Najlepší odšťavovač ovocia a zeleniny – test a recenzie 2021

Karolína Šupová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka špeciálnej technológii šťava nepodlieha rýchlej oxidácii.

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.

Najlepší
Bosch MES 4000

Bosch MES 4000

Výkonný spotrebič s jednoduchou manipuláciou a možným čistením v umývačke riadu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi.
Pozrieť najlepšiu cenu

Hneď na úvod vám priblížime víťaza nášho testu. Model od značky Bosch uspokojí aj náročnejších zákazníkov. Je veľmi výkonný s príkonom až 1000 W vďaka čomu dokáže odšťaviť ovocie za krátky čas. Podľa typu použitého ovocia a zeleniny si môžete vybrať z 2 stupňov výkonu.

Chválime veľkú nádobu na šťavu s objemom až 1,5 l, ktorý disponuje oddeľovačom peny. Vďaka nemu si pochutnáte len na čistej šťave. Rovnako vás poteší extra veľký zásobník na dužinu v objeme 3 litre.

Prácu vám zjednoduchší aj XXL plniacia trubica s priemerom až 84 mm. Ovocie tak nemusíte pred odšťavením vôbec krájať. Funkcia Drip Stop zabráni dodatočnému kvapkaniu šťavy z výpuste prístroja, čo vám ušetrí prácu s umývaním kuchynskej linky.

Spotrebič je možné umývať v umývačke riadu. O vašu bezpečnosť sa postará funkcia Safety Stop, ktorá zabraňuje spusteniu prístroja kým nie sú všetky jeho časti správne namontované.

Výhody: čistenie v umývačke riadu, výkon, veľký plniaci otvor, objem nádoby a zásobníka na dreň
Nevýhody: vyššia cena

Top produkt
G21 Gracioso

G21 GRACIOSO

Šnekový odšťavovač pre náročných užívateľov si poradí aj s mäkkým typom ovocia a zeleniny. Ideálny pre tých, ktorí si rannú šťavu pripravujú v predstihu. Vďaka ...
Pozrieť najlepšiu cenu

Model Gracioso je jediným šnekovým odšťavovačom v našom teste. Na prvý pohľad vás môže odradiť príliš vysoká cena avšak na rozdiel od odstredivých odšťavovačov si dokáže poradiť aj s mäkkými plodmi. Ovocie a zeleninu odšťaví na maximum a výsledkom je hustejšia šťava pripomínajúca skôr smoothie.

Obidve nádoby majú objem 1 liter. Výhodou je veľký plniaci otvor v priemere 75 mm čo pri šnekových odšťavovačoch nie je bežné. Väčšina prístrojov tohto typu má otvor v priemere cca 45 mm.

Model disponuje len jedným stupňom rýchlosti čo je pri šnekových odšťavovačoch bežné. (Viac o rozdieloch medzi odstredivými a šnekovými spotrebičmi nájdete v závere článku)

Na čom si výrobca dal záležať je dizajn. Výrobok má čisté elegantné spracovanie, ktoré skvele doplní aj modernú dizajnovú kuchynskú linku.

Výhody: spracovanie aj mäkkých plodov, možnosť prípravy šťavy vopred
Nevýhody: vysoká cena

Najlepšia cena
Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

Vysoký výkon za fantastickú cenu s dostatkom bezpečnostných prvkov.
Pozrieť najlepšiu cenu

Ak hľadáte výkonný no finančne dostupný odšťavovač, Sencor SJE 1055SS je tá správna voľba. Vďaka príkonu až 800 W si relatívne rýchlo poradí aj s veľkými kusmi ovocia. Ovocie ani zeleninu nie je nutné krájať. Plniaci otvor má priemer 75 mm.

Za nevýhodu považujeme menšiu nádobu na šťavu, ktorá má objem trištvrte litra. Ak pripravujete šťavu pre celú rodinu, nevyhnete sa prelievaniu šťavy do inej nádoby. Zásobník na dreň je naopak dostatočne veľký s kapacitou 1,6 l.

Pri odšťavovaní si môžete vybrať z 2 rýchlostí. Odšťavovač nezapnete kým spotrebič nebude správne poskladaný. Model disponuje aj inou bezpečnostnou funkciou, a to automatickým vypnutím v prípade odobratia krytu či prehriatia motora.

