Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok

Pri zariaďovaní domu či bytu sa riadime nielen tým, čo sa nám páči, ale aj našimi finančnými možnosťami. O tom, aký rozpočet na zariadenie bytu je pre vás vhodný a ako si rozpočet zostaviť, vám poradíme v článku.

Koľko stojí zariadenie jednotlivých miestností

Otázka, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať, nie je jednoduchá. V stanovení finančného rozpočtu vám pomôže, ak si určíte, koľko peňazí vás budú stáť jednotlivé miestnosti. Nech už je váš rozpočet na zariadenie bytu akýkoľvek, je viac ako pravdepodobné, že nakoniec zistíte, že vám peniaze aj tak nepostačujú. Pozrite sa, koľko percent z celkovej ceny na zariadenie bytu približne zhltne tá, ktorá miestnosť.

Kuchyňa – 37 %

Zariadenie kuchyne patrí k najdrahším, keďže kuchynské spotrebiče nepatria k lacným záležitostiam. Celkové zariadenie kuchyne vrátane spotrebičov, kuchynskej linky a ostatného nábytku sa môže bez problémov vyšplhať nad sumu 5 000 €.

kuchyňa

Obývačka – 23 %

Obývačka, ktorá je často prepojená s kuchyňou, tvorí srdce bývania. Preto si zvyčajne na nej dávame záležať a chceme, aby na hostí zapôsobila.

Spálňa – 15 %

Takmer tretinu života prespíme, a tak sa rozhodne oplatí investovať do kvalitnej postele s vhodným matracom. Aj to je dôvod, pre ktorý minieme na zariadenie spálne takúto časť rozpočtu.

Kúpeľňa – 12 %

Sprcha a kúpeľ sú pre mnohých z nás príjemnými chvíľkami relaxu a dokážu nás zregenerovať. No a keďže si chceme chvíle vo vani užiť, do kúpeľne sa oplatí investovať.

Detská izba – 9 %

Možno ste už dostali rady o tom, aby ste si zakúpili nábytok, ktorý s deťmi bude rásť. Avšak, ani takýto rastúci nábytok neodolá zubu času.

Ostatné – 4 %

Ak dokážete udržať svoju fantáziu a tvorivosť na uzde, pri zariaďovaní ostatných miestností môžete celkom slušne ušetriť. A zistíte, že vlastne vôbec nič nestalo.

5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu

Zariadenie bytu a cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť, nemusí byť vysoká. Stačí sa riadiť niekoľkými tipmi, ktoré vám poradia, ako ušetriť. Ak nemáte určené, aký rozpočet na zariadenie bytu ste ochotný minúť, v prvom rade si určite to. Následne viete, v akom rozmedzí sa môžete pohybovať. Tu je 5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu:

Použite to, čo už máte

Recyklovanie doplnkov, ktoré doma máte, je nepochybne účinným spôsobom šetrenia pri zariaďovaní bytu. Nájdite v starých doplnkoch niečo nové, buďte tvorivý a vdýchnite im nový život. Niekedy stačí naozaj málo, napríklad pretrieť kus nábytku inou farbou alebo zmeniť čalúnenie na gauči, a efekt je prekvapivý.

Kúpte nábytok bez finálneho náteru

Ak chcete investovať do kvalitného nábytku, môžete niečo ušetriť kúpou takých kúskov, ktoré nemajú napríklad finálny náter alebo nie sú nalakované či ošetrené. Máte tak jednak istotu, že sa pod nátermi neskrývajú žiadne kazy, a na druhej strane, môžete si zvoliť presne takú farbu, aká vám vyhovuje.

Kúpte si kúsky z druhej ruky

Ušetriť môžete kúpou nábytku v bazároch či cez internet. Vyžaduje to síce viac času a veľa hľadania, no niekedy natrafíte na skutočne originálne a zaujímavé kúsky, ktoré potrebujú možno len nový náter či nalakovať.

Nezariaďujte všetky izby naraz

Jednou z najčastejších chýb je snaha zariadiť celý byt na jedenkrát. Môžete sa totiž ocitnúť v situácii, keď budete chcieť zmeniť všetko a všade, a to, logicky, bude stáť viac ako postupné prerábanie a zariaďovanie. Určite si priority a podľa nich sa pustite do zariaďovania vášho bytu. Prirority vám rozhodne pomôžu v tom, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať.

Oslovte študenta interiérového dizajnu

Bytoví dizajnéri zvyčajne nie sú lacná záležitosť. Ak teda chcete ohľadom zariadenia vášho bytu poradiť, skúste osloviť študenta. Ten vám môže pomôcť a nezaplatíte mu tak veľa ako profesionálovi. Samozrejme, že predtým, ako študentovi zaplatíte, sa dohodnite s ním na presných podmienkach vašej spolupráce.

