Terénne úpravy exteriéru, ktoré sa postarajú vo vašej záhrade o pohodlie

V súčasnosti je človek obklopený množstvom všetkého umelého a falošného. Preto je nesmierne dôležité nestratiť kontakt s prírodou a zostať s ňou v dlhodobom spojení.

Mnohí to riešia kúpou nového psa, ktorému je nutné, najmä v jeho prvých dňoch, dopriať bohatú stravu a tie  najkvalitnejšie granule pre šteňatá. Iní si dajú zasa záležať viac na svojom okolí.

Aj z veľmi malého, no vlastného územia si môžete vytvoriť oázu pokoja, v ktorej môžete po náročnom dni odpočívať, relaxovať a obnovovať stratené sily. Krajinná architektúra, súčasný dizajn a moderné doplnky vám pri zaistení tejto potreby určite pomôžu.

Ide o terénne úpravy a jemné umenie, ktoré vám umožňuje premeniť obyčajný pozemok na skutočný raj s vlastným charakterom a individualitou. Na miesto, ktoré je plné zvláštneho pokoja a harmónie.

Poďte sa preto o jeho vytvorenie spolu s nami pokúsiť aj vy, práve teraz v zimných mesiacoch máte na plánovanie a výber vhodných doplnkov predsa času dosť.

Zvážte výber svetovej strany

Ak ste sa rozhodli svoju záhradu rozdeliť na niekoľko zón, premyslite si, čo v ktorej chcete mať. Rastliny, stromy kríky alebo jazierko. Svetová strana a dopad slnečných lúčov môže mať na stav týchto a iných doplnkov záhradnej architektúry výrazný vplyv.

Vyberajte sem kvety a živé rastliny, ktoré s priamym slnečným svetlom a vyššími teplotami nebudú mať žiadny problém. Ak vám nie je známe, ktoré presne to sú, poraďte sa s odborníkom.

Viac otvorené plochy chodníkov z modernej dlažby si zasa v prípade častých dažďov alebo vysokej vlhkosti môžete poistiť univerzálnymi protišmykovými páskami na vonkajšie schody.

Pozor na výšku stromov

Tak trocha v súvislosti so svetlom, treba mať na pamäti aj fakt, že výsadba rôzne vysokých okrasných alebo iných stromov, či umiestnenie altánku alebo oplotenia, môže niektorým rastlinám tieniť

Problém môže spôsobiť aj popadané lístie, ktoré môže podporiť vznik jednobunkových rias v jazierku a spôsobiť nedostatočné okysličenie vody. Aj tieto veci uberajú z jeho krásy a škodia rybám, ktoré v ňom máte.

Vytvorte si na svoje plány priestor

Snívať a plánovať môžeme v našej mysli donekonečna, problémom však je, že reálna plocha na uskutočnenie sna a veľkých plánov už nemusí stačiť. Je preto dobré a vhodné, ak si všetko dopredu naplánujete. S odborníkom alebo bez, možností a inšpirácie máte na internete alebo priamo v obchodoch naozaj dosť.

Ak nie, hľadajte nápady u východných kultúr, ktoré sa snažia pre nedostatok priestoru využiť rozumne každý jeden centimeter. Myslite však pritom aj na vašich susedov a dopad vášho správania na životné prostredie.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest