Tajomstvo modernej spálne: Ako raz-dva-tri zaspať?

shutterstock

Trápia vás nekonečné bolesti hlavy, chrbtice a ste neustále unavení? V tom prípade môže byť na vine jedna z najčastejších príčin. Nedostatočný a nekvalitný spánok. Chce to zmenu. Krásna spálňa však nie je všetko. Tu by mala byť zmena razantnejšia a čo najmenej ovplyvňovaná výškou vášho rodinného rozpočtu. Ide predsa o vaše zdravie a pokojný život, ktorý sa každým jedným dňom kráti. Preto nečakajte a urobte niečo pre seba a svoje zdravie.

„O dvadsať rokov vás budú oveľa viac mrzieť veci, ktoré ste neurobili, než tie, ktoré ste urobili. Preto zdvihnite kotvu a vyplávajte z bezpečného prístavu. Chyťte priaznivý vietor do plachát. Skúmajte. Snívajte a objavujte.“ (Mark Twain)

Spálňa a posteľ musia mať svoje miesto

Ak máte príležitosť, umiestnite spálňu do najtichšej a najtemnejšej miestnosti, ďaleko od predných dverí, vstupu a kuchyne. Ak to nie je možné, stojí za to experimentovať s umiestnením kvalitnej postele a usporiadaním nábytku. A pokiaľ si myslíte, že to nie je dôležité, o opaku vás veľmi rýchlo presvedčia vaše bezsenné noci.

Nepodceňujte zvukovú izoláciu

Kvalitné matrace sú základ pokojného spánku, no hluk z ulice, susedných izieb alebo vedľajšieho bytu ho môže veľmi ľahko narušiť. O tomto probléme by ste však mali uvažovať ešte pred plánovanou opravou. Obrátiť sa na odborníkov, ktorí zmerajú hladinu hluku a kompetentne odhlučnia miestnosť.

Kvalitné okná s dvojitým zasklením a absencia medzier sa nepochybne musí stať dôležitou súčasťou tejto tichej izby. Usporiadanie nábytku môže pomôcť tiež, ak vám susedia rušia spánok, blízko tejto steny umiestnite skrinku naplnenú knihami alebo oblečením a posteľ dajte od tejto časti čo najďalej.

Spálňa musí slúžiť iba na spanie

„Spánok je prírodný balzam pre telo i pre dušu.“ (Johann Heinrich Pestalozzi)

A aby to tak aj fungovalo, telo musí mať naň ideálne podmienky. Mozog by si mal automaticky  spájať spálňu výlučne so spánkom a odpočinkom a nie s prácou. Preto môže mať umiestnenie pracovného stolu v rohu v spálni svoje následky.

Ak je však vaša spálňa jediným miestom, kde si môžete dovoliť umiestniť stôl, uistite sa aspoň, že nie je viditeľné z postele. Skryte ho do výklenku alebo skrine, prekryte závesmi alebo paravánom, prípadne použite priečky. Možností vizuálneho oddelenia kancelárie od miestnosti na spanie a odpočinok existuje veľa. To isté platí pre televíziu – v spálni je lepšie sa bez tohto doplnku zaobísť, aby ste sa vyhli pokušeniu stráviť celú noc sledovaním svojich obľúbených seriálov.

Dôležitý je poriadok

Samozrejme, ľahšie sa to hovorí, no ťažšie koná. Pár jednoduchých krokov však tento problém určite vyrieši. Najskôr sa zbavte nahromadeného oblečenia v rohu miestnosti. Podobne urobte aj s množstvom dekorácií, ktoré tu vôbec nepotrebujete. Pred zbytočnosťami naopak uprednostnite dobre navrhnuté lôžko, ktoré má kvalitné matrace.

Ku komfortu pri spaní vám postačia aj jednoduché stolíky s potrebným množstvom odkladacieho priestoru pri hlave.

Pozor na farby stien

Pri návrhu spálne je lepšie opustiť svetlé farby a kontrastné kombinácie, ktoré stimulujú nervový systém a tým narušujú spánok. Najlepším riešením pre tieto priestory sú pokojné odtiene. Sú to svetlé, pastelové, tlmené tóny. S tmavými farbami by sa malo zaobchádzať opatrne, pretože ich vplyv je veľmi individuálny.

