12 situácií, ktoré veľmi dobre poznajú na vlastnej koži ľudia bez klimatizácie

1. Keď sa začnete potiť v momente, ako si ľahnete do postele.

via GIPHY

2. A potom nemôžete zaspať, pretože ste celý mokrý.

via GIPHY

3. Keď dodržať pitný režim začína byť logistická výzva.

via GIPHY

4. Keď si prajete, aby ste mohli zvyšok leta prežiť len vo svojej chladničke.

via GIPHY

5. Keď si aj vaši domáci miláčikovia želajú, aby mali majiteľov s klimatizáciou.

via GIPHY

6. Keď sa niekoľkokrát do dňa sprchujete ľadovou vodou a to sa pritom neotužujete.

via GIPHY

7. A len čo vyjdete zo sprchy, aj tak sa začnete do piatich minút opäť potiť.

via GIPHY

8. Keď zabudnete, čo je byť oblečený, pretože väčšinu dňa trávite polo (alebo úplne) nahý.

via GIPHY

9. Keď je ventilátor váš najväčší kamarát.

via GIPHY

10. Keď máte váš byt zatemnený počas dňa pred čo najmenším lúčom slnka.

via GIPHY

11. Keď si otvoríte kýbel zmrzliny a celý ho zjete bez výčitiek.

via GIPHY

12. Keď ste presvedčený, že u vás doma je teplejšie ako vonku.

via GIPHY

Kliknite a urobte si kvíz, či dokážete toto leto prežiť bez klimatizácie.

Aj toto leto pravdepodobne prežijete bez problémov bez klimatizácie

freepik

Čo by ste mali vedieť pri výbere klimatizácie?

V prvom rade naša praktická rada a skúsenosť.

Ak sa rozhodnete pre klimatizáciu toto leto, urobte tak ešte dnes a to najmä z dôvodu veľkej vyťaženosti technikov, ktorí montujú klímy. Akonáhle začnú tropické teploty, dopyt sa enormne zvýši a môže sa vám stať, že vám klímu namontujú na konci leta.

Vyberajte si taktiež overenú firmu, ktorá má za sebou stovky až tisícky inštalácií a zabezpečí vám nielen montáž, ale i záručný a pozáručný servis. Budete tak mať istotu, že vám bude garantovať kvalitu montáže a na trhu bude aj za niekoľko rokov, keď ju nedajbože budete potrebovať.

Najprv zistite, ktorý typ klimatizácie najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu.

Bežná nástenná klimatizácia pozostáva z dvoch častí, z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky spojenej potrubím a kabelážou. To znamená, že v izbe máte klímu, ktorá pozostáva z týchto dvoch častí. 

Ak však potrebujete klimatizáciu vo viacerých izbách alebo celom byte a dome, existuje elegantnejšie riešenie v podobe tzv. multisplit klimatizácií.

Multisplit klimatizácia obsahuje jednu vonkajšiu jednotku, ktorá je potrubím a kabelážou napojená na viacero vnútorných jednotiek inštalovaných po miestnostiach. To znamená, že máte len jednu výkonnú vonkajšiu jednotku, ktorá poháňa nezávisle všetky vnútorné jednotky. Ide o ekonomické a estetickejšie riešenie nehovoriac o tom, že klímy dokážete ovládať nezávisle napr. jednou, spoločnou aplikáciou. 

V ďalšom kroku si zvolíte výkon klimatizácie podľa veľkosti priestoru, ktorý chcete ochladiť.

Existuje na to relatívne jednoduchá pomôcka v podobe veľkosti priestoru izby v m2. Pri komplikovanejších dispozíciách je samozrejme lepšie sa poradiť s odborníkmi, ktorí montujú desiatky klimatizácií a vedia zo skúseností, aký výkon je do vášho bytu alebo domu najvhodnejší. 

Zároveň urobia prepočet, či sa vám oplatí do každej miestnosti nainštalovať vnútornú i vonkajšiu jednotku alebo sa už oplatí investovať do výkonnejšej multisplit klimatizáciu a nechať jednu vonkajšiu jednotku “poháňať” všetky vnútorné. 

Rozloha miestnosti v metroch štvorcových Potrebujete klimatizáciu s výkonom chladenia
do 15 1,4 kW
do 202 kW
25 – 302,5 kW
30 – 35 3 – 3,5 kW
35 – 40 3,5 – 4 kW
40 – 45 3,5 – 4,5 kW
45 – 50 4,5 – 5 kW

I keď klimatizácia sama o sebe veľa energie nespotrebuje, je dobré vybrať klímu s čo najúspornejšou energetickou triedou.

Spotreba klimatizácie a označenie energetickej triedy konkrétneho produktu sú označené podobne ako pri ostatných spotrebičoch, teda písmenom A po D, pričom A označuje najúspornejšie riešenie.

V rámci najúspornejšej A triedy sa však môžete ešte stretnúť s označením +, ++, +++, ktoré stupňovito odlišuje ešte vyššiu úspornosť. 

Ročná spotreba elektrickej energie pri klimatizácii je v priemere 25 EUR.

Kým staré klimatizácie fungovali vždy konštantne, buď boli zapnuté alebo vypnuté, väčšina dnešných klím disponuje invertorom, ktorý optimalizuje výkon klímy podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. Zariadenie tak pracuje podľa aktuálnej potreby a zbytočne neplytvá elektrickou energiou ani nadmerným hlukom. Výhodou riešenia s invertorom je tak menšia spotreba energie aj nižšia hlučnosť. 

Pri výbere klímy do spálne si všímajte hlučnosť a rôzne tiché a úsporné nočné režimy.

Tu platí pravidlo, že čím je klimatizácia výkonnejšia, tým ju bude viac počuť. Výrobcovia preto prinášajú svoje vlastné funkcionality a nočné módy, ktoré hluk vedia znížiť na maximum.  

Značne citeľný hluk prichádza až pri výkone 5 kW a viac. Pri výbere klímy treba zvážiť či a ako často ju budete používať večer alebo v noci a sledovať tak uvedenú hladinu akustického výkonu (level of sound power – označenie lw) uvádzanú v jednotke dB. Pre porovnanie hladiny zvuku, uvádzame príklady:

 • klimatizácia 16-20 dB,
 • tiché rozprávanie 20 dB,
 • mestský hluk za oknami 40 dB,
 • bežný ľudský rozhovor 50 dB,
 • ruch na ulici 60 dB.
freepik

Či už ste alergik alebo nie, pri klíme oceníte filtre, ktoré čistia vzduch od nečistôt a prachu.

Filtre môžeme rozdeliť na 4 typy:

 • Prachový filter – čistí vzduch od prachu a nečistôt. Je súčasťou každej klimatizácie. Možno ich umyť alebo povysávať a teda nevyžadujú si z vašej strany žiadnu špeciálnu starostlivosť.
 • HEPA filter – vysoko účinný filter vzduchových častí dokáže zachytiť väčšinu drobných častíc vo vzduchu. Ide o výborný spôsob očistenia vzduchu od nečistôt vo veľkosti nanočastíc, vhodný najmä pre alergikov. Jeho výmena by mala prebehnúť raz ročne.
 • Ionizátor vzduchu – čistenie vzduchu prebieha pomocou ionizácie vzduchu vďaka, ktorej prachové častice získavajú elektrický náboj, následne sa zhlukujú a ľahšie usádzajú na pevných povrchoch.
 • Plazmový filter – zabezpečuje elektrostatické čistenie vzduchu a dokáže zachytiť mikroskopické nečistoty a prach, ale aj roztoče, peľ, alergény z domácich zvierat.

Taktiež neprehliadnite rôzne prídavné funkcie ako je ovládanie cez WIFI aplikáciu, tiché režimy, automatické vypínanie alebo schopnosť klimatizáciou kúriť v zime.

