Rozhodli ste sa osláviť narodeniny vášho dieťaťa doma? Pomôžeme vám s organizáciou

pexels.com

Dôsledné plánovanie a detailné premyslenie jednotlivých bodov je dôležité, tak sa poďte spolu s nami na všetky potrebné kroky pozrieť.

Začnite s výberom vhodnej témy

Téma oslavy je základ, ak si však netrúfate na originálne vyzdobenie v rozprávkovom štýle obľúbenej postavy vášho dieťaťa, skúste si za tému zvoliť len farbu. Od nej sa potom bude odvíjať všetko ostatné. Ak sa rozhodnete poňať oslavu formou karnevalu, výber vhodného odevu vyriešite vďaka originálnemu detskému kostýmu.

Miesto stačí dobre vyzdobiť

Veľmi dôležitým aspektom každej jednej oslavy je miesto, na ktorom sa bude organizovať. Vy ste sa ju ale rozhodli usporiadať v priestoroch vášho domu. To však znamená, že sa musíte postarať o výzdobu viac menej na vlastné náklady. V mnohých obchodných domoch však nájdete potrebné doplnky výzdoby za minimálne sumy. A bezpečný ohňostroj si už dokonca objednáte aj na internete.

Občerstvenie

Neodmysliteľnou súčasťou oslavy je aj vhodné občerstvenie. Pri deťoch zabudnite na alkohol a v prípade výberu vhodných jedál, pokrmov a pochutín sa uistite, že nikto z prítomných nemá na nič vo vašom jedle alergiu.

S prípravou vhodného občerstvenia nezabudnite myslieť aj na riady, ktoré odolajú veľkému náporu ľudí. Pri deťoch to platí dvojnásobne. Ideálne sú ekologickejšie formy jednorazových papierových doplnkov. Najlepšie je ale použiť klasický riad, ktorý sa však môže pri zábave poškodiť a rozbiť. Plastom sa skúste vyhýbať.

Vhodné dary

Najdôležitejšie na záver, k oslave potrebujete aj vhodné dary. Možno by ste preto mali zamerať svoju pozornosť na krásne detské šperky. Tie s kamienkami vyberajte podľa farby očí. Dajte si pozor aj na ich veľkosť a pevnosť, pretože deti ich hodnote až tak veľký význam pripisovať nebudú.

Vyskúšajte darovať aj puzzle, originálny spôsob, ako rozvíjať u detí fantáziu, predstavivosť, koncentráciu a ďalšie dôležité zručnosti, ktoré podporujú ich správny vývoj. Hlavolamy a detské stolové hry sú dnes všeobecne veľmi dobrým spôsobom ako sa zabaviť a vyplniť deťom ich voľný čas.

Oslava bez ľudí je ale bezpredmetná, preto si nezabudnite na ňu pozvať aj vhodných hostí. Ideálne priateľov, s ktorými si má vaše dieťa naozaj čo povedať.

19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete

unsplash.com

Áno, poznáme to. Zbalili ste vianočné dekorácie, aby mohli opäť zažiariť o rok a váš domov zrazu pôsobí bez nich mdlo a nevýrazne. Na stole sú zvyšky vianočného pečiva a na poličkách veci, ktoré zatiaľ nedostali svoj priestor.

Alebo vám už žiaden nezostal?

Je čas začať odznova! Pripravili sme pre vás predsavzatia zamerané na zlepšenie bývania, ktoré sú nielen štýlové, elegantné, úsporné, ale predovšetkým ľahké. Inšpirujte sa nimi u vás doma a pocítite radosť z vášho bývania.

1. Prestaňte skladovať veci, ktoré nepoužívate

Už ste niečo servírovali v pozlátenej obedovej súprave, ktorú ste dostali ako svadobný dar? A čo ten kabát, po ktorom ste túžili pred rokmi? Čakáte kým schudnete alebo bude opäť trendy? Zabudnite na to! Ak ste sa týchto vecí celý rok nedotkli, zbavte sa ich. Buďte silní, bojujte!

