Najlepšia hodnotená domáca pekáreň – test a recenzie 2021

Karolína Šupová

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia
Tefal PF 611838

Tefal PF 611838

Profesionálna pekáreň na domáce použitie so širokým využitím.

Pomer cena kvalita
ETA 8149

ETA 8149

Dobre vybavený model, ktorý prekvapí svojou nízkou cenou.

Najlepšia cena

Sencor SBR 1031

Perfektná voľba pre jednotlivcov a páry za výbornú cenu.

Obľúbený výrobok
ETA Delicca 7149

ETA Delicca 7149

Obľúbená pekáreň, ktorá si poradí aj s náročnejším cestom.

Top produkt
Guzzanti GZ 635

Guzzanti GZ 635

Objemná pekáreň pre veľkú rodinu so všestranným využitím.

Najlepšia
Tefal PF 611838

Tefal PF 611838

Profesionálna pekáreň na domáce použitie so širokým využitím.
Pozrieť najlepšiu cenu

Tefal PF 611838

Jednoznačným víťazom nášho testu je práve tento model. Kombinuje funkcionalitu profesionálnej pekárne s potrebami pre domáce použitie. Jej najväčšou výhodou je až 19 programov medzi ktorými nájdete aj program na prípravu marmelády, bezlepkové pečenie či chrumkavé bagety.

Nádoba pekárne je dostatočne veľká aj pre bežnú 4 člennú rodinu a výsledný chlieb si viete upiecť v objeme 750, 1000 a 1500 g. Samozrejmosťou je funkcia odloženého štartu (až 15 hodín), udržiavania teploty po upečení a program pre rýchle pečenie.

V prípade výpadku elektrického prúdu si zariadenie pamätá posledné nastavenie po dobu 7 minút. Medzi zanedbateľné mínusy patrí jeden hnetací hák, vyššia váha pekárne a cena presahujúca 100 €.

Výhody:  množstvo programov, bezlepkové pečenie, bagety
Nevýhody:  1 hnetací hák, cena, vyššia váha výrobku

Pomer cena kvalita
ETA 8149

ETA 8149

Dobre vybavený model, ktorý prekvapí svojou nízkou cenou.
Pozrieť najlepšiu cenu

ETA 8149

Príjemný model s dostatočným množstvom funkcií za výbornú cenu. Môžete si vybrať z 12 programov medzi ktorými nájdete aj bezlepkové pečenie či prípravu marmelády. Rovnako ako predchádzajúci model disponuje funkciami odložený štart až do 15 hodín, rýchle pečenie, udržanie teploty a pamäťou pri výpadku elektrického prúdu.

Chlieb si môžete upiecť v troch veľkostiach, a to 500, 750 a 1000 g. Nevýhodou pekárne je 1 hnetací hák a absencia programu pre pečenie bagiet.

Výhody: cena, bezlepkové pečenie
Nevýhody: program na pečenie bagiet, 1 hnetací hák

Najlepšia cena

Sencor SBR 1031

Perfektná voľba pre jednotlivcov a páry za výbornú cenu.
Pozrieť najlepšiu cenu

Sencor SBR 1031

Aj vy vyhadzujete nedojedené bochníky do koša? Nejedávate chlieb často no radi si pochutnáte na dobrom domácom pečive? V tom prípade je tento model vhodný presne pre vás. Má menšiu nádobu na prípravu cesta v ktorej si upečiete chlieb od 450 do 900g.

Vybrať si môžete z 12 programov medzi ktorými nechýba ani príprava marmelády či možnosť pečenia s orechami a sušeným ovocím. Vzhľadom na nízku cenu nás milo prekvapila funkcia pečenia bagiet.

Pekárnička disponuje funkciou odloženého štartu do 10 hodín, 20 minútovou pamäťou pri výpadku elektrickej energie a tiež rýchlym pečením a udržovaním teploty po dopečení chlebíka.

