PZP a porovnanie cien poisťovní

Pri kúpe nového auta treba myslieť na veľa vecí a jednou z nich je aj poistenie PZP, ktoré je pre majiteľov áut povinné. Jednorazový ročný poplatok pokrýva škody na zdraví a majetku, ktoré svojim vozidlom spôsobíte iným osobám. Dobré povinné zmluvné poistenie je naozaj dôležité nielen pre bezstarostnú jazdu, ale aj na dobrý spánok.

V prípade, že na dopravnú nehodu doplatíte bez vedomej spoluúčasti, je dobré vedieť, že PZP vám v tomto prípade nepomôže. Pokiaľ teda nemáte okrem povinnej poistky uzatvorené aj havarijné poistenie, vaše auto nie je v prípade dopravnej nehody poistne kryté. Napriek tomu výskum agentúry GFK z roku 2015 hovorí, že len 10 % klientov má okrem povinného zmluvného poistenia aj havarijné poistenie.

Cena poistenia nie je pre všetkých rovnaká

Kritériá, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu PZP sú rôzne a vypočítava sa jednotlivo podľa tzv. výpočtových faktorov. Tu patrí napríklad:

 • vek držiteľa vozidla,
 • miesto bydliska,
 • výkon a objem motora,
 • hmotnosť auta,
 • rok výroby…

Možno ste nevedeli, ale výslednú cenu ovplyvní aj fakt, či ste v minulosti mali nehodu. Ak áno, patríte do skupiny rizikových vodičov a cena bude pre vás vyššia. Naopak, ak ste za posledné dva roky ukážkovo bezpečne jazdili, v Unione dostanete k PZP bonus 10%.

Štatistiky hovoria, že mladý vodiči do 26 rokov sú najrizikovejší z hľadiska počtu nehôd, preto je poistenie pre nich o niečo nákladnejšie. Podobne sa zohľadňuje región, v ktorom človek býva. Okres Bratislava je z hľadiska dopravy rizikovejší ako napríklad menej osídlený juh Slovenska.

Výhody Union poistenia

Union poisťovňa ponúka hlavné a doplnkové poistenie vozidla. Medzi hlavné sú radené poistenie havárie a vandalizmus, poistenie proti živlom a poistenie proti  krádeži. Doplnkové poistenie vozidiel zahŕňa asistenčné služby, úraz vodiča, batožinu a stret so zverou.

Výhodou je možnosť uzatvoriť si šikovné PZP online, ktoré sa vzťahuje na osobné autá do 3,5 t určené na bežnú prevádzku. Online formulár je jednoduchý a zrozumiteľný, výhodou sú dokumenty k poisteniu, vrátane bielej a zelenej karty, ktoré sú ihneď posielané na uvedený e-mail klienta. Obhliadku vozidla môžete absolvovať  v okrese, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ďalej v Unione očakávajte:

 • jednoduchý výpočet a zrozumiteľný formulár
 • bielu a zelenú kartu priamo na e-mail
 • rýchle uzatvorenie zákonnej poistky do 5 minút
 • skrátenú výpovednú dobu pri poistení auta online,
 • online hlásenie poistnej udalosti prostredníctvom formulára

Porovnanie cien poisťovní

Na Slovensku máme viacero poisťovní, ktoré ponúkajú PZP vozidiel. Častokrát sami nevieme, alebo nemáme čas skúmať podmienky, výhody a nevýhody jednotlivých ponúk. Je dobré vedieť, že viacero webových stránok dnes ponúka možnosť jednoduchých online kalkulačiek PZP. Treba si vybrať tie, ktoré sú nezávislé a garantujú objektívne nájdenie najvýhodnejších ponúk spolu s najnižšími cenami na trhu. Zvyčajne stačí zadať EČV vozidla, prípadne vyplniť krátky formulár.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

 • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
 • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
 • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
 • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
 • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.