Vianočné pečenie rýchlo a jednoducho

Koláče z lineckého cesta

Linecké cesto sa dá pripraviť pomerne jednoducho, ak máte trošku voľného času a potrebné suroviny. Ak nemáte ani jedno a ani druhé, kúpte už hotové. Bežne ho dostať napríklad v predajniach Coop Jednota. Hotové cesto jednoducho premiesite, rozvaľkáte a môžete sa dať do pečenia.

Pokiaľ sa obávate, že z rúry vytiahnete nepodarok, riešením je nákup už hotových koláčov z lineckého cesta. Na výber je viacero druhov. Ak ich pred podávaním jemne poprášite  práškovým cukrom, nikto nezistí, že ste ich nepiekli vy.

Koláče z perníkového cesta

Rozdiel medzi perníčkami a medovníčkami je najmä v obsahu medu. V medovníčkoch je ho neporovnateľne viac. Chuťovo sú však dobré oboje a rovnako sa oba druhy koláčov dajú vykrajovať a zdobiť. Ak máte doma malých pomocníkov, ktorí nadšene čakajú na Ježiška a chcú s vami piecť a zdobiť, odporúčame vám kúpiť v Coop Jednota hneď niekoľko kusov hotového perníkového cesta. Na internete nájdete viacero inšpirácií na zdobenie spolu s receptom na polevu.

Koláče z lístkového cesta

Vynikajúce štrúdle plnené makom alebo tvarohom, aj to patrí na štedrovečerný stôl. Ako ich však vyčarovať, keď je času málo a príprava náročná? Jednoducho, zakúpením hotového lístkového cesta. Ak si chcete byť istí, že siahnete po tom najlepšom a najkvalitnejšom, odporúčame vám si pozrieť veľký test vzoriek kupovaného lístkového cesta. Nezabudnite nakúpiť aj suroviny na náplň štrúdle. Aby ste vystihli skutočne výhodnú ponuku, odporúčame vám prelistovať si Coop Jednota leták. V týždni od 18.12. do 24.12. kúpite lístkové cesto dokonca v akcii za cenu 0.99€. Ak chcete upiecť aj niečo, čo ste doteraz nepiekli, v novom letáku nájdete aj recept s postupom na Novohradský mriežkový koláč.

Tých, ktorí s rúrou na pečenie skutočne nie sú veľkí kamaráti, iste poteší možnosť nakúpiť už hotové koláče. Výber je skutočne bohatý, v regáloch nájdete vanilkové rožky, pusinky, čajové pečivo, linecké koláče, kokosové ježe aj medovníky. Stačí ich pekne naaranžovať na stôl a užívať si čaro Vianoc v pohode a bez stresu v kruhu svojich blízkych.

Ako sa zbaviť sršňov rýchlo a jednoducho

pixabay

Ak chcete bojovať proti nepriateľovi, musíte ho najprv spoznať. Sršňov sa zbavíte niekoľkými spôsobmi. Dôležité predsa je, aby neohrozovali vašich blízkych.

Sršeň obyčajný – nepríjemný sused

Sršne majú pruhované bruško, dva páry krídel, tri páry nôh a tykadlá. Svoje hniezda si stavajú v dutinách stromov, v podkroviach starých domov so sedlovou strechou alebo pod strieškami záhradných domčekov. Na jeseň preto sršňov ubúda a prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré sa na jar zobúdzajú a proces začína odznova.

Prečo sú škodlivé aj užitočné

Sršne sú dravce a do ich jedálnička patria rôzne druhy hmyzu. Boja sa ich napríklad húsenice, ktoré nám ničia rôzne rastliny. Či máte na blízku sršňov zistíte aj podľa toho, že hmyzu je v okolí naozaj menej. Jedno hniezdo dokáže uloviť až kilogram hmyzu denne. Okrem toho sa radia medzi opeľovačov.

V dospelosti sa tiež živia šťavou z ovocia, ktoré nabodávajú alebo vyhryzú. Takto znehodnotené ovocie začína hniť priamo na strome alebo kríku. Sršňov nemajú radi ani včely, ktoré okrádajú o zásoby medu.

Sršne a osy: Čo majú spoločné

Osy aj sršne majú podobné čierno-žlté pruhované telo. Odlišujú sa ale veľkosťou (osa dorastá do dĺžky 10 až 19 mm) a najmä intenzitou bzučania. Sršeň znie skutočne odstrašujúco. Sršne a osy nemajú rady prudké otrasy v blízkosti svojho obydlia alebo ak im niekto zablokuje ich letovú dráhu. V oboch prípadoch považujú takéto konanie za ohrozujúce a reagujú agresívne.

flickr

Ako sa zbaviť sršňov a ôs

Prevencia

Nelákajte ich na sladké. Sršne aj osy milujú nektár, ovocie aj ovocné šťavy. Stretnúť sa totiž môžete s odporúčaním, aby ste vytvorili miesto, kde zhromaždíte cukor, pivo, ovocie. Takto ich ale vlastne len kŕmite a pomáhate im sa rozmnožovať.

Nenechávajte na stoloch vyliatu ovocnú šťavu po ovocí, nezahadzujte kúsky surového mäsa pre „susedovho psa“ a najmä nezhromažďujte odpad v otvorených kontajneroch. Ovocie aj iné jedlo uzavrite do čistých nádob, aby vôňa neprilákala neželaných hostí.

Skúste použiť lapače na hmyz

Domáce lapače si môžete vyrobiť z plastovej fľaše, ktorú naplníte tekutou zmesou, ktorá sršne a osy priláka. Postup je veľmi jednoduchý. Vrch fľaše odrežete a hrdlo vložíte do vnútra odrezanej spodnej časti. Takto vytvoríte akýsi tunel, ktorý vedie k tekutej návnade, ktorú vylejete na spodok fľaše. Návnadu vytvoríte celkom jednoducho. Jej základom by mal byť cukor, resp. sladké šťavy. Kombinovať môžete napríklad pivo, cukor a med alebo jablčný ocot a surové mäso.

Veľmi účinná a pritom jednoduchá je maketa osieho hniezda. Jednoducho ju zavesíte do priestoru a vyplníte, aby pôsobila realisticky. Sršne a osy sú teritoriálne, takže ak zbadajú, že miesto je obsadené, nájdu si iné.

Ak naopak chcete hmyz odplašiť, siahnite po kombinácií citrónovej kôry, klinčeka a čili. Medzi umelé odpudzovače patria aj sviečky s citrónovou vôňou. Sú ale dosť prenikavé, a tak odpudzujú aj niektorých ľudí.

unsplash

Likvidácia hniezda

Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť sršňov je likvidácia celého hniezda naraz. Predtým, ako sa do takejto akcie pustíte, zvážte všetky pre a proti. V prvom rade zistite, či je situácia naozaj vážna. Ak sršne neohrozujú ľudí alebo je hniezdo na mieste, kde sa ľudia nezdržiavajú, odložte jeho likvidáciu na jeseň. Vtedy riskujete najmenej.

Ak sa rozhodnete hniezdo zničiť, zabezpečte si ochranný odev. Zároveň majte záložný plán, ak by vám likvidácia hniezda nevyšla. Myslite na to, že sršne vás dobehnú a poštípu, ak sa nebudete mať možnosť schovať za dvere. Nezabudnite sa tiež vyzbrojiť špeciálnym sprejom proti sršom. Ten ich usmrtí za pár sekúnd.

Likvidácia a premiestňovanie visiaceho hniezda

Pripravte si dostatočne veľké vrece alebo nádobu, do ktorej hniezdo po zrezaní okamžite nepriepustne uzavriete. Ak sršne nechcete vyhubiť, ale len premiestniť, urobte tak na jar. Vtedy sú hniezda malé a málo nebezpečné.

Ako sa zbaviť sršňov, ak je hniezdo v zemi

Obzvlášť nepríjemné môže byť hniezdo sršňov v zemi. Šliapnutie na sršňa bosou nohou je nebezpečné a bolo by veľmi bolestivé. Zlikvidovať ho môžete tak, že do neho nalejete veľké množstvo vriacej vody, prípadne hniezdo vypálite pomocou zápalnej šnúry. Vždy ale rátajte s tým, že váš plán nemusí vyjsť a rátajte s únikovou trasou.

Ako odstrániť hniezdo sršňov v dome

Pokiaľ vás sršne priamo neohrozujú, patria rovnaké zásady ako pri hniezdach na iných miestach. Ak nie je potrebné sršne okamžite zahubiť, počkajte do jesene. Sršne žijú len počas leta a zimuje len kráľovná, ktorá vylieta znovu na jar, aby založila novú kolóniu.

Neriskujte, obráťte sa na odborníkov

Aj keď jed sršňov je niekoľkonásobne menej toxický ako osí, jeho uštipnutie bolí omnoho viac. V prípade, že máte na uštipnutie alergiu, neriskujte pri odstraňovaní hniezda a radšej sa poraďte s odborníkmi. Hniezdo dokážu odstrániť hasiči alebo deratizačná firma. Prípadne sa môžete poradiť so včelárom. Tí sršňov nemajú radi, pretože im ohrozujú včelstvá a určite vám budú vedieť poradiť, ako sa sršňov či ôs zbaviť najlepšie.

Napriek zlej povesti sú sršne pomerne pokojné. K bodnutiu dochádza len výnimočne a len po vyprovokovaní. Likvidácia sršňov je náročná, vyžaduje si čas a zároveň skúsenosti. Vždy preto zvážte, či hniezdo niekoho naozaj niekoho ohrozuje a pred jeho zneškodnením sa poraďte s odborníkom.

Praktická skúsenosť:

Juraj (62): Sršne sa nám nasťahovali do čela strechy záhradného domčeka. Hrajú sa mi tam vnúčatá, a preto som nechcel riskovať. Môj synovec je včelár a vie, čo na sršňov platí. Hniezdo bolo poprilepované z viacerých strán ku krovu, takže nešlo jednoducho odrezať. Sršne sme museli vyhubiť. Ja som mal hasičák na sršne na zemi a on jeden v podkroví. Sršne postriekal a potom hniezdo prikryl veľkou nádobou. Keď prestalo vibrovať, zapálil ho. Teplo a dym ich omráčili a hasičák ich vyhubil takmer okamžite. Sám by som si na to v mojom veku netrúfol.