Slovenka vracia starým veciam zašlú slávu – pozrite si nadčasové dizajny minulého storočia

Renové

Anna, názov veľa napovedá, ale predsa – o čom je projekt Renové a čo vás inšpirovalo k jeho založeniu?

Hlavnou myšlienkou Renové je vracať starým veciam ich zašlú slávu a lesk. Vždy sa mi viac páčili staré veci, ako tie nové. Dizajnovo veľmi nápadité a nadčasové. Také, ktoré rozprávali príbehy. Myšlienka sa zrodila už pred niekoľkými rokmi, no vždy sa našlo dosť výhovoriek, prečo ešte nie. Potom ma jedného dňa Eva ukecala a už nebolo úniku. :)

Renové

Najviac sa tešíme z toho o čom hneď vieme, že sa asi viackrát nezopakuje. Netreba dlho premýšľať, nevieme vôbec zaručiť, že sa daná vec objaví znova. To nás na tejto práci baví. Nie je jednotvárna a nikdy neviete predvídať čo zaujímavé vám v daný deň vojde do cesty.

Renové

Váš e-shop reprezentuje vizuálna čistota a nadčasové dizajny. Ponuka nie je definovaná nepreberným množstvom, ale „kusovkami“. Čo všetko si môže zákazník u vás kúpiť?

V našej ponuke nájdete iba veci, ktoré sa nám osobne páčia. Selektujeme. Ak sa nám niečo nepáči, nenájdete to u nás a nepridáme to do ponuky len preto, že je to retro a že je o to záujem. Chceme aby naša ponuka odzrkadľovala náš názor, inak by to nedávalo zmysel.

Orientujeme sa prevažne na 60-te roky a vyššie, no ak nás osloví nejaký zaujímavý art deco kúsok, či thonetka z 19. storočia, nebudeme sa brániť. Najčastejšie sa u nás objavuje sedací nábytok, lampy, rôzne bytové doplnky.

Najviac sa tešíme z toho, o čom hneď vieme, že sa asi viackrát nezopakuje. Netreba dlho premýšľať, nevieme vôbec zaručiť, že sa daná vec objaví znova. To nás na tejto práci baví. Nie je jednotvárna a nikdy neviete predvídať čo zaujímavé vám v daný deň vojde do cesty.

Renové
Napríklad tento výnimočný barový vozík nemeckého pôvovu so zabudovaným svetlom. Sme si takmer úplne istí, že sa k nám už nezatúla. Bohužiaľ.
Renové

Nezameriavate sa len na domáci trh. Máte viac klientov zo zahraničia, alebo aj Slováci túžia po jedinečnosti s nádychom retra?

Nakupujú u nás samozrejme aj Slováci, no od začiatku sme mali záujem osloviť aj zákazníkov zo zahraničia. Naša stránka je iba v anglickom jazyku. Bol to z našej strany trochu risk, no myslím, že si so všetkými dobre rozumieme.

Československý retro nábytok je za našimi hranicami veľmi populárny, s prehľadom môže konkurovať ponuke zo všetkých európskych krajín a nie len. Oslovujú nás záujemcovia aj z USA či Austrálie, dokonca sme už posielali aj do Južnej Kórei, z čoho sme boli sami dosť prekvapení. Veľa objednávok sa však pochopiteľne neuskutoční kvôli vysokej cene dopravy.

Renové
Renové

Kde hľadáte nové kúsky?

Pravidelne sa obzeráme po nových veciach, keď je na to čas. Sledujeme rôzne burzy, či už internetové alebo tie reálne. Keď ideme niekam do zahraničia, vždy si dopredu zistím, či sa v okolí nenachádza nejaký trh so starožitnosťami.

Často nás priamo oslovujú ľudia, že po rodičoch či starých rodičoch zdedili nábytok, ktorý sa im nehodí, no je im ho ľúto vyhodiť. Tak sa stáva, že tie najlepšie veci si nás nájdu sami. Vždy musíme zvážiť, čo sa nám oplatí aj z hľadiska ďalšej renovácie. Vačšina totiž vyzerá oveľa lepšie na fotke ako v skutočnosti.

