PZP a porovnanie cien poisťovní

Pri kúpe nového auta treba myslieť na veľa vecí a jednou z nich je aj poistenie PZP, ktoré je pre majiteľov áut povinné. Jednorazový ročný poplatok pokrýva škody na zdraví a majetku, ktoré svojim vozidlom spôsobíte iným osobám. Dobré povinné zmluvné poistenie je naozaj dôležité nielen pre bezstarostnú jazdu, ale aj na dobrý spánok.

V prípade, že na dopravnú nehodu doplatíte bez vedomej spoluúčasti, je dobré vedieť, že PZP vám v tomto prípade nepomôže. Pokiaľ teda nemáte okrem povinnej poistky uzatvorené aj havarijné poistenie, vaše auto nie je v prípade dopravnej nehody poistne kryté. Napriek tomu výskum agentúry GFK z roku 2015 hovorí, že len 10 % klientov má okrem povinného zmluvného poistenia aj havarijné poistenie.

Cena poistenia nie je pre všetkých rovnaká

Kritériá, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu PZP sú rôzne a vypočítava sa jednotlivo podľa tzv. výpočtových faktorov. Tu patrí napríklad:

 • vek držiteľa vozidla,
 • miesto bydliska,
 • výkon a objem motora,
 • hmotnosť auta,
 • rok výroby…

Možno ste nevedeli, ale výslednú cenu ovplyvní aj fakt, či ste v minulosti mali nehodu. Ak áno, patríte do skupiny rizikových vodičov a cena bude pre vás vyššia. Naopak, ak ste za posledné dva roky ukážkovo bezpečne jazdili, v Unione dostanete k PZP bonus 10%.

Štatistiky hovoria, že mladý vodiči do 26 rokov sú najrizikovejší z hľadiska počtu nehôd, preto je poistenie pre nich o niečo nákladnejšie. Podobne sa zohľadňuje región, v ktorom človek býva. Okres Bratislava je z hľadiska dopravy rizikovejší ako napríklad menej osídlený juh Slovenska.

Výhody Union poistenia

Union poisťovňa ponúka hlavné a doplnkové poistenie vozidla. Medzi hlavné sú radené poistenie havárie a vandalizmus, poistenie proti živlom a poistenie proti  krádeži. Doplnkové poistenie vozidiel zahŕňa asistenčné služby, úraz vodiča, batožinu a stret so zverou.

Výhodou je možnosť uzatvoriť si šikovné PZP online, ktoré sa vzťahuje na osobné autá do 3,5 t určené na bežnú prevádzku. Online formulár je jednoduchý a zrozumiteľný, výhodou sú dokumenty k poisteniu, vrátane bielej a zelenej karty, ktoré sú ihneď posielané na uvedený e-mail klienta. Obhliadku vozidla môžete absolvovať  v okrese, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ďalej v Unione očakávajte:

 • jednoduchý výpočet a zrozumiteľný formulár
 • bielu a zelenú kartu priamo na e-mail
 • rýchle uzatvorenie zákonnej poistky do 5 minút
 • skrátenú výpovednú dobu pri poistení auta online,
 • online hlásenie poistnej udalosti prostredníctvom formulára

Porovnanie cien poisťovní

Na Slovensku máme viacero poisťovní, ktoré ponúkajú PZP vozidiel. Častokrát sami nevieme, alebo nemáme čas skúmať podmienky, výhody a nevýhody jednotlivých ponúk. Je dobré vedieť, že viacero webových stránok dnes ponúka možnosť jednoduchých online kalkulačiek PZP. Treba si vybrať tie, ktoré sú nezávislé a garantujú objektívne nájdenie najvýhodnejších ponúk spolu s najnižšími cenami na trhu. Zvyčajne stačí zadať EČV vozidla, prípadne vyplniť krátky formulár.

Chcete si užiť chvíle nakupovania? Vopred sa na ne pripravte malým prieskumom cien

Radosť z nákupov i z ušetrených peňazí

Zdá sa Vám toto spojenie nemožné? Aj Vy máte pocit, že míňate nakupovaním viac a viac peňazí? Nemusí to tak byť! Skúste si nájsť chvíľu času predtým, než sa rozhodnete vydať do obchodov a spíšte si zoznam všetkého potrebného. Potom sa vydajte na menší prieskum online a zistite, aké ponuky sú aktuálne – akcie, výpredaje, zľavy a na ktorý tovar sa vzťahujú. Možno zistíte, že sú výhodné ceny napr. na potraviny či drogériu, ktoré potrebujete do svojej domácnosti alebo na nejaký spotrebič, ktorý Vám práve vypovedal službu. Výhodou tejto domácej „prípravy“ je to, že Vám nezaberie príliš veľa času a poradí Vám, ako ušetriť peniaze, ktoré by ste možno za iných okolností minuli.

Mnohí obchodníci lákajú svojich zákazníkov zaujímavými ponukami, akciami či zľavami alebo novinkami. Jednou z nich je napr. rozhodnutie vedenia Tesca o nákupe niekoľkých kusov defibrilátorov do nákupných centier Tesca. Môžu zachrániť v nevyhnutnej chvíli ľudský život. Skvelá myšlienka, čo poviete?

Nepremeškajte akciové ponuky

Mať prehľad o dianí okolo nás sa určite oplatí! Obzvlášť v prípade, keď mnohí obchodníci lákajú zákazníkov niekedy až megazľavami na vybraný sortiment napr. vo forme Black Friday. Jedným z nich je aj webový portál Letakomat.sk, na ktorom to doslova žije momentálnymi výpredajmi, akciami, výhodnými cenami akékoľvek tovaru – od potravín až po potreby pre domáce zvieratá.

Nájdete tu všetky akcie pod jednou „strechou“, ktoré sú veľkým lákadlom pre zákazníkov. Či už potrebujete doplniť chladničku, oživiť svoj šatník novým oblečením, darčeky pre svojich blízkych alebo pre svojho domáceho miláčika kúpiť maškrty, z bohatej ponuky akcií si určite vyberiete.

Zdroje:

 1. Informácie o aktuálnych akciách, Letakomat.sk
 2. Tesco dalo do hypermarketov a distribučných centier v strednej Európe 347 defibrilátorov, 28.10.2019, viac informácií na Dennikn.sk
 3. Ako výhodne nakupovať,02.2015, viac informácií na Gazduj.etrend.sk