Staráme sa o dvere a okná na dome – praktické rady

Ozgur Koskun/shutterstock.com

Investovali ste veľa času, energie a peňazí do toho, aby váš domov odrážal váš štýl. A pretože dvere (najmä vstupné) a okná vytvárajú prvý dojem, je dôležité chrániť svoju investíciu náležitou starostlivosťou a údržbou. Rovnako ako akýkoľvek iný kúsok kvalitného nábytku vo vašej domácnosti, dobre udržiavané dvere a okná zvyšujú estetickú príťažlivosť a trhovú hodnotu domu. Starostlivá pozornosť tiež maximalizuje ich životnosť a funkčnosť. V týchto súvislostiach vám dnes predstavíme niekoľko tipov, ako zabezpečiť aby vaše dvere a okná vyzerali skvele aj v nasledujúcich rokoch.

karamysh/shutterstock.com

Ako sa správne starať o vchodové dvere?

Vchodové dvere sú dlhodobou investíciou a plnia dôležité funkcie. Slúžia na oddelenie vášho súkromia od vonkajšieho sveta. Zároveň by mali zaistiť bezpečnosť pred nepozvanými hosťami. Domové dvere ponúkajú okrem týchto aspektov aj ochranu pred vetrom a počasím a pritom samy sú vystavené neustále sa meniacim poveternostným podmienkam, či už je to chlad a vlhkosť, sneh a ľad, alebo teplo a UV žiarenie zo slnka. Agresívne látky zo vzduchu sa tiež môžu usadzovať na povrchu dverí a časom ich aj poškodiť. Okrem funkčnosti, ktorá je samozrejme na prvom mieste, vchodové dvere určujú charakter vášho domu. Okrem toho ich stav veľa napovie o jeho obyvateľoch, je to takpovediac vizitka domu. A pretože vstupné dvere sú viditeľné pre všetkých, je dôležité, aby vyzerali krásne a dobre udržiavané.

Ako prvá línia ochrany vašich dverí môže skvelo poslúžiť elegantný prístrešok. Dáva budove nielen príjemný charakter, ale poskytuje aj ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, či už je to dážď alebo sneh. A nielen dverám samotným. Koniec koncov, kto stojí rád v daždi pri hľadaní kľúča vo vrecku, alebo po zazvonení pri čakaní na otvorenie dverí? A vaši hostia sa zas v chránenom vstupnom priestore pod prístreškom cítia srdečne vítaní. Na trhu je široký sortiment týchto striešok. Prichádzajú v rôznych tvaroch a materiáloch – nájdete napríklad tu.

Pri výbere vrchlíka síce rozhoduje predovšetkým váš vkus a rozpočet, ale architektúra celej budovy tiež zohráva dôležitú úlohu: vyhovuje domu moderný dizajn alebo elegantná klenutá strieška? Je rozpočet dostačujúci na lesklú konštrukciu z nehrdzavejúcej ocele so sklenenou strechou alebo uprednostníte hliníkovú konštrukciu s priehľadnou plastovou strechou alebo dokonca uzavretú drevenú strechu? Elegantne sa vznášajúcu, reprezentatívnu so stĺpmi, alebo s architektonickými riešeniami?

Najbežnejšie konštrukcie sú vyrobené z hliníka, pretože tento materiál je obzvlášť ľahký, čo zjednodušuje inštaláciu a ľahko sa udržiava. Nápory počasia, kolísavé teploty, UV lúče aj vlhkosť zvláda hliník vynikajúco a to ho robí obľúbeným vonkajším materiálom. Existujú však aj klasické varianty vyrobené z dreva. Sú o niečo ťažšie a vyžadujú si väčšiu starostlivosť. Možnosti sú takmer nekonečné.

U.J.Alexander/shutterstock.com

Pravidelné čistenie

Čistenie dverí nie je namáhavé, ani časovo náročné. Jednoducho zrieďte mydlo alebo detský šampón teplou vodou a použite handričku alebo špongiu, ktorá po sebe nezanecháva vlákna.Týmto spôsobom odstránite nečistoty a prach bez zanechania škrabancov. Vysušte všetku prebytočnú tekutinu, aby ste predišli fľakom alebo sfarbeniu povrchu dverí.