 

Renové

Používame kvalitné látky s vysokým obsahom vlny, ktoré objednávame zo zahraničia. Niekedy len na látku čakáme mesiac a dlhšie. Reštaurátor musí urobiť svoju prácu, aby sa kreslo/ lavica mohla posunúť čalúnnikovi. Stále sa učíme ako všetko čo najlepšie logisticky zladiť, keďže v procese renovácie je vždy niekoľko vecí súčasne.

Renové

Pred samotným predajom je často aj veľa práce. Čo všetko z ponuky prechádza renováciou a koľko v priemere trvá?

Až na malé doplnky, prechádza aspoň čiastočnou renováciou takmer všetko z našej ponuky. Je to veľmi náročný proces, oveľa náročnejší ako sa môže na prvý pohľad zdať. Hlavne ak ste tak malá dielňa ako my. Náš stály tím tvorí jeden reštaurátor a čalúnnik a oslovujeme rôznych iných ľudí podľa potreby. V začiatkoch sme renovovali aj na objednávku, nábytok od našich zákazníkov. No rýchlo sme pochopili, že nie je v našich silách to všetko stíhať. Ďalej sme sa preto rozhodli iba pre renovácie vo vlastnej réžii s následným predajom. To nás baví a napĺňa najviac.

Najnáročnejšie sú asi renovácie kresiel a všeobecne sedací nábytok, ktorý vyžaduje ruku reštaurátora aj čalúnnika. Používame kvalitné látky s vysokým obsahom vlny, ktoré objednávame zo zahraničia. Niekedy len na látku čakáme mesiac a dlhšie. Reštaurátor musí urobiť svoju prácu, aby sa kreslo či lavica mohla posunúť čalúnnikovi. Stále sa učíme ako všetko čo najlepšie logisticky zladiť, keďže v procese renovácie je vždy niekoľko vecí súčasne. Celkový čas, odkedy sa začneme renováciou zaoberať až po jej finálne dokončenie, môžu byť dva ale aj štyri mesiace.

Renové

Keďže sa u nás vyrábalo tak veľa krásnych vecí, ktoré si ešte aj pamätáme z detstva, tak áno, máme pre československý dizajn slabosť. Dokonca poznáme niekoľko zahraničných vintage obchodov, v ktorých ponuke prevažuje náš dizajn, až je to neuveriteľné. Rozhodne máme byť na čo hrdí.

Renové

Rukami vám prešli už desiatky zaujímavých kusov nábytku či interiérových doplnkov. Stalo sa vám, že ste si nejakú vec po renovácii nechali?

Veľa krát sa nám to stalo a veľa krát sa to ešte stane :) No to “lúčenie” je už oveľa lepšie ako v začiatkoch. Teší nás, keď vieme, že naše veci idú na dobré miesto a nevieme sa dočkať, čo bude ďalšie. Inak by sme to asi nemohli robiť, lebo by sme mali domácnosti plné nábytku, ktorý v skutočnosti až tak nepotrebujeme.

Niekoľko kúskov si ale ponechávame v súkromnej Renové zbierke. Z tých posledných spomeniem písací stroj Olivetti Valentine. Hneď ako sme ho objavili, bolo jasné, že ostane u nás. Dlho sme po ňom túžili.

Renové
písací stroj Olivetti Valentine je súkromnej zbierke Renové
Renové
hra zo 60. rokov - Magnetické sklá zn. TOFA

Veľká časť doplnkov, či nábytku z Renové pochádza z Českoslovenka. Máte špeciálne vzťah k československému dizajnu?

Keďže sa u nás vyrábalo tak veľa krásnych vecí, ktoré si ešte aj pamätáme z detstva, tak áno, máme pre československý dizajn slabosť. Dokonca poznáme niekoľko zahraničných vintage obchodov, v ktorých ponuke prevažuje náš dizajn, až je to neuveriteľné. Rozhodne máme byť na čo hrdí.

Renové
Renové

Veľmi oceňujem, že pri každom produkte si môžem nájsť „the story behind“. Tento popularizačný rozmer nie je náhoda, však?

To vzniklo tak nejak prirodzene. Vždy bol pre nás veľmi dôležitý tento hlbší rozmer, zaujímalo nám odkiaľ tie veci pochádzajú, čo zažili. O všetko čo sa nám podarí zistiť sa radi podelíme, pretože ten príbeh k tomu patrí. Slúžili konkrétnym ľuďom, majú svoju minulosť a pridáva im to na hodnote, minimálne tej emocionálnej.