Po použitý spotrebič nie je možné umyť v umývačke riadu.

Výhody: cena, výkon,
Nevýhody: menšia nádoba na šťavu, umývanie v rukách

Obľúbený produkt
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Odšťavovač vhodný aj do malej kuchyne, ideálny pre jednotlivca alebo pár.
Pozrieť najlepšiu cenu

Tento model patrí podobne ako predchádzajúci Sencor medzi menšie odšťavovače vhodné skôr pre jednotlivca alebo pár. Objem nádoby a zásobníka je len 0,8 litra čo však nepocítite pokiaľ nepripravujete šťavu pre celú rodinu.

Výkon produktu je o polovicu nižší ako pri predchádzajúcom modeli pričom zaobstarať si ho viete výrazne drahšie. Napriek týmto negatívam patrí medzi obľúbené odšťavovače a vďaka svojím menším rozmerom je vhodný aj do maličkej kuchyne.

Odšťavovač disponuje všetkými bezpečnostnými prvkami ako predchádzajúce produkty.

Nevýhodou je len jedna predvolená rýchlosť a zákaz umývania spotrebiča v umývačke riadu.

Výhody:  cena
Nevýhody: výkon, umývanie v rukách, menšia nádoba na šťavu, 1 rýchlosť

Pomer cena kvalita
Bosch MES 25

Bosch MES 25

Vynikajúci odšťavovač pre tých ktorí si potrpia na kvalitu za rozumnú cenu.
Pozrieť najlepšiu cenu

Na druhom mieste v našom testovaní sa umiestnil práve tento model. Svojou funkcionalitou je podobný víťaznému modelu (tiež od značky Bosch). Rozdiel je v o čosi nižšom príkone 700 W a v menších nádobách. Nádoba na šťavu má 1,25 l, čo je však dostačujúci objem pre 4 člennú rodinu. Zásobník na dreň má dostatočné 2 litre.

Výhodou je možnosť umývania v umývačke riadu a veľký plniaci otvor, ktorý vám uľahčí prípravu šťavy. Podľa tvrdosti ovocia a zeleniny si môžete vybrať z dvoch stupňov rýchlosti.

Odšťavovač disponuje bezpečnostnými funkciami. V prípade nesprávneho zloženia ho nie je možné zapnúť.

Výhody: cena, veľkosť nádoby, umývanie v umývačke
Nevýhody: –

Ako si vybrať správny odšťavovač

Na úvod si treba položiť niekoľko otázok. Kto bude odšťavovač používať? Koľko miesta mu viete vyhradiť na kuchynskej linke? Chcete ho používať denne alebo skôr na rôzne príležitosti? Preferujete viac vodový džús alebo hustú šťavu ideálne aj s dužinou? Aký typ je vhodný práve pre vás?

Čítajte ďalej a pomôžeme vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke.

Typy odšťavovačov

Základné rozdelenie odšťavovačov je podľa ich mechanizmu. Delíme ich na šnekové a odstredivé. Šnekové sa ďalej rozdeľujú na horizontálne a vertikálne. Nedá sa povedať, ktorý typ je lepší pretože každý je iný a zvládne niečo, čo ten druhý nie.

Odstredivé odšťavovače

Fungujú vďaka otočným nožom, ktoré suroviny najprv rozsekajú a následne ich pretlačia cez sitko. Sú rýchlejšie ako šnekové a menej náročné na údržbu. Sú však hlučnejšie a majú vyššiu spotrebu. Hodia sa do domácností kde sa pripravuje veľké množstvo šťavy naraz.

Treba podotknúť, že šťava z odstredivého odšťavovača je vodovejšia a viac našľahaná. Väčšie množstvo kyslíkových bubliniek spôsobuje rýchlejšiu oxidáciu. Šťavu je preto vhodné hneď po odšťavení skonzumovať. Šťava sa tiež pri vyšších otáčkach zahrieva, môže tak stratiť niektoré vitamíny.

Tento typ odšťavovača si neporadí s mäkkými plodmi, listovou zeleninou a bylinkami. Je však vhodný na spracovanie citrusových plodov, malvíc aj koreňovej zeleniny.

Šnekové odšťavovače

Hovorí sa im aj tlakové. Namiesto nožov disponujú rotačnými kolmi, ktoré suroviny roztlačia na kašu, ktorú následne pretlačia cez sitko. Na rozdiel od odstredivých typov sú efektívnejšie a zo surovín dokážu vydolovať viac šťavy. Poriadia si aj s mäkkým ovocím, listovou zeleninou a aj bylinkami.

Výsledná šťava je hustejšia s väčším obsahom vlákniny a jej konzistencia pripomína skôr smoothie.

Výhodou je, že túto šťavu je možné skladovať v chladničke až po dobu 24 hodín. Je to preto, lebo odšťavovač pracuje pomalšie a vďaka tomu sa do šťavy nedostane toľko kyslíku a nepodlieha rýchlej oxidácii. V porovnaní s odstredivými odšťavovačmi sú šnekové tichšie a úspornejšie.

Nevýhodou šnekových modelov je menší plniaci otvor. V ponuke síce nájdeme aj typy s viac ako 70 mm otvorom, nebýva to však pravidlom. Je to pre ochranu prístroja pred jeho zaseknnutím. Ovocie vcelku predstavuje preň hrozbu.

Jediným riešením je ovocie a zeleninu vopred nakrájať čiže musíte rátať s prácou a časom stráveným na príprave nápoja navyše.

Využitie odšťavovača

Ako sme už spomenuli, odstredivé odšťavovače si poradia skôr s tvrdším ovocím a zeleninou kdežto šnekové prístroje zvládnu aj mäkké ovocie a listovú zeleninu. Najmenej problémové suroviny sú malvice, citrusy a koreňová zelenina. S nimi si poradia oba typy odšťavovačov bez najmenších problémov.

Kôstkovice (napr. marhule, slivky) a tropické ovocie (kiwi, mango) je dosť mäkké a dužinaté. V malom množstve si s ním poradí aj odstredivý odšťavovač, ale odporúča sa nepoužívať ich často kvôli zanášaniu sitka. Ak si chcete na šťave z exotického ovocia pochutnávať pravidelne, v tom prípade zvoľte šnekový odšťavovač.

Bobule a lesné plody sú vhodné len pre šnekový typ odšťavovačov. Banán a avokádo sú problémové suroviny vhodné skôr na smoothie.

Príkon a počet otáčok

Odstredivé odšťavovače majú niekoľkonásobne vyšší príkon ako tie šnekové. Neznamená to však, že by šnekové boli horšie. Ich efektivita v odstredenej šťave je dokonca vyššia no vďaka inému mechanizmu nepotrebujú na to vyšší príkon. S nízkym príkonom súvisí aj s nižšou spotrebou a menšou hlučnosťou.

V prípade šnekových odšťavovačov by ste mali zvažovať modely s príkonom od 150 W. U odstredivých odšťavovačov je to aspoň 1000 W.

S počtom otáčok je to podobné. Pri šnekových modeloch sa otáčky pohybujú do stovky. U odstredivých aj okolo 10000.

Konštrukcia

Všímajte si 4 dôležité parametre – veľkosť plniaceho otvoru, objem nádoby na šťavu, objem nádoby na dreň a typ sitka.

Veľkosť plniaceho otvoru

Väčší plniaci otvor znamená, že suroviny môžete do odšťavovača vkladať vcelku. Najlepšie odšťavovače majú priemer plniaceho otvoru až 80 mm a viac. Modely s menej výkonným motorom majú plniaci otvor v priemere okolo 40 mm. Je to preto aby sa príliš veľký kus ovocia v prístroji nezasekol.

Ovocie je teda nutné pred odšťavením nakrájať.

Veľkosť nádoby na šťavu a nádoby na dreň

Ak plánujete pripravovať šťavu viacerým osobám naraz, nádoba na šťavu by mala mať minimálne 1 liter. V opačnom prípade sa nevyhnete prelievaniu a meneniu nádoby. Každé odšťavovanie produkuje odpad v podobe drene. Tú treba po naplnení nádoby vyhodiť a vyčistiť.

Aby ste to nemuseli robiť po každom použití odšťavovača, vyberte si spotrebič s nádobou v objeme aspoň 1 liter.

Typ sitka

Najlepšie sitká sú z nerezovej ocele. Kvalitné sitko vám zaručí aj kvalitnú šťavu. Je navyše najnáročnejšie na údržbu a vyžaduje si dôkladné čistenie.