Výhody: cena, pečenie bagiet
Nevýhody: 1 hnetací hák

Obľúbený výrobok
ETA Delicca 7149

ETA Delicca 7149

Obľúbená pekáreň, ktorá si poradí aj s náročnejším cestom.
Pozrieť najlepšiu cenu

Sencor SBR 1031

Aj vy vyhadzujete nedojedené bochníky do koša? Nejedávate chlieb často no radi si pochutnáte na dobrom domácom pečive? V tom prípade je tento model vhodný presne pre vás. Má menšiu nádobu na prípravu cesta v ktorej si upečiete chlieb od 450 do 900 g.

Vybrať si môžete z 12 programov medzi ktorými nechýba ani príprava marmelády či možnosť pečenia s orechmi a sušeným ovocím. Vzhľadom na nízku cenu nás milo prekvapila funkcia pečenia bagiet. Pekárnička disponuje funkciou odloženého štartu do 10 hodín, 20 minútovou pamäťou pri výpadku elektrickej energie a tiež rýchlym pečením a udržovaním teploty po dopečení chlebíka.

Výhody: cena, pečenie bagiet
Nevýhody: 1 hnetací hák

Top produkt
Guzzanti GZ 635

Guzzanti GZ 635

Objemná pekáreň pre veľkú rodinu so všestranným využitím.
Pozrieť najlepšiu cenu

Guzzanti GZ 635

Model Guzzanti patrí medzi najväčšie domáce pekárne na trhu. Má 1 nádobu v ktorej upečiete chlieb o hmotnosti 1125, 1350 a 1600 g. Je preto ideálna pre domácnosti s veľkou spotrebou pečiva. 15 programov sľubuje všestranné využitie.

Okrem klasického pečenia, bezlepkového pečiva či prípravy marmelády ju môžete využiť aj na výrobu jogurtu a cmaru. Táto pekáreň poteší aj tých náročných užívateľov a to aj vďaka dvom hnetacím hákom.

Samozrejmosťou sú funkcie odloženého štartu do 15 hodín, udržovania tepla aj 10 minútová pamäť pri výpadku elektrickej energie. Jedinou nevýhodou je absencia programu na pečenie bagiet

Výhody: 2 hnetacie háky, všestranné využitie, bezlepkové pečenie, cena
Nevýhody: bagety

Ako si vybrať najlepšiu domácu pekáreň

Domáca pekáreň je výborným pomocníkom do každej kuchyne. Zjednoduší proces pečenia, zníži náklady (kupovaný chlieb je často drahší ako ten, ktorý si pripravíte doma) a môžete sa spoľahnúť, že je vyrobený z tých správnych surovín.

Najnovšie modely dokážu okrem pečenia chleba uvariť marmeládu, pripraviť jogurt alebo vymiesiť cesto na koláč. Je teda náročné zorientovať sa v ponuke a vybrať si ten najlepší výrobok. Zamerať by ste sa mali na nasledujúce atribúty.

Nádoba na pečenie

Pri pohľade na nádobu sa zamerajte na jej objem a materiál.

Objem

Veľkosť vyberajte podľa počtu členov vo vašej domácnosti. Pre 4 člennú rodinu je optimálna veľkosť pekárne okolo 1200 g. Naopak, jednotlivcovi stačí aj menší model s výsledným chlebíkom s hmotnosťou pol kila. Pokiaľ chcete v pekárni aj zavárať, vyberajte z väčších modelov. Tie menšie nie sú na zaváranie vhodné.

Materiál

Povrch nádoby býva teflónový, nerezový alebo keramický. Teflón je nenáročný na údržbu, jednoducho sa čistí a chlieb sa v ňom nepripáli. Jeho mínusom je ľahké poškriabanie a následne strata nepriľnavých vlastností. Keramika je odolnejšia a trvanlivejšia. Nevýhodou je jej vyššia cena.

Nerez je odolný a prakticky nezničiteľný. Používa sa len v pekárňach s nastaviteľnou teplotou nakoľko cesto v takejto pekárni ľahko prihorí.

Hnetače

Vyberať si môžete medzi pekárňami s 1 alebo 2 hnetačmi (hnetacími hákmi). Rozdiel vo výslednom chlebe nie je vôbec zásadný. Pekáreň s 1 hnetačom je ideálna pre menšie chlebíky. Dva hnetacie háky oceníte pri príprave cesta. Výhodou 2 hákov je jeho lepšie spracovanie a cesto je dokonale vymiesené.

Programy a funkcie

Množstvo programov a špeciálnych funkcií zvyšuje aj cenu pekárne. Ak plánujete v pekárni piecť len chlieb, postačí vám základnejší a často lacnejší model pekárne. Pokiaľ túžite v pekárni pripravovať marmeládu, jogurt či zaváraniny, poobhliadnite sa po náročnejších pekárňach.

Pečenie chleba

Medzi základné programy patrí program na pečenie chleba, bezlepkového pečiva a pečiva s prímesou orechov a sušeného ovocia. Bezlepkový chlieb upečiete v každej domácej pekárni no so špeciálnym programom si môžete byť istý, že sa vám chlieb podarí.

Veľmi obľúbený je program na pečenie bagiet, ktorý však nebýva samozrejmosťou.

Rýchle pečenie

Super pomocník pre každého v časovej tiesni.

Príprava cesta

Umožňuje vymiesenie dokonalého cesta na koláč či pizzu. Poradí si s kysnutým cestom aj s cestom na domáce cestoviny.

Marmeláda

Niektoré pekárne zvládnu aj prípravu marmelád a džemov. Zmes ovocia rovnomerne zohrievajú a miešajú. Vašou úlohou je len pridať želírovací cukor a preliať hotový džem do pohárov.

Iné

Pri drahších modeloch sa stretnete s možnosťou prípravy domáceho jogurtu či programu samostatného pečenia, ktorý vám umožní upiecť sekanú a iné druhy mäsa.

Funkcie

Moderné domáce pekárne disponujú mnohými mnohými funkciami ktoré vám proces pečenia výrazne zjednoduchšia. Základnou funkciou je odložený štart kedy pekárničku naplníte surovinami už večer a ráno vytiahnete voňavý, ešte teplý chlebík. Dĺžka odloženého štartu je rôzna, najčastejšie sa stretnete s časom 10 až 15 hodín.

S odloženým štartom súvisí aj udržiavanie teploty chleba až 1 hodinu po jeho dopečení. Ak pekáreň využívate hlavne keď ste mimo domu, určite sa zamerajte na funkciu pamäte. Táto funkcia si poradí s krátkodobým výpadkom elektrického prúdu a po jeho naskočení dokáže plynule pokračovať v pečení.

Pečenie vám uľahčí aj funkcia automatického pridávania surovín. Nemusíte striehnuť nad pekárňou a pridávať semienka či orechy v tom správnom čase. Vložíte ich do pekárne hneď na začiatku a spotrebič si ich naservíruje sám.

Na väčšine pekární máte možnosť nastaviť stupeň prepečenej kôrky. Táto funkcia je ideálna pre rodiny s malými deťmi.

Rozmery

Domáca pekáreň patrí medzi objemnejšie spotrebiče. Ak plánujete piecť pravidelne, rátajte s ich umiestnením na kuchynskej linke. Samozrejme nájdete aj menšie modely na prípravu menších bochníkov no aj v tomto prípade rátajte s priestorom potrebným na otvorenie veka pekárne.

Dôležitým parametrom je dĺžka napájacieho kábla. Medzi niektorými modelmi je rozdiel aj pol metra.

Spotreba

Spotreba domácej pekárne závisí od jej príkonu. Celková doba prípravy chleba môže trvať aj niekoľko hodín, pekáreň však pracuje na plný výkon len počas samotného pečenia. Spotreba elektrickej energie nie je pri domácich pekárňach nijak zásadná. Naopak, pekáreň spotrebuje 5 krát menej elektrickej energie ako bežná elektrická rúra, takže jej kúpu ocení aj váš domáci rozpočet.

Najlepšia umývačka riadu – test a recenzie 2021

Je menej o umývaní riadu, ale viac o pohodlí a komforte. Pozreli sme sa na najlepšie recenzované umývačky na našom trhu.

Katarína Malá

Aktualizované
7. júna 2021

Celkovo najlepšia

Bosch SMV46KX01E

Umyje kvalitne, pošetrí energiu a taktiež sušenie prebieha v poriadku. Prínosom je aj príjemný dizajn a naozaj jednoduché ovládanie tlačítkami.