Ak by ste si tvorili nové bývanie, ktorý produkt zo súčasnej ponuky, by sme u vás našli?

Ak by som si mala vybrať, bol by to luster Sputnik. Je to krásny nadčasový kúsok. Už sme ich mali v ponuke niekoľko, no zakaždým si vravíme, bohvie, či tento nie je ten posledný.

Takmer každá krajina mala svoj luster v štýle Sputnik. Naše najznámejšie sa vyrábali v sklárňach Kamenický Šenov. Je ich stále menej, tienidlá sa rokmi porozbíjali. Nedávno sa k nám dostal iný model z dielne výrobného družstva Drupol, nie menej zaujímavý model bez tienidiel.

Moja srdcovka z Renové je tiež jedinečná rozkladacia lavica z Krásnej Jizby. Na renovácii sme si dali obzvlášť záležať. Momentálne je to asi najkrajší kúsok v našej ponuke.

Renové
rozkladacia lavica z Krásnej Jizby
Renové
luster Sputnik

Aké sú vaše najbližšie biznis plány s Renové?

Na najbližšie mesiace si pravidelne dávame za cieľ vydržať. Ak by sme sa mali niekam posunúť, tak by sme si radi vyskúšali výrobu vlastného nábytku podľa našich návrhov. Zatiaľ je to ale pesnička budúcnosti.

Mladý pár prerazil na Slovensku s unikátnymi doplnkami z hrejivej Merino vlny

frensia
frensia

Františka na začiatku bol sen „živiť sa niečim, čo milujem” a dnes je realitou. Aká cesta viedla k založeniu vlastnej značky a čo vás na nej motivovalo?

Začalo to vtedy, keď sme – teraz už – s manželom Mariánom hľadali miesto, dom či byt, kde by sme sa usadili. S tým bolo spojené aj zariaďovanie interiéru, hľadanie nábytku a všetkého s tým súvisiaceho. Tu však nastal problém. Stretli sme sa my dvaja, dve osoby, ktoré si radi komplikujú život zložitejším spôsobom riešenia situácie, pokiaľ by sme mohli dosiahnuť vysnívané predstavy. Na základe toho sme mali v mysliach svojský obraz o vzhľade nášho budúceho domova.

Na internete sme našli nádherné nesériové kusy nábytkov či doplnkov, ktoré však na Slovensku nebolo možné zohnať alebo boli, kvôli pochopiteľne vyššej cene, pre nás nedostupné. Ako som pozerala všetky tieto inšpirácie, tak mi začala vŕtať hlavou myšlienka, že by som si mohla aj sama také pekné veci vyrobiť. Možno by som sa tým mohla raz aj živiť. Potom prišiel môj manžel a vyslovil túto myšlienku nahlas nevediac, že o tom premýšľam aj ja. A vtedy to celé započalo.

"Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež."

Začali sme pracovať hlavne s paletami. Rozoberali sme ich a recyklovali do drevených nábytkov a bytových doplnkov. Skúšali sme, tvorili u mojich rodičov v garáži – veď aj najväčší velikáni, ako zakladatelia Apple, Google, Amazon či Disney začali v garáži.(smiech) Prácu s drevom máme čiastočne v rodine. Starký má krásne rezbárske diela vystavené v múzeu. Ocko tiež krásne vyrezáva a práca s drevom je jeho veľká záľuba. Možno som niečo od nich pochytila. Spolu s manželom sme sa pre tvorbu nadchli a celému tomu sme dali názov frensia.

Tvoríte z prírodných materiálov. Prečo ste si vybrali práve drevo a vlnu?

Máme veľmi radi prírodné materiály. Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež. Nie je to niečo umelo vytvorené, ako napríklad plast. Je to niečo, čím našu planétu ďalej nezaťažujeme. Na tom nám záleží. Sú to materiály rozložiteľné a ďalej zrecyklovateľné.

100% merino vlna má okrem všetkého veľmi veľa úžasne oceniteľných vlastností, ako napríklad antibakteriálnosť, jemnosť, hypoalergénnosť, hrejivosť a veľa, veľa ďalších.

frensia
frensia
frensia
frensia

S vašou značkou sa mi neodmysliteľne spája – obrovská vlnená deka. Predpokladám, že ide o jeden z najpredávanejších produktov. Ako ste prišli na tento nápad?

