Škodcovia v záhradách a v domovoch

galitsin / Shutterstock.com

Čo používajú záhradkári? 

Veľa ľudí nechce používať chémiu, pretože by podľa nich úroda už nebola ekologicky vypestovaná. Treba ale podotknúť, že všetky účinné prípravky proti škodcom boli kvôli niečomu vyrobené a doteraz sa aj vyrábajú. Je jednoduché povedať, že chemikálie vo svojej záhrade používať nebudú, ale bez nich môže úroda vplyvom škodcov klesnúť o niekoľko desiatok percent. Síce budú mať zopár pekných paprík, ktoré v sebe nemajú dierky, ale zasadených ich bolo desaťnásobne viac – a tie len boli zbytočne zničené hmyzom. Ide o falošný a zlý argument, ktorý si musia záhradkári prestať hovoriť, pretože po striekaní alebo ošetrení zeleniny a ovocia nie je úroda toxická. Je len zabezpečená a vy sa na ňu celú môžete tešiť pri zbere. Neskôr si ju len umyjete a môžete konzumovať. Nezmení to taktiež ani chuť alebo zloženie látok v danej plodine. Veľmi častým zdrojom napadnutia je hrozno alebo vínna réva, ktorá by mala byť naozaj pravidelne striekaná a ošetrovaná proti niektorým chorobám listov alebo bobúľ. Nielen slimáky, ale aj molice, pásavka zemiaková alebo vijačka môžu vašu úrodu naozaj nepekne zničiť a vy si budete chytať hlavu príliš neskoro. Pozrite sa preto na internete na účinné prípravky a nezabudnite si nejaké objednať. 

VH-studio / Shutterstock.com

Aj väčšie tvory ničia úrodu

Najväčší škodca z predošlej časti článku je pravdepodobne slimák. Existuje ale viac nechcených návštevníkov, ktorí sú výrazne rýchlejší a maškrtnejší. Potkan alebo myš. Nenavštevuje len záhradu, ale už aj domy a byty, čo môže byť aj nebezpečné kvôli chorobám, ktoré najmä potkany môžu preniesť. Aj v tomto prípade našťastie existujú prípravky proti hlodavcom. Ak chcete byť akokoľvek humánni, niekedy to nestačí. Hlodavce sú relatívne dosť prefíkané a nenechajú sa len tak ľahko chytiť do pasce. Vy ich neskôr vypustíte, ale kto vám zaručí, že sa nevrátia a nerozmnožia. Stále môže byť jedna z odpovedí proti hlodavcom aj mačka, prípadne v niektorých prípadoch pes. To je samozrejme pravda, vo väčšine prípadov je mačka natoľko schopná, aby hlodavca chytila, najmä myši. Nie všetky mačky však dokážu chytiť aj veľkých potkanov, rovnako pri veľkom počte hlodavcov vám jedna mačka nepomôže a môže to trvať príliš dlho. Mačka alebo pes niečo stoja a ide o domácich miláčikov, ktorých nemôžete nechať len tak doma keď pôjdete na dovolenku. V týchto prípadoch sú naozaj najlepšie rôzne prípravky, ktoré hlodavcov dokážu okamžite usmrtiť v relatívne krátkom čase. Mnoho dostupných značiek na trhu je účinných, takže sa netreba obávať vyhodených peňazí. Nebojte sa, tento problém môže mať ktokoľvek a neznamená to, že sa o svoj dom nestaráte alebo že by bol špinavý. Môžu sa ubytovať kdekoľvek.  

torook / Shutterstock.com

Netreba zabúdať, že hlodavce sa môžu objaviť kdekoľvek. V dome, na povale alebo obsadia záhradný domček, kam nechodíte tak často, najmä v zime. Bude im tam dobre, teplo a možno si tam donesú aj nejaké zásoby potravín ak ich tam už dávno nebudú mať. Aj ten je preto dobré zabezpečiť, proti podobným návštevám. 

