Účtovníctvo vymenila za tvorbu jedinečných obkladačiek, inšpirovaných slovenskou prírodou a folklórom

Tileme
Tileme

Lucka, keramike sa venujete už dlhšie. Kedy prišiel impulz založiť vlastnú značku?

Vždy som snívala, že budem vyrábať niečo kreatívne. Vo výrobe obkladačiek som sa doslova „našla“. Spočiatku som to brala len ako hobby, ktorým sa dá občas privyrobiť. Keď som však končila školu rozmýšľala som čo ďalej. Povedala som si, že to vyskúšam s obkladačkami a založila som si značku Tileme, pod ktorou ich vyrábam.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

S akými motívmi pracujete najradšej a čo vás inšpiruje?

Najradšej pracujem s prírodnými a folkovými motívmi. Do obkladačiek otláčam rôžne listy, kvety, kôry a bylinky. Na týchto prírodných motívoch mám najradšej to, že každá takáto obkladačka je úplne iná a nie je možné nájsť dve rovnaké.

Inšpirujem sa aj slovenským folklórom. Krásna kobaltová modrá farba a na nej biele vzory, ma inšpirovali k vytvoreniu obkladačiek, pripomínajúcich modrotlač. Ďalším folkovým motívom, ktorý sa objavuje v mojej tvorbe je aj čičmanský vzor. S folkovými námetmi som ale určite ešte neskončila. Je ešte veľa krásnych slovenských ľudových motívov, ktoré ma inšpirujú a ktoré si viem predstaviť aj na obkladačkách.

Ďalšou inšpiráciou sú mi napríklad aj veci z bežného života. Niekedy stačí a pekná farebná kombinácia, alebo zaujímavá štruktúra a zrodí sa nápad na nový dizajn.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

Trendy posledných sezón hlásajú návrat k prírode a ekológii. V moderných interiéroch nachádzame mnoho motívov zelených listov a kvetín - či už na textíliách, alebo na iných bytových doplnkoch. Do ponuky som preto zaradila obkladačky s motívmi listov, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Sledujete trendy v tejto oblasti, alebo skôr idete „vlastnou cestou“?

Trendy sledujem. Niektoré sa mi veľmi páčia a snažím sa ich pretaviť aj do obkladačiek. Sledujem aké farby práve letia v interiéri, aké štýly sú moderné a podobne. Trendy posledných sezón hlásajú návrat k prírode a ekológii. V moderných interiéroch nachádzame mnoho motívov zelených listov a kvetín – či už na textíliách, alebo na iných bytových doplnkoch. Do ponuky som preto zaradila obkladačky s motívmi listov, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Momentálne je veľmi obľúbený aj industriálny štýl. Milovníci tohto štýlu u mňa v ponuke nájdu obkladačky s kovovým efektom, či kovovými odleskami. Snažím sa ísť s trendmi, ale vždy si ich prispôsobujem podľa seba. Obkladačky sú nadčasová záležitosť. Podľa mňa budú vždy trendy, takže nehrozí, že o rok alebo dva vyjdu z módy.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

Vytvárate aj obkladačky na želanie. Aké sú priania zákazníkov?

Rôzne. Sú takí, ktorí ma oslovia s presnou predstavou a potom aj takí, ktorí by síce niečo chceli, ale sami nevedia čo. Vtedy sa snažím poradiť a zistiť čo sa im páči, aký štýl preferujú. Či majú radšej prírodné zemité farby, alebo skôr niečo výrazné. Väčšinou si klienti vyberú z portfólia konkrétny tvar, vzor, alebo aj farbu. Inokedy prispôsobujem farby, alebo rozmery obkladačiek podľa želania.

V ponuke mám 5 základných tvarov, klasické štvorce, obdĺžniky, ale aj netradičnejšie tvary ako napríklad šesťuholníky, rybie šupiny a diamanty. V najbližších týždňoch rozšírim ponuku o ďalšie štyri tvary, takže výber je naozaj pestrý. Všetky tieto tvary sa dajú vyrobiť v rôznych farebných prevedeniach a kombináciách. Kombinovať sa dajú aj jednofarebné obkladačky s obkladačkami s motívmi rastliniek, či obkladačkami s maľovanými motívmi. Obkladačky sa dajú kombinovať aj s bežne kupovaným obkladom, takže možností je naozaj veľmi veľa. Kto si nevyberie z ponuky, tomu sa snažím vyrobiť obkladačku na mieru.

