Škodcovia v záhradách a v domovoch

galitsin / Shutterstock.com

Čo používajú záhradkári? 

Veľa ľudí nechce používať chémiu, pretože by podľa nich úroda už nebola ekologicky vypestovaná. Treba ale podotknúť, že všetky účinné prípravky proti škodcom boli kvôli niečomu vyrobené a doteraz sa aj vyrábajú. Je jednoduché povedať, že chemikálie vo svojej záhrade používať nebudú, ale bez nich môže úroda vplyvom škodcov klesnúť o niekoľko desiatok percent. Síce budú mať zopár pekných paprík, ktoré v sebe nemajú dierky, ale zasadených ich bolo desaťnásobne viac – a tie len boli zbytočne zničené hmyzom. Ide o falošný a zlý argument, ktorý si musia záhradkári prestať hovoriť, pretože po striekaní alebo ošetrení zeleniny a ovocia nie je úroda toxická. Je len zabezpečená a vy sa na ňu celú môžete tešiť pri zbere. Neskôr si ju len umyjete a môžete konzumovať. Nezmení to taktiež ani chuť alebo zloženie látok v danej plodine. Veľmi častým zdrojom napadnutia je hrozno alebo vínna réva, ktorá by mala byť naozaj pravidelne striekaná a ošetrovaná proti niektorým chorobám listov alebo bobúľ. Nielen slimáky, ale aj molice, pásavka zemiaková alebo vijačka môžu vašu úrodu naozaj nepekne zničiť a vy si budete chytať hlavu príliš neskoro. Pozrite sa preto na internete na účinné prípravky a nezabudnite si nejaké objednať. 

VH-studio / Shutterstock.com

Aj väčšie tvory ničia úrodu

Najväčší škodca z predošlej časti článku je pravdepodobne slimák. Existuje ale viac nechcených návštevníkov, ktorí sú výrazne rýchlejší a maškrtnejší. Potkan alebo myš. Nenavštevuje len záhradu, ale už aj domy a byty, čo môže byť aj nebezpečné kvôli chorobám, ktoré najmä potkany môžu preniesť. Aj v tomto prípade našťastie existujú prípravky proti hlodavcom. Ak chcete byť akokoľvek humánni, niekedy to nestačí. Hlodavce sú relatívne dosť prefíkané a nenechajú sa len tak ľahko chytiť do pasce. Vy ich neskôr vypustíte, ale kto vám zaručí, že sa nevrátia a nerozmnožia. Stále môže byť jedna z odpovedí proti hlodavcom aj mačka, prípadne v niektorých prípadoch pes. To je samozrejme pravda, vo väčšine prípadov je mačka natoľko schopná, aby hlodavca chytila, najmä myši. Nie všetky mačky však dokážu chytiť aj veľkých potkanov, rovnako pri veľkom počte hlodavcov vám jedna mačka nepomôže a môže to trvať príliš dlho. Mačka alebo pes niečo stoja a ide o domácich miláčikov, ktorých nemôžete nechať len tak doma keď pôjdete na dovolenku. V týchto prípadoch sú naozaj najlepšie rôzne prípravky, ktoré hlodavcov dokážu okamžite usmrtiť v relatívne krátkom čase. Mnoho dostupných značiek na trhu je účinných, takže sa netreba obávať vyhodených peňazí. Nebojte sa, tento problém môže mať ktokoľvek a neznamená to, že sa o svoj dom nestaráte alebo že by bol špinavý. Môžu sa ubytovať kdekoľvek.  

torook / Shutterstock.com

Netreba zabúdať, že hlodavce sa môžu objaviť kdekoľvek. V dome, na povale alebo obsadia záhradný domček, kam nechodíte tak často, najmä v zime. Bude im tam dobre, teplo a možno si tam donesú aj nejaké zásoby potravín ak ich tam už dávno nebudú mať. Aj ten je preto dobré zabezpečiť, proti podobným návštevám. 

Aké sú aktuálne nové byty v meste Bánovce nad Bebravou

Bánovce nad Bebravou sú okresné mesto, ktoré patria do Trenčianskeho kraja. Mesto leží v údolí rieky Bebrava v Bánovskej pahorkatine pod Strážovskými vrchmi vo výške 216 metrov na morom. Mesto má vyše 18 000 obyvateľov.

Mestské časti Bánoviec tvoria:

  • Biskupice
  • Dolné Ozorovce
  • Horné Ozorovce
  • Malé Chlievany

Aktuálne nové byty v Bánovciach nad Bebravou

Projekt Nové Byty Bánovce

Jedným z aktuálnych projektov novostavieb v Bánovciach je projekt Nové Byty Bánovce, ktorý začne so štartom výstavby v Auguste 2017. V pláne ma investor postaviť 5 identických bytových domov s 19. bytmi v každom objekte. Spolu tak pôjde tak o 95 bytov od 1., 2., 3. až po veľkorysé 4. izbové byty.

nove-byty-banovcePonuka bytov v novostavbe

Každý bytový dom má 4. nadzemné podlažia s výťahom. Parkovanie je zabezpečenie parkovacím miestom pred objektom, ale tiež krytými miestami pod objektom s možnosťou odkúpenia.

jednoizbový byt s výmerou 40,89 m2 začína na sume 48 900 plus 7 000 za parkovacie miesto. 3 izbový byt s výmerou 62,60 m2 začína na cenovke 84 900 m2. Byty sa predávajú v štandarde.

Lokalita

Projekt Nové Byty Bánovce sa nachádza v lokalite Dubnička, v pokojnej mestskej časti s výhľadom na okolitú prírodu. Plusom je dostupná občianska vybavenosť.