Trendy a obľúbené kúsky podľa interiérovej dizajnérky Ľudmily Lešánek

O DIZAJNÉROVI

Ľudmila Lešánek si prácu snov vysnívala už ako dieťa, keď stavala domčeky z lega a predstavovala si ako by mohli byť zariadené. Voľba školy teda nebola nijakým prekvapením. Po štúdiu na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene sa rozhodla pokračovať na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene, kde si vybrala zameranie dizajn nábytku.

“Počas štúdia som sa zaoberala a sústredila svoju pozornosť aj na interiérový dizajn, ktorý ma lákal zo všetkého najviac. Popri štúdiu na vysokej škole som preto nadviazala pracovnú spoluprácu s jednou s najznámejších spoločností na Slovensku, ktorá sa zaoberá návrhom a realizáciou interiérov.”

Jej snom však bolo vlastné interiérové štúdio. V roku 2017 založila vlastnú značku LL Design, prostredníctvom ktorého v súčasnosti ponúka služby v oblasti interiérového dizajnu, dizajnu nábytku, či interiérového poradenstva.

V tomto článku sa môžete spolu s nami pozrieť na dizajnové kúsky a trendy, ktoré Ľudmila vybrala do našej pravidelnej rubriky.

4 TRENDY

Doplnky v interiéri

Žijeme v období, kedy sa veľký dôraz kladie na doplnky v interiéri, ako tomu bolo vo zvyku kedysi. Výberom správnych doplnkov navrhovaný priestor dostane úplne iný charakter a vzhľad. Treba však navrhovať nenápadne a nevtieravo, pričom je možné malými zmenami doplnkov zakaždým vytvoriť nový interiér snov. Niekedy by ste sami neverili ako napríklad zaujímavé kreslo v kontrastnej farbe dokáže zmeniť pohľad na celkový dizajn interiéru.

LL Design
LL Design

Exotické vzory

Za aktuálny módny trend v tomto období určite považujem exotické vzory. Krásne výrazné tapety zelených odtieňoch, rastlinné a kvetinové vzory použité či už na obrazoch, vankúšoch alebo závesoch určite oživia a osviežia celý interiér. Netreba sa v tomto smere báť experimentovať. Ide o doladenie interiéru doplnkami, ktoré sa samozrejme dajú kedykoľvek vymeniť.

Napínacie stropy

Veľmi aktuálne sú aj napínacie stropy. Málo kto o tom počul, ale v poslednej dobe sa tešia veľkej obľube pri zariaďovaní interiéru. Ide o znížený strop, ktorý nahrádza starú formu sadrokartónu. Základom je napínacia PVC fólia, ktorá sa upevní po obvode miestnosti. Výhodou je, že si môžete vybrať plachtu z pestrej palety rôznych farieb a vzorov, navyše sú dostupné i v lesklých prevedeniach, čo v interiéri vyzerá veľmi elegantne.

Machové steny

Aj machové steny a obrazy možno považovať za veľký hit a to nielen v interiéroch, ale aj v komerčných priestoroch. Ľudia v poslednej dobe omnoho viac inklinujú k prírode a radi s ňou prepájajú svoje životy. Práve machové steny sú jednou z možností ako si dopriať trošku zelene aj doma.

Výhodou je, že machové steny a obrazy si nevyžadujú žiadnu extra údržbu až po dobu 10 rokov. Na trhu je veľký výber dodávateľov machu, ktorí vo svojich portfóliách majú širokú škálu tvarov, farieb a prevedení machu s kombináciou napríklad dreva alebo listov. Záleží iba od predstavy klienta.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

4 SRDCOVKY

Návrh interiéru LL design

Medzi moje srdcovky určite patrí návrh interiéru, ktorý patrí k mojim prvým projektom. Išlo o priestor, ktorý má bez pochýb vynikajúcu dispozíciu. Nakoľko môj klient mal úplne iné požiadavky na interiér, musela som všetky moje návrhy smerovať podľa jeho želania.

Priestor ma však natoľko nadchol, že po skončení projektu som sa s ním ešte trošku vyhrala a navrhla som interiér podľa mojich predstáv. Na prvý dojem je zaujímavý, dosť vyzývavý farebnosťou, ale zároveň stále príjemný a útulný.

LL design

Farebný akcent

V nadväznosti na moju úchylku na vyzývavé farby :-) som mala za potrebu môj biely interiér ozvláštniť o akýsi akcent. Hlavne čo sa obývacej izby týka, pretože tento priestor je považovaný za spoločensky najdôležitejší. Keď som po prvýkrát uvidela túto sedačku vedela som, že jej elegantnou farbou a prevedením dokonale zapasuje do interiéru. Tým, že v rámci interiéru nenájdete okrem sedačky žiadne iné vyzývavejšie doplnky, s ktorými by sa navzájom rušili, pôsobí priestor fresh a nevtieravo.

Zlatá farba

Medzi moje srdcovky patrí aj zlatá farba v interiéri. Zlatá farba bola odjakživa farbou bohov, kráľov, či vysoko postavených osôb. V interiéri symbolizuje nadčasovosť, luxus a eleganciu.

Treba si však dať pozor na to, aby ste to s ňou neprehnali a nespravili z interiéru nakoniec jeden veľký gýč. Určite aj tu platí zásada všetko s mierou. Mám radšej matnejšiu verziu zlatej, nakoľko lesklá zlatá farba je až príliš výrazná a ostávajú na nej odtlačky. Ideálnou voľbou je zlatú farbu dostať do interiéru v podobe doplnkov, aby vynikli a zároveň vytvorili rôzne kontrasty v interiéri.