Moderné modely ponúkajú zabudovanú Wifi, ktorá umožňuje online ovládanie na diaľku. Ide o špecialitku vďaka, ktorej môžete klimatizáciu vypnúť a tak šetriť elektrickú spotrebu, keď nie ste doma a zapnúť ju napríklad pred plánovaným príchodom. Klimatizáciu ovládate cez aplikáciu v smartfóne.

Na trhu existujú tri triedy od najzákladnejších až po klimatizácie s rôznymi funkciami, či dizajnovým prevedením, za ktoré si priplatíte.

Platí pravidlo, že aj tá najzákladnejšia klimatizácia splní svoj účel úplne bez problémov, teda ochladí a zníži teplotu vo vašej domácnosti. Rozdiel v cene pri vyšších triedach je tak väčšinou závislý od počtu ďalších funkcionalít, či pripojenie na WIFI, aplikácie, špeciálne čistiace filtre vzduchu, ale pre mnohých ľudí aj dôležitá dizajnová stránka.  

Najlacnejšia, ekonomická trieda

V tejto kategórii nájdete klimatizácie za najnižšie ceny. Ponúkajú základné funkcie, napr. rýchle vychladenie či vetranie. Disponujú prachovým filtrom. Sú dobrým riešením pre bežné používanie pre nenáročného majiteľov, ktorí potrebujú chladiť miestnosť. Úlohu chladenia splnia prijateľne, avšak v ich neprospech hrá vyššia hlučnosť a spotreba. 

Stredná trieda ponúka najlepší pomer cena výkon

Ak máte vyšší rozpočet, zariadenia v strednej triede oplývajú sofistikovanejšími funkciami, viacerými filtrami a výrazne nižšou spotrebou pričom ich hlučnosť je prijateľná. V tejto triede si môžete vyberať už zo spotrebičov v energetickej triede A+ a vyššie.

Prémiová, najdrahšia trieda ponúka rôzne vychytávky

Ak si potrpíte na kvalitu, dizajn, moderný výkon a ovládanie, táto trieda je pre vás. Klimatizácie sú vybavené pokročilejšími funkciami ako kúrenie, vetranie či odvlhčovanie, alebo ionizátor. Sú tiché a ich spotreba je najnižšia zo všetkých, patria tu modely energetickej triedy A++ a vyššie. Ich dizajn je nadčasový a patria k tomu najlepšiemu na trhu.

freepik

Medzi ľuďmi stále pretrvávajú viaceré mýty ohľadom klimatizácií.

Je to pravdepodobne zapríčinené skúsenosťou ľudí z minulosti, rôznych priemyselných klimatizácií v práci, ktoré sa nedali regulovať, ale i faktom, že cena domácich klím bola v minulosti vyššia. Technologický pokrok ide dopredu a potreba sa aj vďaka klimatickým zmenám a čoraz horúcejším letám stáva skutočnou potrebou.

Klimatizáciu využijem len pár dní do roka

Leto prichádza rýchlo a čím ďalej častejšie mu predchádza horúca jar. Klimatizáciu využijete už od mája a pomôže vám zvládnuť aj „babie letá“ do konca septembra. Nehovoriac o tom, že klimatizáciu už v dnešnej dobe môžete využiť aj na kúrenie počas zimy, takže ju môžete využívať celoročne.

Klimatizácia je zbytočne drahá investícia

V minulosti boli skutočne klimatizácie luxusom, s ktorým sme sa stretávali vo veľkých kanceláriách alebo hoteloch. Dostupnosť klimatizácie sa technologickým pokrokom len a len zvyšuje. Koniec koncov ju dnes už má takmer každé auto. 

Klimatizácia do domácnosti výrazne nezaťaží domáci rozpočet. Aj klimatizáciu si môžete zakúpiť na splátky, od pár EUR mesačne. 

O klimatizáciu sa treba starať a má náročnú údržbu

Správna starostlivosť a údržba klimatizácie zvyšuje jej efektivitu a spoľahlivosť. Mnoho dodávateľov má rozšírenú záruku a servis v prípade poruchy. Inak sa odporúča čistenie filtrov raz ročne. 