Najlepšia stredná cesta

Electrolux EEM48210L

Štedrá na priestor, o špinavé riady sa postará dokonale, perfektne ich vysuší a spotrebuje slušné množstvo elektrickej energie.

Vynikajúca voľba

AEG FSB53927Z

Má jednoduché ovládanie, nechýba jej automatické otváranie dvierok, systém sušenia Air Dry a disponuje 10-ročnou zárukou na invertor motor.

Vynikajúca voľba

GORENJE GV64161

Umývačka až pre 16. kompletných sád riadov v najvyššej energetickej triede a extra úspornej spotrebe vody.

Najlepšia 45 cm

Whirlpool ADG 522X

Šikovná kompaktná umývačka s kapacitou aže 10. setov riadu s nízkou hlučnosťou.

Počet súprav riadovVeľkosť umývačky (šírka x výška x hĺbka) v cm

Čo by mala mať najlepšia umývačka riadu keď sú všetky takmer rovnaké? Poradíme vám a ušetríme čas pri jej hľadaní.

Keď sme vyberali tipy na umývačku na riady, pýtali sme sa o rady

Rozprávali sme sa s predajcami bielej techniky, hľadali sme reálne recenzie užívateľov na internete a ich hodnotenia  Aká by teda mala byť najlepšia umývačka riadu?

Suma sumárum sa nám na základe odporúčaní podarilo vybrať overené voľby, ktoré by ste pri výbere vašej umývačky mali zvážiť medzi prvými.

Celkovo najlepšia

Bosch SMV46KX01E

Umyje kvalitne, pošetrí energiu a taktiež sušenie prebieha v poriadku. Prínosom je aj príjemný dizajn a naozaj jednoduché ovládanie tlačítkami.
Ukázať najlepšiu cenu

Umývačka riadu Bosch SMV46KX01E je vhodnou voľbou aj pre tých náročnejších užívateľov. Ak sa rozhodnete pre tento model, môžete sa spoľahnúť na kvalitne odvedenú prácu s maximálnou šetrnosťou.

Umývačka disponuje slušnou kapacitou, konkrétne 13 jedálenských súprav. Vyznačuje sa tiež tichým chodom do 46 dB. Zárukou vysokého výkonu s nízkou spotrebou energií je spoľahlivá technológia ActiveWater, ktorá šetrí energiu, ale i vodu zároveň .

O tom, že ide o naozaj inteligentné zariadenie svedčí aj fakt, že systém AquaSenzor počas celého umývacieho procesu sleduje pomocou svetelného lúča znečistenie riadu. Na základe tohto sledovania následne vyhodnotí, či sa môže umývací proces už ukončiť alebo má pokračovať ďalej.

Plusy: Tichý chod, šetrnosť, inteligentný systém
Mínusy: Chýba návod v slovenskom jazyku

Najlepšia stredná cesta

Electrolux EEM48210L

Štedrá na priestor, o špinavé riady sa postará dokonale, perfektne ich vysuší a spotrebuje slušné množstvo elektrickej energie.
Ukázať najlepšiu cenu

Model Electrolux EEM48210L poskytuje komfortný priestor, do ktorého zmestíte veľkú hromadu domácich riadov. A to všetko vďaka špeciálnej zásuvke MaxiFlex.

Dvojito rotujúce rameno zabezpečí dôkladne umytie riadu a sofistikovaná technológia AirDry ho precízne vysuší. Vďaka zvukovej signalizácii alebo signalizácii cez prenos svetelného červeného bodu na podlahu jednoducho zistíte stav programu umývania.

Umývačka má kapacitu umytia až 14-tich súprav riadu. Disponuje 6-timi umývacími programami, nechýbajú jej klasické zásuvky na príbory či možnosť nastaviť odložený čas spustenia. Vďaka posuvným závesom PerfectFit sa umývačka výborne prispôsobí akýmkoľvek rozmerom.

Plusy: Objemná zásuvka MaxiFlex, závesy PerfectFit, spoľahlivý systém sušenia a umývania.
Mínusy: Sušičke chýba obľúbený displej a má trochu vyššiu cenu.