Údržba

Správne fungujúci odšťavovač si vyžaduje dôkladné čistenie. Na trhu nájdete modely, ktorých časti je možné umývať v umývačke riadu. Vodný kameň a minerálne usadeniny upchávajú sitko čím znižujú jeho efektivitu a môžu zapríčiniť prasknutie sitka.

Niektoré modely majú ako súčasť balenia špeciálnu kefku na čistenie aj ťažko dostupných miest.

Ceny odšťavovačov

Ponuka odšťavovačov je naozaj pestrá o čom svedčia aj ich rôzne ceny. Odšťavovače nájdete v 3 cenových hladinách. Tie najzákladnejšie sú do 100 €, o čosi sofistikovanejšie modely nájdete od 100 do 200 € a takmer profesionálne stroje sú z kategórie od 200 € vyššie.

Porovnávací test a recenzie najlepší výrobník sódy 2021

Nechce sa vám už vláčiť ťažké fľaše minerálok z obchodu? Máme pre vás riešenie. Stačí si kúpiť domov ten správny výrobník sódy a je po probléme. V pohodlí vašej kuchyne si raz-dva pripravíte skvelý nápoj, ktorý osvieži nielen počas horúcich dní, ale vychutnáte si ho aj počas dlhých zimných večerov.

silvia takacs

Silvia Takacsova

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepší
Sodastream JET Premium Gold

Sodastream JET Premium Gold

Dizajnový výrobník sódy, ktorý perlivú vodu pripraví jediným stlačením tlačidla.

Najlepšia cena
SodaStream Spirit Black

SodaStream Spirit Black

Štýlový výrobník sódy pripraví skvelé domáce nápoje aj z vody z vodovodu.

Najlepšia cena
Sodastream Spirit One Touch čierna

Sodastream Spirit One Touch čierna

Skvelý sódovač s troma stupňami perlivosti.

Najlepšia cena
Limo Bar Zoom Red

Limo Bar Zoom Red

Originálny výrobník sódy, vďaka ktorému si rýchlo pripravíte osviežujúce sýtené nápoje.

Vynikajúca voľba
LIMO BAR Edge Grey

LIMO BAR Edge Grey

Kvalitný domáci výrobník sódy, ktorý rýchlo a jednoducho pripraví vaše obľúbené sýtené nápoje či domácu limonádu.

Chcete si v pohodlí domova pripraviť skvelú domácu perlivú sódu, vínny strik alebo domácu limonádu? S výrobníkom sódy nie je nič jednoduchšie. Stačí to správne zariadenie, čistá voda pokojne aj z vodovodu a náplň v bombičke. Lahodný nápoj je na svete len za pár sekúnd.

Výrobník sódy nahradí nákup klasických balených vôd. Preto sa rýchlo stane nenahraditeľným pomocníkom v každej domácnosti. Dobrý pocit ešte podčiarkuje šetrenie životného prostredia a eliminovanie počtu plastových fliaš.

Najlepší
Sodastream JET Premium Gold

Sodastream JET Premium Gold

Dizajnový výrobník sódy, ktorý perlivú vodu pripraví jediným stlačením tlačidla.
Zobraziť najlepšiu ponuku

Sodastream JET Premium Gold sa razom stane vašim obľúbeným domácim pomocníkom pri výrobe sódy, sódovky či perlivej limonády. Zariadenie funguje mechanicky a tak nepotrebuje baterky či elektriny. Príprava nápoje je veľmi jednoduchá, stačiť stlačiť jediné tlačidlo. Bublinky vzniknú vďaka plynovej bombičke obsahujúcej oxid uhličitý, pričom jedna vystačí na 80 litrov nápoja. Prázdnu pritom ľahko nahradíte novou. Perlivú vodu si viete ochutiť príchuťou od výmyslu sveta a tak si urobiť lahodnú domácu limonádu.

Vyberte si prístroj, ktorý sa stane dokonalou súčasťou vašej kuchyne a vystihne aj váš osobitý štýl. V ponuke nájdete množstvo odtieňov a elegantných kombinácii.

