Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

kúpeľňový ventilátor

Ventilátor do kúpeľne je jedna z vecí, ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii prehliada.

A pravdupovediac tomu rozumiem. Popri dlažbe, obkladom, sprche alebo vodovodným batériám sa ventilátor zdá, ako tá najmenej podstatná vec v kúpeľni.

Možno preto, že je tichý a nenápadný a bežne ho v kúpeľni nevnímame. Má však jednu z najdôležitejších úloh, pretože odvetráva pachy z toalety a vlhkosť z kúpeľne.

Práve vlhkosť vytvára tak nebezpečné plesne pre ľudský organizmus a zároveň ničí kúpeľňový nábytok náchylný na vodu.

Ako si teda správne vybrať ventilátor do kúpeľne?

Aký výkon musí mať kúpeľňový ventilátor

V prvom rade si musíte vybrať ventilátor s dostačujúcim prietokom vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odsať.

Dôležitý údaj sa uvádza v m³. Vyjadruje, koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Ľahko si tak môžete porovnať výkonnosť dostupných ventilátorov na trhu.

Potrebný výkon pre vašu kúpeľňu si môžete ľahko vypočítať:

  1. Zmerajte veľkosť miestnosti v m³ ako dĺžka * šírka * výška.
  2. Veľkosť miestnosti vynásobte tzv. koeficientom výmeny vzduchu, ktorý sa líši podľa miestnosti.
  3. Výsledná hodnota je hodnota, ktorá udáva aký silný ventilátor potrebujete.
Široký výber ventilátorov
Pozrite si kúpeľnové ventilátory
MIESTNOSŤKOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
Obytné priestory 1-1,5
Kúpeľňa a WC 4-10
Kancelárske priestory 3-5
Reštauračné priestory 5-10
Obchody 3-5
Kuchyne v domácnostiach 8-20
Bazény (súkromné) 6-7
Šatne 6-8
Príklad

Kúpeľňa má dĺžku 2,5 m * šírku 3 m * výšku 2,6 m. Tieto rozmery vynásobime a vyjde nám 19,5 m³/h. Hľadáme potrebný výkon ventilátora. V tomto prípade nám stačí klasický ventilátor s priemerom 100 mm s výkonom cca do 100 m³/h.

Priemer ventilátora vám uľahčí určiť výkon

Podľa priemeru ventilátora do kúpeľne môžete zvyčajne určit výkon odvetrávania vzduchu.

  • Ø 100 – cca 100 m³/h
  • Ø 125 (120) – cca 150-180 m³/h
  • Ø 150 – cca 250-290 m³/h

Typ ventilátora by ste si mali vybrať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti.

  • zapojenie do šachty,
  • zapojenie cez okno,
  • zapojenie cez stenu,
  • odvedené potrubím.

Na výber máte ventilátory axiálne alebo radiálne

Axiálne ventilátory sú najbežnejšie ventilátory vhodné do priestorov s kratším výduchom (zhruba do 3 m). Ide o klasické, nenápadné ventilátory, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni alebo toalete.

Radiálne ventilátory sú konštrukčne robustnejšie ako axiálne a sú vhodné do priestorov, kde musíte pachy a vlhkosť odvetrať na dlhšie vzdialenosti (vyše 4 až 5 m). Tieto ventilátory “vytŕčajú” zo steny, pretože sú výkonnejšie.

Hlučnosť ventilátora

Tretí dôležitý údaj, ktorý si všímajte je hlučnosť ventilátora.

Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite.

Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB, ktoré poskytujú najlepší pomer medzi hlučnosťou a cenou.

Radiálny kúpeľňový ventilátor

Umiestnenie ventilátoru

Ventilátor do kúpeľne môžete montovať na stenu alebo tiež do stropu. Do stropu sa odporúča montovať ventilátory s guľôčkovými ložiskami, ktoré túto polohu bezproblémov zvládnu.

Vždy sa uistite, či je daný ventilátor vhodný na montovanie do stropu.

Najvhodnejšie umiestnenie ventilátora je oproti hlavnému prívodu vzduchu, teda v kúpeľni je to oproti dverám.

Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi, použite ventilátor so spätnou klapkou alebo automatickou mriežkou. Tá zabezpečí, že pri vypnutom ventilátore sa do miestnosti nedostane nežiaduci vzduch alebo pachy z potrubia.

Ovládanie a zapojenie ventilátora do kúpeľne

Ventilátor môžete ovládať rôznymi spôsobmi:

  1. ovládanie samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore,
  2. ovládanie prepojené s osvetlením,
  3. ovládanie podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia,
  4. ovládanie s možnosťou plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora.

Ventilátor môžete zapojiť samostatne alebo aj priamo so svetlom. Môžete si tak každé zapnutie osvetlenia nad sprchovým kútom alebo na toalete prepojiť s ventilátorom.

Ventilátor do kúpeľne býva vybavený komfortným časovačom. Po zapnutí ventilátora je v prevádzke po dobu niekoľkych minút a následne sa sám vypne. Časovač môžete nastaviť zvyčajne od 2 až do 30 minút.

Ak vám bežné funkcie ventilátorov nestačia, siahnite po pokročilejších modeloch. Takými sú napr. ventilátory s tzv. hygrostatom, ktoré sa automaticky spustia po prekročení vlhkosti v miestnosti.

Rozsah vlhkosti si môžete zvyčajne nastaviť od 60 až 90 % a ventilátor po jej prekročení beží tak dlho pokiaľ vlhkosť v miestnosti neklesne.

ventilátor cata

Máte tak istotu, že kúpeľňa bude vždy dokonale odvetraná.  

Bezpečnosť ventilátorov

Kúpeľne sú priestorom, kde sú na elektrospotrebiče kladené vyššie nároky z hľadiska bezpečnosti. Kúpeľňové ventilátory tak musia byť vybavené ochranou proti vlhkosti. Majú označenie podobne, ako aj svietidlá, bojlery ako IP44, kde druhá číslica znamená ochranu proti striekajúcej vode.

Silnejšia ochrana má označenie IP45. Takéto ventilátory sú chránené voči priamemu zásahu vodou napr. pri sprche a to do výšky až 1,8 m.

Záver

Ventilátor do kúpeľne sa môže zdať ako nepodstatný kus vybavanie vašej novej kúpeľne. Často totiž zistíte, že ho máte až vtedy, keď nefunguje. Už si nemusíte vybrať len základné modely, ktoré nevyzerajú pekne. Na trhu je množstvo dizajnových ventilátorov s ďalšími funkciami ako je napr. ventilátor s vlhkosťou vzduchu.

Nezabudnite pri výbere ventilátora

  • Vypočítajte si výkon, aký budete potrebovať.
  • Zistite, kde ho budete umiestňovať.
  • Vyberte si funkcie, ktoré sa vám budú hodiť. Automatický časovač alebo senzor vlhkosti.
  • Na výber máte mnoho prevedení a dizajnov.

7 užitočných rád, ako si vybrať sprchový kút do kúpeľne

Výber sprchového kúta je pre celkový vzhľad kúpeľne kľúčový. Dve úplne rovnaké kúpeľne totiž práve vďaka sprchovému kútu môžu získať celkom iný nádych a budú na vás pôsobiť odlišným dojmom. A keďže rekonštrukciu kúpeľne nerealizujeme každý deň, otázke ako si vybrať sprchový kút by sme sa mali dostatočne venovať.

Prinášame vám niekoľko užitočných rád a tipov, ako na to.

Ponuka na trhu je široká, a tak si mnohí kladieme otázku, ako si vybrať sprchový kút, ktorý bude dokonalým prvkom našej kúpelne. Možno ešte stále riešite dilemu, či je pre vás naozaj vhodný sprchový kút, alebo by vám viac vyhovovala vaňa.