K vlne sme sa dostali až neskôr. Keďže som videla, že práca s drevom je pre ženu naozaj fyzicky náročná chcela som nájsť niečo, čo bude “jemnejšie”, ženskejšie. Raz som narazila na fotografiu merino obrej deky a bola to láska na prvý pohľad. Vyhľadávala som si o vlne informácie a zadovážila prvú vlnu. Vždy nás veľmi teší, keď máme pozitívne odozvy a keď sa náš výrobok zákazníkovi páči. Keď pošlú fotografie, ako si ňou skrášlili a zútulnili svoju domovinu.

frensia
frensia
frensia
frensia

Vytvárate prevažne interiérové doplnky i nábytok. Čo všetko si môžu zákazníci u vás kúpiť a kde?

Zákazníci si môžu vybrať obrie prikrývky zo 100 % merino vlny s výberom z množstva farieb a rozmerov, rôzne merino vankúše, pelechy pre domáce zvieratká a taktiež si môžu kúpiť samotnú vlnu, ak si chcú vytvoriť niečo vlastné. Máme svoj internetový obchod frensia.sk, kde máme všetky vlnené výrobky. Drevený nábytok sme však na nejaký čas stiahli z ponuky, keďže sme sa mu už nestíhali venovať. No veríme, že sa k nemu čoskoro znovu prinavrátime. Okrem eshopu ponúkame výrobky aj na slovenskom handmade portáli SaShe. Využívame aj náš Instagram @frensia_atelier a Facebook stránku frensia.

Čo z vašej homemade produkcie by sme našli aj u vás doma?

Nuž, je toho viac. Z toho, čo ponúkame aj naším zákazníkom je to peliešok pre mačku, merino deky i vankúše. Potom viacero takých, ktoré v ponuke nemáme a sú iba naše.

frensia
frensia
frensia
frensia

Ktorý výrobok je vašou srdcovou záležitosťou? Čo vyrábate najradšej?

Najviac srdcu blízky je mi môj úplne prvý výrobok, a to drevená stropná polička na lane. Stále ju kdesi v dome uchovávam. :) Máme radi nové výzvy. Keď môžeme vyrobiť niečo netypické, podľa predstáv zákazníka. Je to také oživenie samotnej tvorby. Vymyslieť ako to urobiť, vykomunikovať ako to bude vyzerať, naplánovať proces tvorby, domyslieť detaily…

Ako vznikajú idey na nové produkty? Sledujete zahraničné trendy, alebo skôr pri navrhovaní veríte svojmu vkusu a intuícii?

Určite oboje. Je dôležité trh sledovať, no zároveň dať do výrobkov svoje srdce, obohatiť ho svojím nápadom, detailom, myšlienkou, posunúť ho do vlastnej dimenzie firmy. Urobiť to podľa seba. Veľakrát z prvotnej inšpirácie a zámeru vznikne niečo úplne iné, nové. To je na tom to najkrajšie. Tiež sa snažíme sledovať praktickú stránku a o čo majú ľudia záujem.

"Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja."

Páči sa mi, že popri čistote štýlu jednotlivých výrobkov pracujete, obzvlášť pri vlnených produktoch aj so širokou paletou farieb. Je to náhoda?

Ja osobne milujem takúto hru. Niečo jednoduché, minimalistické obohatiť niečím zložitejším, výraznejším. Poviem príklad. Čistý, vzdušný interiér ladený do neutrálnych farieb rozbijem výraznou cyklamenovou obro merino dekou. Krása.

frensia
frensia
frensia
frensia

Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?

Potešuje to. Odlišujeme sa tak jeden od druhého. Niekomu sa páči to a druhému zas ono. Svoj vkus, náhľad, štýl máme možnosť pretaviť do výsledku a ukázať ho svetu, čo je príjemné a pekné. A či vieme originalitu oceniť? Je to diskutabilná otázka. Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja.

Aké sú vaše ďalšie plány a ciele v podnikaní?

Je strašne veľa toho, na čom pracujeme, no zhrniem to. Chceme stále viac zlepšovať kvalitu a vzhľad našich výrobkov. Chceme pracovať na nových dizajnoch a využitiach vlny. Máme v pláne vypustiť série článkov o rekonštrukciách starého nábytku aj interiéru. Taktiež uvedieme na trh nový super materiál, ktorý na Slovensku ešte nemáme, no o tom potom. Treba nás len sledovať a uvidíte.