Plusy: 

 • skvelý pomocník na výrobu domácej minerálky
 • úsporné zariadenie
 • prijateľná cena

Mínusy: 

 • obtiažnejší prístup upevnenia fľaše
Najlepšia cena
SodaStream Spirit Black

SodaStream Spirit Black

Štýlový výrobník sódy pripraví skvelé domáce nápoje aj z vody z vodovodu.
Zobraziť najlepšiu ponuku

So SodaStream Spirit Black si pripravíte skvelé domáce nápoje aj z čerstvej vody z vodovodného kohútika. Dizajnový výrobník perlivej vody, ktorý prichádza v troch krásnych farbách a ešte krajšom dizajne, sa hodí do každej kuchyne. Využíva bombičky plnené potravinárskych oxidom uhličitým, ktoré vystačia až na 80 litrov nápoja. Ten získate bez otravného šraubovania jednoduchým upevnením tlaku odolnej fľaše z bezpečného plastu bez BPA do prístroja, na ktorom podľa vlastnej chuti stlačíte tlačidlo pre nasýtenie. Pokiaľ sa vám plyn v bombičke minie, jednoducho ju vymeníte za plnú v mnohých obchodoch a predajniach v blízkosti vášho domova.

Dizajn výrobku spolu s prepracovanou konštrukciou získal prestížne ocenenie Reddot Award 2017. Model Spirit tiež zvíťazil v nezávislom spotrebiteľskom teste časopisu dTest. Môžete si tak byť istí, že vám prístroj svojim vzhľadom nenaruší vašu kuchyňu a že za svoje peniaze dostanete výbornú kvalitu a spokojnosť.

Plusy: 

 • pekný dizajn
 • ľahká manipulácia
 • šetrí životné prostredie
 • netreba skrutkovať fľašu
 • super cena
 • výborná sóda

Mínusy: 

 • vyššia cena
Najlepšia cena
Sodastream Spirit One Touch čierna

Sodastream Spirit One Touch čierna

Skvelý sódovač s troma stupňami perlivosti.
Zobraziť najlepšiu ponuku

Sodastream Spirit One Touch čierna má až tri stupne perlivosti pre rýchlu, jednoduchú a lacnú výrobu domácej perlivej vody. Stačí doň jednoducho zasunúť a zacvaknúť opakovateľne plniteľnú fľašu s čerstvou vodou z vodovodu a stlačiť tlačidlo príslušnej intenzity perlivosti. Z jednej bombičky oxidu uhličitého pripravíte až 80 litrov vlastnej domácej perlivej vody. Vďaka tomu viete, čo pijete. Prázdnu bombičku vymeníte za novú veľmi jednoducho a rýchlo.

Na prvý pohľad vás iste zaujmú tri nenápadné, modro podsvietené tlačidlá, ktoré sú umiestnené v hornej časti prístroja. Na nich sa nachádza symbol jednej, dvoch alebo troch kvapiek. Vďaka tomu si môžete vybrať rôznu intenzitu perlivosti vody. Nechajte sa zlákať.

Plusy: 

 • skvelý dizajn
 • jednoduchosť ovládania
 • pomer cena a výkon

Mínusy: 

 • vyššia cena
Najlepšia cena
Limo Bar Zoom Red

Limo Bar Zoom Red

Originálny výrobník sódy, vďaka ktorému si rýchlo pripravíte osviežujúce sýtené nápoje.
Zobraziť najlepšiu ponuku

Červený Limo Bar Zoom Red pripraví rýchlo a ľahko váš obľúbený perlivý nápoj. Má kompaktné rozmery, takže nezaberá miesto ani v menších kuchyniach. Prístroj kladie maximálny dôraz na jednoduchosť obsluhy a tiež bezpečnosť. Okrem sódy výrobník pripraví aj domáce limonády a ďalšie osviežujúce sýtené nápoje.

Jeho ďalšou veľkou prednosťou je aj špeciálna technológia FSS, vďaka ktorej vyrobí viac limonády pri menšom množstve spotrebovaného oxidu uhličitého. Z jednej bombičky získate až 80 litrov nápoja, pričom viete regulovať perlivosť. Pochváliť sa môže aj rýchloupínacím systémom fľaše Click & Fix, ktorý nahrádza nepohodlné skrutkovanie. Vysoko kvalitná plastová fľaša s objemom 1 l je okamžite a bezpečne prichytená, jednoducho ju otočíte, zacvaknete a výroba perlivej vody môže začať.

