Šestica trikov a kúziel, ktoré vás v zime príjemne zahrejú

pexels.com

Jar a prvé hrejivé lúče slnka, ktoré by dokázali prehriať celý interiér sú ešte ďaleko. V zimných mesiacoch si preto budeme musieť v interiéri zvyknúť na priemernú teplotu 21 °C. Pre niekoho ideálna klíma, pre iných chladný priestor. A pokiaľ vás nezahreje ani teplý čaj, máme niekoľko univerzálnych tipov, ako sa rýchlo zahriať, bez toho, aby to pocítila vaša peňaženka a vysoké náklady za energie. Domov je predsa miestom, kde sa smiete uchýliť do svojho pohodlia.

„Domov sú ruky, na ktorých smiete plakať.“
(Miroslav Válek)

1. Závesy – ráno ich otvorte a za súmraku zatiahnite

S nástupom zimy je potrebné tenké záclony na oknách nahradiť hustými modelmi a okno zavrieť, len čo začne na ulici vládnuť tma. Hrubé záclony budú hrať úlohu tepelného izolátora a chrániť dom pred prúdmi studeného vzduchu. Pozor však na to, aby neprekrývali zdroj tepla, ktorý vás v týchto časoch chráni od nízkej teploty!

S novými slnečnými lúčmi zasa vpustite dnu nielen svetlo ale aj teplo. Takto môžete teplotu zvýšiť až o 1 až 2 stupne. Štýlové husté závesy navyše vyzerajú skvele aj po vizuálnej stránke. A pokiaľ to nie je vaša šálka kávy a máte radi v oblasti okna voľný priestor, rovnakú službu vám urobia aj vonkajšie žalúzie.

2. Položte na podlahu koberec

Ak ste zabudli pod novú podlahu inštalovať dostatočnú izoláciu, môžete to vyriešiť pomocou koberca. Koberec je ďalšia vrstva a bariéra, ktorá bude brániť prenikaniu chladu do celej miestností. Opäť je to aj dobrá vizuálna pomôcka a spôsob, ako si v interiéri v chladných mesiacoch navodiť príjemnú atmosféru tepla.

3. Horúci kúpeľ nôh

Mať doma kvalitnú pílu na drevo a zadovážiť si cez leto zásoby dreva na vykurovanie je prvá vec. Pocit tepla sa dá ale navodiť aj inak a bez toho, aby ste museli rozložiť v krbe oheň.

Predtým, ako si sadnete na pohovku pred televízor alebo do kresla s dobrou knihou, prineste si do miestnosti malý lavór s horúcou vodou a pripravte si svoje chodidlá na príjemne teplý kúpeľ. Zahreje nielen vaše nohy, ale aj priestor okolo vás. Po ochladení vody si navlečte na nohy vlnené ponožky a pokračujte v relaxe.

4. Zakúrte si v krbe

Tento doplnok a zdroj vykurovania vie v interiéri navodiť tú najlepšiu atmosféru a príjemné pohodlie. Samozrejme, nie každý si môže dovoliť klasický krb. Závisí to do dostupnosti paliva, rozhoduje aj veľkosť interiéru a jeho dispozičné riešenie. Mnohí si preto vyberajú kompaktnejšie krbové vložky. Jednoducho sa inštalujú, ešte ľahšie používajú a ich výkon vám zaistí ten najlepší teplotný komfort aj v tom najväčšom mraze.

5. Medzi zdroj tepla a stenu vložte fóliu

Radiátory zohrievajú miestnosť na jednej strane a betónovú stenu na strane druhej. Prečo by ste ale mali vyhrievať murivo, keď môžete myslieť na seba. Medzi stenu a zdroj tepla preto umiestnite druh bariéry vo forme malého panela pokrytého fóliou. Fólia odráža vzácne teplo späť do miestnosti a neuteká cez studenú stenu von.

6. Hýbte sa

Pohyb znamená zdravie. No dokážete sa vďaka nemu aj dobre zahriať. Fyzická aktivita zvyšuje srdcový rytmus, zlepšuje krvný obeh a stimuluje zvýšenie telesnej teploty. Urobte si preto pár zhybov, drepov alebo iných cvikov, prípadne si poupratujte kuchyňu. Nielen, že sa rýchlo zahrejete. Dopracujete sa k dobrej postave a budete mať čistý byt. No nie je to skvelé?

7 trikov do kuchyne, ktoré vám ušetria priestor a vytvoria pohodlie

pexels.com

Ak majú veci svoje správne miesto, dosiahnuť v priestore potrebnú optimalizáciu nebude náročné. Povieme si, ako na to vo vašej milovanej kuchyni?!

Doska na krájanie – na umývadle

Lákajú vás ponuky obchodných domov a pohodlné funkcie špičkových obchodných váh na neustále nakupovanie? Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by sa zadovážené zásoby mali kde uskladniť.

Ak chcete ušetriť miesto a uvoľniť si pracovný priestor, pomôže vám doska na krájanie na umývadlo. Takéto zariadenie je možné umiestniť priamo na umývadlo, čo znamená, že  nezaberá cenné miesto na pracovnej ploche kuchynskej linky. Niektoré modely týchto dosiek majú priehradku na sekané výrobky a otvor na odpad. Výhodou tiež je, že máte po ruke aj vodu na umývanie.

Nože – na magnetickom páse

Ak si chcete v zásuvkách vytvoriť priestor pre príbory, stierky a panvice, presuňte vaše obľúbené kuchynské nože na stenu. Ako? Pomocou magnetického prúžku, ktorý sa pripevní k stene. Takéto zariadenie je lacné a jeho výhody sú značné. Máte prehľad a voľné miesto v kuchyni.

Výsuvná polica – vedľa chladničky

Niektoré priestorové riešenia súčasných interiérov neumožňujú vyplniť kuchynskou linkou a spotrebičmi každý jeden centimeter v tejto miestnosti. Vznikajú potom medzery a miesta, ktoré sa nedajú plnohodnotne využiť. Zasúvateľná polička vás ale tohto problému zbaví. Dá sa kúpiť, prípadne si ju šikovný majster dokáže vyrobiť aj vlastnoručne. Takýto úzky stojan vyplní nevyužitú plochu a umožní vám vytvoriť množstvo úložnej plochy na vaše zásoby potravín alebo kuchynského riadu.

Skladacie moderné jedálenské stoličky

Miesto v kuchyni vám ušetria aj moderné jedálenské stoličky. Dnes sa dizajnéri snažia pri ich návrhu najmä o to, aby boli funkčné a svojím vzhľadom aj zaujímavé. Ešte viac miesta zaistia skladacie stoličky, ktoré sú skutočnou spásou pre malú kuchyňu.

Tento nábytok je obzvlášť dôležitý pri príchode hostí. No oceníte ho aj v bežnom živote, pri výskyte niekoľkých členov rodiny v malej kuchyni. Po chutnom obede alebo inom spoločnom rodinnom jedle ich môžete odstrániť na chodbu alebo na balkón – a uvoľniť cenné metre štvorcové.

Závesný modul na uloženie riadu

Hrnce a panvice sú veľmi objemné a zaberajú v skriniach veľa miesta. Na uskladnenie kuchynského  riadu, náradia a doplnkov preto používajte závesné moduly. Na jednom takomto zariadení môžete zavesiť takmer všetky veľké položky. Vo vašej kuchyni bude potom oveľa viac priestoru!

Hrnčeky – na háčiky

Zavesiť sa dá dnes naozaj všetko a inak na tom nie sú ani hrnčeky. Každý jeden rok si do svojej domácnosti určite nejaký kúpite, no priestoru na ich uskladnenie je čoraz menej. Kúpte si nejaké háčiky a pripevnite ich na voľnú policu. Tento jednoduchý dizajn bude ideálnym miestom na ukladanie hrnčekov.

Podsvietenie – pre skrinky a police

Ďalšie zdroje osvetlenia po obvode skriniek a políc vyvolávajú dojem, že vaša kuchyňa je priestrannejšia, než v skutočnosti je. Takéto riešenie urobí váš interiér bezpečnejším a pohodlnejším na existenciu a varenie.

Kuchyňa je predsa miestom, kde sa chceme nielen dobre najesť, ale aj príjemne cítiť, preto by ste sa mali snažiť využiť v ňom rozumne každý jeden meter štvorcový.

„Sladkosť domova nie je v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“
(Martin Rázus)