Ušetrite na teplej vode – ohrievajte ju slnkom

pixabay

O možnosti praktického využitia obnoviteľných zdrojov energie sa v posledných rokoch zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí. Šetriť prírodu je možné práve využívaním ekologických spôsobov výroby elektriny aj tepla. Ak si myslíte, že tieto procesy sú zložité a je len veľmi náročné si ich zaobstarať a používať, mýlite sa.

Využitie obnoviteľných zdrojov energie sa už netýka len veľkých spoločností. Postupne začína prenikať do bežných domácností. S riešením ZSE Solar si nielenže sami zabezpečíte teplú vodu, ale dokonca ušetríte na jej ohreve až 70%.

Postačia vám na to solárne kolektory a strecha vášho rodinného domu. Neviete si predstaviť, ako v praxi využitie slnka na ohrev vody funguje? Prečítajte si, ako jednoducho si môžete pomocou slnečnej energie moderne a úsporne zabezpečiť vlastnú teplú vodu na sprchovanie a umývanie.

Solárne kolektory vs. fotovoltické panely

Na začiatok je potrebné ujasniť si základné pojmy. Napriek tomu, že využívanie obnoviteľných zdrojov energie je čoraz viac diskutovanou témou a ich praktické používanie sa v bežných domácnostiach stáva trendom, ľudia si zvyknú medzi sebou mýliť solárne kolektory a fotovoltické panely. Môže sa zdať, že ide o rovnaké technológie, skutočnosť je však iná.

Hlavným rozdielom medzi solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom je princíp ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, preto ich spoločne nazývame solárne panely. Avšak solárny kolektor využíva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Ohriať teplú vodu môžete oboma spôsobmi, no solárne panely na ohrev vody predstavujú v tomto prípade cenovo výhodnejšie a jednoduchšie riešenie.

Riešenie, s ktorým ušetríte dvakrát

Využívať slnečnú energiu dnes môžu i obyvatelia bežných domácností. Solárne kolektory sú dostupnejšie a stávajú sa ozdobou striech rodinných domov po celom Slovensku. Nie je totiž pravda, že toto riešenie je určené len pre juhozápadné oblasti. Moderné slnečné kolektory dokážu absorbovať a využiť slnečné žiarenie aj v menšej intenzite alebo aj v zimných mesiacoch. Rozdiel v získavaní tepla zo slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne. Nad týmto riešením teda môžete uvažovať nielen v Bernolákove, ale aj v Dolnom Kubíne. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo štvorčlennej rodine z juhu krajiny stačia na ohrev vody 2 kolektory, rodina s rovnakým počtom členov zo severného Slovenska bude potrebovať o jeden kolektor viac.

Obe rodiny však usporia zo svojho rozpočtu nemalú čiastku. Bežná úspora je 250-300 EUR ročne, záleží však na tom, akú máte spotrebu teplej vody. Pomocou slnečnej energie a solárnych kolektorov od ZSE si môžete zabezpečiť až 70% ročnej spotreby teplej vody sami a znížiť náklady na jej ohrev o polovicu. A ak nevyužijete všetku ohriatu vodu na umývanie a sprchovanie, môžete ňou podporiť vykurovanie, najmä podlahový systém, alebo ohriať vodu v bazéne. Ak sa rozhodnete pre solárne panely na ohrev vody, ušetríte nielen váš rodinný rozpočet, ale i životné prostredie.

Ako si doma ohriať vodu pomocou slnka?

Využitie slnečného žiarenia ako obnoviteľného zdroja energie na ohrev vody znamená menšiu záťaž pre životné prostredie a nižšiu produkciu skleníkových plynov a iných škodlivín. Výhodou solárnych kolektorov je aj nezávislosť užívateľa od systému – získané teplo spotrebujete priamo na mieste. Obnoviteľná energia vám môže z finančných aj ekologických dôvodov poskytnúť vyšší komfort bývania.

Solárne kolektory premieňajú slnečné žiarenie na tepelnú energiu, ktorú odovzdávajú teplonosnej látke. Solárny kolektor si môžete predstaviť ako malý skleník, ktorý akumuluje slnečné žiarenie a tým ohrieva teplonosnú látku, ktorá preteká v trubiciach pod sklenenou doskou. Ďalej putuje potrubím a teplo odovzdáva vode, ktorá je zhromaždená v 200-litrovom solárnom zásobníku, ktorý môže byť podľa potreby doplnený elektrickým doohrevom.

Pred inštaláciou slnečných kolektorov sa vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkom. Po obhliadke vášho domu a oboznámení sa s vašou spotrebou teplej vody, prípadne ďalšími požiadavkami na využívanie solárnych panelov na ohrev vody, stanoví najvyhovujúcejšie riešenie.