Plusy: 

 • originálne farebné prevedenie
 • jednoduché ovládanie
 • kvalitný prístroj
 • kompaktné rozmery
 • skvelá cena

Mínusy: 

 • výrazná farba, ktorá nie každému padne do oka
Vynikajúca voľba
LIMO BAR Edge Grey

LIMO BAR Edge Grey

Kvalitný domáci výrobník sódy, ktorý rýchlo a jednoducho pripraví vaše obľúbené sýtené nápoje či domácu limonádu.
Zobraziť najlepšiu ponuku

Kvalitný domáci výrobník sódy LIMO BAR Edge Greys čistými líniami a múdrou hlavou v elegantnom šedom vyhotovení. Príprava osviežujúcej perlivej vody či excelentnej domácej limonády ešte nikdy nebola jednoduchšia a rýchlejšia. Tento model je vybavený jedinečnou technológiou FSS, ktorá dokáže vyrobiť viac limonády pri malom množstve spotrebovaného oxidu uhličitého. Výrobník sódy LIMO BAR je navyše kompatibilný s bombičkami od konkurenčných výrobcov, takže ak doma už nejaké máte, nemusíte investovať do obstarania nových. Vďaka tejto technológií navyše získate maximálnu slobodu v regulácii perlivosti nápoja.

Výrobník sódy LIMO BAR má rýchloupínací systém Click & Fix a teda pripevnenie fľaše je otázkou niekoľkých sekúnd. Stačí len uchopiť fľašu, zacvaknúť a okamžite môžete vyrábať svoju obľúbenú limonádu.

Plusy: 

 • dobrá cena
 • pekný vzhľad
 • super účinnosť
 • jednoduchá montáž
 • ľahká manipulácia

Mínusy: 

 • dochádza k pretečeniu
 • chýba poistka
Minerálna voda, nápoj

Ako si vybrať výrobník sódy?

Výrobník sódy je známy aj ako sódovač. Ak chcete mať aj vy jeden vo vašej kuchyni, stačí poznať len pár užitočných informácií a môžete si aj vy pohodlne a rýchlo v pohodlí domova pripraviť lahodný nápoj, dokonca aj ochutený.

Domáca výroba sódy nie je vôbec zložitá. Stačí si len vybrať ten správny sódovač. Ide o jednoduché zariadenie, takže jeho nákup nie je žiadna veda. Nikdy však nie je na škodu vyznať sa v pár základných parametroch, ktoré vám pri rozhodovaní náležite pomôžu. Výrobník sódy je jedným z domácich prístrojov, ktorý pretvorí vašu kuchyňu na profesionálny bar.

Typy

Kým si jeden výrobník sódy domov odnesiete, mali by ste mať jasno v tom, na aké účely budete prístroj používať a tiež v akej miere. Existujú dva základné typy sódovačov: domáci výrobník sódy a komerčný výrobník sódy.

Domáci výrobník sódy

Každý prístroj z tejto kategórie má originálny vzhľad. Ich veľkosť je rovnaká ako rozmery mobilného kuchynského mixéru. Okrem plastovej fľaše však musíte rátať aj s miestom pre základňu, ktorá sa o výrobu sódy vlastne stará.

Čo sa týka dizajnu, na trhu nájdete výrobníky sódy všetkých farieb a štýlov. Vyrobené sú z rôznych materiálov. Najčastejšie sa stretnete s plastom v odlišnom farebnom prevedení, ale nájdete aj prístroje z nerezovej ocele. Z pohľadu fungovania sa dajú výrobníky rozdeliť na tri základné modely, a to s fľašou zasúvacou do prístroja, s fľašou šraubovacou do prístroja a samostatne fungujúcou fľašou. Ktorý model si vyberiete, je výlučne na vás.

Komerčný výrobník sódy

Tieto sódovače sú schopné produkovať oveľa väčšie množstvo perlivej vody ako tie domáce. Ide o nerezové výrobky. Vyberať sa pritom dá z troch modelov s odlišnými vlastnosťami: sódovač so suchým chladením, sódovač s vodným chladením a podstolný sódovač.

Materiál a objem fľaše

Výrobník sódy je uzavretý typ prístroja. Okrem originálneho dizajnu totiž stroj vie akurát produkovať perlivú vodu. Dôležitou je ale fľaša. Tá môže byť buď plastová, alebo sklenená.

