Ušetrite na teplej vode – ohrievajte ju slnkom

pixabay

O možnosti praktického využitia obnoviteľných zdrojov energie sa v posledných rokoch zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí. Šetriť prírodu je možné práve využívaním ekologických spôsobov výroby elektriny aj tepla. Ak si myslíte, že tieto procesy sú zložité a je len veľmi náročné si ich zaobstarať a používať, mýlite sa.

Využitie obnoviteľných zdrojov energie sa už netýka len veľkých spoločností. Postupne začína prenikať do bežných domácností. S riešením ZSE Solar si nielenže sami zabezpečíte teplú vodu, ale dokonca ušetríte na jej ohreve až 70%.

Postačia vám na to solárne kolektory a strecha vášho rodinného domu. Neviete si predstaviť, ako v praxi využitie slnka na ohrev vody funguje? Prečítajte si, ako jednoducho si môžete pomocou slnečnej energie moderne a úsporne zabezpečiť vlastnú teplú vodu na sprchovanie a umývanie.

Solárne kolektory vs. fotovoltické panely

Na začiatok je potrebné ujasniť si základné pojmy. Napriek tomu, že využívanie obnoviteľných zdrojov energie je čoraz viac diskutovanou témou a ich praktické používanie sa v bežných domácnostiach stáva trendom, ľudia si zvyknú medzi sebou mýliť solárne kolektory a fotovoltické panely. Môže sa zdať, že ide o rovnaké technológie, skutočnosť je však iná.

Hlavným rozdielom medzi solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom je princíp ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, preto ich spoločne nazývame solárne panely. Avšak solárny kolektor využíva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Ohriať teplú vodu môžete oboma spôsobmi, no solárne panely na ohrev vody predstavujú v tomto prípade cenovo výhodnejšie a jednoduchšie riešenie.

Riešenie, s ktorým ušetríte dvakrát

Využívať slnečnú energiu dnes môžu i obyvatelia bežných domácností. Solárne kolektory sú dostupnejšie a stávajú sa ozdobou striech rodinných domov po celom Slovensku. Nie je totiž pravda, že toto riešenie je určené len pre juhozápadné oblasti. Moderné slnečné kolektory dokážu absorbovať a využiť slnečné žiarenie aj v menšej intenzite alebo aj v zimných mesiacoch. Rozdiel v získavaní tepla zo slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne. Nad týmto riešením teda môžete uvažovať nielen v Bernolákove, ale aj v Dolnom Kubíne. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo štvorčlennej rodine z juhu krajiny stačia na ohrev vody 2 kolektory, rodina s rovnakým počtom členov zo severného Slovenska bude potrebovať o jeden kolektor viac.

Obe rodiny však usporia zo svojho rozpočtu nemalú čiastku. Bežná úspora je 250-300 EUR ročne, záleží však na tom, akú máte spotrebu teplej vody. Pomocou slnečnej energie a solárnych kolektorov od ZSE si môžete zabezpečiť až 70% ročnej spotreby teplej vody sami a znížiť náklady na jej ohrev o polovicu. A ak nevyužijete všetku ohriatu vodu na umývanie a sprchovanie, môžete ňou podporiť vykurovanie, najmä podlahový systém, alebo ohriať vodu v bazéne. Ak sa rozhodnete pre solárne panely na ohrev vody, ušetríte nielen váš rodinný rozpočet, ale i životné prostredie.

Ako si doma ohriať vodu pomocou slnka?

Využitie slnečného žiarenia ako obnoviteľného zdroja energie na ohrev vody znamená menšiu záťaž pre životné prostredie a nižšiu produkciu skleníkových plynov a iných škodlivín. Výhodou solárnych kolektorov je aj nezávislosť užívateľa od systému – získané teplo spotrebujete priamo na mieste. Obnoviteľná energia vám môže z finančných aj ekologických dôvodov poskytnúť vyšší komfort bývania.