Ak si však tmavé steny spájate s nocou a spánkom, potom je to skvelý spôsob, ako zmeniť spálňu na útulný priestor. V mnohých prípadoch ale dizajn tmavých farieb vytvára ťažký, depresívny pocit, ktorý spôsobuje nepokoj.

Pri výbere tapiet, záclon alebo kobercov mnohí uprednostňujú potlačené výrobky. V tomto prípade je potrebné venovať osobitnú pozornosť povahe samotnej potlače: geometrické vzory vlniace sa v očiach, príliš farebné a aktívne výtlačky pôsobia rovnako ako jasné akcenty.

Na vytvorenie pokojnej atmosféry v spálni je lepšie použiť nenápadný motív strednej alebo malej veľkosti, v nekontrastnej jemnej farebnej schéme. Skvelé sú rozmazané akvarely alebo imitácie prírodných textúr.

Zabezpečte si dobré osvetlenie

V spálni je veľmi dôležité nezabudnúť ani na fakt, že dôležitú úlohu pri vytváraní útulnej a pokojnej atmosféry tu zohráva správne osvetlenie. Svetlo ako celok by malo byť neagresívne, rozptýlené, tlmené a nevyhnutne teplé (studené svetlo stimuluje nervový systém a je vhodnejšie pre kancelárske miestnosti).

Myslite na to, aby ste tieto svetlá aj pohodlne ovládali (napríklad umiestnením spínačov do blízkosti postele alebo použitím lámp s diaľkovým ovládaním). Nočné osvetlenie vo forme závesných systémov, nástenných svietidiel alebo stolových lámp je nevyhnutné.

Použite žalúzie alebo závesy

Aj svetlo z ulice vie narobiť veľa neplechy. A nie vždy je príjemné aj prebúdzanie sa pri silných lúčoch slnka. Tvorbu melatonínu ovplyvňuje tma a úroveň svetla v priestore, ktoré môžete regulovať kvalitnými závesmi alebo žalúziami.

V súvislosti s kvalitným odpočinkom sa toho už povedalo naozaj veľa. Kvalitná posteľ a matrace sú oveľa dôležitejšie ako samotný dizajn. Dôležité je však aj pravidelné vetranie a čerstvý vzduch a možno na dotyk príjemná posteľná bielizeň. Tak si to všetko postupne alebo naraz zaobstarajte a určite sa vám bude spať oveľa lepšie.

Aké tapety sa hodia do spálne? 9 inšpirácií a nápadov

shutterstock

Ak hľadáte lacné, všestranné a jednoduché spôsoby na vytvorenie nádhernej a unikátnej spálne, dajte šancu tapetám.

Mysleli ste si, že patria do minulosti?

Nie je to celkom tak. V skutočnosti sa v rámci dekorácií a dizajnu dostávajú opäť na svoje výslnie. Ich ďalšou výhodou je, že sa smelo môžu kombinovať, a v súčasnosti už máte na trhu dokonca aj samolepiace tapety, takže ak by sa vám v konečnom dôsledku niečo nepáčilo, pokojne ich môžete ľahko dať dole.

Aké tapety do spálne teda vybrať?

Pozrite sa spolu s nami na niekoľko inšpirácií, ktoré vám môžu pomôcť k vytvoreniu úžasného miesta na spanie.

Ach, tie vzory

Samozrejme, v prípade tapiet máte neskutočne veľa možností, ako svoju spálňu zariadiť. Aj vďaka tomu, že disponujú nespočetným množstvom vzorov.

Môžete sa rozhodnúť pre klasické tapety do spálne, medzi ktoré patria zámocké vzory, ale aj moderné či prírodné tapety, s jemnými vzormi, kvetinovými potlačmi, či nádychom prírody.

geometrické vzoryVeľa obchodov ponúka aj tapety podľa miestnosti, a tak si už aj vďaka týmto možnostiam môžete ľahko vybrať z ponúkaným vzorov tapiet do spálne.

Vybrať si ich však môžete aj podľa farby. V súčasnosti sú najpoužívanejšie práve šedé, béžové a dokonca aj fialové.

šedá jemnosť

tapety v neutrálnych farbách
Ak milujete vzory, tie sú rozdelené zväčša nasledovne: abstraktné vzory, kvetinové vzory, tapety s prúžkami, geometrické vzory, jednofarebné tapety a zámocké tapety.

Medzi nové trendy, ktoré ponúkajú niektoré obchody a eshopy patria tiež fototapety z vlastnej fotografie. Poďme však naspäť do spálne, a objavme niekoľko ideí, ako z nej vytvoriť miesto odpočinku.

Metalické farby a zámocké vzory

Metalické farby sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Využiť ich môžete aj na tapetách, no namiesto celej farby vynikne vo vašej spálni metalická farba prostredníctvom vzorov, ktoré nájdete hlavne v zámockých tapetách.

Vyznievať tak budú ako zlaté kovové akcenty na bielom podklade. Predtým, ako si však tapetu vyberiete, pozrite sa na svoju spálňu a všimnite si, či ide skôr o svetlú alebo tmavú miestnosť.

v zajatí fialovejPodľa toho voľte aj výber tapety. Tmavá miestnosť vynikne len s tmavou tapetou a svetlá so svetlou.

Kombinujte vzory

Kto povedal, že do spálne sa hodí iba jeden vzor tapiet?

čierno-biela elegancia
Skúste použiť namiesto jedného dva vzory. Najlepší efekt dosiahnete práve vtedy, ak sú dva vzory v rôznych veľkostiach, teda jeden väčší ako druhý. Dôležité je však aj to, aby zdieľali približne rovnakú alebo podobnú paletu farieb.

Tapety do spálne s rámom

Hľadáte jedinečný spôsob, ako dodať vašej spálni nezameniteľný akcent, falošnú čiaru, alebo túžite po veľkej ilúzii nejakého umeleckého diela?

tapety s rámomPotom sú pre vás určené tapety s rámom. Stačí si vybrať úsek nádhernej zámockej tapety a potom rám s dekoratívnou lištou. Tak, a vďaka tomuto štýlu sa môže aj vaša spálňa stať stredobodom pozornosti.

Čo vy na to?

Kravata aj divočina

Pokojne sa pri tvorbe spálne môžete inšpirovať aj divočinou. Tú môžete docieliť zebrovým vzorom. No preto, aby ste boli jedinečný a mohli vytvoriť eklektickú spálňu, usporiadajte ich v rôznych smeroch.

eklektická spálňa so zebrovým vzorom (2)Vytvorenie tejto spálne bude pre vás veľkou zábavou a zároveň zaručíte to, že budete celkom iný.

V prírodnom zajatí

Ak máte radi prírodu a váš dom dýcha naturáliou a rustikálnymi prvkami, či vidiekom, potom sú pre vás ideálnou tapetou do spálne práve prírodné vzory. Vďaka nim dosiahnete ideálnu farebnosť, ale aj vizuálny efekt.

prírodné tapetyPoužite tapetu ako obloženie

Docielite tým krásny efekt a navyše aj ušetríte. Drevený obklad má síce svoje čaro, ale pri tapetách máte viacero možností, ako priestor ozvláštniť. Ako tapetové obloženie do spálne sú vhodné pruhy, ale aj rôzne „sfalšované“ drevo, korok, kmene stromu a ďalšie vaše nápady.

pruhované vzoryBuďte kreatívny!

Čo nakoniec? Pri tvorbe spálne stavte na svoj cit a kreativitu. Tapety do spálne sú skvelým spôsobom, ktorý pridá vašej miestnosti charakter, luxus alebo šarm. A to nemusíte skončiť iba pri stenách. Tapetu môžete dať aj na dvere, šatník alebo dokonca nábytok. Jedinou hranicou je vaša predstavivosť a fantázia.

Tak teda, smelo do toho!

Foto: pinterest.com