Tajomstvo modernej spálne: Ako raz-dva-tri zaspať?

shutterstock

Trápia vás nekonečné bolesti hlavy, chrbtice a ste neustále unavení? V tom prípade môže byť na vine jedna z najčastejších príčin. Nedostatočný a nekvalitný spánok. Chce to zmenu. Krásna spálňa však nie je všetko. Tu by mala byť zmena razantnejšia a čo najmenej ovplyvňovaná výškou vášho rodinného rozpočtu. Ide predsa o vaše zdravie a pokojný život, ktorý sa každým jedným dňom kráti. Preto nečakajte a urobte niečo pre seba a svoje zdravie.

„O dvadsať rokov vás budú oveľa viac mrzieť veci, ktoré ste neurobili, než tie, ktoré ste urobili. Preto zdvihnite kotvu a vyplávajte z bezpečného prístavu. Chyťte priaznivý vietor do plachát. Skúmajte. Snívajte a objavujte.“ (Mark Twain)

Spálňa a posteľ musia mať svoje miesto

Ak máte príležitosť, umiestnite spálňu do najtichšej a najtemnejšej miestnosti, ďaleko od predných dverí, vstupu a kuchyne. Ak to nie je možné, stojí za to experimentovať s umiestnením kvalitnej postele a usporiadaním nábytku. A pokiaľ si myslíte, že to nie je dôležité, o opaku vás veľmi rýchlo presvedčia vaše bezsenné noci.

Nepodceňujte zvukovú izoláciu

Kvalitné matrace sú základ pokojného spánku, no hluk z ulice, susedných izieb alebo vedľajšieho bytu ho môže veľmi ľahko narušiť. O tomto probléme by ste však mali uvažovať ešte pred plánovanou opravou. Obrátiť sa na odborníkov, ktorí zmerajú hladinu hluku a kompetentne odhlučnia miestnosť.

Kvalitné okná s dvojitým zasklením a absencia medzier sa nepochybne musí stať dôležitou súčasťou tejto tichej izby. Usporiadanie nábytku môže pomôcť tiež, ak vám susedia rušia spánok, blízko tejto steny umiestnite skrinku naplnenú knihami alebo oblečením a posteľ dajte od tejto časti čo najďalej.

Spálňa musí slúžiť iba na spanie

„Spánok je prírodný balzam pre telo i pre dušu.“ (Johann Heinrich Pestalozzi)

A aby to tak aj fungovalo, telo musí mať naň ideálne podmienky. Mozog by si mal automaticky  spájať spálňu výlučne so spánkom a odpočinkom a nie s prácou. Preto môže mať umiestnenie pracovného stolu v rohu v spálni svoje následky.

Ak je však vaša spálňa jediným miestom, kde si môžete dovoliť umiestniť stôl, uistite sa aspoň, že nie je viditeľné z postele. Skryte ho do výklenku alebo skrine, prekryte závesmi alebo paravánom, prípadne použite priečky. Možností vizuálneho oddelenia kancelárie od miestnosti na spanie a odpočinok existuje veľa. To isté platí pre televíziu – v spálni je lepšie sa bez tohto doplnku zaobísť, aby ste sa vyhli pokušeniu stráviť celú noc sledovaním svojich obľúbených seriálov.

Dôležitý je poriadok

Samozrejme, ľahšie sa to hovorí, no ťažšie koná. Pár jednoduchých krokov však tento problém určite vyrieši. Najskôr sa zbavte nahromadeného oblečenia v rohu miestnosti. Podobne urobte aj s množstvom dekorácií, ktoré tu vôbec nepotrebujete. Pred zbytočnosťami naopak uprednostnite dobre navrhnuté lôžko, ktoré má kvalitné matrace.

Ku komfortu pri spaní vám postačia aj jednoduché stolíky s potrebným množstvom odkladacieho priestoru pri hlave.

Pozor na farby stien

Pri návrhu spálne je lepšie opustiť svetlé farby a kontrastné kombinácie, ktoré stimulujú nervový systém a tým narušujú spánok. Najlepším riešením pre tieto priestory sú pokojné odtiene. Sú to svetlé, pastelové, tlmené tóny. S tmavými farbami by sa malo zaobchádzať opatrne, pretože ich vplyv je veľmi individuálny.

Ak si však tmavé steny spájate s nocou a spánkom, potom je to skvelý spôsob, ako zmeniť spálňu na útulný priestor. V mnohých prípadoch ale dizajn tmavých farieb vytvára ťažký, depresívny pocit, ktorý spôsobuje nepokoj.

