Tie najlepšie granule pre vaše šteniatko

Ermolaev Alexander / Shutterstock.com

Výber vhodných granúl pre šteniatko je veľmi dôležitý. Zdravie vášho psa by malo byť vždy na prvom mieste. Preto je dôležité nevyberať granule podľa pekného obalu. Vyberať by ste tiež nemali len podľa obrázku psa na obale granúl, pretože vy máte rovnakého psa. Verte tomu, že obrázky dobre vyzerajúceho mäsa a šťastného psa nezaručujú, že granule budú kvalitné. 

Nájdite si päť minút vášho času a pozorne si prečítajte zloženie granúl, ktoré sa chystáte kúpiť. 

Ako spoznáte kvalitné krmivo pre psa?

Na klasických obaloch granúl býva zväčša uvedené zloženie na zadnej strane. Ak už na prvý pohľad vidíte, že granule obsahujú veľmi dlhý zoznam ingrediencií, môžete si byť takmer istí, že ide o nekvalitný výrobok plný chémie. 

Na prvom mieste by malo byť uvedené mäso. Mäso môže byť kuracie, hovädzie, jahňacie alebo aj sušené. Ak je na prvom mieste uvedená mäsová alebo iná múčka, granulám sa oblúkom vyhnite. Takéto granule vášmu šteniatku neposkytnú potrebné živiny pre správny rast a správne fungovanie organizmu. 

Všímajte si aj obaly granúl 

Všimnite si samotný obal. Je uvedený výrobca a miesto vyrobenia? Ak áno, môžete ostať pokojný. Ak sa nevyznáte medzi značkami a kvalitou granúl, neodporúčame kupovať navážené granule, pri ktorých si na obale nemôžete prečítať zloženie a nezistíte ani, kde boli vyrobené. 

Dbajte na potreby vášho šteniatka

Ak máte šteniatko, ktoré má špeciálne požiadavky, napríklad trpí alergiou, kúpte mu hypoalergénne granule. Ak šteniatku nechutia granule, ktoré ste mu kúpili, nenúťte ho ich žrať a nechajte si poradiť, aký typ granúl by ste mali kúpiť. Najlepšie granule pre psov sú také, ktoré im chutia a majú dobré zloženie.

Najlepšie mobilné klimatizácie

Najlepšia mobilná klimatizácia by mala spĺňať nasledujúce faktory:

Zohľadnite chladiaci výkon

Riaďte sa základným pravidlom, ktoré znie, že na jeden m2 budete potrebovať výkon 8 wattov. Nezľaknite sa ani označeniu BTU, pretože výkon klimatizácie sa udáva aj v týchto jednotkách. BTU znamená britská termálna jednotka za hodinu, ktorá sa v prepočte na watty rovná 0.293 wattom. Aby sme vás ale nestrašili zbytočným lámaním hlavy nad výpočtami, uvedieme vám to stručne a jednoducho. Pre miestnosti s bežnou veľkosťou vám postačí mobilná klimatizácia, ktorá má okolo 9 000 BTU. Ak však chcete tú najlepšiu, potom si zaobstarajte takú, ktorá má 12 000 BTU, čo sa rovná 3 500 Wattom (3,5 kW).

Najlepšia klimatizácia nie je hlučná

Pokiaľ chcete to najlepšie čo trh ponúka, potom si musíte uvedomiť, že hlučnosť je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktorý by ste sa mali pri výbere taktiež pozerať. Najlepšou možnosťou je hlučnosť 50 dB. Aby ste si túto hlučnosť ale vedeli lepšie predstaviť, tak sa dá porovnať s miernym dažďom alebo šeptom z diaľky cca 10 cm. V prípade, že by mala klimatizácia hlučnosť okolo 70 dB, zodpovedalo by to napríklad zvuku práčky alebo potlesku v divadle, čo by pri dlhodobom používaní mohlo dosť prekážať.