Vynikajúca voľba

AEG FSB53927Z

Má jednoduché ovládanie, nechýba jej automatické otváranie dvierok, systém sušenia Air Dry a disponuje 10-ročnou zárukou na invertor motor.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak hľadáte umývačku riadu s dlhou životnosťou, poobzerať by ste sa mali po zariadení Gorenje GV 51010.
Za veľkú plus tejto umývačky považujeme prítomnosť praktického samočistiaceho filtra, ktorý odstráni zvyšky jedál a zabezpečí výbornú priechodnosť a bezproblémový chod po čo najdlhšiu dobu. Rovnako skvelou vychytávkou je tiež funkcia 3v1, ktorá identifikuje druh čistiaceho prostriedku a následne mu prispôsobí aj samotný umývací cyklus.

Spoľahnúť sa môžete aj na prvotriedne vysušenie riadu, o ktoré sa stará teplo z posledného oplachovania. Výsledkom práce tejto umývačky riadu je suchý, dokonale čistý riad s minimálnymi nákladmi.

Plusy: Samočistiaci filter, prispôsobenie umývacieho cyklu, dôkladné vysušenie, optimalizácia nákladov
Mínusy: Absencia auto programu

Vynikajúca voľba

GORENJE GV64161

Umývačka až pre 16. kompletných sád riadov v najvyššej energetickej triede a extra úspornej spotrebe vody.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak sa rozhodnete pre umývačku AEG FSB53927Z, pri registrácii na stránke výrobcu získate automatickú 10-ročnú záruku na invertor motor. Spotrebič s kapacitou umytia 14-tich súprav riadov svojou energetickou spotrebou patrí do priaznivej triedy A +++.

Jednoduché ovládanie spotrebiča predstavuje systém QUICKSELECT, ktorým nastavíte čas umývania a pridáte ďalšie doplnkové funkcie. Sofistikovaná umývačka sa postará o zvyšok bez toho. Pri výbere programu umývania máte na výber až 7 možností (160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, Eco, Machine Care, Quick 30 Minutes), pričom ani tejto umývačke riadu nechýba inteligentný systém sušenia – AirDry.

Radi si dáte víno? Potom určite oceníte aj funkciu GlassHolder, ktorá sa výborne postará o bezpečnosť vášho skleneného riadu. V dolnom koši navyše nájdete držiaky (SoftGrip, SoftSpike) na poháre.

Plusy: Hlboká zásielka na príbor, umyté a vysušené riady s vysokým leskom a displej.
Mínusy: Vyššia cena.

Najlepšia 45 cm

Whirlpool ADG 522X

Šikovná kompaktná umývačka s kapacitou aže 10. setov riadu s nízkou hlučnosťou.
Ukázať najlepšiu cenu

Vstavaná a plne integrovaná umývačka riadu Whirlpool ADG 522X patrí do energetickej triedy A++ a dokáže umyť až 10 súprav riadu.

Na jedno umytie spotrebuje iba 9 litrov vody, čo je v porovnaní s ručným umývaním riadu omnoho výhodnejšie. O minimalizáciu spotreby energie i vody sa stará inteligentná technológia šiesty zmysel. Vďaka nízkej hlučnosti vás umývačka počas chodu nevyruší pri žiadnej vašej činnosti.

Pri umývaní riadu máte na výber z 8 prednastavených programov, ktoré pri používaní nepochybne oceníte. O bezpečnosť sa stará systém AquaStop, ktorý v prípade straty vody vypne umývačku a postará sa o odčerpanie vody.

Plusy: Technológia šiesty zmysel, tichý chod, systém AquaStop
Mínusy: Vyššia cena

Ako si vybrať umývačku riadu?

Správny výber je kompromisom medzi možnosťami priestoru, ktorý máte na umývačku v kuchyni, rozpočtu a objemu/typu riadov, ktoré sa u vás špinia najčastejšie. Pred výberom by ste mali mať jasno v odpovediach na tieto otázky:

  • Ako pravidelne umývate riad?
  • Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
  • Máte v kuchyni dostatok priestoru?
  • Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
  • Po akom type pokukovať?

