Najlepší odšťavovač ovocia a zeleniny – test a recenzie 2019

Karolína Šupová

Aktualizované
22. novembra 2019

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka špeciálnej technológii šťava nepodlieha rýchlej oxidácii.

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.
Pozrieť najlepšiu cenu

Hneď na úvod vám priblížime víťaza nášho testu. Model od značky Bosch uspokojí aj náročnejších zákazníkov. Je veľmi výkonný s príkonom až 1000 W vďaka čomu dokáže odšťaviť ovocie za krátky čas. Podľa typu použitého ovocia a zeleniny si môžete vybrať z 2 stupňov výkonu.

Chválime veľkú nádobu na šťavu s objemom až 1,5 l, ktorý disponuje oddeľovačom peny. Vďaka nemu si pochutnáte len na čistej šťave. Rovnako vás poteší extra veľký zásobník na dužinu v objeme 3 litre.

Prácu vám zjednoduchší aj XXL plniacia trubica s priemerom až 84 mm. Ovocie tak nemusíte pred odšťavením vôbec krájať. Funkcia Drip Stop zabráni dodatočnému kvapkaniu šťavy z výpuste prístroja, čo vám ušetrí prácu s umývaním kuchynskej linky.

Spotrebič je možné umývať v umývačke riadu. O vašu bezpečnosť sa postará funkcia Safety Stop, ktorá zabraňuje spusteniu prístroja kým nie sú všetky jeho časti správne namontované.

Výhody: čistenie v umývačke riadu, výkon, veľký plniaci otvor, objem nádoby a zásobníka na dreň
Nevýhody: vyššia cena

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka ...
Pozrieť najlepšiu cenu

Model Gracioso je jediným šnekovým odšťavovačom v našom teste. Na prvý pohľad vás môže odradiť príliš vysoká cena avšak na rozdiel od odstredivých odšťavovačov si dokáže poradiť aj s mäkkými plodmi. Ovocie a zeleninu odšťaví na maximum a výsledkom je hustejšia šťava pripomínajúca skôr smoothie.

Obidve nádoby majú objem 1 liter. Výhodou je veľký plniaci otvor v priemere 75 mm čo pri šnekových odšťavovačoch nie je bežné. Väčšina prístrojov tohto typu má otvor v priemere cca 45 mm.

Model disponuje len jedným stupňom rýchlosti čo je pri šnekových odšťavovačoch bežné. (Viac o rozdieloch medzi odstredivými a šnekovými spotrebičmi nájdete v závere článku)

Na čom si výrobca dal záležať je dizajn. Výrobok má čisté elegantné spracovanie, ktoré skvele doplní aj modernú dizajnovú kuchynskú linku.

Výhody: spracovanie aj mäkkých plodov, možnosť prípravy šťavy vopred
Nevýhody: vysoká cena

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.
Pozrieť najlepšiu cenu

Ak hľadáte výkonný no finančne dostupný odšťavovač, Sencor SJE 1055SS je tá správna voľba. Vďaka príkonu až 800 W si relatívne rýchlo poradí aj s veľkými kusmi ovocia. Ovocie ani zeleninu nie je nutné krájať. Plniaci otvor má priemer 75 mm.

Za nevýhodu považujeme menšiu nádobu na šťavu, ktorá má objem trištvrte litra. Ak pripravujete šťavu pre celú rodinu, nevyhnete sa prelievaniu šťavy do inej nádoby. Zásobník na dreň je naopak dostatočne veľký s kapacitou 1,6 l.

Pri odšťavovaní si môžete vybrať z 2 rýchlostí. Odšťavovač nezapnete kým spotrebič nebude správne poskladaný. Model disponuje aj inou bezpečnostnou funkciou, a to automatickým vypnutím v prípade odobratia krytu či prehriatia motora.

Po použitý spotrebič nie je možné umyť v umývačke riadu.

Výhody: cena, výkon,
Nevýhody: menšia nádoba na šťavu, umývanie v rukách

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.
Pozrieť najlepšiu cenu

Tento model patrí podobne ako predchádzajúci Sencor medzi menšie odšťavovače vhodné skôr pre jednotlivca alebo pár. Objem nádoby a zásobníka je len 0,8 litra čo však nepocítite pokiaľ nepripravujete šťavu pre celú rodinu.

Výkon produktu je o polovicu nižší ako pri predchádzajúcom modeli pričom zaobstarať si ho viete výrazne drahšie. Napriek týmto negatívam patrí medzi obľúbené odšťavovače a vďaka svojím menším rozmerom je vhodný aj do maličkej kuchyne.

Odšťavovač disponuje všetkými bezpečnostnými prvkami ako predchádzajúce produkty.

Nevýhodou je len jedna predvolená rýchlosť a zákaz umývania spotrebiča v umývačke riadu.

Výhody:  cena
Nevýhody: výkon, umývanie v rukách, menšia nádoba na šťavu, 1 rýchlosť

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.
Pozrieť najlepšiu cenu

Na druhom mieste v našom testovaní sa umiestnil práve tento model. Svojou funkcionalitou je podobný víťaznému modelu (tiež od značky Bosch). Rozdiel je v o čosi nižšom príkone 700 W a v menších nádobách. Nádoba na šťavu má 1,25 l, čo je však dostačujúci objem pre 4 člennú rodinu. Zásobník na dreň má dostatočné 2 litre.

Výhodou je možnosť umývania v umývačke riadu a veľký plniaci otvor, ktorý vám uľahčí prípravu šťavy. Podľa tvrdosti ovocia a zeleniny si môžete vybrať z dvoch stupňov rýchlosti.

Odšťavovač disponuje bezpečnostnými funkciami. V prípade nesprávneho zloženia ho nie je možné zapnúť.

Výhody: cena, veľkosť nádoby, umývanie v umývačke
Nevýhody: –

Ako si vybrať správny odšťavovač

Na úvod si treba položiť niekoľko otázok. Kto bude odšťavovač používať? Koľko miesta mu viete vyhradiť na kuchynskej linke? Chcete ho používať denne alebo skôr na rôzne príležitosti? Preferujete viac vodový džús alebo hustú šťavu ideálne aj s dužinou? Aký typ je vhodný práve pre vás?

Čítajte ďalej a pomôžeme vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke.

Typy odšťavovačov

Základné rozdelenie odšťavovačov je podľa ich mechanizmu. Delíme ich na šnekové a odstredivé. Šnekové sa ďalej rozdeľujú na horizontálne a vertikálne. Nedá sa povedať, ktorý typ je lepší pretože každý je iný a zvládne niečo, čo ten druhý nie.

Odstredivé odšťavovače

Fungujú vďaka otočným nožom, ktoré suroviny najprv rozsekajú a následne ich pretlačia cez sitko. Sú rýchlejšie ako šnekové a menej náročné na údržbu. Sú však hlučnejšie a majú vyššiu spotrebu. Hodia sa do domácností kde sa pripravuje veľké množstvo šťavy naraz.

Treba podotknúť, že šťava z odstredivého odšťavovača je vodovejšia a viac našľahaná. Väčšie množstvo kyslíkových bubliniek spôsobuje rýchlejšiu oxidáciu. Šťavu je preto vhodné hneď po odšťavení skonzumovať. Šťava sa tiež pri vyšších otáčkach zahrieva, môže tak stratiť niektoré vitamíny.

Tento typ odšťavovača si neporadí s mäkkými plodmi, listovou zeleninou a bylinkami. Je však vhodný na spracovanie citrusových plodov, malvíc aj koreňovej zeleniny.

Šnekové odšťavovače

Hovorí sa im aj tlakové. Namiesto nožov disponujú rotačnými kolmi, ktoré suroviny roztlačia na kašu, ktorú následne pretlačia cez sitko. Na rozdiel od odstredivých typov sú efektívnejšie a zo surovín dokážu vydolovať viac šťavy. Poriadia si aj s mäkkým ovocím, listovou zeleninou a aj bylinkami.

Výsledná šťava je hustejšia s väčším obsahom vlákniny a jej konzistencia pripomína skôr smoothie.

Výhodou je, že túto šťavu je možné skladovať v chladničke až po dobu 24 hodín. Je to preto, lebo odšťavovač pracuje pomalšie a vďaka tomu sa do šťavy nedostane toľko kyslíku a nepodlieha rýchlej oxidácii. V porovnaní s odstredivými odšťavovačmi sú šnekové tichšie a úspornejšie.

Nevýhodou šnekových modelov je menší plniaci otvor. V ponuke síce nájdeme aj typy s viac ako 70 mm otvorom, nebýva to však pravidlom. Je to pre ochranu prístroja pred jeho zaseknnutím. Ovocie vcelku predstavuje preň hrozbu.

Jediným riešením je ovocie a zeleninu vopred nakrájať čiže musíte rátať s prácou a časom stráveným na príprave nápoja navyše.

Využitie odšťavovača

Ako sme už spomenuli, odstredivé odšťavovače si poradia skôr s tvrdším ovocím a zeleninou kdežto šnekové prístroje zvládnu aj mäkké ovocie a listovú zeleninu. Najmenej problémové suroviny sú malvice, citrusy a koreňová zelenina. S nimi si poradia oba typy odšťavovačov bez najmenších problémov.

Kôstkovice (napr. marhule, slivky) a tropické ovocie (kiwi, mango) je dosť mäkké a dužinaté. V malom množstve si s ním poradí aj odstredivý odšťavovač, ale odporúča sa nepoužívať ich často kvôli zanášaniu sitka. Ak si chcete na šťave z exotického ovocia pochutnávať pravidelne, v tom prípade zvoľte šnekový odšťavovač.

Bobule a lesné plody sú vhodné len pre šnekový typ odšťavovačov. Banán a avokádo sú problémové suroviny vhodné skôr na smoothie.

Príkon a počet otáčok

Odstredivé odšťavovače majú niekoľkonásobne vyšší príkon ako tie šnekové. Neznamená to však, že by šnekové boli horšie. Ich efektivita v odstredenej šťave je dokonca vyššia no vďaka inému mechanizmu nepotrebujú na to vyšší príkon. S nízkym príkonom súvisí aj s nižšou spotrebou a menšou hlučnosťou.

V prípade šnekových odšťavovačov by ste mali zvažovať modely s príkonom od 150 W. U odstredivých odšťavovačov je to aspoň 1000 W.

S počtom otáčok je to podobné. Pri šnekových modeloch sa otáčky pohybujú do stovky. U odstredivých aj okolo 10000.

Konštrukcia

Všímajte si 4 dôležité parametre – veľkosť plniaceho otvoru, objem nádoby na šťavu, objem nádoby na dreň a typ sitka.

Veľkosť plniaceho otvoru

Väčší plniaci otvor znamená, že suroviny môžete do odšťavovača vkladať vcelku. Najlepšie odšťavovače majú priemer plniaceho otvoru až 80 mm a viac. Modely s menej výkonným motorom majú plniaci otvor v priemere okolo 40 mm. Je to preto aby sa príliš veľký kus ovocia v prístroji nezasekol.

Ovocie je teda nutné pred odšťavením nakrájať.

Veľkosť nádoby na šťavu a nádoby na dreň

Ak plánujete pripravovať šťavu viacerým osobám naraz, nádoba na šťavu by mala mať minimálne 1 liter. V opačnom prípade sa nevyhnete prelievaniu a meneniu nádoby. Každé odšťavovanie produkuje odpad v podobe drene. Tú treba po naplnení nádoby vyhodiť a vyčistiť.

Aby ste to nemuseli robiť po každom použití odšťavovača, vyberte si spotrebič s nádobou v objeme aspoň 1 liter.

Typ sitka

Najlepšie sitká sú z nerezovej ocele. Kvalitné sitko vám zaručí aj kvalitnú šťavu. Je navyše najnáročnejšie na údržbu a vyžaduje si dôkladné čistenie.

Údržba

Správne fungujúci odšťavovač si vyžaduje dôkladné čistenie. Na trhu nájdete modely, ktorých časti je možné umývať v umývačke riadu. Vodný kameň a minerálne usadeniny upchávajú sitko čím znižujú jeho efektivitu a môžu zapríčiniť prasknutie sitka.

Niektoré modely majú ako súčasť balenia špeciálnu kefku na čistenie aj ťažko dostupných miest.

Ceny odšťavovačov

Ponuka odšťavovačov je naozaj pestrá o čom svedčia aj ich rôzne ceny. Odšťavovače nájdete v 3 cenových hladinách. Tie najzákladnejšie sú do 100 €, o čosi sofistikovanejšie modely nájdete od 100 do 200 € a takmer profesionálne stroje sú z kategórie od 200 € vyššie.

Najlepšia sušička ovocia – test a recenzie 2019

Ktorá to je a aké parametre by mala spĺňať?

Katarína Malá

Aktualizované
22. novembra 2019

Najlepšia univerzálna sušička

Ezidri FD1000

Jednoducho ovládateľná sušička na ovocie, zeleninu, bylinky, huby či kvetiny s nízkou spotrebou el. energie a veľkým objemom.

Najlepší pomer ceny a výkonu

Domo DO600S

Výkonná sušička s pomerne slušným objemom, možnosťou sušenia tekutých zmesí a automatickým vypínaním.

Najlepšia stredná cesta

Ezidri FD 500

Kvalitná sušička s regulovaným rozvodom teplého vzduchu, elektronicky riadeným teplotným režimom a nízkou spotrebou el. energie.

Najlepšia cena

Sencor SFD 851

Praktická sušička na menšie domáce sušenie s nastaviteľnou výškou, elektronickou reguláciou teploty za výbornú cenu.

V sušení nájdete najlacnejší a najzdravší spôsob konzervácie. Aby ste jeho proces zvládli, čo najrýchlejšie, bez straty zdravých látok a jednoducho v pohodlí domova, pomôže vám najlepšia sušička ovocia.

Názory a skúsenosti sme zisťovali priamo v predajniach s elektronikou, osobne u domácich gazdiniek či dokonca v rôznych diskusiách na internete. Ponuka spotrebičov je v tejto oblasti široká, ako inak. Logicky sa líšili preferencie na konkrétny spotrebič či značku. Avšak podarilo sa nám nájsť zhody vo vlastnostiach a parametroch, ktoré by spoľahlivej domácej sušičke nemali chýbať. Vďaka nim sme vám vybrali tie najlepšie voľby.

Najlepšia univerzálna sušička

Ezidri FD1000

Jednoducho ovládateľná sušička na ovocie, zeleninu, bylinky, huby či kvetiny s nízkou spotrebou el. energie a veľkým objemom.
Ukázať najlepšiu cenu

Pri sušení s Ezidri FD1000 oceníte nízku spotrebu elektrického prúdu (0,2 až 0,5 kWh podľa teploty a obsahu vody) a reguláciu teplého vzduchu. Sušenie sa vďaka nim stáva omnoho efektívnejším.

V základnej sade nájdete okrem sušiacej jednotky aj 5 sít s príslušenstvom. Tie zabraňujú rozkladu cenných vitamínov. Sušička navyše disponuje možnosťou pridania ďalších sít (celkový max. počet – 30 ks). Priemer sita je 390 mm a celková výška (pri 5-tich sitách) dosahuje 280 mm. Sušička má všestranné použitie. Hodí sa aj na zeleninu, bylinky, huby či dokonca kvety a so svojim maximálnym objemom využitia je skvelým pomocníkom do domácnosti (alebo aj malej potravinárskej výroby), v ktorej sa suší o sto šesť.

Plusy: Rýchle sušenie, nízka spotreba el. energie a veľká kapacita objemu na sušenie.
Mínusy: Vyššia cena a vypínanie cez vytiahnutie zo zástrčky.

Najlepšia cena

Sencor SFD 851

Praktická sušička na menšie domáce sušenie s nastaviteľnou výškou, elektronickou reguláciou teploty za výbornú cenu.
Ukázať najlepšiu cenu

Za veľmi priaznivú cenu v sušičke získate pomocníka s podnosmi o priemere 25 cm. Umožňujú rovnomerné sušenie ovocia, zeleniny, húb aj mäsa. Disponuje možnosťou nastavenia teploty (v rozsahu 35-70 °C), takisto tepelnou poistkou proti prehriatiu či elektronický časovač neskoršieho vypnutia.

Sušička v bielo-zelenej kombinácii príjemne oživí interiér kuchyne a svojou kompaktnou menšou veľkosťou dobre zapadne aj do malého priestoru. Jej vybavením je stelesnením príslovia: Za málo peňazí veľa muziky.

Plusy: Cena, možnosť nastaviteľnej výšky a tichý režim.
Mínusy: Pri niektorých surovinách je potrebné striedať podlažia. Najspodnejšie suší najlepšie.

Najlepší pomer ceny a výkonu

Domo DO600S

Výkonná sušička s pomerne slušným objemom, možnosťou sušenia tekutých zmesí a automatickým vypínaním.
Ukázať najlepšiu cenu

Vďaka sušeniu na pevných plátoch môžete sušiť aj vodnaté ovocie. Každý z nich má vlastné zohrievanie a odvetrávanie, čo umožňuje rovnomerné a kvalitné sušenie bez prieniku pachov. Na jeden raz môžete tak sušiť ovocie či zeleninu s rôznou arómou. Sušičke môžete nastaviť 3 rôzne programy, ktoré sa líšia výškou teploty a dĺžkou trvania.

Po ich uplynutí sa sušiča vždy automaticky vypne a ušetrí vám tak elektrickú energiu. V sušičke DOMO DO600S nájdete výborný kompromis ceny a kvalitného sušenia.

Plusy: Pevné pláty na sušenie, vysoké poschodia na sušenie a výhodná cena.
Mínusy: Pred sušením je potrebné skontrolovať nastavenie plátov, menej plátov na sušenie.

Najlepšia stredná cesta

Ezidri FD 500

Kvalitná sušička s regulovaným rozvodom teplého vzduchu, elektronicky riadeným teplotným režimom a nízkou spotrebou el. energie.
Ukázať najlepšiu cenu

Spoľahlivé a rovnomerné sušenie zabezpečuje 5 sít, ktoré unesú 0,4 kg až 0,5 kg surovín. Pre zvýšeniu objemu sušenia môžete jej kapacitu navýšiť až na 15 sít. Kvalitu sušenia podčiarkuje regulovaný rozvod teplého vzduchu s elektronicky riadeným teplotným režimom. Teplota sušenia sa pohybuje v rozmedzí 35 – 60 °C.

Ak sušíte často, tento spotrebič vás nenechá v štichu. So špičkovými parametrami a možnosťou rozšírenia kapacity svojho objemu patrí k horúcim voľbám na zváženie.

Plusy: Možnosť dokúpenia ďalších sít, rovnomerné sušenie, tichý chod a jednoduché ovládanie.
Mínusy: Cena (vrátane doplnkových poschodí a príslušenstva), absencia vypínača/časovača sušenia.

Najlepšia sušička ovocia – Ako si ju vybrať?

Pri výbere sušičky by ste sa mali zamýšľať najmä nad objemom a frekvenciou vášho domáceho sušenia. Chystáte sa ju používať len počas ovocnej či zeleninovej sezóny? Alebo ju chcete využívať naplno celý rok? Plánujete ju použiť aj na sušenie mäsa či byliniek? Sušičky z kvalitnejších materiálov majú vyššiu cenu a bez problémov zvládnu aj časté sušenie.

Aká je bežná kapacita?

Takisto by ste mali zvážiť množstvo surovín na sušenie. Mnohé sušičky majú obmedzený počet plátov či sít na sušenie. Naopak, niektoré ponúkajú možnosť rozšírenia kapacity sušičky doplnkovými plátmi/táckami. Spotrebiče na bežné sušenie disponujú 5-timi. Sušička s väčším priemerom plátov a pevnejším materiálom bude mať vyššiu nosnosť. Na jeden raz toho znesie viac a tým viac ušetríte na elektrike.

Sušička s objemom 4 až 6 plátov je dobrou voľbou pre menšiu rodinu alebo jedného človeka. Väčším rodinkám, ktoré sušia pravidelne, záhradkárom či vášnivým hubárom sa budú hodiť tie s väčším objemom, napríklad s 9-timi až 11-timi plátmi.

Záleží na tvare sušičky

Na celkový výkon sušičky vplýva viacero faktorov. Kvalita materiálu, rozmery sušičky, jej váha, vybavenie a motor s výkonom, ktorý je mozgom aj srdcom sušenia zároveň. Toto všetko sa ukrýva v tvare spotrebiča, ktorý môže byť okrúhly a hranatý. Ľahšie okrúhle a hranaté sušičky v dostupnejších cenách sa hodia na bežné domáce sušenie.