Rutinná kontrola

Popri pravidelnom čistení odporúčame pravidelnú rutinnú kontrolu, aby sa zistilo akékoľvek poškodenie dverí a ich komponentov. Týmto spôsobom zabezpečíte reštaurátorské práce včas a udržíte svoje dvere v top stave.

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali skontrolovať:

Vlhkosť

Tmavé pruhy alebo belavé stopy v zrne pod povrchom drevených dverí by mohli znamenať hromadenie vlhkosti alebo poškodený povrch. Ak zostane neošetrený, môže dôjsť k hnilobe a sfarbeniu laku. Odstránením problému ihneď ako ho zistíte, môžete zabrániť šíreniu a ďalšiemu poškodeniu.

Povrchová úprava

Je dôležité pozrieť sa na celkový stav vašich dverí. Povrchová úprava chráni drevo, takže je potrebné, aby zostala v dobrom stave. Skontrolujte, či na dverách nie sú vyblednuté, popraskané, rozštiepené alebo olúpané povrchy.  Ak spozorujete niektorý z týchto znakov, nezabudnite povrch opraviť alebo prelakovať skôr, ako dôjde k ďalšiemu poškodeniu.

Základná obnova drevených dverí:

Očistite starý povrch pomocou chemického odstraňovača. Riaďte sa pokynmi výrobcu. Dvere na morenie pripravte brúsením brúsnym brúsnym papierom 220, alebo ešte lepšie pásovou brúskou, aby ste odstránili malé povrchové nedokonalosti a znaky manipulácie. Vždy brúste v smere zrna.

Zotrite povrch antistatickou lepiacou utierkou, aby ste odstránili všetok prach. Štetcom naneste moridlo požadovanej farby. Ponechajte primeraný čas, aby moridlo úplne vyschlo. Potom naneste tri vrstvy vysoko kvalitného vonkajšieho polyuretánového laku s inhibítorom ultrafialového žiarenia (podľa odporúčaní výrobcu) a medzi vrstvami jemne prebrúste.

Nezabudnite, že drevené dvere vystavené priamemu slnečnému žiareniu bude potrebné kontrolovať častejšie ako dvere prekryté prístreškom alebo verandou. Svetlejšie farby a moridlá vydržia zvyčajne dlhšie ako tmavšie farby.

Pravidelné mazanie

Mazanie môže výrazne ovplyvniť „zdravotný stav“ vašich dverí. Venovanie pozornosti pohyblivým častiam, ako sú napríklad pánty, vedie k bezproblémovej a ľahkej obsluhe bez hluku. Výber správneho maziva je nevyhnutný – nesprávny produkt môže poškodiť materiály použité na výrobu dverí. Mali by ste tiež skontrolovať zámky, aby ste sa uistili, že nemajú žiadne problémy, ako sú nečistoty, hrdza alebo chybné mechanizmy.

Ozgur Koskun/shutterstock.com

Ako sa starať o okná?

Rovnako ako v prípade dverí, aj vaše okná si vyžadujú občas čas venovaný ich kontrole, aby ste zabránili potenciálnym problémom a vyhli sa drahým opravám. Bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vaše okná vyrobené, vietor, dážď, slnko, chlad a teplo na ne pôsobia. Sú zodpovedné za opotrebenie, ktoré ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj rôzne detaily, ktoré zaručujú funkčnosť okien.

Tesniace gumy sa deformujú alebo sa stanú poréznymi a na kovových skrutkách a pántoch sa usadí hrdza. Rukoväte okien môžu strácať napätie, ku ktorému často dochádza v dôsledku početného otvárania a zatvárania okien, ako aj zmien v nastaveniach, pri ktorých nedochádza k optimálnemu vyváženiu okien, aby sa dali správne zatvoriť. Dôsledkom sú tepelné straty a problémy so zatváraním a otváraním. Pre vás to znamená, že musíte predčasne vymeniť okná. Skrátka: Údržba okien výrazne zvyšuje ich životnosť.

V záujme správnej starostlivosti o vaše okná sa musia pravidelne kontrolovať a opravovať najmä tri oblasti. Medzi ne patrí tesnenie, kovanie a rám okna. Tu môžete ušetriť peniaze a ľahko vykonávať základnú údržbu sami a to aj bez technických znalostí.

Tesnenia

Pri pravidelnej ročnej údržbe vyčistite všetky štyri vnútorné strany rámu pomocou vysávača, aby sa prach a nečistoty spoľahlivo odstránili a aby sa neskôr neusadili na tesneniach. Tesnenie po celom obvode utrite navlhčenou tkaninou a nechajte ho úplne vyschnúť pri otvorenom okne. Potom ho namažte. Existujú aj špeciálne mazivá, ktoré sú k dispozícii v špecializovaných predajniach. Komerčná vazelína tiež skvele slúži účelu a dodáva tesneniu pružnosť a flexibilitu v materiálovej štruktúre.

Skontrolujte, či tesnenie nie je poškodené. Akonáhle tesnenia prestanú byť vo svojej optimálnej polohe a nesedia perfektne v rohoch, alebo ak už sú viditeľné praskliny, je to zvyčajne okamih, keď je potrebné volať špecialistu.

Kovanie

U okenných kovaní sa odporúča údržba raz ročne. Zahŕňa iba mazanie, ktoré je možné vykonať za okamih. Najdôležitejšie je, aby ste pracovali s olejovou kanvicou a nasadili ju k jednotlivým okenným kovaniam tak, aby bol olej optimálne distribuovaný.

Rám

Údržba rámu okna je súčasťou procesu ročnej údržby. Starostlivé čistenie zabráni poškodeniu materiálu nečistotami. Údržba závisí od materiálu rámu okna.

  • plastové a drevené rámy sa jednoducho čistia vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Ak sa na drevené okno aplikuje farba alebo impregnačný lak, je potrebné dbať na rovnomerné pokrytie a všímať si prípadné odlupovanie. Ak zistíte poškodenie, je potrebné naniesť nový náter.
  • hliníkové okná sú udržiavané iba čistiacimi prostriedkami, ktoré sú zvlášť určené pre daný materiál, inak hrozí riziko jeho poškodenia. V rámci starostlivosti sa odporúča pretrieť rám tradičným automobilovým voskom raz ročne, aby bol chránený pred vonkajšími vplyvmi. V prípade odolného a silného znečistenia je výhodnejšie poveriť odborníka, aby ho vyčistil kvôli obmedzenému výberu čistiacich prostriedkov na hliník.

Zdroj informácií:

Poradíme vám, aké sieťky na okná si vybrať proti otravnému hmyzu

sieťka proti hmyzu
shutterstock

Otravný hmyz vie nabúrať slnečné, letné dni, plné pohody a tak sme sa rozhodli pozrieť na sieťky, ktoré vám pomôžu pri boji s otravným hmyzom. A boli sme úspešní.

Sieťky proti hmyzu do okien

Pre pokojné letné noci a dni, by ste mali zvážiť výber sieťok do okien. Pre finančnú aj časovú nenáročnosť sa stačí zamerať len na tie okná, ktoré často otvárate, ktorými najčastejšie vetráte. Keď ste si už stanovili počet sieťok do okien, je čas vybrať si správny a vhodný typ siete do vášho okna.

sieťky na okno
pexels.com

Výber je rozmanitý, stačí si vybrať práve podľa vašich osobných preferencií a potrieb.

Pevná sieť s lemom pre sezónnu pomoc

Táto sieť je ideálna pre majiteľov plastových okien, ako aj eurookien. Sieť sa jednoducho len vkladá do rámu okna, pričom je možné ju kedykoľvek vybrať a presunúť do iného okna alebo v zime zložiť. Sieť je nenápadná a dokonale splynie s rámom okna. Pred samotnou kúpou si nezabudnite na zmeranie obvodu rámu vašich okien.

Pevná sieť pre celoročný komfort

Pevná sieť sa montuje na vonkajšiu časť rámu okien, ktorá vám naprieč všetkým ročným obdobiam zabezpečí komfort a ochranu pred doterným hmyzom. Ak ste majiteľom netypických rozmerov okien, táto alternatíva je pre vás ideálna.

Balkónové a dverové sieťky proti hmyzu zaistia veľkú plochu

Tento typ sietí využijete najmä pri balkónoch, či vstupných dverách na terasu. Montujú sa z vonkajšej strany dverí a otvárajú sa ako samostatné dvere. Preto bude vetranie, počas letných dní o niečo jednoduchšie.

Rolovacie siete proti otravnému hmyzu

Sieť si namontujete z vonkajšej strany okien a zrolujete si ju len vtedy, keď ju budete práve potrebovať. Je to veľmi jednoduché a univerzálne riešenie pre celoročné a dokonca aj sezónne využitie sietí. Toto riešenie je dostupné aj pre strešné okná a dokáže pokryť plochu do 3 m².

Zhrňovacie siete pre zaujímavý vzhľad

Tento druh siete je skvelým pomocníkom práve pre majiteľov francúzskych okien. Sú vyrábané z hliníkových profilov, ktoré po namontovaní do seba krásne zapadnú a vytvoria sieť s harmonikovým vzhľadom.

Predokenná roleta ako riešenie 2v1

Ak ste premýšlali nad roletami a sieťkou proti hmyzu, toto riešenie je pre vás ako stvorené. Predokenná roleta v sebe zahŕňa obe riešenia. Ochráni vás nielen proti hmyzu, no dokáže vás ochrániť aj pred poveternostnými podmienkami, či slnečným svitom.

Stačí si len vybrať sieť, ktorá bude sedieť práve vašim oknám a problém s otravným hmyzom ľahko vyriešite. Ak sa však aktuálne trápite s desiatkami pochodujúcich mravcov po vašej kuchyni, či poletujúcich moliach vo vašom šatníku, máme pre vás optimálne riešenia.

Z akého materiálu sa vyrábajú sieťky?

Na trhu nájdete sieťky vyrobené najmä zo skleneného vlákna, ktoré je potiahnuté plastom. Tieťo sieťky odolávajú výkyvom počasia a ľahko sa udržiavajú a čistia. Rámy sú vyrobené z hliníkových profilov.

Ako sa starať o sieťky?

Sieťky sú takmer bezúdržbové. Stačí, ak ich vyčistíte vlhkou handričkou. Pri plisovaných sieťkach pravidelne povysávajte vodiace koľajničky a sieťovinu.

Prírodné vône, ktoré hmyzu “nevoňajú”

Na mravce sa stačí vyzbrojiť trpezlivosťou a účinnou zbraňou, ktorú nájdete priamo v kuchyni. Odsledujte si mravčie cestičky a nasypte na ne dávku mletej škorice a mletého klinčeku. Tieto aromatické látky mravce odlákajú a váš problém sa tým vyrieši. Jednoduché, že?

Na mole vo vašej skrini sa stačí vyzbrojiť levanduľou a vôňou z pomarančovej kôry. Táto kombinácia je pre mole neprijateľná. Túto metódu môžete používať aj ako prevenciu pred otravnými moľami.

pexels.com

Chráňte svoje telo

Hoci vás doma ochránia sieťky na oknách, ochranu pred otravným a bodavým hmyzom je potrebné zabezpečiť aj von. Použite účinné repelenty, náramky proti hmyzu a doprajte si aj viac vitamínu B12.

Zabíjanie užitočného hmyzu nie je riešením.

Hmyz je veľmi dôležitý pre celkový ekosystém našej planéty, preto by sme mali dbať na také riešenia, ktoré hmyz nezahubia, no odlákajú ho od vás na kilometre ďaleko. Užitočný hmyz sa predsa stará o opeľovanie, rozširovanie rastlín, reguláciu stavu škodcov, likvidáciu uhynutých organizmov, ovplyvňovanie kvality pôdy a pomáha aj pri bioindikácii znečistenia vôd. Hoci je pre nás hmyz poriadne otravný, poväčšine má v kolobehu života svoj význam.