len pre každodennú hygienu sa zrazu stala oáza relaxu a pohody odrážajúca osobnosť a životný štýl majiteľa bytu. Nevyhnutnou súčasťou takto dimenzovaného priestoru sú okrem obkladačiek a strohej sanity aj praktické a vkusné drobnosti.

Hladkajúce koberčeky

Kúpeľňa predstavuje priestor, v ktorom sa najčastejšie pohybujeme bosí.

kupelna02kupelna01Dopad nahých, prípadne i mokrých chodidiel na studenú podlahu však býva veľmi nepríjemný. Základom pohodlia je preto príjemný koberček. Môžete staviť na mäkučké podložky alebo na moderné masážne koberčeky stimulujúce prekrvenie chodidiel. Použitím koberca dosiahnete nielen pohodlie, ale aj optické oteplenie a zútulnenie priestoru.

Štýlový úložný priestor

Dostatok políc, regálov a skriniek je nespornou nevyhnutnosťou praktického pohodlia v kúpeľni. Ak však pri ich výbere stavíte aj na štýlový dizajn, splní zariadenie aj úlohu vkusného doplnku dotvárajúceho priestor. Pri troche šťastia bude i obyčajný toaletný papier pôsobiť vo vašej kúpeľni ako kreatívny interiérový doplnok.

kupelna05kupelna04kupelna03Svietniky

Romantické svetlo sviečok je to najlepšie osvetlenie, ktoré môžete svojej kúpeľni dopriať.

kupelna07kupelna06Pri rannej hygiene ho pravdepodobne nevyužijete, ale  voňavý kúpeľ počas dlhých zimných večerov sa v blikotajúcom svetle ohňa zmení na skutočný relax. Vhodne zvolené svietniky navyše splnia účel interiérového doplnku aj v dennom svetle.

Dóza na mydielka

Pravdepodobne ste už pri svojom kúpeľňovom relaxe objavili čaro malých voňavých mydielok. Možno ste však pre ne dodnes nenašli štýlový spôsob uskladnenia.

kupelna08Aj tieto drobnosti môžu vašu kúpeľňu príjemne zútulniť, ak ich nasypete do priehľadnej sklenenej dózy. V podobných dózach však môžete štýlovo uskladniť aj kozmetické tampóny alebo inú drobnú kozmetiku.

Bežné doplnky do kúpeľne v modernom dizajne

Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne je podložka na mydlo, pohárik na zubné kefky, prípadne nádoba s pumpičkou na tekuté mydlo. Aj tieto praktické doplnky môžu pôsobiť vkusne a štýlovo. Postačí ak zvolíte rovnaké sady z porcelánu, dreva alebo doplnky s prvkami kovu a s kovovými odleskami.

kupelna10kupelna09Kôš na uteráky

Uteráky a osušky je potrebné mať vždy po ruke. Ich uskladnenie priamo v kúpeľni je z tohto hľadiska najvýhodnejšie. Oveľa štýlovejšie ako štandardné naskladanie uterákov na police pôsobí ich uskladnenie v prútených alebo drôtených košoch.

kupelna12kupelna11Náš tip: Uteráky namiesto skladania rolujte. Zrolované pôsobia esteticky príťažlivejšie a mäkšie.

Špeciálne vychytávky

Ak chcete svoj kúpeľňový relax dotiahnuť do skutočnej dokonalosti, možno vás oslovia niektoré doplnky do kúpeľne, ktoré nebývajú práve bežnou súčasťou interiéru.

Čo by ste povedali na kúpeľ s pohárikom obľúbeného vínka? Alebo si budete k najbližším narodeninám priať radšej mäkučký vankúšik do vane? S týmito vychytávkami povýšite svoju kúpeľňu na skutočnú oázu relaxu a pokoja.

kupelna15kupelna14kupelna13

Zrkadlá do kúpeľne

Zrkadlo do kúpeľne nemusí plniť len praktickú funkciu, ale dekoratívnu.

Foto: Pinterest