Aký je minimalistický štýl v zariaďovaní bývania?

unsplash

Vedieme občas príliš zaneprázdnený životný štýl, ktorý okrem perfektnej práce zahŕňa aj udržiavanie čistého domu a každodennú starostlivosť oň s rôznymi brilantnými pomôckami. Máme na tento hektický život lepší nápad. Staňte sa minimalistom, ktorý vyznáva minimalistický štýl bývania!

a

bMnohí sa domnievajú, že minimalistický štýl bývania je často prirovnávaný k nude alebo ku kláštoru. Minimalistické priestory však dýchajú oveľa viac, ako si myslíte. Neobsahujú rôzne prebytočné veci a na druhej strane vyžarujú teplo a krásu.

cZamerajte sa na kvalitné materiály

Vyberte si jeden kúsok nábytku alebo jednu časť steny v konkrétnej farbe alebo prevedení a nechajte ich len tak stáť, bez zbytočných dekorácií a ďalších umeleckých transformácií.

dDolaďte stenu za kozubom s poduškami v obývačke. Kompletná zostava, ktorej nebude nič chýbať, iba vaša prítomnosť.

eKameň a drevo v kúpeľni sú dokonalou dvojkou a nepotrebujú žiadnu výzdobu navyše.

fMinimalistické bývanie od vás nebude chcieť impulzívne nákupy, ale to, aby ste si k zariaďovaniu svojho domova skutočne sadli a zamysleli sa nad každou položkou, ktorú pre neho vyberiete.

gRozhodovací proces bude pre vás náročný, ale výsledok v podobe minimalistického bývania bude stáť za to.

hMinimalistický nábytok v jednoduchom a čistom dizajne

Vyberajte objekty a zariadenia v jednoduchých líniách. Nemusí ísť pri tom len o jeden kus nábytku. Príkladom je aj táto jedáleň s jednoduchým stolom a rovnakými čiernymi stoličkami, ktoré pripomínajú Sparťanov zoradených do boja. Spolu vytvárajú skromnú krásu.

iMinimalizmus v spálni znamená, že vám stačia dva vankúše v obľúbenej farbe a jednoduchá biela prikrývka. Oáza pokoja nepotrebuje veľa textílií na dokonalý oddych, ktorý v tejto miestnosti potrebujete načerpať.

jAni v tejto spálni nie je veľa nábytku. Každá vec je však vybratá s opatrnosťou. Textúra postelí, mäkké neutrálne farby – a to všetko v nádhernej harmónii s výhľadom.

k

Dajte veciam priestor

Každý kúsok nábytku v jednotlivých izbách by mal mať dostatok priestoru, aby skutočne vynikol.

lStavte na príťažlivý tvar svietidla alebo zaujímavý, nie príliš kontrastný doplnok na stenu.

mAj keď táto minimalistická obývačka by zvládla väčšie množstvo nábytku a doplnkov, minimalizmus v tomto dome chce nechať priestor okolo každého starostlivo vyberaného nábytku, aby sa mohol cítiť výnimočne.

nUmožnite, aby vyniklo niečo iné. Napríklad strop a okná v tejto spálni.

Minimalistický štýl interiéru

Platia tu dve základné pravidlá. Prvé znie: Kvalita víťazí nad kvantitou. Druhé: Jedno dnu, druhé von.

oPri voľbe akýchkoľvek druhov doplnkov či nábytku platí nakúpiť skutočne kvalitnú vec, ktorou pridáte akcent každej miestnosti.

pAk ste doteraz minimalizmus nepoznali, určite aj vy máte nejednu zásuvku preplnenú rôznymi zbytočnosťami.

qPráve filozofia “jedno dnu, druhé von”, umožňuje splniť minimalizmus v interiéri do bodky.

rDôraz na geometrické tvary a asymetriu

Minimalistický štýl dáva v bývaní do popredia tvar alebo formu daného nábytku namiesto účelu. V modernom minimalizme sa dáva dôraz na geometrické tvary a asymetriu.

tNič nepokazíte ani lesklými povrchmi či priamymi líniami. Množstvo príslušenstva by malo byť minimálne. Dôraz sa kladie aj na podlahy, ktoré by mali byť vytvorené z materiálov, ktoré sa ľahko udržiavajú a čistia – hlavne drevo a dlažba.

uVýhody minimalistického štýlu

Ak sa rozhodnete svoj byt zariadiť formou tohto dizajnu, získate tým pre svoje bývanie a život výhody:

Minimalizmus v dome je menej stresujúci – čím menší je neporiadok, tým menší je aj vizuálny stres. Takéto bývanie je teda upokojujúce.

vSú príťažlivé. Byty zariadené v tomto štýle sú veľmi populárne a príťažlivé, aj keď je v nich podstatne menej nábytku a zariadení ako u iných štýlov.

xJednoduché upratovanie znamená viac času na seba a na príjemnejšie veci. Predstavte si upratovanie obývačky, ktorá má jednu pohovku, stolík a kreslo. A teraz obývačku, v ktorej je okrem toho ďalších 15 kusov dekorácií a nábytkov. Čo je jednoduchšie?

yAko teda vyzerá minimalistický štýl? Prinášame vám menšie zhrnutie:

  • Minimum nábytku, napríklad v obývačke pohovka, kreslo a stolík, prípadne stojan na TV. V spálni manželská posteľ, nočný stolík a jeden kus nábytku na oblečenie.
  • Jasné a čisté povrchy, steny a nábytok s výnimkou jednej, najviac dvoch dekorácií.
  • Aby dom nebol príliš nudný, môžete použiť dekorácie, ktoré pridajú bývaniu jemný akcent, napríklad váza s kvetmi na stole, jedna fotografia na nočnom stolíku, umelecký obraz na prázdnej stene.
  • Kvalita prevyšuje množstvo. Skutočný minimalista nenakupuje zbytočnosti, ale zaobstará si jeden kus kvalitného nábytku namiesto tisíc možných doplnkov, na ktoré sadá prach.
  • Inšpirovať sa s minimalistickým štýlom môžete u Japoncov, ktorí majú tento druh bývania zvlášť v obľube.

Obrázky: Pinterest.com