Šesť inšpirácií pre chlapčenskú izbu

V detskej izbe trávi chlapec veľa voľného času najprv pri hrách a oddychu, neskôr pri učení sa alebo záľubách s kamarátmi.

Chlapčenská detská izba s nadčasovým nábytkom

Pri zariaďovaní detskej izby pre chlapca myslite dopredu a investujte do základného vybavenia, ktoré poslúži viac rokov. Kľúčový je v tomto smere kvalitný nábytok zo zdravotne nezávadného a ekologického materiálu, akým je napríklad drevo. Jednoznačne sa oplatí staviť na jednoduchosť a neutrálne farby.

Chlapčenská izba, v ktorej to hrá farbami

S doplnkami si ťažkú hlavu robiť nemusíte – obmieňajte ich podľa potrieb a predstáv potomka, aby sa chlapčenská izba stala jeho skutočným kráľovstvom. Doplnky môžete ladiť k pestrejším odtieňom stien, ktoré v budúcnosti ľahko premaľujete. Báť sa nemusíte ani tapety do detskej izby s vhodným motívom, ktorou oživíte jednu stenu v miestnosti.

Izba pre chlapca s bezpečným priestorom na hru

V mladšom veku potrebuje chlapec hlavne dostatočný a bezpečný priestor na hru. Väčšinou vyhráva podlaha. Do detskej izby sa hodia najmä podlahy v drevenom, korkovom či bambusovom prevedení. Praktickou i bezpečnou voľbou sú aj materiály ako linoleum či marmoleum.

Priestor na hranie môžete v chlapčenskej izbe vytvoriť aj použitím detského koberca z prírodných materiálov, ako sú vlna či juta,  v rozličnom farebnom vyhotovení. Výbornou voľbou do detskej izby pre chlapca sú rôzne bunkre, skrýše vytvorené pod posteľou, farebné stany, hojdačky alebo preliezačky.

Chlapčenská študentská izba

V študentskej izbe hrá dôležitú úlohu písací stôl a stolička. Ak zvolíte písací stôl s nastaviteľnou výškou, veľkosťou i sklonom pracovnej plochy, poslúži vášmu synovi niekoľko rokov. Dobrou voľbou je aj otočná stolička s nastaviteľnou výškou sedacej plochy.

Detská izba pre chlapca s tabuľovou stenou

Snáď každý chlapec ocení v detskej izbe nástenku či magnetickú tabuľu, ktorej obsah sa bude meniť s pribúdajúcim vekom. Skúste mu teda takúto pomôcku do izby zaobstarať. Praktickým riešením je aj tabuľová stena, na ktorú sa dá písať kriedou. Stačí ju natrieť popisovateľnou tabuľovou farbou na stenu.

Moderná chlapčenská izba s úložnými boxami namiesto klasického nábytku

Ďalšou dôležitou súčasťou modernej chlapčenskej izby sú úložné priestory v podobe boxov. Pri menších deťoch môžete vyberať z ponuky úložných boxov s detskými motívmi, pri starších stavte skôr na jednoduchosť. Pestrosť farieb i výber rôznych materiálov je však povolený.

Ako zariadiť detskú izbu? Tipy, triky, dobré rady

freepik.com

Poriadok v detskej izbe

Možno si po prečítaní predchádzajúceho nadpisu mnoho rodičov mávlo rukou. Poriadok v detskej izbe pritom nie je len utopistický sen. Krabice, koše, boxy môžu byť obrovskou pomocou, ale nie je úplne jedno, ako sa budú používať. Samotný fakt, že sa do nich môže všetko nahádzať „len tak“ je rovnako ich nevýhodou ako benefitom. 

freepik.com

Pred kúpou krabíc sa dohodnite s obyvateľmi detskej izby na pravidlách používania. Berte ohľad na ich preferencie v dizajne, pri spoločnom nákupe im ale určite dajte na výber iba kvalitné produkty. V opačnom prípade sa pri frekventovanom používaní ľahko zničia, a to bude pre deti frustrujúce nielen z praktického, ale aj estetického hľadiska. Podstatné je aj to, aby ste ich mali dosť, budú slúžiť na triedenie, preto by sa v nich nemali miešať rôzne typy vecí, napríklad školské potreby s hračkami, plyšáky. Aby sa tento systém udržal, na každý box nalepte nápis alebo obrázok, ktorý bude označovať to, na ktoré položky je určený. Nezabudnite ani na to, že spĺňajú účel bežného nábytku, takže v izbe by mali mať stále a ľahko prístupné miesto.