Tu je teda niekoľko výhod sprchového kúta:

  • Ušetríte vodu – je starý známy fakt, že ak sa šetrne sprchujete, miniete menej vody ako pri kúpaní sa vo vani.
  • Ľahká údržba – ak si kúpite sprchový kút s povrchovou úpravou, je jeho údržba hračka.
  • Bezbariérový prístup – ten je neoceniteľnou výhodou nielen pre starších ľudí, ale aj pre tých, ktorí myslia na budúcnosť, keďže rekonštrukciu kúpeľne robíme možno na 10 až 20 rokov.
  • Môžete si ho dať vyrobiť na mieru – toto je veľmi vhodné vtedy, ak má vaša kúpeľňa atypický tvar, prípadne je v podkroví.

Tipy, ako si vybrať sprchový kút

Ak sme vás teda presvedčili o výhodách sprchového kúta, máme pre vás niekoľko užitočných rád, ktorých by ste sa pri jeho výbere mali držať.

1. Dbajte na dispozičné možnosti – možno máte malú kúpeľňu s výklenkami a obávate sa, že sa vám do nej sprchový kút nepodarí zakomponovať. Opak je však pravdou, pretože aj takáto kúpeľňa prináša priestor pre zapustený sprchový kút. V prípade, že veľmi túžite po zapustenom sprchovom kúte, no do kúpeľne sa vám nezmestí, poobzerajte sa po byte. Niekedy stačí naozaj len niekoľko centimetrov ubrať z komory alebo z chodby.

2. Vnímajte celkový priestor – najdôležitejšie je naučiť sa vnímať celkový priestor vašej kúpeľne. Toto je najdôležitejšie v byte, pretože tu treba brať ohľad na umiestnenie šachty so stupačkami. Rovnako dôležité je v prípade, že sa v miestnosti nachádza okno, zohľadniť aj jeho umiestnenie.

Ak vám veľkosť kúpeľne umožňuje umiestnenie sprchového kúta v rozmeroch 90 x 90 centimetrov vnútornej plochy, môžete si dovoliť aj murovaný sprchový kút. A ak je vaša kúpeľňa spojená s toaletou, môžete na stenu sprchového kúta umiestniť umývadlo so zrkadlom. Pre kúpeľne bez okien je vhodnejší skôr nemurovaný sprchový kút, pretože priečka by mohla v priestore pôsobiť príliš ťažkopádne.

4. Hľaďte aj na cenu – cena je pri každej rekonštrukcii kúpeľne jedným z kľúčových faktorov. Ak máte obmedzený rozpočet, vyberiete si aj spomedzi ponuky sprchových kútov vo veľkých reťazcoch.

V prípade, že rozpočet obmedzený nemáte a neviete, ako si vybrať sprchový kút, odporúčame vám navštíviť kúpeľňové štúdiá, v ktorých vám bezpochyby poradia.

5. Dajte priestor dizajnu – asi najčastejšími požiadavkami sú okrem ľahkej údržby aj nadčasový dizajn a minimalizmus. Mnohí ľudia dávajú prednosť sprchovým kútom bez rámu, pretože sú jednoduché na údržbu a nie je na nich žiaden rušivý prvok. Pri týchto sprchových kútoch je však dôležité vyhotovenie na mieru.

Menej obľúbené sú sprchové kúty s rámom, ktoré je vhodné umiestniť do panelákových kúpeľní, pretože je jednoduché naištalovať ich aj na krivšiu stenu.

Detaily sprchovacieho kúta

Pri otázke, ako si vybrať sprchový kút, máte na výber zo zasúvacích alebo otváracích dverí. Samozrejme, že ak máte malú kúpeľňu a nie je v nej priestor navyše, vašou voľbou bude musieť byť sprchovací kút so zasúvacími dverami. Naopak, vo veľkej kúpeľni bude dobre vyzerať taký sprchovací kút, ktorý bude mať dvere otváracie. Ak však veľmi túžite po otváracích dverách, môžete si zvoliť také, ktoré sa budú otvárať dovnútra kúta.

Možno stojíte pred otázkou, či zvoliť odtokový žliabok, alebo vaničku do sprchového kúta. Ponuka vaničiek je veľmi široká a môžete si vybrať z rôznych hĺbok a tiež z viacerých materiálov, ako príklad uvedieme plech, akrylát či mramor, alebo keramiku. Odtokový žliabok je úplne nenápadný, no môže byť umiestnený len v priestore, kde to umožňuje dispozičné riešenie.