Sedacie vaky ako pohodlná a praktická súčasť interiéru

Mangostar / Shutterstock.com

Miesto na detský oddych

Dobrým spôsobom, ako zabaviť dieťa a pripraviť mu jeho miesto, je zakúpenie sedacieho vaku, ktoré sú však určené aj pre dospelých. Deti radi sedia v týchto vakoch a hrajú sa s hračkami alebo dokonca čítajú knihy. Sedacie vaky sa dodávajú v rôznych farbách a štýloch, takže môžete nájsť taký, ktorý zodpovedá interiéru, v ktorom ho budete mať umiestnený. Tieto vaky sú tiež cenovo dostupné a ľahko sa čistia. Ponúkajú hodiny pohodlného sedenia nielen pre vaše dieťa, ktoré bude šťastné a spokojné.

Ak vaše dieťa trávi veľa času v autosedačke alebo v kočíku, môže to byť pre neho veľmi nepohodlné. Okrem toho niektoré autosedačky a kočíky nie sú vhodné na podporu hlavy, krku a chrbtice. Z týchto dôvodov je dôležité poskytnúť dieťaťu doma pohodlné miesto na sedenie, keď sa hrá. Práve sedacie vaky môžu vášmu dieťaťu poskytnúť správnu oporu, pohodlie a prispôsobia sa polohe dieťaťa, v akej sedí alebo leží.

Výplň je nutné dopĺňať

Štýlový sedací vak môžete mať z ekokože alebo z polyesteru a podľa toho, do akej miestnosti sa ho chystáte dať, vyberte jeho farebné prevedenie. Dospelí zrejme budú voliť jednofarebné modely a deťom sa viac zapáčia viacfarebné vaky ideálne do detských izieb.

Pred kúpou sedacieho vaku si vyberáte aj jeho veľkosť (podľa objemu). Tie malé majú objem okolo 300 litrov a tie väčšie okolo 500 litrov. Pri pravidelnom používaní sedacieho vaku sa stáva, že sa polystyrénový granulát (výplň vaku) zredukuje. V takomto prípade je nutné vnútro naspäť doplniť. Potrebovať teda budete balenia granulátu podľa želaného objemu. Tieto malé guličky môžete kúpiť v objeme od 50 až do 500 litrov.

Ako sa starať o kožené sedacie súpravy?

pexels.com/Martin Péchy

Prečo je správna starostlivosť o kožu dôležitá?

Aj keď sú kožené sedacie súpravy vyrobené z pravej kože, ktorá je sama o sebe upravená, opracovaná a v konečnom dôsledku aj odolná, roky používania sa bez správnej starostlivosti môžu na jej vzhľade nepekne podpísať. Pri nevhodnej manipulácii alebo zanedbávaní pravidelnej údržby sa stáva náchylnejšia na škvrny, odfarbenie, či lúpanie a praskanie. 

Precízna práca a vysoká kvalita výrobku spravidla znamenajú, že naozaj nejde o najlacnejšiu položku v domácnosti. Bola by preto škoda prísť po pár rokoch o výnimočný vzhľad koženej sedačky len kvôli nevedomosti alebo lenivosti.

Prevencia a pravidelná údržba

Na bežné čistenie koženej sedacej súpravy budete potrebovať vlhkú handru z mikrovlákna a zopár minút vášho času. Pravidelné utieranie prachu z povrchu a štrbín je v starostlivosti o kožu základom. Šikovným pomocníkom pri prevencii pred opotrebením je aj vysávač. Ten zbaví sedačku nečistôt, ktoré by sa inak mohli na koži usadiť, čo by sa neskôr mohlo odraziť na jej vzhľade. 

V tomto bode si však dajte pozor na to, aby ste vysávač používali čo najšetrnejšie a so správnym nadstavcom. Nesprávnou manipuláciou by ste totiž mohli spôsobiť poškodenie kože, ktoré by na vzhľade sedacej súpravy rozhodne nepridalo.

pexels.com / Rachel Claire

Pravidelnú údržbu by ste z času na čas mali doplniť aj o čistenie prípravkom určeným na kožu. Pre oživenie vzhľadu na ňu zase aplikujte aspoň raz za pol roka kondicionér či krém, ktorý zabráni popraskaniu alebo vysušeniu. Dôležitá je aj pravidelná impregnácia, ktorá prispieva k jej ochrane a pomáha v prípade nechcených nehôd.

Pred použitím akéhokoľvek prípravku na vašu sedaciu súpravu sa uistite, že je určený na starostlivosť o kožený nábytok. Takisto sa vždy riaďte inštrukciami, ktoré sú uvedené na obale výrobku.

Dávajte pozor na vodu, mastnotu a slnko

Všetkého veľa škodí a v prípade kožených sedacích súprav to platí niekoľkonásobne. Vyhnite sa preto všetkému príliš mokrému či mastnému, čo by mohlo na koži zanechať fľaky. Ak na sedačku niečo nechtiac vylejete, okamžite miesto osušte. 

Okrem vysokej vlhkosti škodí koži aj veľké sucho, teplo či slnečné lúče. Ak dáte sedačku ku kozubu, radiátoru alebo priamo pod okno, môže sa vám koža rýchlejšie vysušiť a popraskať. Priame a príliš intenzívne slnečné lúče by sa však okrem toho mohli podpísať aj na jej farbe, ktorá by rýchlejšie vybledla. Pozor si dajte aj na horúce šálky a notebooky, ktoré síce pôsobia nevinne, no ich kontakt so sedačkou by mohol spôsobiť trvalé poškodenie kože.

pexels.com / Ksenia Chernaya

Napokon, ak si so starostlivosťou o svoju novú koženú sedaciu súpravu nebudete vedieť dať rady, prípadne budete mať akékoľvek pochybnosti, vždy sa môžete obrátiť na predajcu alebo špecialistu v danom odbore.