Recyklácia elektroodpadu: Nevyhadzujme, ale opravujme!

Veľa sa hovorí o ekologickom prístupe k prírode, mikroténové vrecká sa nahrádzajú textilnými vrecúškami, jednorazové fľaše a tašky viackrát využiteľným variantom a odpad sa triedi a následne recykluje. Životné prostredie sa za pár desiatok rokov používania plastov natoľko zhoršilo, že zodpovedný prístup k triedeniu a redukcii odpadu je nevyhnutný. Osobitnú kapitolu v zlepšovaní úrovne zdravého prostredia zohráva recyklácia elektroodpadu.

Hoci elektroodpad nedosahuje také enormné čísla a nepredstavuje pre prírodu takú záťaž, ako napríklad zamorenie prírody plastom, jeho negatívny dopad sa skrýva najmä v jeho  veľkej hmotnosti a obsahu nebezpečných látok. Generácie pred nami využívali elektrospotrebiče skutočne ekologicky. Chladničky či práčky im slúžili desiatky rokov, a ak sa niečo pokazilo, prvotným riešením nebola hneď kúpa nového zariadenia, ale zavolanie osvedčeného opravára.

Dnes je realita trochu iná. Pomocníkov do domácnosti stále pribúda, no kvalitatívne sú spotrebiče na horšej úrovni. Už pri kúpe výrobca elektrozariadení ponúka možnosť predĺženej záručnej doby, lebo vzniká realita, že nový elektrospotrebič sa nedožije ani svojich druhých narodenín.

Ak si k tomu započítame tlak, ktorý nás núti mať každoročne nový mobil, kvalitný počítač a televízor, získavame informáciu, že krivka rastu elektroodpadov neustále stúpa.

Nebolo by však múdre všetko „hádzať“ na modernú dobu či nekvalitu výrobkov. Každý z nás sa rozhoduje sám za seba a stále sa dá kúpiť elektronika, ktorá vydrží viac ako len pár rokov používania. Zodpovedné je využiť služby servisných technikov, a ak sa už skutočne nedá výrobok zachrániť, potrebné je ho odovzdať na zberné miesto.

Zber a recyklácia elektrozariadení, ktoré sú odpadom, je na Slovensku v rukách organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) a štatistiky ukazujú, že sa darí zrecyklovať približne 50 % vyprodukovaného elektroodpadu.

Čo patrí medzi elektroodpad?

Radíme sem elektrické a elektronické prístroje a zariadenia ako práčky, kávovary, ručné elektrické náradie, žiarivky, televízory, mobilné telefóny a pod.

Samostatný prúd odpadu, na ktorý sa tiež vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov tvoria akumulátory a batérie, ktoré sa členia na prenosné, automobilové a priemyselné, pričom priamu zodpovednosť za ich recykláciu nesie výrobca batérií, teda osoba, ktorá v rámci svojej podnikateľskej činnosti uvádza na slovenský trh batérie alebo akumulátory vyrobené na území Slovenskej republiky alebo dovezené zo zahraničia.

Ako si vybrať závesy do obývačky – pozrite si 9 inšpirácií

pexels.com

Závesy do obývačky sú síce malým, ale o to dôležitejším doplnkom, ktorý určí celkový charakter miestnosti. Už dávno sú preč časy starých nevzhľadných záclon, na ktoré len padal prach.

Dnešná moderná obývačka si pýta záves, ktorý nielen dobre vyzerá, ale plní i funkciu roliet a žalúzií. Na trhu totiž nájdete závesy s vonkajšou nepriehľadnou vrstvou, ktorá dokáže zatemniť izbu presne tak ako potrebujete.

V tomto článku sa pozrieme na inšpirácie ako si správne vybrať závesy do vašej novej obývačky.

Závesy do obývačky – inšpirácie

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-9

Závesy majú v obývačke dôležitú funkciu akcentu. Zvýraznia a oživia celkový dojem z miestnosti. V tomto prípade žiarové oranžové závesy presvetlia neutrálny čierno-biely tón izby.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-8

Ak nad interiérom premýšľate koncepčne, je dobré zladiť farby závesov s nábytkom, tak ako v tomto prípade. Oceľovo modrá farba pohovky a kresiel vynikajúco ladí so závesmi, ale aj ďalšími doplnkami ako je obraz alebo váza. Všimnite si, ako takáto kombinácia príjemne lahodí oku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-7

Niekedy je lepšie použiť vzorovaný záves, ktorý veľkú jednoliatu plochu opticky rozbije.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-6

Členité okno skvele dopĺňa tento vzorovaný bielo-čierny záves.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-5

Závesy nemusia nutne ladiť  s nábytkom. Vhodnou alternatívou sú interiérové doplnky, ako napríklad vankúše a koberc.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-4

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-2

Aj v tomto prípade majiteľ bytu zvolil kombináciu závesu s doplnkami v interiéri. Výrazná zelená perfektne oživí a zosvetlí aj malú obývačku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-1

Ak preferujete biele farby, je lepšie ak idete do jemných vzorov. Ak by sme použili len bielu, bola by to nuda.

Obrázky: Pinterest.com