Terénne úpravy exteriéru, ktoré sa postarajú vo vašej záhrade o pohodlie

V súčasnosti je človek obklopený množstvom všetkého umelého a falošného. Preto je nesmierne dôležité nestratiť kontakt s prírodou a zostať s ňou v dlhodobom spojení.

Mnohí to riešia kúpou nového psa, ktorému je nutné, najmä v jeho prvých dňoch, dopriať bohatú stravu a tie  najkvalitnejšie granule pre šteňatá. Iní si dajú zasa záležať viac na svojom okolí.

Aj z veľmi malého, no vlastného územia si môžete vytvoriť oázu pokoja, v ktorej môžete po náročnom dni odpočívať, relaxovať a obnovovať stratené sily. Krajinná architektúra, súčasný dizajn a moderné doplnky vám pri zaistení tejto potreby určite pomôžu.

Ide o terénne úpravy a jemné umenie, ktoré vám umožňuje premeniť obyčajný pozemok na skutočný raj s vlastným charakterom a individualitou. Na miesto, ktoré je plné zvláštneho pokoja a harmónie.

Poďte sa preto o jeho vytvorenie spolu s nami pokúsiť aj vy, práve teraz v zimných mesiacoch máte na plánovanie a výber vhodných doplnkov predsa času dosť.

Zvážte výber svetovej strany

Ak ste sa rozhodli svoju záhradu rozdeliť na niekoľko zón, premyslite si, čo v ktorej chcete mať. Rastliny, stromy kríky alebo jazierko. Svetová strana a dopad slnečných lúčov môže mať na stav týchto a iných doplnkov záhradnej architektúry výrazný vplyv.

Vyberajte sem kvety a živé rastliny, ktoré s priamym slnečným svetlom a vyššími teplotami nebudú mať žiadny problém. Ak vám nie je známe, ktoré presne to sú, poraďte sa s odborníkom.

Viac otvorené plochy chodníkov z modernej dlažby si zasa v prípade častých dažďov alebo vysokej vlhkosti môžete poistiť univerzálnymi protišmykovými páskami na vonkajšie schody.

Pozor na výšku stromov

Tak trocha v súvislosti so svetlom, treba mať na pamäti aj fakt, že výsadba rôzne vysokých okrasných alebo iných stromov, či umiestnenie altánku alebo oplotenia, môže niektorým rastlinám tieniť

Problém môže spôsobiť aj popadané lístie, ktoré môže podporiť vznik jednobunkových rias v jazierku a spôsobiť nedostatočné okysličenie vody. Aj tieto veci uberajú z jeho krásy a škodia rybám, ktoré v ňom máte.

Vytvorte si na svoje plány priestor

Snívať a plánovať môžeme v našej mysli donekonečna, problémom však je, že reálna plocha na uskutočnenie sna a veľkých plánov už nemusí stačiť. Je preto dobré a vhodné, ak si všetko dopredu naplánujete. S odborníkom alebo bez, možností a inšpirácie máte na internete alebo priamo v obchodoch naozaj dosť.

Ak nie, hľadajte nápady u východných kultúr, ktoré sa snažia pre nedostatok priestoru využiť rozumne každý jeden centimeter. Myslite však pritom aj na vašich susedov a dopad vášho správania na životné prostredie.

7 trikov do kuchyne, ktoré vám ušetria priestor a vytvoria pohodlie

pexels.com

Ak majú veci svoje správne miesto, dosiahnuť v priestore potrebnú optimalizáciu nebude náročné. Povieme si, ako na to vo vašej milovanej kuchyni?!

Doska na krájanie – na umývadle

Lákajú vás ponuky obchodných domov a pohodlné funkcie špičkových obchodných váh na neustále nakupovanie? Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by sa zadovážené zásoby mali kde uskladniť.

Ak chcete ušetriť miesto a uvoľniť si pracovný priestor, pomôže vám doska na krájanie na umývadlo. Takéto zariadenie je možné umiestniť priamo na umývadlo, čo znamená, že  nezaberá cenné miesto na pracovnej ploche kuchynskej linky. Niektoré modely týchto dosiek majú priehradku na sekané výrobky a otvor na odpad. Výhodou tiež je, že máte po ruke aj vodu na umývanie.

Nože – na magnetickom páse

Ak si chcete v zásuvkách vytvoriť priestor pre príbory, stierky a panvice, presuňte vaše obľúbené kuchynské nože na stenu. Ako? Pomocou magnetického prúžku, ktorý sa pripevní k stene. Takéto zariadenie je lacné a jeho výhody sú značné. Máte prehľad a voľné miesto v kuchyni.

Výsuvná polica – vedľa chladničky

Niektoré priestorové riešenia súčasných interiérov neumožňujú vyplniť kuchynskou linkou a spotrebičmi každý jeden centimeter v tejto miestnosti. Vznikajú potom medzery a miesta, ktoré sa nedajú plnohodnotne využiť. Zasúvateľná polička vás ale tohto problému zbaví. Dá sa kúpiť, prípadne si ju šikovný majster dokáže vyrobiť aj vlastnoručne. Takýto úzky stojan vyplní nevyužitú plochu a umožní vám vytvoriť množstvo úložnej plochy na vaše zásoby potravín alebo kuchynského riadu.

Skladacie moderné jedálenské stoličky

Miesto v kuchyni vám ušetria aj moderné jedálenské stoličky. Dnes sa dizajnéri snažia pri ich návrhu najmä o to, aby boli funkčné a svojím vzhľadom aj zaujímavé. Ešte viac miesta zaistia skladacie stoličky, ktoré sú skutočnou spásou pre malú kuchyňu.

Tento nábytok je obzvlášť dôležitý pri príchode hostí. No oceníte ho aj v bežnom živote, pri výskyte niekoľkých členov rodiny v malej kuchyni. Po chutnom obede alebo inom spoločnom rodinnom jedle ich môžete odstrániť na chodbu alebo na balkón – a uvoľniť cenné metre štvorcové.

Závesný modul na uloženie riadu

Hrnce a panvice sú veľmi objemné a zaberajú v skriniach veľa miesta. Na uskladnenie kuchynského  riadu, náradia a doplnkov preto používajte závesné moduly. Na jednom takomto zariadení môžete zavesiť takmer všetky veľké položky. Vo vašej kuchyni bude potom oveľa viac priestoru!

Hrnčeky – na háčiky

Zavesiť sa dá dnes naozaj všetko a inak na tom nie sú ani hrnčeky. Každý jeden rok si do svojej domácnosti určite nejaký kúpite, no priestoru na ich uskladnenie je čoraz menej. Kúpte si nejaké háčiky a pripevnite ich na voľnú policu. Tento jednoduchý dizajn bude ideálnym miestom na ukladanie hrnčekov.

Podsvietenie – pre skrinky a police

Ďalšie zdroje osvetlenia po obvode skriniek a políc vyvolávajú dojem, že vaša kuchyňa je priestrannejšia, než v skutočnosti je. Takéto riešenie urobí váš interiér bezpečnejším a pohodlnejším na existenciu a varenie.

Kuchyňa je predsa miestom, kde sa chceme nielen dobre najesť, ale aj príjemne cítiť, preto by ste sa mali snažiť využiť v ňom rozumne každý jeden meter štvorcový.

„Sladkosť domova nie je v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“
(Martin Rázus)