šatník
unsplash.com

2. Venujte pozornosť nevyužitým častiam domu

Aj priestor za dvermi, pod pohovkou či posteľou, alebo v opačnom rohu miestnosti než zvyknete sedieť, môže mať svoju funkciu a zmysel. Iba vy to máte v rukách! Ak potrebujete využiť ich potenciál, choďte na nákupy pripravení. Odmerajte si priestor a urobte si pred nákupom prieskum. Existuje obrovské množstvo úložných riešení, háčikov, držiakov i stojanov, ktoré vám pomôžu využiť skrytý potenciál vášho interiéru.

unsplash.com

3. Naplánujte si, ako zatočíte s problémovými zónami

Ak úroveň chaosu vo vašich kuchynských skriniach alebo na pracovnej ploche dosahuje najvyšší level a vy prepadáte beznádeji, nestresujte sa. Nie všetko v domácnosti potrebuje váš bezprostredný čas a energiu. Ak nemáte dve hodiny, aby ste sa o to postarali hneď, pridajte si úlohu do vášho to-do zoznamu. Umiestnite ho tak, aby bol viditeľný (napríklad na chladničku alebo pracovnú plochu počítača) a určite si dátum, kedy problémovej zóne dáte zbohom.

unsplash.com

4. Vložte do priestoru kúsok seba

Obľúbené obrazy sú na zemi, lebo ste pre ne stále nenašli vhodné miesto? Fotografie z ďalekých ciest zostali na úložisku, pretože ste nemali čas ich vytriediť? Sú to výhovorky! Stavte práve na to, čo je pre vás jedinečné a pretavte vaše emócie, zážitky a vkus do vášho domova. Nepochybne sa tak stane jedinečným.

unsplash.com

5. Zmeňte niektoré prvky a čarujte s priestorom

Posunuli ste cez vianoce nábytok v obývačke tak, aby vynikol váš vianočný stromček? Ak sa vám zdá, že takáto zmena jej prospela, pokojne si ponechajte toto nové usporiadanie. Ak neviete prísť na to, čo nahradí strom ako ohnisko miesta, zamyslite sa nad tým, čo zaujme váš pohľad, keď vkročíte do izby.

Ak nemáte chuť meniť polohu nábytku, skúste zmeniť aspoň menšie interiérové prvky. V spálni napríklad pomôže výmena posteľnej bielizne či závesov. Experimentovať v nej môžete miešaním farieb a vzorov.

unsplash.com

6. Stavte na čerstvosť a sviežosť zelene

Už rok hovoríte o tom, ako pridáte do obývačky veľkú Monsteru a na parapete urobíte prehliadku kaktusov? Teraz je ten čas! Zeleň dodá vášmu domovu čerstvý náboj a nový rozmer. Ak nemáte veľa času na starostlivosť o kvety, siahnite po tých menej náročných. Alebo si jednoducho spravte “služby” tak, aby sa do starostlivosti o živý prvok domácnosti zapojil každý člen rodiny.

unsplash.com

7. Zbavte sa starých potravín

Skontrolujte všetky zásoby múky, cukru, korenín, strukovín či cestovín. Pozrite sa aj na zaváraniny, konzervované výrobky a zbavte sa tých, ktoré sú po záručnej dobe. Zároveň si môžete vyčistiť všetky poličky v potravinovej skrini či špajzi a zoradiť si potraviny tak, aby ste všetko s prehľadom našli.

unsplash.com

8. Vyskúšajte si 5 minútové upratovanie

Skôr než sa dostanete do postele, spravte si každý večer krátky tréning. Nastavte si časovač a stopnite si, koľko menších úloh môžete urobiť pre domácnosť za päť minút. Ak sa do toho pustíte s chuťou, stihnete pravdepodobne vyvesiť kôš prádla, vyhodiť odpadky či umyť umývadlo vrátane kúpeľňového zrkadla. Pritom budete užitočným veciam venovať minimálny čas, za ktorý by ste si skontrolovali svoj e-mail alebo prešli feedy na Facebooku. Využiť takto môžete tiež reklamnú prestávku pri pozeraní televízie.

unsplash.com

9. Miňte staré zásoby a kupujte to, čo skutočne potrebujete

Skôr, ako začnete nezmyselne plniť skrinky a zásuvky rovnakými položkami, zastavte sa a urobte revíziu všetkého, čo už máte doma. Vytlačte posledné zvyšky zubnej pasty či telového krému, nechajte dohorieť vonnú sviečku a do šalátu dajte zvyšné kvapky olivového oleja. Len touto jednou zmenou návyku budete menej plytvať, menej spotrebujete a spravíte doma menej neporiadku.

pixabay.com

10. Urobte si poriadok v účtoch

Máte prehľad o svojich pravidelných výdavkoch? Viete, koľko môžete minúť? Nemusíte si každý mesiac prezerať prehľad platieb, ani rozmýšľať nad tým, čo treba ešte zaplatiť. Šikovná appka to zvládne za vás.