Paraván

Dnes sú preferované veľké otvorené priestory, čo pôsobí na jednej strane vkusne, ale na druhej strane sa vytráca intimita priestoru. Preto je veľmi dobrým pomocníkom práve paraván, ktorý dokáže veľké priestory predeliť a zároveň príjemne doladiť.

Je to prvok, ktorý aj pri svojich návrhoch interiérov rada používam a kebyže bývam v dome s väčším otvoreným priestorom, určite využijem možnosť aplikovania paravánu do interiéru.

Páči sa mi, keď veci majú svoje miesto a interiér pôsobí upratane

Beátka, kedy si si povedala “takto sa chcem živiť”?

Už na strednej škole som uvažovala na touto profesiou, hoci nebola v tej dobe veľmi rozšírená.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Pri navrhovaní je to určite klient. Jeho potreby, nastavenie a jeho preferencie. Všetky projekty prispôsobujem potrebám klienta, nakoľko on bude v tom priestore existovať.

No a potom sú to určite trendy, ale tie beriem vždy s rezervou, nakoľko sa rýchlo menia. Mojim cieľom sú skôr nadčasové interiéry a myslím si, že aj nastavenie nášho trhu je také. Určite nemeníme interiéry na komplet každých 5 rokov, ako napríklad v Nemecku.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Aký má rozpočet!😊(smiech)

Bohužiaľ, rozpočet je kľúčová informácia pre mňa. Samozrejme vypočujem si klienta, s čím potrebuje pomôcť, pýtam sa na jeho predstavy a očakávania, ktoré má od svojho budúceho interiéru.

Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Príliš malé interiéry, ako sú napríklad garsónky. Vtedy je potrebné všetky funkcie (jedenie, spanie, pozeranie TV, úložné priestory) vpratať do jednej miestnosti a ešte aj chceme, aby ten interiér pôsobil vzdušne. To je mnohokrát veľká výzva.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Ak máš na mysli to, že klienti si chcú sami vyberať nábytky a zariaďovacie predmety a odo mňa chcú aby som im následne pomohla tieto predmety nejako uložiť do ich interiéru, tak takejto spolupráci sa vyhýbam.

U klientov preferujem, ak majú aspoň ako-takú predstavu. Určite nie je žiadna výhra, ak mi klient povie „nechám to na vás“ a následne sa nevie rozhodnúť, či mu návrh vyhovuje, lebo sám nevie čo vlastne chce. Ale ak si mám vybrať, tak určite navrhovanie s “voľnou“ rukou je pre mňa ideálne.

Tak či onak, s klientom vedieme dlhé debaty o tom, čo potrebuje, čo má rád, ako žije, čo sa mu páči a naopak nepáči. Tých otázok je veľmi veľa a nakoniec výsledný interiér vždy spĺňa jeho predstavy a očakávania. Vtedy je spokojnosť na oboch stranách.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Všade. Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo. A potom samozrejme využívam aj komerčné zdroje, ako sú weby, prípadne výstavy. Naposledy Miláno, tam je vždy veľmi veľa inšpirácie.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Ten ešte len príde.😊(smiech)

Chystáme sa stavať dom a tam to bude len a len môj rukopis. Ale pyšná som vždy. Všetky moje projekty považujem za vydarené. Nie preto, lebo si to myslím ja, ale hlavne preto, lebo mám spokojných klientov, ktorí aj po dlhšom čase spomenú, ako sa im fantasticky býva.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Sebavzdelávaniu venujem veľmi veľa času. Každý deň. Buď čítam odborné časopisy alebo si pozriem nejaké online školenie. Je toho veľmi veľa. Či už zo sveta farieb, nových materiálov alebo technológií. Sledujem tiež práce svetových dizajnérov. A absolvujem veľa školení, či už o podlahách, stierkach, kovaniach a podobne.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti (napríklad inteligencia v dome).

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Talianska dizajnérka Susanna Cots, pôsobiaca v Španielsku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susanna Cots • Interior Design (@susannacots) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Och toto je citlivá téma!😊(smiech)

Ja som fanatik do svojej práce, takže trávila som veľa času na webe. Hľadaním informácií a študovaním v oblasti dizajnu. Moji časomárnici boli Facebook a Pinterest. A potom prišiel stres, lebo som nestíhala projekty a musela som robiť po nociach.

Teraz si pevne stanovujem priority a úlohy, ktoré musia byť na konci dňa splnené. Na nočné smeny som už stará. Takže je potrebné všetko perfektne stihnúť počas pracovného dňa.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Ja používam 3 farby: bielu, čiernu a šedú. To sú dominantné farby v mojich návrhoch a ostatné farby používam len na doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko zameniť. Farby sú únavné a majú veľký vplyv na naše emócie, takže pri ich výbere zohľadňujem jednak ich psychológiu a následne počúvam požiadavky klienta.

Čo sa vzorov týka tak sú to geometrické tvary. A štýl určite minimalistický. Ale nie až tak chorobne. Minimalizmus so sebou prináša hlavne funkciu. Ja používam aj doplnky, ktoré interiér zútulnia a skrášlia. Ale tvaroslovie nábytku je určite minimalistické.

Na čom práve teraz pracuješ?

Teraz som ukončila 2 menšie projekty a pripravujem sa na svoj veľký projekt pre najnáročnejšieho klienta a to pre seba.😊

Už chápem, aké to majú klienti zložité, keď sa musia rozhodnúť pre jeden stôl, stoličku alebo farebnosť. Na trhu je nespočetné množstvo krásnych vecí a rozhodovanie je preto veľmi náročné.

Držíme palce a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Beáta Kozáčková vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!