Šestica trikov a kúziel, ktoré vás v zime príjemne zahrejú

pexels.com

Jar a prvé hrejivé lúče slnka, ktoré by dokázali prehriať celý interiér sú ešte ďaleko. V zimných mesiacoch si preto budeme musieť v interiéri zvyknúť na priemernú teplotu 21 °C. Pre niekoho ideálna klíma, pre iných chladný priestor. A pokiaľ vás nezahreje ani teplý čaj, máme niekoľko univerzálnych tipov, ako sa rýchlo zahriať, bez toho, aby to pocítila vaša peňaženka a vysoké náklady za energie. Domov je predsa miestom, kde sa smiete uchýliť do svojho pohodlia.

„Domov sú ruky, na ktorých smiete plakať.“
(Miroslav Válek)

1. Závesy – ráno ich otvorte a za súmraku zatiahnite

S nástupom zimy je potrebné tenké záclony na oknách nahradiť hustými modelmi a okno zavrieť, len čo začne na ulici vládnuť tma. Hrubé záclony budú hrať úlohu tepelného izolátora a chrániť dom pred prúdmi studeného vzduchu. Pozor však na to, aby neprekrývali zdroj tepla, ktorý vás v týchto časoch chráni od nízkej teploty!

S novými slnečnými lúčmi zasa vpustite dnu nielen svetlo ale aj teplo. Takto môžete teplotu zvýšiť až o 1 až 2 stupne. Štýlové husté závesy navyše vyzerajú skvele aj po vizuálnej stránke. A pokiaľ to nie je vaša šálka kávy a máte radi v oblasti okna voľný priestor, rovnakú službu vám urobia aj vonkajšie žalúzie.

2. Položte na podlahu koberec

Ak ste zabudli pod novú podlahu inštalovať dostatočnú izoláciu, môžete to vyriešiť pomocou koberca. Koberec je ďalšia vrstva a bariéra, ktorá bude brániť prenikaniu chladu do celej miestností. Opäť je to aj dobrá vizuálna pomôcka a spôsob, ako si v interiéri v chladných mesiacoch navodiť príjemnú atmosféru tepla.

3. Horúci kúpeľ nôh

Mať doma kvalitnú pílu na drevo a zadovážiť si cez leto zásoby dreva na vykurovanie je prvá vec. Pocit tepla sa dá ale navodiť aj inak a bez toho, aby ste museli rozložiť v krbe oheň.

Predtým, ako si sadnete na pohovku pred televízor alebo do kresla s dobrou knihou, prineste si do miestnosti malý lavór s horúcou vodou a pripravte si svoje chodidlá na príjemne teplý kúpeľ. Zahreje nielen vaše nohy, ale aj priestor okolo vás. Po ochladení vody si navlečte na nohy vlnené ponožky a pokračujte v relaxe.

4. Zakúrte si v krbe

Tento doplnok a zdroj vykurovania vie v interiéri navodiť tú najlepšiu atmosféru a príjemné pohodlie. Samozrejme, nie každý si môže dovoliť klasický krb. Závisí to do dostupnosti paliva, rozhoduje aj veľkosť interiéru a jeho dispozičné riešenie. Mnohí si preto vyberajú kompaktnejšie krbové vložky. Jednoducho sa inštalujú, ešte ľahšie používajú a ich výkon vám zaistí ten najlepší teplotný komfort aj v tom najväčšom mraze.

5. Medzi zdroj tepla a stenu vložte fóliu

Radiátory zohrievajú miestnosť na jednej strane a betónovú stenu na strane druhej. Prečo by ste ale mali vyhrievať murivo, keď môžete myslieť na seba. Medzi stenu a zdroj tepla preto umiestnite druh bariéry vo forme malého panela pokrytého fóliou. Fólia odráža vzácne teplo späť do miestnosti a neuteká cez studenú stenu von.

6. Hýbte sa

Pohyb znamená zdravie. No dokážete sa vďaka nemu aj dobre zahriať. Fyzická aktivita zvyšuje srdcový rytmus, zlepšuje krvný obeh a stimuluje zvýšenie telesnej teploty. Urobte si preto pár zhybov, drepov alebo iných cvikov, prípadne si poupratujte kuchyňu. Nielen, že sa rýchlo zahrejete. Dopracujete sa k dobrej postave a budete mať čistý byt. No nie je to skvelé?

7 trikov developerov, ktoré na vás používajú pri kúpe novostavby

novostavby
shutterstock

Ide hlavne o sankcie.

Pre kupujúceho je ich v zmluve s developerom dlhý zoznam, kým sankcie pre developera sa zvyčajne nespomínajú vôbec alebo len veľmi vágne.

Pred podpisom zmluvy si ju preto poriadne prečítajte, poraďte sa s právnikom a hlavne o jej podmienkach vyjednávajte. Inak sa môžete dostať do situácie, kedy sa váš byt výrazne líši od bytu, ktorý vám na začiatku predaja developer sľuboval a vy s tým ako klient nemôžete a nemáte ani právne páky nič urobiť.

Pozreli sme sa preto na 7 najbežnejších trikov, ktoré využívajú developeri vo svojich zmluvách, a na ktoré si treba dávať pozor.

1. Žiadne záväzné termíny a sankcie

Väčšina novostavieb sa dnes kupuje z papiera, teda byty, ktoré ešte nie sú postavené. Ako prvý predpoklad vášho záujmu je tzv. rezervačná zmluva, ktorú podpíšete spolu so zložením rezervačnej zálohy.

Táto zmluva však býva väčšinou veľmi vágna bez konkrétnych termínov výstavby a dokončenia novostavby. Pred jej podpisom by ste sa mali oboznámiť s ďalšími zmluvami, najmä s obsahom zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Ak sa totiž rozhodnete túto zmluvu nepodpísať, prídete o rezervačný poplatok.