Plastová fľaša je na trhu pomerne rozšírená. Môžete si vybrať z neskutočného množstva fliaš s originálnym dizajnom. Plast navyše prináša jednu veľmi zásadnú vlastnosť, a to je odolnosť.

Sklenené fľaše nájdete taktiež, no treba byť opatrný, predsa len ide o sklo. V ich prospech hovoí jednoduchšia údržba. Sklo si navyše celé roky zachová rovnaký vzhľad.

Objem fľaše

Určite vás pri kúpe bude zaujímať aj objem fľaše. Tento parameter odzrkadľuje, koľko perlivej vody si pripravíte pri jednom použití prístroja. Vzhľadom na to, že ide o produkty pre domáce užívanie, objemy sú primerané. Najčastejšie sa stretnete s fľašami od 0,5 do 1 litra.

Typ bombičky a jej objem

Bombička je pri výrobe perlivej vody nesmierne dôležitá. Za bublinky môže oxid uhličitý, ktorý sa nachádza práve v spomínaných bombičkách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou sódabarov. Existujú dva typy bombičiek, a to jednorázové a vymeniteľné.

Jednorázové bombičky majú menší objem. V momente, keď sa vyprázdnia, treba ich vymeniť za nové.

Vymeniteľné bombičky sú súčasťou väčšiny moderných výrobníkov sódy. Ich nespornou výhodou je možnosť výmeny plynu, takže nemusíte kupovať celú novú bombičku.

Objem bombičky

Objem bombičky rozhoduje o tom, aké množstvo perlivej vody prístroj pripraví. Čo sa týka jednorázových bombičiek, je to zväčša jeden liter. Vymeniteľné bombičky ponúkajú viac. Väčší tvar a veľkosť obsahujú viac oxidu uhličitého. Stretnúť sa preto môžete s bombičkami, ktoré vyrobia až 135 litrov perlivej vody. V domácnosti vám však budú stačiť bombičky, ktoré vyprodukujú 70 – 90 litrov vody.

Príslušenstvo a funkcie

Súčasťou moderných výrobníkov sódy je aj viacero praktických príslušenstiev, pridružených funkcií a ovládacích prvkov. To všetko prispieva k pohodlnejšej, pohodlnejšej a bohatšej príprave nápoja. Dôležitá je napríklad intenzita sýtenia, ktorá môže byť jemná, stredná a silná. Pretlakový prvok sa zase stará o vašu bezpečnosť. Automatický odvod vody sa stará o odvod prebytočnej perlivej vody. K výrobníku sódy si môžete zadovážiť aj viacero ochutených sirupov. S nimi si pripravíte limonády podľa chuti. Najčastejšie je to príchuť coly, green tea, jahody, citróna, jablka, maliny, pomaranča, toniku, čerešne, kiwi, energetického nápoja alebo hrozna.

Cena

Sódabary vyrába hneď niekoľko renomovaných svetových značiek, preto nie je problém zohnať rôzne modely od značiek ako Kayser, Limo Bar, LISS, Sifos, Orion, Oasis atď.

Ak si chcete doma vyrábať sódu, nemusíte sa obávať nejakej veľkej investície. Ide zväčša o prístroje za desiatky eur.

Cena do 40 eur

V tejto cenovej kategórií sa stretnete s malým množstvom výrobníkov sódy. Zväčša narazíte na základné modely alebo napríklad samotné fľaše umožňujúce tvorbu sýteného nápoja. Očakávajte tiež menší objem fľaše a pomerne jednoducho spracovaný výrobok.

Cena do 80 eur

Výrobník sódy v tejto cenovej skupine si vyberie každý nenáročný zákazník. Objem fľaše sa pohybuje od 0,8 do 1 litra. Pestrý výber farebných prevedení je samozrejmosťou.

Cena do 160 eur

V tejto cenovej relácií budú hľadať nároční zákazníci, pre ktorých je dôležitý dizajn a kvalita spracovaného výrobku. Mnohé z prístrojov budú z nerezovej ocele a vybavené tiež doplnkovými systémami či bezpečnostnými prvkami.

Cena nad 160 €

Skupina určená skôr pre profesionálne zariadenia.