Solárne panely, ktoré vám budú zabezpečovať teplú vodu, sa inštalujú na plochu strechy, orientovanej na juh, prípadne na juhovýchod a juhozápad. Dbajte aj na to, aby slnečnému žiareniu dopadajúcemu na kolektory netienili stromy alebo okolité budovy. Kolektory sa inštalujú pod uhlom 45°C, aby bolo zabezpečené ich celoročné využitie. Bežný počet je 2-3 kusy, ktoré pokryjú 4 – 6 m2 strechy rodinného domu. Podľa potreby sa dajú jednotlivé kusy doplniť. Záleží to od vašej spotreby teplej vody a ďalšieho využitia ohriatej vody, napríklad v bazéne alebo na vykurovanie. Záručná doba slnečných kolektorov od ZSE je 12 rokov, no ich preukázateľná životnosť je až 25 – 30 rokov.

Kúpa solárnych kolektorov nie je malá investícia, avšak jej návratnosť je veľmi rýchla – v ideálnych prípadoch 7 rokov. Prvých 100 záujemcov o solárne riešenie získa v roku 2021 od ZSE dotáciu vo výške 300 EUR. Alebo vám zamestnanci ZSE pomôžu podať žiadosť o finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam II, ktorý dosahuje výšku 1750 EUR na solárne kolektory od ZSE.

Ako sa pripraviť na rekonštrukciu bývania? Premyslite všetko do detailov a ušetrite si starosti

pexels.com

Ujasnite si financovanie

Podľa rozsahu rekonštrukcie zvážte všetky možnosti financovania, ktoré máte k dispozícii. Na niektoré drobné zmeny postačia aj vaše vlastné úspory, pri tých väčších zas spoľahlivo pomôže pôžička. Nech už sa vydáte jednou alebo druhou cestou, myslite aj na nečakané výdavky, ktoré sa zvyknú pri prerábke bývania objaviť. Snažte sa preto neminúť všetky financie, ktoré máte k dispozícii. Ani ceny materiálu totiž aktuálne nie sú veľmi stabilné a čo platí dnes, už nemusí platiť zajtra.

Zožeňte si potrebné povolenia

Niektoré, obzvlášť tie rozsiahlejšie, zásahy do bytu či domu si vyžadujú ohlásenie na príslušnom stavebnom úrade. Vopred sa preto informujte, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na vás. V praxi to skutočne nefunguje tak, že jeden deň si rekonštrukciu vymyslíte a druhý deň rekonštruujete. V prípade, že nedodržíte daný postup, môže vám hroziť pokuta, ktorá by váš sen o novom bývaní podstatne predražila.

pexels.com

Svojpomocný návrh alebo dizajn od architekta?

Ak sa púšťate do rekonštrukcie, zrejme už predstavu o vytúženom dizajne máte. S drobnými zmenami si v mnohých prípadoch poradíte aj sami. Ak ste si celý koncept premysleli, no neviete si dať rady s detailmi, zverte svoju prerábku radšej do rúk odborníkom. Tí vám okrem vizuálu pomôžu aj s výberom nezvyčajných prvkov, ktoré vášmu vysnívanému bývaniu dodajú nezameniteľný šmrnc. Šikovné rady skúsených architektov vám tiež môžu pomôcť ušetriť nemalé peniaze.

Dobrý plán nadovšetko

Bez ohľadu na to, či si všetko zabezpečíte sami, alebo svoju prerábku zveríte do rúk profesionálom, bez poriadne prepracovaného plánu sa do nej radšej nepúšťajte. Vždy je lepšie zopár týždňov počkať, premyslieť si vhodné materiály, vybrať nový nábytok, spísať si časový harmonogram a vyhotoviť čo najpodrobnejšiu cenovú kalkuláciu, ako by ste mali pohorieť už na prvých krokoch. A keď sa už do toho pustíte, postupujte logicky. Nebolo by predsa najvhodnejšie, keby ste sa po aplikácii novej stierky rozhodli, že potrebujete vymeniť aj staré káble v stene.

pexels.com

Nezabudnite na dobré susedské vzťahy

Asi netreba nikomu vysvetľovať, prečo je dôležité udržiavať si dobré susedské vzťahy. A práve rekonštrukcia ich v mnohých prípadoch dokáže naštrbiť. Ak bývate v byte, vyveste oznam s predpokladaným dátumom prác v spoločných priestoroch. Samozrejmosťou je dodržiavanie nočného pokoja, obzvlášť, keď nechcete mať pred dverami namosúrených susedov či rovno policajnú hliadku.