Viete, ktoré kvety patria do vašej obývacej izby?

Pri vytváraní obytného priestoru zdobeného kvetmi stojí za zmienku, že dizajn by mal nielen potešiť oko, ale mal by tiež poskytovať pohodlie. Usporiadanie kvetín v interiéri bytu vedľa modernej obývacej steny by malo byť také, aby celá miestnosť nebola preplnená a jej výhody sú zároveň zdôraznené. Interiér s kvetmi v byte vyzerá pohodlnejšie a má nesporné výhody:

  • hojnosť zelene zmierňuje únavu očí a pomáha relaxovať po náročnom pracovnom dni;
  • čerstvé kvety regulujú vlhkosť a čistia vzduch;
  • rastliny sú schopné opticky zmeniť proporcie miestnosti.

Nezáleží na tom, či si vyberiete čerstvé alebo umelé. Hlavné je, aby ste dodržiavali nasledovné odporúčania. Rastliny bez ohľadu na ich pôvod by mali:

  • zodpovedať rozmerom miestnosti;
  • ladiť s dekorom a dekoráciami v miestnosti;
  • harmonizovať s farebnou schémou a všeobecnou koncepciou interiéru, ktorú tvoria napríklad aj špeciálne nábytkové kovania.

Čerstvé kvety v kvetináčoch

Skutočná zeleň umiestnená v miestnosti bude výhodná pre všetkých, ktorí majú radi rastliny, a ktorí sa o ne chcú starať. Nenápadná dracena, jemné orchidey, populárny fikus a palmy sa stali obľúbenými členmi nejednej rodiny.

Pri umiestňovaní čerstvých kvetov na stenu v interiéri, na police alebo v oblasti okna však zvážte navrhované odporúčania.

Nekončite pri tradičnej možnosti umiestnenia rastlín na parapete. Mnohé z nich pekne vyniknú aj na  krásnych drevených parketách. Vo forme stojanov alebo na samotnej podlahe.

Nemiešajte tradičné a moderné kvety dohromady. Dajte si pozor aj na farby a tvary kvetináčov. Mali by vzájomne ladiť s celým interiérom. Jemné pastelové tóny sa hodia do každého interiéru.

Umelé kvety

Umelé zelené rastliny budú skvelým riešením pre tých, ktorí chcú diverzifikovať interiér, ale nemajú možnosť úplne sa postarať o živé rastliny. Pri hľadaní ideálnych skladieb nezaberajte všetky parapety a rohy s kvetináčmi, použite radšej fantáziu. Napríklad umelý kvety na stene bude vyzerať originálne, a to aj v miestnosti, do ktorej neprúdi žiadne denné svetlo. Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov

shutterstock

Obzeráte sa po originálnych bytových doplnkoch či dekoráciách, ktoré vášmu bývaniu vdýchnu originálny charakter?

Inšpirujte sa našim výberom, v ktorom si možno aj vaše bývanie príde na svoje.

Vintage doplnky s históriou

Nájdete ho na povale, v pivnici či v internetových bazároch. Retro nábytok, ktorý sa vyrovná svojim charakterom, originalitou a aj kvalitou i novodobým vintage bytovým doplnkom. Malé skrinky, komody spoločne v spojení s kreslom výborne doplnia priestor v obývacej izbe či priestrannej chodbe.

stolikVintage kút plný pohodlia

Kreslá s čistými líniami boli populárnym sedením v 60-tych, 70-tych aj 80-tych rokov. Ich výdrž je nezameniteľná, kvalita dreva nestarne a jediné, čo potrebujú obnoviť je poťah alebo výplň. Úkon, ktorý zvládnete sami alebo za poplatok s pomocou profíka.   

kresloAk nefandíte starým kúskom, aktuálne sa tešia comebacku.

Nové bez problémov ich nájdete v každom dobrom online obchode či skalnej predajni.

Kufor, ktorý docestoval do vášho domova

Staré nepotrebné cestovné alebo lodné kufre s viditeľnou patinou výborne využijete ako vintage doplnky, ktoré vám dobre poslúžia na odkladanie drobností.

kuforHrdza a zub času

Zaujímavý efekt, ktorým podčiarknete moderný a štýlový duch vášho bývania navodia staré kusy stavebného materiálu alebo funkčné časti z domov či bytov. Paradoxná kombinácia nového so starým očarí nielen vás, ale aj vašich hostí a známych. Staré obkladačky, okenné rámy či dvere sa stanú vašim tromfom pri dolaďovaní priestoru.

dvereKoleso, ktoré roztočí spomienky

Vintage doplnky, ktoré sa hodia či už do spálne alebo obývacej izby sú kolesá zo starého bicykla alebo voza. Môžete na ne povešať vaše rodinné fotografie. Milú atmosféru doplnku dotvoríte malými svetielkami, ktoré zachytíte na jeho ráme.

KOLESONavyše, retro bicykel a jeho súčasti môžete v interiéri využiť aj ako stolík pod umývadlo či pracovný stôl. A z jeho ozubeného kolieska a retiazky dokážete vyrobiť alebo si nechať vyrobiť efektnú lampu.

lampaStôl od šijacieho stroja je klasika

Nájde sa skoro v každej domácnosti. Stôl zo starých šijacích strojov niekdajších vlajkových lodí v oblasti ich výroby: SINGER, MINERVA, VERITAS, … . Niekedy ich stačí len trochu preleštiť či prelakovať. Poslúžia ako pracovný stôl či stôl na ukladanie kvetov.

maśinaVintage plagáty

Retro plagáty ľahko zoženiete na internete alebo v starších antikvariátoch. Neváhajte a pri ich počte nešetrite. Výborne pomôžu vykresliť priestor bývania a dotvoriť osobitú atmosféru vášho ja.

plagat2

plagat3

komodaTelevízor zapne zábavu

Vintage dekorácia, ktorou rozhodne zaujmete známych, sa ukrýva aj v televízore. Konkrétne v starej klasike – televíznom prijímači, ktorý poskytne priestor pre odkladanie nápojov pre všetky oslavy či dobré návštevy.

televizorZrkadielko, zrkadielko, staré si, pekné si

Zrkadlo so starým rámom, jednoduchým či zdobeným zapadne do spálne či do chodby. V kombinácii  s ďalšími vintage doplnkami príjemne zväčší objem priestoru a zútulní charakter miestnosti.

zrkadloPri zariaďovaní bývania sa oplatí inšpirovať minulosťou, ktorá kráča ruka v ruke s moderným dizajnom a ľahko vytvorí neopakovateľný útulný interiér vášho domova.

Efektný doplnok či dekoráciu dokážete nájsť v rôznych veciach staršieho dáta alebo iba so “starším lookom”. Aby ste ich však objavili, potrebujete zmeniť uhol pohľadu a popustiť uzdu vašej fantázii. Takže, smelo do toho! 

Fotografie: Pinterest