Štýlové pánske topánky na zimu – ako ich vybrať?

V prvom rade je potrebné si zodpovedať otázku, na aký účel budete topánky využívať. Pánske zimné topánky môžu totíž byť športové, elegantné, turistické, alebo napríklad aj voľnočasové.  V každom prípade potrebujete niečo, čo vás nielen zahreje, ale aj zvýrazní váš vzhľad. 

Kvalitné podšívky vás zahrejú

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere zimných pánskych topánok je ich hrejivosť. Pri výbere vždy skontrolujte, z akého materiálu je vyrobená podšívka. Kvalitné podšívky sú vyrobené z materiálov, ako sú vlna, zylex, akryl či polypropylén. Dobrý hrejivý materiál na zimu by mal mať hmotnosť 400 až 800 gramov.

Priedušnosť

Okrem hrejivosti by ste sa mali zamerať aj na dostatočnú priedušnosť. Ak sú vaše nohy mokré, a vlhkosť nemá kam uniknúť, zostanú po celý čas studené. Väčšina zimných topánok má antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabraňujú rastu baktérii alebo zápachu nôh. Topánky na zimu sú zvyčajne vyrobené z kombinácie materiálov, či už je to koža, nylon alebo Gore-Tex, pričom s rôznymi materiálmi sa spájajú odlišné vlastnosti.

Napríklad topánky Gore-Tex sú známe svojimi nepremokavými a priedušnými vlastnosťami, ktoré predstavujú kvalitnú všestrannú voľbu. Nylonové akcenty a zvršky sú vo všeobecnosti priedušnejšie, ale nemusia byť tak nepremokavé. Naopak, pánske zimné topánky vyrobené z kože sú nepremokavé, ale neposkytujú dostatok priedušnosti.

Komfort

Pri dlhodobom nosení zimných topánok je dôležitou otázkou pohodlie. Komfortná obuv by tak mala podporovať správne držanie tela pri chôdzi, klenbu a chodidlo. K vášmu pohodliu by mali prispievať aj systémy šnurovania a stielky, preto je vhodné skontrolovať, či má stielka podporu klenby a polstrovanie. Okrem toho by mala správna pánska zimná obuv ponúkať podporu pronácie. To znamená, že obuv pri chôdzi zabraňuje problémom s chrbticou a kolenami. 

Topánky na zimu sa vám musia páčiť

Mimo funkčných vlastností je dôležité, aby sa vám zimná obuv páčila a zvýraznila váš štýl. Nájsť pánske zimné topánky, ktoré sú štýlové a zároveň plnia svoju funkciu, je pomerne náročné ale nie nemožné. Existuje totiž množstvo výrobcov, ktorí chápu dôležitosť spojenia pekného dizajnu s funkčným aspektom. Urobte si teda láskavosť a vyberte si topánky, ktoré vyzerajú príťažlivo pre vaše oči.

5 užitočných tipov, ako pripraviť záhradu na zimu

Unsplash.com

1. Prevzdušnite pôdu

Pred samotným úkonom najprv zem poriadne vyčistite. Odstráňte z neho lístie, burinu a iný odpad. Následne pôdu môžete prevzdušniť. Urobiť tak môžete hrabaním, oraním alebo rýľovaním. Ak máte trávnik, najneskôr ho pokoste začiatkom novembra. Nechajte tiež trochu vyššiu trávu – aspoň 5 cm nad zemou.

2. Pripravte rastliny na zimu

Kvety, ktoré máte v črepníkoch, preneste dovnútra. Tie ostatné prikryte pri koreni vrstvou rašeliny. Nezabudnite ani na stromčeky. Jablone, hrušky či iné malvice môžete orezať už teraz. Myslite na to, že čím väčšia je úroda, tým menej vetiev treba odstrániť.

Orezávanie menších stromčekoch zvládnete s klasickými záhradnými nožnicami. Pre hrubšie vetvy je lepším riešením akumulátorová reťazová píla.Oplatí sa vybrať rovno takú, ktorá si poradí aj s pílením masívnejšieho dreva. Ak máte kozub či piecku, výkonnejšiu pílu môžete využiť napríklad pri pílení dreva, ktorým si budete kúriť v zime.

EGO POWER+

3. Sadiť môžete aj na jeseň

Ak na jeseň zasadíte cibuľu či cesnak, tešiť sa z nich môžete už na jar. Sadiť môžete tiež tulipány, narcisy, snežienky a krokusy. Tiež je vhodné zvážiť pôdopokryvné rastliny, ktoré možno poznáte skôr ako oziminy. Ďatelina či bôb dodá pôde dostatok živín a ochráni ju pred eróziou. Myslite na kompost. Do pôdy ho môžete zapracovať hrabľami, vďaka čomu bude pôda úrodnejšia.

4. Uzavrite všetky kohútiky

Dôkladne skontrolujte, či sú všetky kohútiky v záhrade uzavreté. V hadici by nemala zostať žiadna voda. Nechajte ju otvorenú, aby z nej vytiekla prebytočná voda. Ak môžete, presuňte ju do pivnice alebo na iné suché miesto. V opačnom prípade riskujete jej poškodenie, najmä počas väčších mrazov.

Unsplash.com

5. Presuňte nábytok do bezpečia

Všetky stoličky, stoly a iné doplnky dajte dovnútra. Ochránite ich tak pred chladom, dažďom a prípadným snehom. Ak nemáte voľné miesto, môžete ich prikryť plachtou alebo špeciálnym obalom. Nezabudnite tiež odstrániť odpad z odkvapu. Prezrite ho dôkladne a uistite sa, že všetky spoje sú v poriadku.