Klimatizácia nepríjemne fúka

Začiatky každej technológie bývajú ťažké. Prvé klimatizácie, ktoré vlastne len fúkali studený vzduch do miestnosti, urobili zlé meno samostatnej technológii. Výrobcovia však neustále inovujú svoje výrobky a klimatizácie nie sú výnimkou. 

Vďaka technológiám, ako je napr. Windfree sa už nemusíte obávať studeného prievanu. Klimatizácia rozptyľuje studený vzduch do miestnosti, čím nielen efektívne ochladzuje miestnosť, ale aj znižuje samotnú spotrebu elektrickej energie.

Z klimatizácie ľahko ochoriem

Dnešné klimatizácie disponujú rôznymi filtrami, ktoré pôsobia antialergicky, antibakteriálne a antivírusovo. Takto vybavené klimatizácie určite ocenia alergici a astmatici, ktorým pomôžu pri obdobiach peľov na jar a počas jesene. Samozrejme však aj tu platí, že najväčšie riziko nachladnutia je vtedy, keď prídete rozhorúčený z vonku do príliš vyklímovanej miestnosti. 

Teraz, keď už máte prehľad o tom, ako si vyberať klimatizáciu, sme pre vás vybrali výber tých najpredávanejších klím, z ktorých si môžete vybrať.

1. Najlacnejšia klimatizácia od Samsungu AR 35, ale aj s možnosťou kúrenia a úspornou prevádzkou AA+

 • Energetická trieda A++
 • Ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládania
 • Chladenie aj kúrenie
 • Nový tichší a úspornejší kompresor

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 128 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 22 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

2. Veľmi spoľahlivá klimatizácia DAIKIN Sensira s vynikajúcou cenou a možnosťou ovládania cez aplikáciu

 • Energetická trieda A++
 • Ovládanie prostredníctvom mobilnej aplikácie
 • Chladenie a kúrenie
 • Úsporný ekonomický režim

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 320 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 26 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

3. Samsung CEBU je jedna z najpredávanejších klimatizácií pre najlepší pomer cena výkon.

 • Jedna z najpredávanejších
 • Energetická trieda A++
 • Easy filter plus na hĺbkové čistenie vzduchu
 • Nízka hlučnosť od 19 dB

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 272 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 25 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

4. Daikin Comfora je klimatizácia určená na komfort vďaka 3D rovnomernému prúdeniu vzduchu, ale tiež účinnej filtrácie pachov.

 • Energetická trieda A++
 • Ovládanie prostredníctvom aplikácie
 • 3D prúdenie vzduchu pre rovnomerné chladenie
 • Účinná filtrácia pachov a vírusov

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 608 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 32 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

5. Funkciami “napakovaná” klimatizácia Samsung Wind Free Elite, ale so stále veľmi dobrou cenou

 • Energetická trieda A+++
 • WindFreeTM chladenie bez prievanu
 • Smart ovládanie cez mobil
 • Integrovaný senzor pohybu

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 776 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 35,50 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

6. Klimatizácia Samsung Pure je vhodná pre alergikov s účinnými filtrami a samočisteniu jednotky.

 • Energetická trieda A+++
 • WindFreeTM chladenie bez prievanu
 • Elektrostatický filter PM1.0 s 99 % účinnosťou
 • Freez Wash – vyčistenie jednotky stlačením tlačidla

Cena klimatizácia vrátane montáže: 1 776 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 35,50 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

7. Daikin stylish je prémiová klíma s množstvom funkcií a tiež s viacerými farebnými a materiálovými dizajnovými prevedeniami

Inteligentná distribúcia teploty v miestnosti
Coanda efekt – chladenie bez výrazného prúdenia vzduchu
Flash streamer – elektrónová eliminácia alergénov, plesní, roztočov a peľu
Na výber zo 4 štýlových prevedení

Cena klimatizácia vrátane montáže: 2 664 EUR od TermoTeam VSE
Mesačná splátka vrátane montáže: 54 EUR od TermoTeam VSE

[popup_trigger id=”26984″ tag=”button”]Mám záujem[/popup_trigger]

[contact-form-7 id=”26958″ title=”VSE 2_klima”]