Udržiavanie čistoty vám môže uľahčiť správny výber zariadenia. Napríklad, omrvinky z podlahy alebo koberca s nízkym vlasom z prírodného materiálu zmiznú skôr ako zo syntetických látok s dlhými chlpmi. No veľmi efektívne bude to, ak časť zodpovednosti za čistotu a poriadok prenecháte svojim deťom. Kúpte im upratovacie pomôcky v detských rozmeroch a dobrej kvalite, je pre nich lákavé robiť to, čo bežne býva úlohou dospelých.

freepik.com

Multifunkčnosť pre väčší priestor

Detská izba určite nemá byť náhradou ihriska, pravidelný pohyb vonku, na veľkej ploche pod holým nebom podporuje zdravý vývin tela aj psychiky. Avšak aj v interiéri by mali mať najmladší členovia domácnosti dosť miesta na voľnú hru. Splnenie tejto podmienky nemusí byť jednoduché. 

V malej izbe vám môže pomôcť multifunkčný nábytok. Veľa voľného priestoru sa uvoľní vďaka poschodovej posteli, pre mnohé deti je to aj veľmi lákavé a vzrušujúce riešenie. Buď všetky stupne slúžia na spánok (v prípade spolubývania súrodencov) alebo dolná časť má inú funkciu v podobe písacieho stola, šatníka, možno umeleckého kútika. Podobnou multifunkčnosťou vás môže potešiť sedačka s úložným priestorom, ktorý šikovne ukryje posteľnú bielizeň, plyšové hračky alebo veci, ktoré sa nevyťahujú frekventovane. Môžete naraziť aj na skladací nábytok, ktorý sa rozloží iba počas používania, napríklad rozkladacia posteľ alebo stolička. 

freepik.com

Multifunkčnosť ale môže byť aj výsledkom vašej kreativity. Napríklad, keď vaše dieťa vlastní elektrické autíčko parkujúce priamo v byte, za volantom môže sedieť aj pri pokojných aktivitách, napríklad čítaní. Ak na ňom nejazdí často, poslúži aj ako miesto na školskú tašku, ruksaky alebo malé kabelky. V žiadnom prípade by sa však autíčko nemalo topiť v obrovskej kope oblečenia, no ideálne by bolo i to, keby sa svojou farbou hodilo do izby. Rôzne modely v milých prevedeniach nájdete v obľúbenom internetovom obchode aeromodel.sk, budú sa páčiť nielen vaši deťom, ale aj dospelým s detskou dušou.

freepik.com

Kvalita nad kvantitu

Preplnené priestory väčšinou nepôsobia dobre, nie je výnimkou ani detská izba. Navyše, veľké množstvo predmetov v izbe znamená aj viac prachu a pre organizmy vo vývine to môže zvyšovať riziko objavenia alergií alebo zdravotných ťažkostí s dýchacími cestami. Ak máte veľkú rodinu, asi sa len ťažko vyhnete tomu, aby vaše deti nedostali raz za čas nejaké zbytočnosti, hračky, s ktorými sa nebudú hrať. Tých sa zbavte čím skôr, samozrejme s tým, že dostanete súhlas od ich malých majiteľov. Môžete si vytvoriť spoločný projekt na návštevu centier pre deti a rodiny, ubytovní pre rodiny zo slabších sociálnych pomerov alebo útulkov. Vysvetlite svojmu dieťaťu, prečo je lepšie mať menej vecí.

freepik.com

Pred oslavami sa dohodnite s pozvanými, aké veci by potešili vaše deti a zároveň by nepatrili do kategórie nepotrebných položiek. Povedzte im, že pokojne to môže byť nejaká maličkosť, že uprednostňujete originálne hračky v menších formátoch pred veľkými predmetmi „bez duše“. Môžete ich nasmerovať napríklad na portál uzasnedarceky.sk, ktorý ponúka rôzne skvelé maličkosti pre všetky vekové kategórie za veľmi dostupné ceny.