Mali by ste si tiež preveriť, či má developer všetky právoplatné územné rozhodnutia a stavebné povolenia. Môže sa vám tak napr. stať, že výstavba sa posunie o niekoľko rokov.

Čo robiť

Trvajte vždy na zadefinovaní pevného najneskoršieho termínu pre uzatvorenie kúpnej zmluvy a možnosť odstúpenia od zmluvy v prípade, ak developer nestihne kolaudáciu v konkrétnom termíne. Trvajte aj na prípadných sankciách dvelopera za nedodržanie termínu kolaudácie.

2. Dostanete iný byt, aký ste si pôvodne kupovali

Vybrali ste si byt, ktorý sa vám páči, výstavba pokračuje podľa plánu a i tak nemáte istotu, že váš dokončený byt bude presne taký, aký ste si kupovali. Developeri si totiž nechávajú v zmluvách priestor na zmeny celkového vzhľadu budovy, alebo zmeny lodžií, balkónov, pivníc alebo parkovacích miest.

Čo robiť

Pri uzatváraní zmluvy by ste do nej mali dostať presnú špecifikáciu bytu vrátane jeho príslušenstva a vybavenia.

3. Dostanete menší byt, aký ste si kúpili

V bežnej praxi dostanete menší byt. Odchýlky vo výmere bytu sa bežne v zmluvách pohybujú až do 5 % z celkovej rozlohy bytu, na terasách dokonca až do 10 %. Môžete tak kľudne stratiť až 10 metrov bytu, za ktoré však zaplatíte plnú sumu. Developer sa tak jednoducho môže obohatiť na úkor kupujúceho.

Naopak sa vám môže stať aj to, že ak má byt v reále viac metrov, ako ste si kupovali, budete musieť tento rozdiel doplatiť.

Čo robiť

Je dobré do zmluvy pridať možnosť odstúpenia od zmluvy, ak výmera bytu presiahne pôvodnú dohodnutú metráž.

4. Úžitková plocha bytu vs. skutočná plocha

Ďalší trik, ktorý sa bežne používa je uvádzanie celkovej plochy bytu. Tá zahŕňa všetky priečky a nosné konštrukcie, ktoré samozrejme nevyužijete. Vás ako klienta, preto zaujíma predovšetkým úžitková plocha.

Rozdiel medzi celkovou výmerou a úžitkovou plochou napr. pri 60 m2 byte je až 3 m2. Častokrát tiež v ponukách developerov nájdete byty s výmerou napr. 80 m2 s úžitkovou plochou len 50 m2. Zvyšok tvorí veľká terasa.

Čo robiť

Zistite si, akú výmeru developer uvádza. Jedná sa o celkovú alebo úžitkovú plochu bytu?

5. Kupujete si ateliér alebo štúdio namiesto bytu?

Legislatíva rozlišuje bytové priestory a nebytové priestory. Kým bytové priestory spĺňajú všetky technické normy na plnohodnotné bývanie, pri ateliéroch alebo štúdiách to tak nie je.

Ateliéry alebo štúdiá môžu mať znížený komfort bývania, či už z dôvodu väčšej hlučnosti, nedostatku slnečného svetla, nedostatočnej vzdialenosti od iných stavieb a pod. A práve preto developeri predávajú takéto priestory ako spomínané ateliéry, štúdiá alebo najčastejšie apartmány.

Cena býva zvyčajne nižšia o cca 15 % oproti bytu, problémom je však, že v tomto priestore si nemôžete zapísať trvalý pobyt alebo zobrať hypotéku, i keď pri apartmánoch je to už v praxi možné. Treba tiež rátať, že pri prípadnom predaji môžete mať problém nájsť kupca.

Čo robiť

Majte vždy jasno, či kupujete bytový priestor alebo nebytový priestor. Developer by vás nemal zavádzať, ale na tento fakt upozorniť dopredu.

6. Jednostranné pokuty pre kupujúcich

Zmluvy developerov sú veľmi nevyvážené smerom ku kupujúcim. Práve na nich sa vzťahujú všelijaké pokuty za porušenie podmienok. Kým napr. kupujúci musí za meškajúce platby za splátky bytu platiť percento z dlžnej čiastky za každý omeškaný deň, zmluvy sú za meškanie termínov od developera omnoho viac benevolentnejšie.

Práve pokuty sú tým bodom, ktorý by si mali kupujúci dôsledne v zmluve preštudovať a pokúsiť sa zmluvu spripomienkovať férovo pre obidve strany. Pre developera by mala byť v zmluve zakotvená minimálne pokuta za nedodržanie termínu dokončenia stavby.

Čo robiť

Dôkladne si preštudovať zmluvu a vyjednávať, ak je zmluva sankciami postavená výrazne proti kupujúcemu.

7. Byt priamo na stavbe

V dnešnom čase bujarej výstavby majú projekty zvyčajne niekoľko fáz. Znamená to, že si v podstate kupujete byt, ktorý bude niekoľko rokov priamo na stavbe. Zvýšený prach a hluk dokážu poriadne znepríjemniť život.

Všetci poctiví developeri o svojich zámeroch budúcich majiteľov bytov informujú. Ako vlastník bytu máte možnosť s ďalšou výstavbou nesúhlasiť. Niektorí developeri však zmluvne svojich klientov zaväzujú, aby sa tejto možnosti už dopredu vzdali.

Čo robiť

V prvom rade si prezistiť, akú ďalšiu výstavbu vo vašom okolí developer plánuje. Taktiež nepodpisovať a dopredu sa vzdať možnosti napadnutia ďalšej výstavby v kúpnej zmluve.