Pri výbere tapiet, záclon alebo kobercov mnohí uprednostňujú potlačené výrobky. V tomto prípade je potrebné venovať osobitnú pozornosť povahe samotnej potlače: geometrické vzory vlniace sa v očiach, príliš farebné a aktívne výtlačky pôsobia rovnako ako jasné akcenty.

Na vytvorenie pokojnej atmosféry v spálni je lepšie použiť nenápadný motív strednej alebo malej veľkosti, v nekontrastnej jemnej farebnej schéme. Skvelé sú rozmazané akvarely alebo imitácie prírodných textúr.

Zabezpečte si dobré osvetlenie

V spálni je veľmi dôležité nezabudnúť ani na fakt, že dôležitú úlohu pri vytváraní útulnej a pokojnej atmosféry tu zohráva správne osvetlenie. Svetlo ako celok by malo byť neagresívne, rozptýlené, tlmené a nevyhnutne teplé (studené svetlo stimuluje nervový systém a je vhodnejšie pre kancelárske miestnosti).

Myslite na to, aby ste tieto svetlá aj pohodlne ovládali (napríklad umiestnením spínačov do blízkosti postele alebo použitím lámp s diaľkovým ovládaním). Nočné osvetlenie vo forme závesných systémov, nástenných svietidiel alebo stolových lámp je nevyhnutné.

Použite žalúzie alebo závesy

Aj svetlo z ulice vie narobiť veľa neplechy. A nie vždy je príjemné aj prebúdzanie sa pri silných lúčoch slnka. Tvorbu melatonínu ovplyvňuje tma a úroveň svetla v priestore, ktoré môžete regulovať kvalitnými závesmi alebo žalúziami.

V súvislosti s kvalitným odpočinkom sa toho už povedalo naozaj veľa. Kvalitná posteľ a matrace sú oveľa dôležitejšie ako samotný dizajn. Dôležité je však aj pravidelné vetranie a čerstvý vzduch a možno na dotyk príjemná posteľná bielizeň. Tak si to všetko postupne alebo naraz zaobstarajte a určite sa vám bude spať oveľa lepšie.

Ako sa raz a navždy zbaviť nečistôt v kúpeľni

Zariadenie modernej kúpeľne je dnes predmetom veľkého záujmu. Po konečnej inštalácii a následnom používaní však často zabúdame na jej čistenie. Táto miestnosť by mala byť chrámom čistoty.

Ale je to naozaj tak? Štúdie ukazujú, že väčšina majiteľov domov čistí kúpeľňu iba kvôli lesku a príjemnej vôni. Na odstraňovanie mikroorganizmov sa pritom zabúda, čo môže byť ale zdraviu škodlivé.

Aké baktérie žijú v kúpeľni?

Kúpeľňa je obľúbeným miestom mnohých nebezpečných baktérií. Najagresívnejšími sú Escherichia coli, Salmonella a Klebsiella. Najväčšie nahromadenie týchto baktérií je na stenách toaletnej misy, vane a umývadla. Ak však nebudeme dodržiavať hygienické pravidlá, budú žiť aj v mydlových nádobkách, oplachovacích penách, na hrebeni, zubných kefkách, špongiách, uterákoch, ale aj novom parapete.

Ako čistiť toaletu?

Aby ste si boli istí, že je kúpeľňa dokonale čistá, nestačí umývať sanitárne zariadenia alebo podlahy raz týždenne. Toaleta by sa mala čistiť najmenej trikrát týždenne prípravkom obsahujúcim dezinfekčné zložky. Na čistenie toalety je najlepšie používať prípravky balené v nádobách so špeciálnym zakriveným dlhým hrotom, čo vám umožňuje dosiahnuť aj pod tzv. golier toalety.

Umývanie vane a umývadla

Po každom kúpeli musíme dôkladne umyť vaňu alebo sprchovú vaničku. Aj keď žijeme sami, sanitárne zariadenia by sa mali čistiť častejšie. Nie je pravda, že naše vlastné baktérie nám neubližujú.

Ženy, ktoré očakávajú potomka, by sa mali zvlášť starať o čistotu v kúpeľni, pretože infekcia niektorou z týchto baktérií môže spôsobiť potrat alebo rozvoj vrodených chýb u plodu.

Veľké povrchy umývadiel, vaní a sprchovacích vaničiek sa lepšie čistia pomocou jemnejších gélových produktov. Gélové prípravky ideálne priľnú k čistenému povrchu, takže rýchlo ničia baktérie, ktoré odtekajú do septika.

Ten je mimochodom dôležitý, ak nemáte možnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu. Septik alebo iné kvalitné Žumpy z Trenčína sa postarajú o to, aby ste množstvom chemikálií neuškodili životnému prostrediu a sebe.