Obývacia izba v škandinávskom štýle: Ako na ňu?

sedacky.com

Sedačka – kráľovná každej obývačky

Kráľovnou každej obývacej izby je sedacia súprava a nezíde na tom, či je ladený do škandinávskeho či iného štýlu. Avšak základom designu severanov je vzdušnosť a minimalizmus, a na to by ste pri výbere sedačky mali rozhodne myslieť.

Čo to pre vás znamená? Voľte skôr jednoduchší štýl, ktorý vám umožní jednoduché použitie ďalších doplnkov – najmä prehozov či vankúšov so vzorovanými poťahmi, ktoré sú pre škandinávsky štýl typické. Jasnou voľbou sú modely v odtieňoch šedej, ale nemusíte sa obávať ani variant v pestrejších farbách.

Škandinávci milujú prírodné materiály, takže nie sú tabu ani kožené sedačky. Len treba voliť modely, ktoré majú veľmi minimalistický dizajn. Typické bohato polstrované kožené súpravy by narušili čistý dojem miestnosti a obývacia izba by pôsobila až príliš zahltene.

sedacky.com

Vpustite do miestnosti svetlo

Čo dáva škandinávsky ladeným miestnostiam ich čistý dojem? Veľa svetla! Väčšina severanov musí čeliť veľmi krátkym dňom, a tak svoje domovy navrhujú takým spôsobom, aby si mohli svetlo užívať čo najviac.

Ako to docieliť vo vašej obývačke? Na začiatok steny vymaľujte bielou či svetlo béžovou farbou – miestnosť sa opticky zväčší a získate možnosť obmieňať nábytok a doplnky oveľa ľahšie. 

Vo svetlých farbách môžete voliť aj samotný nábytok ako skrinky, komody aj konferenčný stolík – pokiaľ sa bojíte, že miestnosť bude vyzerať studene, môžete sa držať teplejších tónov. A to isté platí aj pre doplnky a najmä textílie okolo okien. Tmavé závesy by vás o prirodzené svetlo okrádali, avšak jemné svetlé záclony ho naopak podporia a prepustia do miestnosti.

Dostatočnú pozornosť venujte aj výberu osvetlenia. Namiesto jedného stropného svietidla sa skúste pohrať s rôznymi zdrojmi svetla, ako sú stolné či stojace lampy. Keď k tomu pridáte vhodné žiarovky, miestnosť bude pôsobiť veľmi útulne.

S dekoráciami to nepreháňajte

Dekorácie sme tu zmienili už niekoľkokrát, to ale neznamená, že by ste to s nimi mali preháňať – pri škandinávskom štýle by to malo byť presne naopak. Hlavnú úlohu tu zohráva jednoduchosť a na to by ste pri výbere dekorácií mali určite myslieť.

Najlepšie urobíte, keď sa pri skrášľovaní miestnosti pokúsite zamerať na funkčnosť. Vyberajte iba také dekorácie, ktoré budú plniť nejaký praktický účel. Naopak dajte zbohom rôznym porcelánovým soškám a iným lapačom prachu. Miestnosť tak bude pôsobiť čisto, útulne a upratane.

Čomu sa naopak nemusíte vyhýbať sú izbové rastliny. Nielenže budú vaše domáce ovzdušie zásobovať kyslíkom, ale dodajú vašej obývačke ten pravý nádych domova. Pri nákupe kvetináčov však buďte striedmy a snažte sa držať jednotného štýlu – iste nechcete, aby vaša obývačka vyzerala prezdobene.

Nebojte sa kontrastov

Síce sme spomínali, že by škandinávskym interiérom mali dominovať svetlé tóny, nemusíte sa ich ale držať na sto percent. Severania sa naopak veľmi vyžívajú v kontrastoch, najmä bielej a čiernej alebo tmavo šedej. Dekorácie a doplnky v kontrastných farbách totiž oveľa viac vyniknú a priestor potom nebude pôsobiť prázdno.

Skôr než s farbami však severania experimentujú s materiálmi. Nemusíte sa teda báť kombinovať moderné kovové prvky s prírodným drevom alebo starožitnými kúskami. Opäť ale všetkého s mierou.