Spotreba energie je veľmi dôležitá

Aby sme to vysvetlili po lopate, tak energetická úspornosť spotrebičov sa delí na škále od A až po G. Pokiaľ chcete čo najlepší elektrospotrebič, musíte sa sústrediť na triedu A. Mobilné klimatizácie, ktoré patria do energetickej triedy A, vám ušetria až polovicu energie. Takže ak chcete znížiť náklady spojené s energiami, ktoré sú v tejto dobe dosť drahé, určite choďte do kúpy Ačkovej triedy.

Nepodceňte ani dĺžku hadice

Pred zakúpením mobilnej klimatizácie, je dôležité zvážiť dĺžku hadice, ktorá ju spája s vonkajším prostredím. Klimatizáciu je najlepšie umiestniť v blízkosti okna a následne ju nasmerovať smerom k horným častiam miestnosti. Týmto spôsobom sa predíde nerovnomernému rozdeleniu teploty, kedy by nohy boli v chlade a vrchná časť miestnosti by bola tepelne prehriata. Preto, pred zakúpením klimatizácie, odmerajte vzdialenosť od okna, aby ste sa uistili, že dĺžka hadice bude pre vaše potreby primeraná.

Vlastnosti, ktoré by mala najlepšia mobilná klimatizácia mať

Pri kúpe by ste sa mali zamerať na jej vlastnosti, ako sú rozmery, hmotnosť, prítomnosť diaľkového ovládania a dostupnosť cez mobilnú aplikáciu. Je dôležité zvážiť, kam bude klimatizácia umiestnená a ako často ju budete presúvať, ak plánujete používať klimatizáciu na viacerých miestach. Prenosné klimatizácie, ktoré budete častejšie premiestňovať z jedného miesta na druhé, by mali byť určite menšie a s nízkou hmotnosťou. Ak chcete maximalizovať svoje pohodlie, môžete si vybrať klimatizáciu s diaľkovým ovládaním a mobilnou aplikáciou.

Špeciálne funkcie musia byť samozrejmosťou

Pokiaľ chcete ten najlepší spotrebič, určite by mal mať aj množstvo špeciálnych funkcií. Takou veľmi dôležitou je napríklad aj kúrenie. Niektoré prenosné klimatizácie sú vybavené tepelným čerpadlom. Takáto investícia je prospešná, pretože ju môžete využívať po celý rok – v lete na ochladenie miestnosti a v zime na vykurovanie. Moderné klimatizácie sú vybavené filtračnými funkciami, ktoré čistia vzduch od prachu a iných nečistôt. HEPA filter dokáže znižovať riziko zdravotných problémov tým, že odstraňuje škodliviny, ako sú dym, smog, baktérie, vírusy a mikróby. Taktiež majú aj funkciu odvlhčovania vzduchu, ktorá znižuje vlhkosť a udržuje ju v rozmedzí 40 – 60%, čo je veľmi užitočné v miestnostiach s vysokou vlhkosťou alebo funkciu zvlhčovania, čo oceníte pokiaľ máte v domácnosti suchý vzduch. Časovač musí byť samozrejmosťou, prostredníctvom ktorého si naplánujete spustenie alebo vypnutie klimatizácie vopred. No a ako posledná funkcia, ktorá je v tejto dobe veľmi populárna, je ovládanie prostredníctvom Wi-Fi, vďaka čomu môžete spotrebič ovládať priamo zo svojho smartfónu odkiaľkoľvek. 

Posledným faktorom je cena

V tomto prípade určite platí, že za to najlepšie čo trh ponúka si budete musieť priplatiť. Pokiaľ však ale do prenosnej klimatizácie zainvestujete, dostanete všetko, čo by mala tá najlepšia klíma mať. Od nízkej hlučnosti, dobrého výkonu až po špeciálne funkcie. Nebojte sa do tohto spotrebiča zainvestovať viac, pretože sa vám táto investícia určite vráti v podobe nižších nákladov za energie a najlepších možných vlastností, ktoré uspokoja vaše potreby.