Najlepší odšťavovač ovocia a zeleniny – test a recenzie 2021

Karolína Šupová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka špeciálnej technológii šťava nepodlieha rýchlej oxidácii.

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.
Pozrieť najlepšiu cenu

Hneď na úvod vám priblížime víťaza nášho testu. Model od značky Bosch uspokojí aj náročnejších zákazníkov. Je veľmi výkonný s príkonom až 1000 W vďaka čomu dokáže odšťaviť ovocie za krátky čas. Podľa typu použitého ovocia a zeleniny si môžete vybrať z 2 stupňov výkonu.

Chválime veľkú nádobu na šťavu s objemom až 1,5 l, ktorý disponuje oddeľovačom peny. Vďaka nemu si pochutnáte len na čistej šťave. Rovnako vás poteší extra veľký zásobník na dužinu v objeme 3 litre.

Prácu vám zjednoduchší aj XXL plniacia trubica s priemerom až 84 mm. Ovocie tak nemusíte pred odšťavením vôbec krájať. Funkcia Drip Stop zabráni dodatočnému kvapkaniu šťavy z výpuste prístroja, čo vám ušetrí prácu s umývaním kuchynskej linky.

Spotrebič je možné umývať v umývačke riadu. O vašu bezpečnosť sa postará funkcia Safety Stop, ktorá zabraňuje spusteniu prístroja kým nie sú všetky jeho časti správne namontované.

Výhody: čistenie v umývačke riadu, výkon, veľký plniaci otvor, objem nádoby a zásobníka na dreň
Nevýhody: vyššia cena

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka ...
Pozrieť najlepšiu cenu

Model Gracioso je jediným šnekovým odšťavovačom v našom teste. Na prvý pohľad vás môže odradiť príliš vysoká cena avšak na rozdiel od odstredivých odšťavovačov si dokáže poradiť aj s mäkkými plodmi. Ovocie a zeleninu odšťaví na maximum a výsledkom je hustejšia šťava pripomínajúca skôr smoothie.

Obidve nádoby majú objem 1 liter. Výhodou je veľký plniaci otvor v priemere 75 mm čo pri šnekových odšťavovačoch nie je bežné. Väčšina prístrojov tohto typu má otvor v priemere cca 45 mm.

Model disponuje len jedným stupňom rýchlosti čo je pri šnekových odšťavovačoch bežné. (Viac o rozdieloch medzi odstredivými a šnekovými spotrebičmi nájdete v závere článku)

Na čom si výrobca dal záležať je dizajn. Výrobok má čisté elegantné spracovanie, ktoré skvele doplní aj modernú dizajnovú kuchynskú linku.

Výhody: spracovanie aj mäkkých plodov, možnosť prípravy šťavy vopred
Nevýhody: vysoká cena

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.
Pozrieť najlepšiu cenu

Ak hľadáte výkonný no finančne dostupný odšťavovač, Sencor SJE 1055SS je tá správna voľba. Vďaka príkonu až 800 W si relatívne rýchlo poradí aj s veľkými kusmi ovocia. Ovocie ani zeleninu nie je nutné krájať. Plniaci otvor má priemer 75 mm.

Za nevýhodu považujeme menšiu nádobu na šťavu, ktorá má objem trištvrte litra. Ak pripravujete šťavu pre celú rodinu, nevyhnete sa prelievaniu šťavy do inej nádoby. Zásobník na dreň je naopak dostatočne veľký s kapacitou 1,6 l.

Pri odšťavovaní si môžete vybrať z 2 rýchlostí. Odšťavovač nezapnete kým spotrebič nebude správne poskladaný. Model disponuje aj inou bezpečnostnou funkciou, a to automatickým vypnutím v prípade odobratia krytu či prehriatia motora.

Po použitý spotrebič nie je možné umyť v umývačke riadu.

Výhody: cena, výkon,
Nevýhody: menšia nádoba na šťavu, umývanie v rukách

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.
Pozrieť najlepšiu cenu

Tento model patrí podobne ako predchádzajúci Sencor medzi menšie odšťavovače vhodné skôr pre jednotlivca alebo pár. Objem nádoby a zásobníka je len 0,8 litra čo však nepocítite pokiaľ nepripravujete šťavu pre celú rodinu.

Výkon produktu je o polovicu nižší ako pri predchádzajúcom modeli pričom zaobstarať si ho viete výrazne drahšie. Napriek týmto negatívam patrí medzi obľúbené odšťavovače a vďaka svojím menším rozmerom je vhodný aj do maličkej kuchyne.

Odšťavovač disponuje všetkými bezpečnostnými prvkami ako predchádzajúce produkty.

Nevýhodou je len jedna predvolená rýchlosť a zákaz umývania spotrebiča v umývačke riadu.

Výhody:  cena
Nevýhody: výkon, umývanie v rukách, menšia nádoba na šťavu, 1 rýchlosť

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.
Pozrieť najlepšiu cenu

Na druhom mieste v našom testovaní sa umiestnil práve tento model. Svojou funkcionalitou je podobný víťaznému modelu (tiež od značky Bosch). Rozdiel je v o čosi nižšom príkone 700 W a v menších nádobách. Nádoba na šťavu má 1,25 l, čo je však dostačujúci objem pre 4 člennú rodinu. Zásobník na dreň má dostatočné 2 litre.

Výhodou je možnosť umývania v umývačke riadu a veľký plniaci otvor, ktorý vám uľahčí prípravu šťavy. Podľa tvrdosti ovocia a zeleniny si môžete vybrať z dvoch stupňov rýchlosti.

Odšťavovač disponuje bezpečnostnými funkciami. V prípade nesprávneho zloženia ho nie je možné zapnúť.

Výhody: cena, veľkosť nádoby, umývanie v umývačke
Nevýhody: –

Ako si vybrať správny odšťavovač

Na úvod si treba položiť niekoľko otázok. Kto bude odšťavovač používať? Koľko miesta mu viete vyhradiť na kuchynskej linke? Chcete ho používať denne alebo skôr na rôzne príležitosti? Preferujete viac vodový džús alebo hustú šťavu ideálne aj s dužinou? Aký typ je vhodný práve pre vás?

Čítajte ďalej a pomôžeme vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke.

Typy odšťavovačov

Základné rozdelenie odšťavovačov je podľa ich mechanizmu. Delíme ich na šnekové a odstredivé. Šnekové sa ďalej rozdeľujú na horizontálne a vertikálne. Nedá sa povedať, ktorý typ je lepší pretože každý je iný a zvládne niečo, čo ten druhý nie.

Odstredivé odšťavovače

Fungujú vďaka otočným nožom, ktoré suroviny najprv rozsekajú a následne ich pretlačia cez sitko. Sú rýchlejšie ako šnekové a menej náročné na údržbu. Sú však hlučnejšie a majú vyššiu spotrebu. Hodia sa do domácností kde sa pripravuje veľké množstvo šťavy naraz.

Treba podotknúť, že šťava z odstredivého odšťavovača je vodovejšia a viac našľahaná. Väčšie množstvo kyslíkových bubliniek spôsobuje rýchlejšiu oxidáciu. Šťavu je preto vhodné hneď po odšťavení skonzumovať. Šťava sa tiež pri vyšších otáčkach zahrieva, môže tak stratiť niektoré vitamíny.

Tento typ odšťavovača si neporadí s mäkkými plodmi, listovou zeleninou a bylinkami. Je však vhodný na spracovanie citrusových plodov, malvíc aj koreňovej zeleniny.

Šnekové odšťavovače

Hovorí sa im aj tlakové. Namiesto nožov disponujú rotačnými kolmi, ktoré suroviny roztlačia na kašu, ktorú následne pretlačia cez sitko. Na rozdiel od odstredivých typov sú efektívnejšie a zo surovín dokážu vydolovať viac šťavy. Poriadia si aj s mäkkým ovocím, listovou zeleninou a aj bylinkami.

Výsledná šťava je hustejšia s väčším obsahom vlákniny a jej konzistencia pripomína skôr smoothie.

Výhodou je, že túto šťavu je možné skladovať v chladničke až po dobu 24 hodín. Je to preto, lebo odšťavovač pracuje pomalšie a vďaka tomu sa do šťavy nedostane toľko kyslíku a nepodlieha rýchlej oxidácii. V porovnaní s odstredivými odšťavovačmi sú šnekové tichšie a úspornejšie.

Nevýhodou šnekových modelov je menší plniaci otvor. V ponuke síce nájdeme aj typy s viac ako 70 mm otvorom, nebýva to však pravidlom. Je to pre ochranu prístroja pred jeho zaseknnutím. Ovocie vcelku predstavuje preň hrozbu.

Jediným riešením je ovocie a zeleninu vopred nakrájať čiže musíte rátať s prácou a časom stráveným na príprave nápoja navyše.

Využitie odšťavovača

Ako sme už spomenuli, odstredivé odšťavovače si poradia skôr s tvrdším ovocím a zeleninou kdežto šnekové prístroje zvládnu aj mäkké ovocie a listovú zeleninu. Najmenej problémové suroviny sú malvice, citrusy a koreňová zelenina. S nimi si poradia oba typy odšťavovačov bez najmenších problémov.

Kôstkovice (napr. marhule, slivky) a tropické ovocie (kiwi, mango) je dosť mäkké a dužinaté. V malom množstve si s ním poradí aj odstredivý odšťavovač, ale odporúča sa nepoužívať ich často kvôli zanášaniu sitka. Ak si chcete na šťave z exotického ovocia pochutnávať pravidelne, v tom prípade zvoľte šnekový odšťavovač.

Bobule a lesné plody sú vhodné len pre šnekový typ odšťavovačov. Banán a avokádo sú problémové suroviny vhodné skôr na smoothie.

Príkon a počet otáčok

Odstredivé odšťavovače majú niekoľkonásobne vyšší príkon ako tie šnekové. Neznamená to však, že by šnekové boli horšie. Ich efektivita v odstredenej šťave je dokonca vyššia no vďaka inému mechanizmu nepotrebujú na to vyšší príkon. S nízkym príkonom súvisí aj s nižšou spotrebou a menšou hlučnosťou.

V prípade šnekových odšťavovačov by ste mali zvažovať modely s príkonom od 150 W. U odstredivých odšťavovačov je to aspoň 1000 W.

S počtom otáčok je to podobné. Pri šnekových modeloch sa otáčky pohybujú do stovky. U odstredivých aj okolo 10000.

Konštrukcia

Všímajte si 4 dôležité parametre – veľkosť plniaceho otvoru, objem nádoby na šťavu, objem nádoby na dreň a typ sitka.

Veľkosť plniaceho otvoru

Väčší plniaci otvor znamená, že suroviny môžete do odšťavovača vkladať vcelku. Najlepšie odšťavovače majú priemer plniaceho otvoru až 80 mm a viac. Modely s menej výkonným motorom majú plniaci otvor v priemere okolo 40 mm. Je to preto aby sa príliš veľký kus ovocia v prístroji nezasekol.

Ovocie je teda nutné pred odšťavením nakrájať.

Veľkosť nádoby na šťavu a nádoby na dreň

Ak plánujete pripravovať šťavu viacerým osobám naraz, nádoba na šťavu by mala mať minimálne 1 liter. V opačnom prípade sa nevyhnete prelievaniu a meneniu nádoby. Každé odšťavovanie produkuje odpad v podobe drene. Tú treba po naplnení nádoby vyhodiť a vyčistiť.

Aby ste to nemuseli robiť po každom použití odšťavovača, vyberte si spotrebič s nádobou v objeme aspoň 1 liter.

Typ sitka

Najlepšie sitká sú z nerezovej ocele. Kvalitné sitko vám zaručí aj kvalitnú šťavu. Je navyše najnáročnejšie na údržbu a vyžaduje si dôkladné čistenie.

Údržba

Správne fungujúci odšťavovač si vyžaduje dôkladné čistenie. Na trhu nájdete modely, ktorých časti je možné umývať v umývačke riadu. Vodný kameň a minerálne usadeniny upchávajú sitko čím znižujú jeho efektivitu a môžu zapríčiniť prasknutie sitka.

Niektoré modely majú ako súčasť balenia špeciálnu kefku na čistenie aj ťažko dostupných miest.

Ceny odšťavovačov

Ponuka odšťavovačov je naozaj pestrá o čom svedčia aj ich rôzne ceny. Odšťavovače nájdete v 3 cenových hladinách. Tie najzákladnejšie sú do 100 €, o čosi sofistikovanejšie modely nájdete od 100 do 200 € a takmer profesionálne stroje sú z kategórie od 200 € vyššie.

Najlepšie hodnotený smoothie mixér – test a recenzie 2021

Smoothie nápoje sa tešia veľkej obľube. Pripraviť si ho môžete aj doma. Stačí mať ten správny mixér a lahodné smoothie si môžete vychutnávať aj v pohodlí vašej obývačky.

Beata Kalaiová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší
Mixér Delimano Nutribullet 600

Delimano Nutribullet 600

Všestranný pomocník, s ktorým pripravíte smoothies, zmrzlinu, detské príkrmy, cesto na palacinky, nátierky, paštéty, koktejly, kaše, cestá aj omáčky.

Najlepšia cena
Mixér Delimano Nutribullet RX 1700

Delimano Nutribullet RX 1700

Najvyspelejší mixér, ktorý vďaka silnému motoru a rýchlosti otáčok rýchlo pripraví najhladšie nápoje, teplé omáčky či polievky.

Najlepšia cena
Mixér Sencor SNB 4301RD

Sencor SNB 4301RD

Mixér, ktorý vyťaží zo semienok, obilnín, orechov, ovocia či zeleniny to najlepšie.

Najlepšia cena
Mixér Tefal BL 811D38

Tefal BL 811D38

Mixér, ktorý uľahčí prácu v kuchyni, keďže pomôže s prípravou lahodných smoothies, ovocných koktejlov, polievok aj krémových omáčok.

Vynikajúca voľba
Mixér G21 Perfect smoothie Vitality

G21 Perfect smoothie Vitality

Multifunkčný mixér, ktorý zvládne vyrobiť ovocné výživy pre deti, koktejly, dezerty, zmrzliny, smoothies, sorbety či nátierky a vďaka svojmu výkonu sa perfektne hodí aj na prípravu raw stravy.

Chceli by ste si pripraviť chutný smoothie nápoj? Jeho príprava je jednoduchá, pokiaľ máte ten správny mixér. Vďaka chutnému nápoju navyše urobíte niečo aj pre svoje zdravie, pretože do tela dostanete množstvo vitamínov, stopových prvkov a vlákniny.

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite praktického pomocníka, no neviete si rady s výberom, ktorý je ten správny? Stačí len vedieť, na čo sa pri výbere zamerať a rozhodovanie bude jednoduchšie. Netreba veľa a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň.

Najlepší
Mixér Delimano Nutribullet 600

Delimano Nutribullet 600

Všestranný pomocník, s ktorým pripravíte smoothies, zmrzlinu, detské príkrmy, cesto na palacinky, nátierky, paštéty, koktejly, kaše, cestá aj omáčky.
Pozrieť najlepšiu cenu

Mixér Delimano Nutribullet 600 je všestranným pomocníkom. Pripravíte ním smoothies, zmrzlinu, detské príkrmy, cesto na palacinky, nátierky, paštéty, kokteily, kaše, cestá i omáčky. Príprava zdravých nápojov plných vitamínov je rýchla a jednoduchá. Zaberie len 30 sekúnd. Mixér má výkonný motor, ktorého produktivitu podporuje aj zúžená nádoba vytvárajúca cyklónový efekt.

Zúžená nádoba so špeciálnou extrakčnou čepeľou so šiestimi nožmi rozdrví a rozomelie akúkoľvek surovinu. Vďaka tomu sa uvoľnia všetky prospešné živiny na bunkovej úrovni. Mixér je vybavený motorom s výkonom 600 W. Pomocou zúženej nádoby s cyklónovým efektom mixovania a špeciálnych extrakčných čepelí mixuje maximálne rýchlo a efektívne. Navyše sa po použití ľahko a rýchlo čistí.

Výhody: 

 • kvalitný výrobok
 • rýchla príprava
 • ľahká údržba
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody:

 • nemá tlačidlo na spustenie, ale zapnutie je priamo zo zásuvky
Najlepšia cena
Mixér Delimano Nutribullet RX 1700

Delimano Nutribullet RX 1700

Najvyspelejší mixér, ktorý vďaka silnému motoru a rýchlosti otáčok rýchlo pripraví najhladšie nápoje, teplé omáčky či polievky.
Pozrieť najlepšiu cenu

Mixér Delimano Nutribullet RX 1700 je technicky najvyspelejší Nutribullet. Motor má výkon 1700 W a dosahuje vysoké otáčky až 30 000 za minútu. Vďaka tomu pripraví najhladšie nápoje, teplé omáčky či polievky. Rozdrví a pomelie potraviny a uvoľní výživné látky na bunkovej úrovni.

Mixér dokáže pomlieť jadierka, tuhé stopky i pevné šupky a uvoľní ich skryté nutričné hodnoty. Drví, seká a melie. Starostlivosť o mixér je taktiež veľmi jednoduchá a rýchla.

Výhody:

 • výkonný mixér
 • rýchle mixovanie
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody: 

 • vyššia cena
 • hlučnejší
Najlepšia cena
Mixér Sencor SNB 4301RD

Sencor SNB 4301RD

Mixér, ktorý vyťaží zo semienok, obilnín, orechov, ovocia či zeleniny to najlepšie.
Pozrieť najlepšiu cenu

Mixér Sencor SNB 4301RD so šiestimi nerezovými nožmi vyťaží zo semienok, obilnín, orechov, ovocia či zeleniny všetky vitamíny, enzýmy a vlákninu, čiže to najlepšie. Výrobca mal na pamäti aj bezpečnosť. Mixovanie sa dá spustiť len vtedy, keď sa mechanizmus nachádza v správnej polohe. Mixér pripraví lahodné smoothies, ale aj koktejly, polievky, omáčky či dojčenskú stravu.

Mixovanie má na starosti šestica vysokokvalitných odnímateľných nožov z nehrdzavejúcej ocele, ktoré pokrýva vrstva titánu. Vďaka nej sa môžete spoľahnúť na zachovanie vitamínov a enzýmov a eliminovanie oxidácie výživných koktejlov. Súčasťou mixéra sú dva poháre s objemom 0,8 a 1 liter, ktoré možno vložiť aj do umývačky riadu. Materiál Tritan je zárukou odolnosti a ľahkosti pohárov. Nechýbajú ani dve viečka s otvorom na pitie, takže vaše koktejly si môžete bez zbytočného prelievania vziať kamkoľvek so sebou alebo ich jednoducho uskladniť v chladničke.

Výhody: 

 • výborný pomer cena/výkon
 • výkonný mixér
 • 2 dostatočne veľké nádoby s viečkom
 • jednoduché použitie aj údržba

Nevýhody: 

 • niektorým sa môže zdať trošku väčší, prípadne nádoby, ktoré sa nezmestia do kabelky
Najlepšia cena
Mixér Tefal BL 811D38

Tefal BL 811D38

Mixér, ktorý uľahčí prácu v kuchyni, keďže pomôže s prípravou lahodných smoothies, ovocných koktejlov, polievok aj krémových omáčok.
Pozrieť najlepšiu cenu

Mixér Tefal BL 811D38 uľahčí prácu v kuchyni. Pomôže vám s prípravou lahodných smoothies, ovocných koktejlov, polievok aj krémových omáčok.

Mixér vyniká svojím motorom s výkonom 1200 W a dosahuje 28 000 otáčok za minútu. Špičková technológia Tripl`Ax Pro ponúka dokonalé výsledky mixovania a perfektné rozdrvenie ovocia aj zeleniny. Mixér je vybavený šiestimi kvalitnými nožmi z nerezovej ocele, ktoré kombinujú tri spôsoby sekania. Objem mixéra sú dva litre.

Výhody: 

 • dobrý a kvalitný výrobok
 • rýchle mixovanie

Nevýhody: 

 • nádoba je ťažšia
Vynikajúca voľba
Mixér G21 Perfect smoothie Vitality

G21 Perfect smoothie Vitality

Multifunkčný mixér, ktorý zvládne vyrobiť ovocné výživy pre deti, koktejly, dezerty, zmrzliny, smoothies, sorbety či nátierky a vďaka svojmu výkonu sa perfektne hodí aj na ...
Pozrieť najlepšiu cenu

G21 Perfect smoothie Vitality je kvalitný a výkonný multifunkčný mixér. Zvládne namixovať akýkoľvek druh potravín. Okrem mixovania, miešania, drvenia a sekania zvládne aj vyrábať ovocné výživy pre deti, koktejly, dezerty, zmrzliny, smoothies, sorbety či nátierky. Vzhľadom na obrovský výkon sa perfektne hodí aj na prípravu raw stravy.

Mixér, vďaka svojmu výkonu, namixuje všetky potraviny najemno. Disponuje aj vylepšeným chladením ložiska a nožov, tak dochádza k nižšiemu zahrievaniu tekutiny. Je tiež vylepšené odhlučnenie motora mixéra. Samotná nádobka je vyrobená z veľmi odolných materiálov tak, aby dokázala pracovať aj s horúcimi, aj so studenými potravinami.

Výhody: 

 • super výkon
 • jednoduchá obsluha
 • ľahko udržiavateľný
 • kvalitné prevedenie

Nevýhody: 

 • trošku ťažší a hlučnejší
Príprava smoothie

Ako si vybrať správny smoothie mixér?

Hlavným trendom dnešnej doby je snaha o zdravší životný štýl. Väčšina z nás vie, že strava je základ. Ak chce človek niečo pre svoje zdravie urobiť, na radu odborníkov konzumuje ovocie a zeleninu, cvičí a udržiava si váhu. Práve medzi športovcami sa rozšíril fenomén pitia smoothies, ktorý sa uchytil aj medzi bežnými ľuďmi. Smoothie sú husté, ale tekuté nápoje, ktoré sú vyrobené z ovocných či zeleninových pyré. Na ich prípravu potrebujeme najvýkonnejší mixér, ktorý rozomelie a rozdrví akúkoľvek potravinu.

Smoothie mixéry slúžia na vyrábanie lahodného nápoja v pohodlí domova. Ide o jednoduché stolné mixéry, preto majú nižší príkon než väčšina iných zariadení. Smoothie maker ale vie byť praktickým pomocníkom, ktorý vám uľahčí zdravšie stravovanie a ušetrí veľa času. Ak si vyberiete kvalitný produkt, dlho vám vydrží a pomôže vám v kuchyni.

Chcete si jeden zadovážiť domov, ale neviete, podľa čoho si vybrať? Dôležité sú funkcie a parametre, ktoré je dobré poznať, pretože vám pomôžu vybrať ideálneho pomocníka.

Typy mixérov

Mixér môže slúžiť na prípravu koktejlov, na šľahanie cesta alebo na mixovanie polievky. Produktov s označením mixér je neúrekom, no každý je určený na niečo iné. Je dobré sa orientovať v typoch mixérov.

Smoothie maker

Smoothie maker pripraví nápoj do plastovej nádoby, ktorú si môžete vziať so sebou kamkoľvek. Jeho výhodou je skladnosť, malá hmotnosť, nižšia cena aj jednoduchá údržba. Nevýhodou, že je určený len na výrobu ovocných koktejlov.

Ručný šľahač

Ručný šľahač je určený predovšetkým na šľahanie. Oceníte ho pri príprave cesta, domácej šľahačky či šľahaní bielok. Zvládne aj výrobu zemiakovej kaše. Ručný šľahač je veľmi skladný, údržba je tiež jednoduchá a cena nezruinuje rodinný rozpočet.

Tyčový mixér

Tyčový mixér oceníte pri výrobe detskej výživy, rozmixovaní polievky alebo omáčky. Zvládne všetko, čo sa mixuje a seká. Údržba je veľmi nenáročná. Má menšiu veľkosť, takže je skladný.

Kuchynský robot

Kuchynský robot zvládne šľahať i mixovať. Je najväčší spomedzi všetkých mixérov. Kuchynský robot zvládne všetko bez akejkoľvek asistencie a tak je veľmi obľúbeným pomocníkom v kuchyni. Pomôže pri príprave ciest aj krémov a namixuje všetko, čo potrebujete. Je však väčší a tak sa treba zamyslieť pri jeho skladovaní.

Stolný mixér

Stolný mixér sa tiež teší obľube. Pripraví cesto, rozmixuje ovocie a zeleninu alebo rozdrví orechy. Jeho cena je trošku vyššia.

Príkon

Smoothie makery sú jednoduchšie a slabšie stolné mixéry, a teda ich príkon je nižší. Platí, že čím väčší príkon, tým je smoothie maker výkonnejší. Dôležitejší je kvalitný výkon. Príkon sa pohybuje od 100 W až do 1500 W.

Príkon okolo 100 W
Tento príkon je veľmi nízky a teda hrozí, že sa smoothie maker rýchlo prehreje. Mixéry s takýmto príkonom vydržia pracovať maximálne minútu, častokrát aj menej.

Príkon aspoň 180 W
Smoothie maker s takýmto príkonom je schopný efektívne fungovať. Je vhodný pre nenáročných užívateľov, ktorý si nápoj pripravujú len z času na čas.

Príkon aspoň 300 W
Ideálny príkon je okolo 300 W a viac. Smoothie maker sa rýchlo neprehreje a je výkonný. Mixéry s príkonom 350 W už zvládne rozmixovať aj zamrznuté potraviny.

Nádoby

Väčšina smoothie makerov má nádoby, na ktoré len nasadíte veko a môže poslúžiť ako prenosná fľaša. Nádoby sú vyrobené z tritanu, čo je odolný a bezpečný plast, z ktorého sa do potravín neuvoľňujú škodlivé látky. Výnimočne môžete naraziť aj na sklenené fľaše, ktoré sú ťažšie a náchylnejšie na zničenie.

Náhradné fľaše
Väčšina výrobcov dodáva k mixéru hneď niekoľko fliaš. Ak produkt, ktorý si chcete kúpiť, viacero nádob nemá, dajú sa dodatočne dokúpiť.

Objem fliaš
Fľaše majú často rozdielnu veľkosť, od dvoch deci po liter. Môžete si teda vybrať, do ktorej nádoby si pripravíte vaše smoothie.

Materiál

Väčšina smoothie makerov je vyrobená z plastov, ktoré sú lacné. Ich nevýhodou je krátka životnosť, ľahko sa poškriabu či zničia.

Hlučnosť

Smoothie maker patrí medzi hlučnejšie prístroje, ktorého hodnoty sa pohybujú okolo 70 až 100 decibelov. Keďže sa ale mixér používa len krátko, nie je pri výbere hlučnosť kľúčovou.

Funkcie smoothie mixéru

Smoothie maker je určený predovšetkým na výrobu smoothie. Niektoré prístroje ale majú aj ďalšie funkcie, ktoré sa môžu hodiť.

Nastavenie rýchlosti otáčok
Väčšina produktov má len jednu rýchlosť, no niektoré ponúkajú väčšiu škálu rýchlostí. Ideálne je mať doma mixér s troma rýchlosťami, aby ste si mohli namixovať koktejl, ktorý bude jemný, ale aj taký, v ktorom budete mať kúsky ovocia.

Drvenie ľadu
Väčšina smoothie makerov drviť ľad nevie, pretože majú nižší príkon. Silnejšie mixéry ale zvládnu aj toto.

Pulzný spínač
Pulzný spínač zaručí efektívne premiešanie surovín. Má ho takmer každý smoothie maker.

Sekanie
Väčšina smoothie mixérov túto funkciu nemá, ale nájdu sa aj také, ktoré nasekanie zeleniny či byliniek zvládnu.

Bezpečnostná poistka
Vďaka bezpečnostnej poistke sa mixér zapne len v prípade, e je nádoba nasadená na správnom mieste. Nestane sa tak, že by sa nádoba uvoľnila a suroviny by ste zbierali po kuchyni.

Cena

Smoothie maker je pomerne lacný prístroj. Je lacnejšou alternatívou stolného mixéru. Nie je najlepšou voľbou kúpiť ten najlacnejší produkt na trhu, pretože dlho nevydrží. Radšej si priplaťte do kvalitného, ktorý vám dlhšie vydrží. Na cene sa odráža materiál, z ktorého je smoothie maker vyrobený, jeho príkon aj funkcie, ktorými disponuje. Samozrejme rozhoduje aj značka prístroja.

Cena do 30 eur
Smoothie mixéry do 30 eur mávajú len funkciu mixovania ovocia, mávajú tiež nižší príkon a sú vyrobené len z plastu. Ak neviete, či vám výroba smoothies vydrží, no chcete to vyskúšať, hľadajte v tejto cenovej relácii. Smoothie makery do 30 eur sú určené pre nenáročných užívateľov.

Cena do 100 eur
V tejto cenovej skupine nájdete kvalitnejšie smoothie makery. Budú mať vyšší príkon, ktorý toho zvládne viac. Mixéry sú vyrobené z plastu, no za túto cenu si viete vybrať prístroj, ktorý vám vydrží pomerne dlho a budete ho môcť aj často používať. Je určený pre menej náročných užívateľov, ktorí od neho očakávajú predovšetkým rozmixovanie ovocia a zeleniny.

Cena do 300 eur
Ak patríte medzi náročnejších užívateľov, hľadajte v tejto cenovej relácii. Smoothie makery majú doplnkové funkcie ako je nasekanie byliniek či drvenie ľadu. Prístroje majú kovové telo, vyšší príkon a zvládne toho oveľa viac.

Cena nad 300 eur
Od smoothie makerov v tejto cenovej skupine môžete očakávať doplnkové funkcie, kovové prevedenie a vysoký príkon, ktorý presahuje 1000 W. Takýto prístroj vám pripraví smoothie, ale aj naseká zeleninu a rozdrví ľad. Pokiaľ chcete prístroj používať často a na niekoľko spôsobov, môže sa jeho cena pohybovať pri hornej hranici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.