Na veľkosti umývačky (ne)záleží

Na trhu si môžete vyberať z 2-och základných rozmerov, a to pri šírke spotrebiča 45 cm alebo pri šírke 60 cm. Atypické rozmery 40 alebo 50 cm budete hľadať len ťažko. Okrem rozmeru ponuku umývačiek polarizuje aj jej možnosť (ne)zabudovania. Pri kúpe môžete siahnuť po voľne stojacej umývačke alebo umývačke zabudovanej do kuchynskej linky.

velkosti-umyvaciek

Už pri realizácii novej kuchyne (aj keď umývačku plánujete neskôr) by ste mali myslieť na miesto, ktoré v budúcnosti umývačka riadu zaujme. Menší rozmer spotrebiča sa hodí do menšej kuchyne alebo do rodiny bez detí. Kompaktná umývačka veľkosti 45 cm má kapacitu zhruba 90-100 položiek a dokáže umyť aj 9 až 10 súprav riadu.

Väčšiu sušičku ocenia najmä rodiny s deťmi. Takáto umývačka má štandardne priestor na 12 setov riadu (120 – 150 ks položiek). Najväčšie umývačky zvládnu až do 150 ks položiek, takže si jednoducho poradia aj s veľkou oslavou u vás doma. Ak máte veľkú rodinu alebo máte pravidelne veľa riadu na umývanie, bude pre vás veľká umývačka ideálna.

Ak zatiaľ deti nemáte, ale viete, že v budúcnosti prídu, aj napriek aktuálne menšej produkcii špinavého riadu, zvážte investíciu do väčšieho spotrebiča. Ušetríte si tak prípadne opletačky s predajom či výmenou.

Voľne stojaca alebo zabudovaná umývačka?

Voľne stojace umývačky

Voľne stojace umývačky potrebujú jediné – miesto vo vašej kuchyni. Predné dvierka sú plne viditeľné a nájdete ich zvyčajne v populárnej bielej, ale i sivej, striebornej či čiernej. Nakoľko ide o spotrebiteľmi obľúbený typ, ponuka je dosť široká i štedrá nielen z pohľadu vybavenia a dizajnu, ale i cenovej dostupnosti.

Voľne stojacu umývačku bohužiaľ nie vždy presne napasujete na rozmery existujúcej kuchynskej linky. S faktom, že vám bude možno vytŕčať, sa budete musieť zmieriť.

Zabudované umývačky

Zabudované umývačky prirodzene zapadajú do výzoru kuchynskej linky. Nájdete ich v dvoch vyhotoveniach: plne zabudované/integrované, kde je celý predný panel skrytý za dvierkami kuchynskej linky alebo polozabudované, kedy je väčšina panelu prekrytá dvierkami kuchyne, ale ovládací panel na vrchu ostáva viditeľný. Ak máte radi čisté línie a poriadok, zabudovaná umývačka vám ho rozhodne poskytne.

Pri plne zabudovaných umývačkách vám môžu chýbať informácie o stave umývacieho programu, ktoré nájdete u vyšších rád tohto typu v podobe signalizácie laserom (kým program neskončí, laserový lúč svieti na podlahu.

Vľavo dole – plne zabudovaná umývačka, v strede polozabudovaná s viditeľným ovládacím panelom a vpravo voľne stojaca umývačka.

typy_umyvaciek

Spotreba, šetrnosť umývačky riadu

Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A +++ je najlepšia hodnota.

Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. U lacnejších modelov sa hranica spotreby pohybuje medzi 14 – 16 l. Ideálny stav – spotrebu 7 l až 10 l ponúkajú tie najlepšie a zároveň aj cenovo náročnejšie umývačky.

Kapacita umývačky

V závislosti od veľkosti si môžete vybrať menšiu umývačku s kapacitou od 6-tich štandardných IEC jedálenských súprav (Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier) do 16-tich súprav.

6 55 x 45 x 50 cm
9 – 10Menšia štandardná umývačka – 45 x 85 x 60 cm
13 – 16Bežná veľká umývačka – 60 x 85 x 60 cm

Hlučnosť umývačky

Bežným priemerom hlučnosti pri umývaní riadu je hodnota 44 dB. Najtichšie umývačky sa dokážu dostať na dolnú hranicu úctyhodných 39 dB a tie najhlučnejšie na úroveň 59 dB, čo je už pomerne vysoká hodnota, ktorá môže byť v domácnosti rušivou.

Prídavná zásuvka alebo košík?

Košík je klasickou výbavou každej umývačky, ktorá zaberá miesto v spodnom koši. Príbory sa do nej naukladajú bez usporiadania a pri ich väčšom množstve nemusia byť dôkladne umyté.

Ak máte radi praktické riešenia, vyberte si zásuvku. Ľahko ju môžete vyložiť aj naložiť, zvyknú sa nachádzať v hornej časti umývačky, takže nezaberie veľa miesta a okrem príborov sa do nich zmestia napríklad aj malé poháriky.

Bezpečnosť umývačky

Umývačku často volia rodiny s maličkými deťmi, pre ktoré je každý spotrebič tak trochu nebezpečný zázrak. Mnohé modely ponúkajú možnosť mechanickej detskej poistky alebo automatické uzamknutie cez ovládací panel. Niektoré modely taktiež umožňujú uzamknutie dverí, vďaka čomu sa zabráni prístupu do vnútorných častí spotrebiča.

Efektívne sušenie

Dobrou voľbou je umývačka, ktorá vám umytý riad dokonale usuší. Tento proces môže fungovať na báze kondenzácie vodnej pary, regulácie prúdenia vzduchu v spotrebiči či otvorením dvierok.

Lepšie umývačky ponúkajú sofistikované technologické systémy, vďaka ktorým zmizne voda aj z dna pohárov či hlbokých misiek. Keď sa skončí program, chcete riad len vybrať a založiť, nie trápiť sa s jeho utieraním.

Aké programy najlepšia umývačka riadu ponúka?

Pri výbere umývačky riadu nemusí platiť heslo – Čím viac, tým lepšie. Programy si pozrite, to áno, ale hľadajte najmä tie, ktoré reálne počas vášho bežného dňa využijete. Medzi obľúbené a často integrované programy patria tieto (názvy sa u jednotlivých značiek môžu líšiť):

Fuzzy Logic

Tento program bude za vás myslieť. Po naložení riadu umývačka totižto sama vyhodnotí správnu teplotu, čas umývania aj potrebný počet opláchnutí tak, aby sa jej výsledkom stal krásne umytý riad.

Aquasafe

Pri tomto programe bude umývačka dbať na šetrné zaobchádzanie s vodou v jej vnútornom obehu.

Aquastop

Program sa stará nielen o dokonalé umytie programu, ale aj o bezpečnosť domácnosti. Po dobehnutí automaticky odčerpá vodu a uzavrie prívodný ventil na vodu.

Anti-bacteria

Táto funkcia (príp. program) garantuje dokonalé umytie riadu s odstránením 99,9 % baktérii z povrchu riadu..

Bio

Program je určený na  menej zašpinený riad so zaschnutými zbytkami jedla.

Eco

Tento program využíva enzymatické umývacie prostriedky novej generácie a čistí bežne alebo silnejšie zašpineného riadu s nižšou spotrebou energie.

Multizone

Program umožňuje viaczónové umývanie v hornom alebo dolnom koši.

Nočný program

Špeciálny program sa zapína počas noci bez obáv z hluku – hlučnosť totižto dosahuje len 39 dB.

Odložené umývanie – odložený štart

Umývačke môžete vďaka tomuto programu naplánovať spustenie neskôr (o 1-24 hodín) a automaticky ju tak zapnúť vtedy, keď sa vám to bude najviac hodiť.

Polovičná náplň

Voľba pre každodenné umývanie riadu, pri ktorej naplníte polovice košov a pri jeho dobehnutí tak ušetríte 20 % spotreby vody.

Program pre intenzívne umývanie (Intensive)

Je dobrou voľbou pri umývaní silne zašpineného riadu – misiek a hrncov.

Na záver

Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako si vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.

Komentáre (Najlepšia umývačka riadu – test a recenzie 2021)

  1. viete mi poradit najlepsiu umyvacku v tejto kategorrii? mam vyhliadnutu electrolux ESF2400OK ale ak je na trhu nieco lespie rad si vypocujem ktore to je. vdaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.