Nová mobilná 365 banka cez funkcionalitu inteligentný zostatok myslí na všetky vaše plánované výdavky. Zohľadní pravidelnú splátku hypotéky, trvalé príkazy, inkaso za operátora či sporenie, a tak vždy viete, koľko môžete z rodinného rozpočtu minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata. Ak náhodou za nový nábytok zaplatíte viac, ako by ste mali, upozorní vás na to.

11. Spravte poriadok v zásuvkách a úložných košoch

Úložné priestory sú užitočné, ale nehádžte do nich náhodný obsah. Ak si myslíte, že sa vám uľaví ak všetok neporiadok zhrniete do krabice – mýlite sa. Používajte ich naopak na zoradenie druhovo podobných vecí (napríklad dajte zvlášť fotografie, krajčírske potreby, narodeninové blahoželania). Triedenie urobte poctivo a na konci nezabudnite krabicu označiť štítkom, tak aby vám jej obsah bol aj po čase ihneď jasný.

pexels.com

12. Nekupujte ďalšie boxy, kým sa nerozhodnete čo chcete skladovať

Využívanie všetkých najnovších úložných riešení, ktoré majú šetriť priestor, často vytvára ešte väčší neporiadok. Nedovoľte, aby boli príčinou výhovoriek a dôvodom na držanie harabúrd, ktoré ani nepotrebujete.

13. Nebuďte v tom sám, zapojte rodinu

Nenechajte si na pleciach celú domácnosť. Jednoducho rozdeľte úlohy, ktoré môžu byť vykonané v konkrétnom čase každý týždeň, medzi jednotlivých členov domácnosti. Aj menšie deti môžu mať svoje malé významné úlohy. Pripomeňte im, že čas, ktorý vám pomôžu ušetriť, budete môcť stráviť spoločne zábavnejšími aktivitami.

unsplash.com

14. Vytrieďte si šatník a využite pravidlo One Out – One In

Povedzte si dosť a vytrieďte bezohľadne všetko, čo ste nemali na sebe viac ako rok. Nečakajte kým schudnete, alebo budete kúsok opäť IN. Jednoducho veci, ktoré nenosíte zbaľte a darujte charite. Investujte do nadčasových kúskov a nehromaďte zbytočne oblečenie. Skúste sa pritom držať pravidla – jednu vec kúpim, inú vyradím.

unsplash.com

15. Recyklujte viac

Tento rok môžete rozvinúť ešte viac vaše ekologické návyky. Pokračujte s recykláciou a osvojte si aj ďalšie inovatívne riešenia, ktoré sú ohľaduplné k prírode. Nepoľavujte vo vašom nastavení – má to zmysel!

pixabay.com

16. Rozvíjajte dobré návyky

Niektoré veci v domácnosti nepotrebujú čas, ale správny návyk. Usteľte si posteľ každé ráno, zbavte sa špinavého riadu a vložte ho po každej večeri do umývačky, po prezlečení si uložte oblečenie tam – kam patrí (nie, nie je to žehliaca doska ani stolička). Akonáhle sa dostanete do tejto rutiny, budú vám váš recept na úhľadný domov, závidieť všetci priatelia.

pexels.com

17. Nastavte sa na zdravší životný štýl

Dojedli ste posledné vianočné pečivo? Je čas začať do prázdnych misiek dopĺňať ovocie, orechy či sušené bylinky. Namiesto klasických dobrôt, si do zorného poľa v kuchyni vystavte zdravú alternatívu, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť.

unsplash.com

18. Dajte každej novej veci svoje miesto

Je ľahké nakupovať a nechať potom plné tašky na chodbe alebo pred praskajúcim šatníkom. Aj tento zlozvyk je zdrojom neporiadku. Akonáhle si domov prinesiete novú vec, nájdite jej v priestore správne (trvalé) miesto. Buďte však spravodlivý – nový úložný box, či vyžiadaná zásuvka sa nepočíta.

19. Vypracujte si týždenný systém

Ak získajte pomoc od každého člena rodiny, tak vaša domácnosť bude fungovať hladko. Nejde len o prerozdelenie klasických domácich úloh. Spravte si raz týždenne krátku rodinnú poradu a preberte si všetko čo by mohlo ovplyvniť chod domácnosti v najbližšom období. Najmä u detí sa potreby, vzhľadom na vek rôznia – je lepšie sa na všetko, čo vás čaká pripraviť.

unsplash.com

Foto: unsplash.com, pexels.com

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.