Solárne kolektory premieňajú slnečné žiarenie na tepelnú energiu, ktorú odovzdávajú teplonosnej látke. Solárny kolektor si môžete predstaviť ako malý skleník, ktorý akumuluje slnečné žiarenie a tým ohrieva teplonosnú látku, ktorá preteká v trubiciach pod sklenenou doskou. Ďalej putuje potrubím a teplo odovzdáva vode, ktorá je zhromaždená v 200-litrovom solárnom zásobníku, ktorý môže byť podľa potreby doplnený elektrickým doohrevom.

Pred inštaláciou slnečných kolektorov sa vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkom. Po obhliadke vášho domu a oboznámení sa s vašou spotrebou teplej vody, prípadne ďalšími požiadavkami na využívanie solárnych panelov na ohrev vody, stanoví najvyhovujúcejšie riešenie.

Solárne panely, ktoré vám budú zabezpečovať teplú vodu, sa inštalujú na plochu strechy, orientovanej na juh, prípadne na juhovýchod a juhozápad. Dbajte aj na to, aby slnečnému žiareniu dopadajúcemu na kolektory netienili stromy alebo okolité budovy. Kolektory sa inštalujú pod uhlom 45°C, aby bolo zabezpečené ich celoročné využitie. Bežný počet je 2-3 kusy, ktoré pokryjú 4 – 6 m2 strechy rodinného domu. Podľa potreby sa dajú jednotlivé kusy doplniť. Záleží to od vašej spotreby teplej vody a ďalšieho využitia ohriatej vody, napríklad v bazéne alebo na vykurovanie. Záručná doba slnečných kolektorov od ZSE je 12 rokov, no ich preukázateľná životnosť je až 25 – 30 rokov.

Kúpa solárnych kolektorov nie je malá investícia, avšak jej návratnosť je veľmi rýchla – v ideálnych prípadoch 7 rokov. Prvých 100 záujemcov o solárne riešenie získa v roku 2021 od ZSE dotáciu vo výške 300 EUR. Alebo vám zamestnanci ZSE pomôžu podať žiadosť o finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam II, ktorý dosahuje výšku 1750 EUR na solárne kolektory od ZSE.

Veľkonočné kraslice: 16 moderných nápadov na výzdobu veľkonočných vajíčok

veľkonočné kraslice

K sviatkom Veľkej noci už tradične patria veľkonočné kraslice. Vajíčka symbolizujú príchod jari, plodnosť a zrod života. Sú nielen súčasťou sviatočných pokrmov, ale aj dekorácií. Pri výrobe kraslíc môžete použiť všetky dostupné druhy vajíčok. Klasické slepačie, ale aj malé prepeličie, husacie či dokonca pštrosie vajcia. A prečo ich vlastne zdobíme najrôznejšími technikami?

Naši predkovia s dekorovaním vajíčok začali v snahe posilniť ich magickú silu. Každý región Slovenska si vytvoril vlastné unikátne formy zdobenia a typické jedinečné vzory. Vznikla tak celá rada techník – od jednoduchého farbenia, cez voskovú kresbu, leptanie, gravírovanie, batikovanie alebo oblepovanie slamou.

Čo urobiť najskôr ?

Pred samotným zdobením treba vajíčko pripraviť. Kraslice sa vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec. Ak si zvolíte druhú možnosť, najskôr na oboch koncoch vajíčka vyvŕtajte dierky. Je to potrebné na vyfúknutie ich obsahu.

Vajíčko následne jemne umyte v teplej saponátovej vode, prepláchnite v čistej vode a dobre vysušte. Niektoré techniky (napríklad dierkované – madeirové vajíčka) vyžadujú aj odstránenie vnútornej blanky zo steny vajíčka, čo dosiahnete vložením navŕtaných a vyfúknutých vajíčok do Sava.

Veľkonočné kraslice na moderný spôsob

Techniky sa však stále zdokonaľujú a rozširujú. Dnes máme možnosť na stoloch vidieť úplne nezvyčajné veľkonočné kraslice. Najmä mladšie generácie si prispôsobili tradičný zvyk tak, aby sa dal zakomponovať aj do moderných interiérov. Fantázii sa medze nekladú. Veď presvedčte sa sami v nasledujúcich inšpiráciách.

Aj minimalisti si nájdu to svoje. Pre viac inšpirácií sleduj Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on