Tipy na vianočné darčeky pre dievčatá všetkých vekových kategórií

PinkCoffee Studio / Shutterstock.com

Vybrať vhodný darček vie byť niekedy náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Musíte pri tom myslieť na to, čo sa danému človeku páči, čo má rád, aké sú jeho obľúbené farby, a či už danú vec nemá doma. Darčeky pre dievčatá môžeme preto rozdeliť do nasledujúcich troch hlavných skupín, od bábätiek až po školský vek. 

1. Darčeky pre dievčatká do 1 roka 

V tejto kategórií hovoríme skôr o darčekoch pre bábätká. Je to zároveň kategória, v ktorej vyberáte skôr darčeky, ktoré využijú rodiča než samotné dievčatko. Čo môžete vybrať? 

  • veselé podbradníky 

Každý rodič vie, koľko podbradníkov sa dokáže zašpiniť v priebehu jedného dňa. Aj preto rodičov najviac poteší, ak ich dievčatku kúpite niečo, čo aj prakticky využijú. Farebný podbradník sa zároveň bude určite páčiť aj malému dievčatku.

  • visiace zaujímavé hračky

Malé bábätká radi pozorujú svoje okolie a veľmi sa tešia, keď nad nimi niečo visí. Môžete preto zvoliť nástennú dekoráciu so strapcami alebo inú visiacu hračku, za ktorou sa dievčatko bude môcť načahovať. 

2. Darčeky pre dievčatká v predškolskom veku 

Slečny, ktoré sú v predškolskom veku síce poteší každá drobnosť, avšak začínajú si pomaly všímať, že niečo sa im páči viacej a niečo menej. Dajte si preto záležať na výbere! 

  • netradičné detské hry 

Deti sú deti. Preto ich určite poteší hra, pri ktorej sa budú môcť zamestnať. Hry môžete vyberať logické (pozor, aby hra nebola príliš ťažká a zodpovedala veku) alebo oddychové. 

  • mäkké vankúše s obľúbeným motívom

Každé dieťa si rado oddýchne a kde sa zaspáva lepšie, než v posteli, ktorá priam pozýva k spánku? Preto môžete kúpiť mäkký vankúš s výplňou napríklad v tvare usmiatej hviezdy, na ktorý sa bude vaše dievčatko tešiť každý večer. 

3. Darčeky pre dievčatá v školskom veku 

Vybrať vhodné darčeky pre dievčatá v školskom veku vie byť niekedy výzva. Aj túto výzvu však dokážete zvládnuť, ak sa budete riadiť tým, čo sa páči dievčatám. Niekedy majú totiž rodičia tendenciu vyberať darčeky, ktoré sa páčia skôr im. 

  • moderné školské potreby

Pekné peračníky, zápisníky, perá či dievčenské diáre. Mladé slečny teší pohľad na pekné veci z papiernictva. Vybrať môžete prakticky čokoľvek. Pokúste sa však vybrať obľúbené farby vašej dcéry alebo netere. 

  • nástenný plagát s vlastnou fotkou 

Staršie dievčatá majú svoju partiu dievčat, v ktorej sa cítia dobre. Možno by chceli mať svoju partiu zavesenú v dizajnovom rámiku na stene. Ak nie v rámiku, možno priamo na nástennom plagáte. 

Detské koberce: 20 inšpirácií pre útulnú izbu vášho dieťatka

detské koberce

Malé deti trávia väčšinu času hraním sa na zemi. Tvrdá a studená podlaha preto nie je ideálnym riešením, najmä počas ich predškolského obdobia. Sú však detské koberce správnou voľbou? Táto téma je dlhší čas predmetom aktívnych diskusií a debát.

Sú detské koberce bezpečné?

Faktom je, že prioritou pri zariaďovaní detskej izbičky sa stal najmä výber eco-friendly podláh a koberce zostali trochu v úzadí. “Je to magnet pre prachové roztoče, nečistoty a psie chlpy,” hovorí kritická časť verejnosti. Niektorí dokonca poukazujú na uvoľňovanie prchavých organických zlúčenín (VOC) do vzduchu. Ako to teda naozaj je?

Emisie z nového koberca patria medzi najnižšie z akéhokoľvek domáceho nábytku. Najdôležitejší potenciálny zdroj VOC je zložka (styrén) latexu, ktorý sa používa na podložku koberca. Inými, menej významnými zdrojmi sú farbivá a textilné pomocné látky, ak tieto neboli počas procesu úplne opláchnuté. Kobercový priemysel sa však vyvíja a výrobcovia sa snažia každoročne znižovať vplyv týchto emisií a dodržiavajú stanovené bezpečnostné limity.

Detské koberce majú svoje výhody

Napriek týmto výhradám, koberce zostávajú naďalej obľúbenou voľbou a jedným z najpopulárnejších prvkov pre zariadenie detskej izbičky. Sú hrejivé, mäkké, tlmia nárazy a zvuky. Okrem funkčných vlastností, plnia aj významnú estetickú funkciu, pretože izbičku zútulňujú, dokážu vniesť do miestnosti farebný akcent a podporujú hravosť.

Na trhu sú dostupné aj celoplošné motívy, no v našom výbere sme sa sa sústredili na koberce – “kusovky”. Tie totiž umožňujú kombinovať viaceré motívy a dajú sa výborne použiť na celkové doladenie k ďalším nosným prvkom detskej izby. Navyše sú aj vhodnejšie na celkovú údržbu. Menší koberec môžete kedykoľvek z izbičky vyniesť, vyčistiť a udržovať tak aj celkovú podlahu v čistote.

Výber kobercov je široký, od jednoduchších vzorov v jemných paletách až po výraznejšie farby a vzory. Obľúbené sú zvieracie i rozprávkové motívy, ktoré dokážu deti vtiahnuť do sveta fantázie. V našom výbere tentokrát ponúkame 20 inšpirácií na vkusné detské koberce, ktoré potešia dievčatá i chlapcov. Zámerne sme sa snažili vyhnúť Shrekom, Elzám, mimoňom, no veríme, že napriek tomu tieto koberce splnia očakávania tak rodičov, ako aj najmenších.