Momentálne napríklad pracujem na jednej špecifickej obkladačke. Zákazníčka mala nápad vytvoriť obkladačku v tvare slnka, ktorá by ju dobíjala energiou a ktorá by mala veselé pestré farby. Poslala mi niekoľko obrázkov pre inšpiráciu, aby som mala z čoho vychádzať. Riešili sme k čomu to bude kombinovať, aké rozmery by boli vhodné a podobne. Je to niečo čo nerobím bežne, preto je to pre mňa celkom výzva, no už teraz sa teším na výsledok. Najdôležitejší je samotný návrh, aby bol klient spokojný, preto vždy robím najprv vzorky a keď doladíme detaily, pustím sa do výroby „naostro“.

tileme
Tileme

Práce za jednou obkladačkou je naozaj veľa. Niektoré dizajny sú výsledkom niekoľkomesačnej práce, kým sa mi podarí vychytať všetky muchy a vymyslieť spôsob a technológiu, akým budem obkladačky vyrábať.

tileme
Tileme

Pri pohľade na vašu tvorbu si ani neviem predstaviť, že by ste sa uspokojili s nákupom v bežnom hobbymarkete. Aké obkladačky ste si vysnívali pre váš domov?

Keď budem už vo “svojom” určite budem mať obkladačky v kuchyni aj v kúpeľni z vlastnej dielne. Kuchyňu by som chcela mať tmavú s výraznými obkladačkami. V kombinácii s tmavým masívnym drevom vyzerajú obkladačky výborne, takže drevo by som tam tiež rada zakomponovala.

Do kúpeľne si dám obkladačky v tvare rybích šupín, ktoré sú už sami o sebe veľmi zaujímavé a preto stačí aj neutrálnejšia farba.

tileme
Tileme

Koľko práce sa ukrýva za jednou originálnou obkladačkou? Ako dlho trvá proces výroby?

Práce za jednou obkladačkou je naozaj veľa. Niektoré dizajny sú výsledkom niekoľkomesačnej práce, kým sa mi podarí vychytať všetky muchy a vymyslieť spôsob a technológiu, akým budem obkladačky vyrábať.

Samotná výroba je časovo náročný proces. Obkladačky vyrábam z hliny, ktorá potrebuje svoj čas schnutia. Tento proces je z celej výroby ten najdlhší. Obkladačky musia schnúť pomaly a rovnomerne, aby ostali pekne rovné. Keď sú vyschnuté, nasleduje proces dolaďovania. Potom putujú na svoj prvý výpal do pece, kde sa vypaľujú pri veľmi vysokej teplote. To zaručuje ich dlhotrvácnosť a kvalitné úžitkové vlastnosti. Po tomto výpale sú obkladačky pripravené na ďalšiu fázu – glazovanie, čiže nanášanie farby. Keď sú naglazované, čaká ich ďalší výpal a potom sú už pripravené a cestu k novému majiteľovi. Samotná výroba trvá 4-5 týždňov.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

Týždenne mávam na obkladačky niekoľko otázok a požiadaviek z čoho usudzujem, že ľudí čoraz viac zaujímajú veci, ktoré si bežne v obchode nekúpia. Zákazníkov najviac láka možnosť obkladačky prispôsobiť svojmu vkusu a štýlu.

Máte v ponuke okrem obkladačiek aj iný druh produktov?

Momentálne mám v ponuke hodiny, ktoré krásne ladia s obkladačkami. Rada by som rozšírila ponuku aj o kuchynské doplnky ako misy, taniere a podnosy, ktoré by sa dali zladiť s obkladačkami. Zatiaľ na tom ešte pracujem, prispôsobujem techniku výroby a vymýšľam jednotlivé dizajny.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

Kto sú vaši zákazníci? Oslovujú vás aj zahraniční klienti, alebo prevažujú Slováci?

Zatiaľ sa zameriavam na slovenský trh, takže moji klienti sú Slováci, prípadne Česi. Momentálne o zahraničných trhoch neuvažujem, ale v budúcnosti túto možnosť nevylučujem. Štatisticky sa mi častejšie ozývajú ženy, čo je aj logické. Väčšinou sú to práve ony, ktoré zariaďujú kuchyňu, či celkový interiér. Mojimi klientmi sú ale aj architekti, ktorí pre svojich klientov hľadajú niečo výnimočné, čo v obchodoch bežne nenájdu.

Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?

Do veľkej miery to zavisí od vkusu. Sú ľudia, ktorí idú do obchodu a vyberú si z toho čo je k dispozícii, a naopak sú aj takí, ktorí sa radi odlíšia a investujú do originality. Týždenne mávam na obkladačky niekoľko otázok a požiadaviek z čoho usudzujem, že ľudí čoraz viac zaujímajú veci, ktoré si bežne v obchode nekúpia. Zákazníkov najviac láka možnosť obkladačky prispôsobiť svojmu vkusu a štýlu. A či ju vieme oceniť aj na Slovensku? Mám pocit, že áno. Ľudia vedia oceniť koľko je za tým práce a úsilia.

tileme
Tileme
tileme
Tileme

Aké sú vaše plány s Tileme do budúcnosti? Máme sa na čo tešiť?

Plánujem stále napredovať a zlepšovať svoje produkty. Rada by som neustále rozširovala svoju ponuku, aby si v nej každý našiel to svoje. Do budúcna by som chcela zvýšiť svoje výrobné kapacity, aby som vedela vyrábať rýchlejšie.

Mladý pár prerazil na Slovensku s unikátnymi doplnkami z hrejivej Merino vlny

frensia
frensia

Františka na začiatku bol sen „živiť sa niečim, čo milujem” a dnes je realitou. Aká cesta viedla k založeniu vlastnej značky a čo vás na nej motivovalo?

Začalo to vtedy, keď sme – teraz už – s manželom Mariánom hľadali miesto, dom či byt, kde by sme sa usadili. S tým bolo spojené aj zariaďovanie interiéru, hľadanie nábytku a všetkého s tým súvisiaceho. Tu však nastal problém. Stretli sme sa my dvaja, dve osoby, ktoré si radi komplikujú život zložitejším spôsobom riešenia situácie, pokiaľ by sme mohli dosiahnuť vysnívané predstavy. Na základe toho sme mali v mysliach svojský obraz o vzhľade nášho budúceho domova.

Na internete sme našli nádherné nesériové kusy nábytkov či doplnkov, ktoré však na Slovensku nebolo možné zohnať alebo boli, kvôli pochopiteľne vyššej cene, pre nás nedostupné. Ako som pozerala všetky tieto inšpirácie, tak mi začala vŕtať hlavou myšlienka, že by som si mohla aj sama také pekné veci vyrobiť. Možno by som sa tým mohla raz aj živiť. Potom prišiel môj manžel a vyslovil túto myšlienku nahlas nevediac, že o tom premýšľam aj ja. A vtedy to celé započalo.

"Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež."

Začali sme pracovať hlavne s paletami. Rozoberali sme ich a recyklovali do drevených nábytkov a bytových doplnkov. Skúšali sme, tvorili u mojich rodičov v garáži – veď aj najväčší velikáni, ako zakladatelia Apple, Google, Amazon či Disney začali v garáži.(smiech) Prácu s drevom máme čiastočne v rodine. Starký má krásne rezbárske diela vystavené v múzeu. Ocko tiež krásne vyrezáva a práca s drevom je jeho veľká záľuba. Možno som niečo od nich pochytila. Spolu s manželom sme sa pre tvorbu nadchli a celému tomu sme dali názov frensia.

Tvoríte z prírodných materiálov. Prečo ste si vybrali práve drevo a vlnu?

Máme veľmi radi prírodné materiály. Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež. Nie je to niečo umelo vytvorené, ako napríklad plast. Je to niečo, čím našu planétu ďalej nezaťažujeme. Na tom nám záleží. Sú to materiály rozložiteľné a ďalej zrecyklovateľné.

100% merino vlna má okrem všetkého veľmi veľa úžasne oceniteľných vlastností, ako napríklad antibakteriálnosť, jemnosť, hypoalergénnosť, hrejivosť a veľa, veľa ďalších.

frensia
frensia
frensia
frensia

S vašou značkou sa mi neodmysliteľne spája – obrovská vlnená deka. Predpokladám, že ide o jeden z najpredávanejších produktov. Ako ste prišli na tento nápad?

K vlne sme sa dostali až neskôr. Keďže som videla, že práca s drevom je pre ženu naozaj fyzicky náročná chcela som nájsť niečo, čo bude “jemnejšie”, ženskejšie. Raz som narazila na fotografiu merino obrej deky a bola to láska na prvý pohľad. Vyhľadávala som si o vlne informácie a zadovážila prvú vlnu. Vždy nás veľmi teší, keď máme pozitívne odozvy a keď sa náš výrobok zákazníkovi páči. Keď pošlú fotografie, ako si ňou skrášlili a zútulnili svoju domovinu.

frensia
frensia
frensia
frensia

Vytvárate prevažne interiérové doplnky i nábytok. Čo všetko si môžu zákazníci u vás kúpiť a kde?

Zákazníci si môžu vybrať obrie prikrývky zo 100 % merino vlny s výberom z množstva farieb a rozmerov, rôzne merino vankúše, pelechy pre domáce zvieratká a taktiež si môžu kúpiť samotnú vlnu, ak si chcú vytvoriť niečo vlastné. Máme svoj internetový obchod frensia.sk, kde máme všetky vlnené výrobky. Drevený nábytok sme však na nejaký čas stiahli z ponuky, keďže sme sa mu už nestíhali venovať. No veríme, že sa k nemu čoskoro znovu prinavrátime. Okrem eshopu ponúkame výrobky aj na slovenskom handmade portáli SaShe. Využívame aj náš Instagram @frensia_atelier a Facebook stránku frensia.

Čo z vašej homemade produkcie by sme našli aj u vás doma?

Nuž, je toho viac. Z toho, čo ponúkame aj naším zákazníkom je to peliešok pre mačku, merino deky i vankúše. Potom viacero takých, ktoré v ponuke nemáme a sú iba naše.

frensia
frensia
frensia
frensia

Ktorý výrobok je vašou srdcovou záležitosťou? Čo vyrábate najradšej?

Najviac srdcu blízky je mi môj úplne prvý výrobok, a to drevená stropná polička na lane. Stále ju kdesi v dome uchovávam. :) Máme radi nové výzvy. Keď môžeme vyrobiť niečo netypické, podľa predstáv zákazníka. Je to také oživenie samotnej tvorby. Vymyslieť ako to urobiť, vykomunikovať ako to bude vyzerať, naplánovať proces tvorby, domyslieť detaily…

Ako vznikajú idey na nové produkty? Sledujete zahraničné trendy, alebo skôr pri navrhovaní veríte svojmu vkusu a intuícii?

Určite oboje. Je dôležité trh sledovať, no zároveň dať do výrobkov svoje srdce, obohatiť ho svojím nápadom, detailom, myšlienkou, posunúť ho do vlastnej dimenzie firmy. Urobiť to podľa seba. Veľakrát z prvotnej inšpirácie a zámeru vznikne niečo úplne iné, nové. To je na tom to najkrajšie. Tiež sa snažíme sledovať praktickú stránku a o čo majú ľudia záujem.

"Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja."

Páči sa mi, že popri čistote štýlu jednotlivých výrobkov pracujete, obzvlášť pri vlnených produktoch aj so širokou paletou farieb. Je to náhoda?

Ja osobne milujem takúto hru. Niečo jednoduché, minimalistické obohatiť niečím zložitejším, výraznejším. Poviem príklad. Čistý, vzdušný interiér ladený do neutrálnych farieb rozbijem výraznou cyklamenovou obro merino dekou. Krása.

frensia
frensia
frensia
frensia

Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?

Potešuje to. Odlišujeme sa tak jeden od druhého. Niekomu sa páči to a druhému zas ono. Svoj vkus, náhľad, štýl máme možnosť pretaviť do výsledku a ukázať ho svetu, čo je príjemné a pekné. A či vieme originalitu oceniť? Je to diskutabilná otázka. Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja.

Aké sú vaše ďalšie plány a ciele v podnikaní?

Je strašne veľa toho, na čom pracujeme, no zhrniem to. Chceme stále viac zlepšovať kvalitu a vzhľad našich výrobkov. Chceme pracovať na nových dizajnoch a využitiach vlny. Máme v pláne vypustiť série článkov o rekonštrukciách starého nábytku aj interiéru. Taktiež uvedieme na trh nový super materiál, ktorý na Slovensku ešte nemáme, no o tom potom. Treba nás len sledovať a uvidíte.