Sušička môže byť okrúhla alebo hranatá

Hoci, ani nie tak tvar, ale umiestnenie motora a jeho výkon má najmarkantnejší vplyv na sušenie. špeciálne na jeho rýchlosť a rovnomernosť. Profesionálne hranaté sušičky majú motor umiestnený na bočnej strane. Vďaka tejto kompozícii zabezpečujú rýchle a rovnomerné sušenie na všetkých podlažiach. Tie zo sušičky vyťahujete ako z trúby. Platy môžete vyberať a tým si vytvoriť miesto na sušenia väčších kusov surovín.

Rovnomernosť sušenia v hranatej sušičke vám ušetrí čas strávený výmenou podlaží plátov. V okrúhlych sušičkách je potrebné časté striedanie vrchných plátov (najmenej presušených) s tými spodnými. Okrúhle sušičky, ktoré nemajú pevné pláty, ale sitá či tácky s otvormi, majú tendenciu prepúšťať kvapky šťavy z vrchných menej vysušených častí smerom nadol k motoru.

Hoci, profesionálne sušičky sú investíciou, ktorá je bude pre vašu domácnosť zbytočne vysoká. Naopak, v potravinárskej výrobe ich oceníte.

Materiál, hmotnosť a hlučnosť

Materiálové vyhotovenie sušičky sa rovnako odrazí na jej cene, ale aj kvalite. V ponuke nájdete výrobky z nerezu, plastu alebo ich kombinácie. Vybavenie spotrebiča určuje aj jeho celkovú hmotnosť a hlučnosť. Tá sa štandardne pohybuje okolo 50 dB, ktoré môžeme prirovnať k hluku rýchlovarnej kanvice (v bode varu vody dosahuje hlučnosť 70 dB). Čím vyššiu hmotnosť bude sušička mať, tým bude odolnejšia.

Funkcie, ktoré oceníte

Sušičky v konkurenčnom boji ponúkajú rôzne možnosti, ako skvalitniť celý proces sušenia. Na niektorých modeloch si môžete nastaviť teplotu a počas sušenia ju regulovať najčastejšie v rozsahu  30 °C až 70 °C. Nechýba im ani možnosť časovača, ktorým si nastavíte požadovaný čas sušenia prostredníctvom otočného kolieska alebo cez digitálny displej. Po uplynutí nastavenej doby sa sušička sama vypne. Pozor, nie všetky sušičky disponujú funkciou automatického vypnutia.

Overení výrobcovia k spotrebičom dodávajú aj manuál s odporúčaním na teploty aj čas pre rôzne typy surovín. Takisto do spotrebičov implementujú aj poistku proti prehriatiu, vďaka ktorej sa nemusíte strachovať, že pri dlhom (aj nočnom) sušení dôjde k nepríjemnej nehode. Na skončenie programu/sušenia vás môže upozorniť aj zvukový signál.

Výhodou drahších sušičiek sú prednastavené programy, ktoré si poradia s konkrétnym typom potraviny bez toho, aby ste si museli hľadať informácie a trápiť sa, aké nastavenia sú potrebné. Medzi známe a obľúbené patria napríklad tieto:

Fast/Meat

Ideálny program na sušenie mäsa. Pri maximálnej teplote sa postará o rýchle vysušenie mäsa, pričom mu zanechá dostatok živín pre vaše telo.

Raw

Tento program operuje pri teplote 42 °C. Jeho úlohou je suroviny vysušiť, no na druhej strane v nich zachovať maximum látok, ktorými disponujú v surovom stave.

Combo

Pri tomto programe sa suší mokré ovocie. Vysoká teplota sa strieda s nižšími tak, aby v potravinách ostalo, čo najviac živín.

Low/Herbs

Ide o program sušenia pri nízkych teplotách, maximálne do 40 °C. Je dobrou voľbou pre sušenie byliniek.

Na záver

Pri výbere sušičky si dobrezvážte ako veľa, ako často a za akým účelom chcete sušiť. Ponuka je široká, takže s výberom nebudete mať žiaden problém. Podstatné je len jediné, aby ste naplno využili hodnotu, ktorú sa do jej kúpy rozhodnete investovať.

Komentáre (Najlepšia sušička ovocia – test a recenzie 2019)

  1. podla mna je velmi dobra susicka ja ta, ktoru mame doma my :) mame orava SU-103 A a je perfektná aspoň pre nás nejak nenáročných užívateľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *