Najlepší odšťavovač ovocia a zeleniny – test a recenzie 2021

Karolína Šupová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka špeciálnej technológii šťava nepodlieha rýchlej oxidácii.

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.
Pozrieť najlepšiu cenu

Hneď na úvod vám priblížime víťaza nášho testu. Model od značky Bosch uspokojí aj náročnejších zákazníkov. Je veľmi výkonný s príkonom až 1000 W vďaka čomu dokáže odšťaviť ovocie za krátky čas. Podľa typu použitého ovocia a zeleniny si môžete vybrať z 2 stupňov výkonu.

Chválime veľkú nádobu na šťavu s objemom až 1,5 l, ktorý disponuje oddeľovačom peny. Vďaka nemu si pochutnáte len na čistej šťave. Rovnako vás poteší extra veľký zásobník na dužinu v objeme 3 litre.

Prácu vám zjednoduchší aj XXL plniacia trubica s priemerom až 84 mm. Ovocie tak nemusíte pred odšťavením vôbec krájať. Funkcia Drip Stop zabráni dodatočnému kvapkaniu šťavy z výpuste prístroja, čo vám ušetrí prácu s umývaním kuchynskej linky.

Spotrebič je možné umývať v umývačke riadu. O vašu bezpečnosť sa postará funkcia Safety Stop, ktorá zabraňuje spusteniu prístroja kým nie sú všetky jeho časti správne namontované.

Výhody: čistenie v umývačke riadu, výkon, veľký plniaci otvor, objem nádoby a zásobníka na dreň
Nevýhody: vyššia cena

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka ...
Pozrieť najlepšiu cenu

Model Gracioso je jediným šnekovým odšťavovačom v našom teste. Na prvý pohľad vás môže odradiť príliš vysoká cena avšak na rozdiel od odstredivých odšťavovačov si dokáže poradiť aj s mäkkými plodmi. Ovocie a zeleninu odšťaví na maximum a výsledkom je hustejšia šťava pripomínajúca skôr smoothie.

Obidve nádoby majú objem 1 liter. Výhodou je veľký plniaci otvor v priemere 75 mm čo pri šnekových odšťavovačoch nie je bežné. Väčšina prístrojov tohto typu má otvor v priemere cca 45 mm.

Model disponuje len jedným stupňom rýchlosti čo je pri šnekových odšťavovačoch bežné. (Viac o rozdieloch medzi odstredivými a šnekovými spotrebičmi nájdete v závere článku)

Na čom si výrobca dal záležať je dizajn. Výrobok má čisté elegantné spracovanie, ktoré skvele doplní aj modernú dizajnovú kuchynskú linku.

Výhody: spracovanie aj mäkkých plodov, možnosť prípravy šťavy vopred
Nevýhody: vysoká cena

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.
Pozrieť najlepšiu cenu

Ak hľadáte výkonný no finančne dostupný odšťavovač, Sencor SJE 1055SS je tá správna voľba. Vďaka príkonu až 800 W si relatívne rýchlo poradí aj s veľkými kusmi ovocia. Ovocie ani zeleninu nie je nutné krájať. Plniaci otvor má priemer 75 mm.

Za nevýhodu považujeme menšiu nádobu na šťavu, ktorá má objem trištvrte litra. Ak pripravujete šťavu pre celú rodinu, nevyhnete sa prelievaniu šťavy do inej nádoby. Zásobník na dreň je naopak dostatočne veľký s kapacitou 1,6 l.

Pri odšťavovaní si môžete vybrať z 2 rýchlostí. Odšťavovač nezapnete kým spotrebič nebude správne poskladaný. Model disponuje aj inou bezpečnostnou funkciou, a to automatickým vypnutím v prípade odobratia krytu či prehriatia motora.

Po použitý spotrebič nie je možné umyť v umývačke riadu.

Výhody: cena, výkon,
Nevýhody: menšia nádoba na šťavu, umývanie v rukách

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.
Pozrieť najlepšiu cenu

Tento model patrí podobne ako predchádzajúci Sencor medzi menšie odšťavovače vhodné skôr pre jednotlivca alebo pár. Objem nádoby a zásobníka je len 0,8 litra čo však nepocítite pokiaľ nepripravujete šťavu pre celú rodinu.

Výkon produktu je o polovicu nižší ako pri predchádzajúcom modeli pričom zaobstarať si ho viete výrazne drahšie. Napriek týmto negatívam patrí medzi obľúbené odšťavovače a vďaka svojím menším rozmerom je vhodný aj do maličkej kuchyne.

Odšťavovač disponuje všetkými bezpečnostnými prvkami ako predchádzajúce produkty.

Nevýhodou je len jedna predvolená rýchlosť a zákaz umývania spotrebiča v umývačke riadu.

Výhody:  cena
Nevýhody: výkon, umývanie v rukách, menšia nádoba na šťavu, 1 rýchlosť

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.
Pozrieť najlepšiu cenu

Na druhom mieste v našom testovaní sa umiestnil práve tento model. Svojou funkcionalitou je podobný víťaznému modelu (tiež od značky Bosch). Rozdiel je v o čosi nižšom príkone 700 W a v menších nádobách. Nádoba na šťavu má 1,25 l, čo je však dostačujúci objem pre 4 člennú rodinu. Zásobník na dreň má dostatočné 2 litre.

Výhodou je možnosť umývania v umývačke riadu a veľký plniaci otvor, ktorý vám uľahčí prípravu šťavy. Podľa tvrdosti ovocia a zeleniny si môžete vybrať z dvoch stupňov rýchlosti.

Odšťavovač disponuje bezpečnostnými funkciami. V prípade nesprávneho zloženia ho nie je možné zapnúť.

Výhody: cena, veľkosť nádoby, umývanie v umývačke
Nevýhody: –

Ako si vybrať správny odšťavovač

Na úvod si treba položiť niekoľko otázok. Kto bude odšťavovač používať? Koľko miesta mu viete vyhradiť na kuchynskej linke? Chcete ho používať denne alebo skôr na rôzne príležitosti? Preferujete viac vodový džús alebo hustú šťavu ideálne aj s dužinou? Aký typ je vhodný práve pre vás?

Čítajte ďalej a pomôžeme vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke.

Typy odšťavovačov

Základné rozdelenie odšťavovačov je podľa ich mechanizmu. Delíme ich na šnekové a odstredivé. Šnekové sa ďalej rozdeľujú na horizontálne a vertikálne. Nedá sa povedať, ktorý typ je lepší pretože každý je iný a zvládne niečo, čo ten druhý nie.

Odstredivé odšťavovače

Fungujú vďaka otočným nožom, ktoré suroviny najprv rozsekajú a následne ich pretlačia cez sitko. Sú rýchlejšie ako šnekové a menej náročné na údržbu. Sú však hlučnejšie a majú vyššiu spotrebu. Hodia sa do domácností kde sa pripravuje veľké množstvo šťavy naraz.

Treba podotknúť, že šťava z odstredivého odšťavovača je vodovejšia a viac našľahaná. Väčšie množstvo kyslíkových bubliniek spôsobuje rýchlejšiu oxidáciu. Šťavu je preto vhodné hneď po odšťavení skonzumovať. Šťava sa tiež pri vyšších otáčkach zahrieva, môže tak stratiť niektoré vitamíny.

Tento typ odšťavovača si neporadí s mäkkými plodmi, listovou zeleninou a bylinkami. Je však vhodný na spracovanie citrusových plodov, malvíc aj koreňovej zeleniny.

Šnekové odšťavovače

Hovorí sa im aj tlakové. Namiesto nožov disponujú rotačnými kolmi, ktoré suroviny roztlačia na kašu, ktorú následne pretlačia cez sitko. Na rozdiel od odstredivých typov sú efektívnejšie a zo surovín dokážu vydolovať viac šťavy. Poriadia si aj s mäkkým ovocím, listovou zeleninou a aj bylinkami.

Výsledná šťava je hustejšia s väčším obsahom vlákniny a jej konzistencia pripomína skôr smoothie.

Výhodou je, že túto šťavu je možné skladovať v chladničke až po dobu 24 hodín. Je to preto, lebo odšťavovač pracuje pomalšie a vďaka tomu sa do šťavy nedostane toľko kyslíku a nepodlieha rýchlej oxidácii. V porovnaní s odstredivými odšťavovačmi sú šnekové tichšie a úspornejšie.

Nevýhodou šnekových modelov je menší plniaci otvor. V ponuke síce nájdeme aj typy s viac ako 70 mm otvorom, nebýva to však pravidlom. Je to pre ochranu prístroja pred jeho zaseknnutím. Ovocie vcelku predstavuje preň hrozbu.

Jediným riešením je ovocie a zeleninu vopred nakrájať čiže musíte rátať s prácou a časom stráveným na príprave nápoja navyše.

Využitie odšťavovača

Ako sme už spomenuli, odstredivé odšťavovače si poradia skôr s tvrdším ovocím a zeleninou kdežto šnekové prístroje zvládnu aj mäkké ovocie a listovú zeleninu. Najmenej problémové suroviny sú malvice, citrusy a koreňová zelenina. S nimi si poradia oba typy odšťavovačov bez najmenších problémov.

Kôstkovice (napr. marhule, slivky) a tropické ovocie (kiwi, mango) je dosť mäkké a dužinaté. V malom množstve si s ním poradí aj odstredivý odšťavovač, ale odporúča sa nepoužívať ich často kvôli zanášaniu sitka. Ak si chcete na šťave z exotického ovocia pochutnávať pravidelne, v tom prípade zvoľte šnekový odšťavovač.

Bobule a lesné plody sú vhodné len pre šnekový typ odšťavovačov. Banán a avokádo sú problémové suroviny vhodné skôr na smoothie.

Príkon a počet otáčok

Odstredivé odšťavovače majú niekoľkonásobne vyšší príkon ako tie šnekové. Neznamená to však, že by šnekové boli horšie. Ich efektivita v odstredenej šťave je dokonca vyššia no vďaka inému mechanizmu nepotrebujú na to vyšší príkon. S nízkym príkonom súvisí aj s nižšou spotrebou a menšou hlučnosťou.

V prípade šnekových odšťavovačov by ste mali zvažovať modely s príkonom od 150 W. U odstredivých odšťavovačov je to aspoň 1000 W.

S počtom otáčok je to podobné. Pri šnekových modeloch sa otáčky pohybujú do stovky. U odstredivých aj okolo 10000.

Konštrukcia

Všímajte si 4 dôležité parametre – veľkosť plniaceho otvoru, objem nádoby na šťavu, objem nádoby na dreň a typ sitka.

Veľkosť plniaceho otvoru

Väčší plniaci otvor znamená, že suroviny môžete do odšťavovača vkladať vcelku. Najlepšie odšťavovače majú priemer plniaceho otvoru až 80 mm a viac. Modely s menej výkonným motorom majú plniaci otvor v priemere okolo 40 mm. Je to preto aby sa príliš veľký kus ovocia v prístroji nezasekol.

Ovocie je teda nutné pred odšťavením nakrájať.

Veľkosť nádoby na šťavu a nádoby na dreň

Ak plánujete pripravovať šťavu viacerým osobám naraz, nádoba na šťavu by mala mať minimálne 1 liter. V opačnom prípade sa nevyhnete prelievaniu a meneniu nádoby. Každé odšťavovanie produkuje odpad v podobe drene. Tú treba po naplnení nádoby vyhodiť a vyčistiť.

Aby ste to nemuseli robiť po každom použití odšťavovača, vyberte si spotrebič s nádobou v objeme aspoň 1 liter.

Typ sitka

Najlepšie sitká sú z nerezovej ocele. Kvalitné sitko vám zaručí aj kvalitnú šťavu. Je navyše najnáročnejšie na údržbu a vyžaduje si dôkladné čistenie.

Údržba

Správne fungujúci odšťavovač si vyžaduje dôkladné čistenie. Na trhu nájdete modely, ktorých časti je možné umývať v umývačke riadu. Vodný kameň a minerálne usadeniny upchávajú sitko čím znižujú jeho efektivitu a môžu zapríčiniť prasknutie sitka.

Niektoré modely majú ako súčasť balenia špeciálnu kefku na čistenie aj ťažko dostupných miest.

Ceny odšťavovačov

Ponuka odšťavovačov je naozaj pestrá o čom svedčia aj ich rôzne ceny. Odšťavovače nájdete v 3 cenových hladinách. Tie najzákladnejšie sú do 100 €, o čosi sofistikovanejšie modely nájdete od 100 do 200 € a takmer profesionálne stroje sú z kategórie od 200 € vyššie.

Najlepšie kuchynské roboty – test a recenzie 2021

Trávite v kuchyni veľa času? Milujete varenie a pečenie? Radi by ste však čas využívali efektívne? V tom prípade pám padne vhod ten správny pomocník. šikovný kuchynský robot je ideálny, pretože nielen pomôže, ale ušetrí aj váš čas.

Ľuba Mešťanová

Aktualizované
7. júna 2021

V kuchyni občas každý potrebuje aj niekoľko rúk. Raz by sa zišla pomoc pri miesení cesta, inokedy pri krájaní či strúhaní… Ideálnym riešením je šikovný kuchynský robot, ktorý je tým pravým pomocníkom a navyše aj ušetrí drahocenný čas.

Rozmýšľate, že si túto skvelú vychytávku zadovážite aj vy? Tak čítajte pozorne, no nielen recenzie na ten-ktorý kuchynský robot, ale aj cenné rady, podľa ktorých si určite vyberiete toho správneho pomocníka do vašej domácnosti.

Najlepší
ETA 0028 90030 Gratus

ETA 0028 90030 Gratus

Domáci kuchynský robot, ktorý je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni.

Výkonný kuchynský robot ETA 0028 90030 Gratus si zamiluje každá moderná žena. Je ideálnym riešením na spríjemnenie a zjednodušenie práce v kuchyni. Má množstvo praktických funkcií, čím pomáha aj pri náročnom varení. Robot oceníte pri príprave kysnutého cesta, palaciniek či chutných lievancov. Poradí si tiež s krémami na torty, základmi do polievok a lahodnými nátierkami. Ľahko pripravíte aj chutné koktejly či postrúhate zeleninu, ovocie alebo zemiaky. Moderný prístroj uľahčí nielen samotné varenie, ale aj následné upratovanie. Všetky jeho súčasti totiž pohodlne vyčistíte v umývačke riadu. Oceníte aj nadčasový dizajn a celokovové prevedenie, ktoré zaručuje vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť.

Výkonný motor robota zvládne aj veľkú záťaž. Dokáže vymiesiť cesto, krája, strúha, šľahá, mieša i mixuje. Vždy môžete pritom rátať s dokonalým výsledkom.

Plusy: 

 • masívny a pekný dizajn
 • kvalitný materiál
 • nízka hlučnosť
 • jednoduché ovládanie

Mínusy: 

 • chýba sekáčik na potraviny, ale dá sa dokúpiť
 • vyššia cena
Najlepšia cena
ETA Gratus Max III. 0028 90061

ETA Gratus Max III. 0028 90061

Praktický a silný pomocník, na ktorého sa dá za každých okolností spoľahnúť.

Kuchynský robot ETA Gratus Max III. 0028 90061 si ihneď obľúbi každá domáca gazdinka. Prístroj sa rýchlo stane praktickým pomocníkom. Tento kuchynský robot pomôže s prípravou mletého mäsa, spracuje cesto alebo krémy a vytvorí aj nadýchanú šľahačku. Stroj vyniká silným motorom, ktorý udrží maximálne stabilné otáčky aj pri veľkej záťaži. Robot si tiež poradí s tuhým cestom a zvládne rozmixovať mrazenú zeleninu. Cesto spracuje dohladka. Univerzálne použitie dopĺňa bohaté príslušenstvo. Okrem mletia mäsa pomôže aj s výrobou domácich klobás alebo mäsových šišiek. Vďaka celokovovému prevedeniu je maximálne odolný a môže sa používať denne. Manipulácie s ním je jednoduchá a bezpečná.

Kuchynský robot má silný motor, ktorý udržiava zvolenú rýchlosť otáčok. Vďaka tomu ľahko a jednoducho spracuje aj tuhé cesto alebo rozmixuje mrazenú či tvrdú zeleninu.

Plusy: 

 • veľmi kvalitný robot
 • ľahká manipulácia
 • dobrý výkon
 • veľké príslušenstvo
 • tichý chod

Mínusy:

 • vyššia cena
Najlepšia cena
Bosch MUM4880

Bosch MUM4880

Osvedčená klasika, ktorá sa vďaka bohatému príslušenstvu stane nenahraditeľným pomocníkom.

Kuchynský robot Bosch MUM4880 sa rýchlo stane nenahraditeľným pomocníkom každej ženy, ktorá rada varí a pečie. Má bohaté príslušenstvo, ktoré si poradí nielen s cestom, ale aj strúhaním, krájaním či šľahaním. Robot dokonale premieša všetky prísady až k okrajom misy. Jej veľký objem poskytne dostatok miesta pre všetky kulinárske nápady. Oceníte aj rozsiahle všestranné príslušenstvo, ktoré sa postará o jednoduchšiu a príjemnejšiu prípravu jedál.

Potrebujete mlynček na mäso, lis na citrusové plody, nástavec na miešanie, cestoviny, nástavec na odšťavovanie ovocia, alebo si chcete vyrobiť zmrzlinu? Tento kuchynský robot vám umožní prakticky čokoľvek, na čo si spomeniete.

Plusy: 

 • dobrý pomer ceny a kvality
 • jedinečný robot
 • tichý chod
 • kvalitný materiál
 • množstvo funkcií a doplnkov

Mínusy: 

 • dno misky nevie dobre premiešať

 

Najlepšia cena
ETA Gratus Kuliner 0038 90000

ETA Gratus Kuliner 0038 90000

Univerzálny kuchynský robot, ktorý zvládne 23 rôznych činností.

Kuchynský robot ETA Gratus Kuliner 0038 90000 ocení každá moderná žena. Tento univerzálny prístroj zvládne 23 rôznych činností. Mimoriadne výkonný motor si poradí aj s extrémnou záťažou i pri každodennom používaní. Celokovové telo je zárukou stability a odolnosti. Rýchlosť otáčok sa dá regulovať. Planetárny systém miešania dôkladne spracuje všetky suroviny. Na LCD displeji sa dá sledovať aktuálna rýchlosť a výkon robota alebo nastaviť dĺžku vykonávanej činnosti na maximálne 10 minút a po uplynutí času sa prístroj vypne.

Kuchynský robot sa pýši mlynčekom na mäso, obilniny a na mak. Nechýbajú ani formičky na výrobu cestovín. Inšpiráciu nájdete v priloženej kuchárskej knihe plnej zaujímavých receptov zostavených k jednotlivým nadstavcom.

Plusy: 

 • kvalitné materiály
 • robustný
 • široký sortiment príslušenstva
 • vynikajúci výkon

Mínusy: 

 • vyššia cena
Vynikajúca voľba
Sencor STM 6350WH

Sencor STM 6350WH

Štýlový viacúčelový pomocník, ktorý nahradí hneď niekoľko spotrebičov v domácnosti.

Kuchynský robot Sencor STM 6350WH sa rýchlo stane štýlovým viacúčelovým pomocníkom každej gazdinky. Hravo si poradí s prípravou akéhokoľvek pokrmu. Ušetrí mnoho miesta a očarí nielen vzhľadom, ale aj mimoriadnym výkonom. Ponúka rozsiahle príslušenstvo, s ktorým nahradí množstvo ďalších spotrebičov. Poteší aj mimoriadnym výkonom, kvalitným celokovovým prevedením, plynulým regulovaním 8 stupňov rýchlosti otáčok a funkciou Pulse na okamžitý maximálny výkon. Čerešničkou na torte je štýlové a praktické LED osvetlenie nádoby na mixovanie. Tento kuchynský robot je skrátka pomocník, bez ktorého si viac varenie nebudete vedieť predstaviť.

Kuchynský robot nahradí hneď niekoľko spotrebičov. V príslušenstve tohto zariadenia nechýba napríklad mlynček na mäso, hnetací hák, šľahacia balónová metla, metla na premiešavanie či špeciálny Flexi nadstavec na jemné cesto, nadstavec na plnenie údenín alebo na vytváranie sladkého pečiva.

Plusy:

 • celokovový robot
 • dobrá cena
 • kvalitný prístroj

Mínusy: 

 • ostatné príslušenstvo treba dokúpiť
Kuchynský robot

Ako vybrať správneho kuchynského robota?

Pomoc sa v kuchyni vždy hodí. Kuchynských robotov je však neúrekom a pre neznalých môže byť zložité sa v takom množstve orientovať a nájsť toho správneho pomocníka ako šitého na mieru.

Avšak nič nie je nemožné a vďaka cenným radám a tipom sa dá jednoducho nájsť ten správny pomocník ako pre začiatočníkov, tak pre expertov vo varení a pečení. Čo všetko si treba pri hľadaní kuchynského robota všímať a na čo nezabudnúť?

Druhy kuchynských pomocníkov

Jednou z hlavných výhod tohto pomocníka je, že v sebe kombinuje hneď niekoľko prístrojov naraz. Často je síce rozmernejší, ale šetrí miesto a aj peniaze, keďže nahrádza ďalšie spotrebiče. Kuchynský robot dokáže plnohodnotne nahradiť ručné šľahače, tyčové mixéry, stolné mixéry či smoothie makery.

Kuchynský robot v sebe spája funkcie šľahača i mixéru, prípadne poslúži ako odšťavovač a všetko navyše zvládne bez vašej asistencie. Nie je ale veľmi skladný, zväčša je robustný. Využije ho však každý milovník varenia a pečenia.

Príkon

Platí pravidlo, že čím vyšší príkon, tým viac toho robot zvládne. Ideálna hodnota je 500 W a viac. Keď sa hodnota príkonu približuje k 1000 W, ide o lepší prístroj. Samozrejme, ruka v ruke ide s vysokým príkonom aj vysoká spotreba. V prípade kuchynského robota je táto hodnota ale relatívne zanedbateľná, predsa len nie je to prístroj, ktorý sa používa niekoľko hodín denne. Ak teda hľadáte ideálneho robota, je dobré pozerať aj na vyššiu hodnotu príkonu.

Objem misy

Veľkosť misy je dôležitá, preto ju nepodceňujte. Najmä ak radi pečiete, padne vám väčšia misa vhod. Menšia môže byť naopak na obtiaž, pretože celú várku cesta nepripravíte naraz, ale cesto musíte rozdeliť.

Veľkosť misy je ale subjektívna, no vo všeobecnosti platí, že väčšia je lepšia. Misa s objemom 3 l postačí pre trojčlennú rodinu. Ak je vás doma viac, treba sa popozerať po štvor- a viaclitrovej nádobe. Keďže ale každá minca má dve strany, nevýhodou väčšej misy je, že s menším množstvom si nemusí poradiť podľa vašich predstáv či očakávaní. Je to však ani nie tak problémom misy, ale konštrukcie, pretože metla nemusí dosiahnuť až na dno.

Materiál

Kuchynské roboty sú väčšinou vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Čím viac kovu prístroj ale má, tým býva odolnejší. Použitý materiál sa však odrazí na cene. K materiálu robota sa vzťahuje aj jeho údržba. Mnohí užívatelia ocenia, keď sa niektoré časti robota dajú umývať v umývačke riadu.

Vybavenie a funkcie

Kuchynský robot má mnoho základných i doplnkových funkcií. Zvládne miesenie, šľahanie, krájanie, strúhanie, mletie, mixovanie, lisovanie či odšťavovanie. Okrem toho niektoré roboty vedia aj drviť obilie alebo majú špeciálny nástavec na zemiakové hranolčeky.

Miesenie, šľahanie

Miesenie a šľahanie využijete predovšetkým pri pečení. V štandardnej výbave robota sú háky na miesenie, balónové metly, ktoré skvelo šľahajú sneh, a tiež aj pevné metly na miešanie. Proces miesenia prebieha dvoma spôsobmi – stredovým a planetárnym. Stredové miešanie znamená buď jednu metlu, ktorá sa otáča okolo svojej osi, alebo dve, ktoré sa navzájom obiehajú. Planetárne miešanie je dokonalejšie, pretože metla nevynechá ani jedno miesto v mise.

Krájanie, strúhanie

Vo výbave mnohých robotov bývajú aj nástavce na strúhanie a krájanie. Väčšinou sú v dvoch veľkostiach. Ak radi krájate zeleninu, môžete použiť nástavce buď na jemné, alebo hrubé strúhanie a zeleninu za vás pokrája či nastrúha robot.

Mletie, mixovanie

Radi pripravujete mäso a často ho potrebujete pomlieť? Nájdite robota, ktorý má vo výbave mlynček na mäso. Mnohé totiž mäso len sekajú. Na mletie mäsa je potrebný aj výkonný motor. Ak dávate prednosť domácim údeninám, oceníte aj ďalšie príslušenstvo ako plnička čriev. Mixér robota býva z tvrdého plastu alebo skla. Kvalitný a odolný materiál je dôležitý, ak chcete mixovať horúce polievky.

Lisovanie, odšťavovanie

Nielen prívrženci zdravého životného štýlu si budú pochvaľovať čerstvú ovocnú šťavu pripravenú v pohodlí domova. Avšak odšťavovače, ktoré bývajú vo výbave kuchynských robotov zväčša nie sú tak dobré ako samostatné prístroje na to určené.

Príslušenstvo

Kuchynské roboty majú vo svojom príslušenstve veľa nástavcov, strúhadiel a metiel. Pri kúpe je však dobré zvážiť, čo skutočne aj využijete a na ktoré komponenty bude skôr padať prach. Tiež je dobré si zistiť, ktoré doplnkové príslušenstvá sa dajú dodatočne zakúpiť a aká je cena, pretože sa môže stať, že bude vysoká a skôr sa oplatí robot, ktorý to už bude mať vo svojej výbave.

Niektoré prístroje ponúkajú navyše strojček na cestoviny. Toto príslušenstvo je však drahšie, než keď si kúpite samostatný strojček.

Funkcie

Kuchynské roboty majú mnoho funkcií, ktoré pomáhajú pri varení a pečení. Avšak keďže ide o prístroje, nechýbajú ani doplnkové funkcie mysliace na zdravie a bezpečnosť. Roboty majú bezpečnostnú poistku, aby sa predovšetkým deťom nič nestalo. Tiež sú vybavené protišmykovými nožičkami, aby sa pri práci nehýbali a pevne stáli, predovšetkým pri vysokých otáčkach. Taktiež sú mnohí pomocníci vybavení aj poistkou proti prehriatiu motora, takže aj keď ho budete používať dlho, nič sa nestane. Niektoré roboty majú vo výbave aj časovače a displej.

Cena

Ceny kuchynských robotov sú naozaj rôzne. Závisia od materiálu prístroja ako aj vybavenia.

Cena do 100 eur

Kuchynské roboty v tejto cenovej skupine si vyberú predovšetkým príležitostní užívatelia. Ide skôr o základné modely, no dajú sa nájsť aj prístroje s funkciami, ako mletie mäsa či odšťavovanie. Väčšinou ale ide o roboty so slabším príkonom a predovšetkým z plastu.

Cena do 200 eur

Roboty v tejto cenovej relácií majú vyšší príkon a sú aj z kovu. Rozšírená je aj ich výbava, mávajú doplnkové funkcie, ako je plynulá regulácia rýchlosti, ale nie je to samozrejmosť.

Cena do 400 eur

Kuchynské roboty tejto cenovej kategórie sú zväčša celokovové modely so širokou výbavou príslušenstva. Príkon bežne presahuje 1000 W a tak sú plnohodnotnými pomocníkmi aj pre náročnejších užívateľov.

Cena nad 400 €

Pomocníkov tejto skupiny ocenia predovšetkým fajnšmekri. Roboty sa často vyrovnajú aj profesionálnym prístrojom. Majú silný motor a bohaté vybavenie. Treba mať však na pamäti, že ide o robustné prístroje s patričnou hmotnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *