Viete, z akej látky si ušijete najlepšie zimné oblečenie?

Nomad_Soul/Shutterstock.com

Na zimné oblečenie je ideálny úplet, teplákovina, svetrovina, softshell aj ale fleece metráž. 

Úplet využijete takmer na všetko

Úplet je vhodný na tričko s dlhým rukávom, šaty, kardigán či rolák. Ide o veľmi univerzálny a príjemný materiál, z ktorého môžete ušiť aj oblečenie na zimu či jeseň. 

Keďže existuje nespočetné množstvo farieb a vzorov tejto látky, ale aj viacero druhov, určite nebude problém vybrať si peknú látku na oblečenie pre seba aj deti. A presne takýto veľký výber vás čaká aj na Bubulakovo.

Odolná bunda môže byť aj so softshellu

Softshell je pomerne obľúbený materiál, ktorý má dve až tri vrstvy spojené laminovaním. Je to hrejivý, priedušný a voči vetru odolný materiál, takže je ideálny do chladného počasia. Často sa z neho vyrába aj outdoorové oblečenie. Aj keď je jeho cena o niečo vyššia, oceníte nenáročnú starostlivosť o softshellové oblečenie. Z tohto materiálu môžete ušiť napríklad mikinu, bundu, nohavice alebo vestu. 

Hrejivú a pohodlnú mikinu z fleecu nemusíte hľadať iba v obchode

Ušiť si ju môžete aj doma. Objednať si fleece metráž sa vám určite oplatí, pretože ho na šitie zimného oblečenia zaručene využijete. 

Je to syntetický materiál, 100 % polyester, ktorý sa nežehlí a má skvelé izolačné vlastnosti. Podobne ako softshell je vhodný na outdoorové oblečenie, pretože je hrejivý a zároveň dobre odvádza pot. 

Jednoduchý a elegantný kabát z flaušu zvládnete ľavou zadnou

Kabát na jeseň či miernu zimu z flaušu je vždy správnou voľbou. Je to druh vlnenej látky, ktorá je cenovo dostupná a zároveň veľmi elegantná a vhodná na rôzne príležitosti. 

Okrem toho, že si môžete vybrať farbu a vzor podľa vlastného vkusu, vylepšiť ho môžete aj rôznymi aplikáciami alebo zaujímavými gombíkmi. Ak chcete najjednoduchšiu verziu kabátu, môže byť bez zipsu a gombíkov iba s opaskom v páse. Nosiť sa bude rovnako dobre ako všetky vyššie spomenuté a doma ušité originálne kúsky.

Viete, ako správne čistiť sprchovú batériu?

Prevenciou proti vodnému kameňu

Jednou z najčastejších nepríjemností, ku ktorej u vodovodných batérií dochádza, je tvorba vodného kameňa. Kazí estetický dojem svojím nepekným vzhľadom a zároveň zapríčiňuje zlý chod páky. Navyše sa na ňom dobre uchytávajú baktérie, ktoré tu nachádzajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie. Za všetko môžu určité zložky vody, ktoré vodný kameň spôsobujú. 

Snáď najúčinnejšou metódou proti jeho vzniku je pravidelné utieranie batérie do sucha ako po každom jej použití, tak aj po každom čistení. Ak sa vám nechce sprchovú batériu neustále sušiť, tak ju namažte parafínom, ktorý odpudzuje vodu. 

Čo robiť, keď už sa vodný kameň vytvoril?

Skúsiť môžete zmes z kyseliny citrónovej, ktorú zmiešate s vodou v pomere päťdesiat na päťdesiat. Vzniknutú tekutinu natrite na miesta, kde sa vodný kameň vyskytuje, po chvíli ju omyte horúcou vodou a nakoniec sprchovú batériu dôkladne osušíte handričkou do sucha. Aj klasický citrón urobí službu: rozkrojte ho a jednoducho s ním potrite povrch batérie. Následne ho nechajte pôsobiť cez noc a ráno opäť opláchnite vodou a usušte. 

Ak dávate prednosť chemickým prípravkom z obchodov, tak medzi zákazníkmi majú v boji proti vodnému kameňu najčastejšie skvelé hodnotenie značky Pulirapid a Fixinela. 

Babské rady nad zlato

Ak chcete navrátiť sprchovej batérii jej pôvodný lesk, potom vyskúšajte múku – nasypte ju na handričku a s tou batériu vyleštite. S odstránením usadenín si poradí aj ďalší pomocník, ktorého bežne nájdete doma – jedlá sóda. Tú naneste na zubnú kefku a vyčistite s ním miesta, kde sa usadeniny nachádzajú. Potom už nasleduje známy postup: sprchovú batériu je nutné opláchnuť horúcou vodou a usušiť do sucha. 

Ktoré čistiace prípravky majú u nás zelenú? A akým by ste sa naopak mali radšej vyhnúť? 

Vždy je potrebné dávať si pozor, aby údržba nenarobila viac škody než úžitku. Často sa odporúča klasická zubná pasta alebo ocot, ktorý funguje ako rozpúšťadlo. Avšak jedná sa o pomerne agresívne spôsoby čistenia, ktoré síce môžu pomôcť v boji proti nánosom, ale rovnako tak aj hrozí, že povrchu sprchovej batérie uškodia. Preto si ich použitie poriadne rozmyslite, zvlášť ak ste majiteľmi batérie s farebnou povrchovou úpravou (čierna, biela či iná farba) alebo ju zdobí mosadzný povrch. V tomto prípade by ste si všeobecne mali dávať pozor, čo na ňu v priebehu údržby nanášate. Na umývanie takých batérií je ideálne používať len mydlovú vodu a jemnú handričku. 

Ďalej sa medzi nevhodné prostriedky radia čistiace piesky či iné hygienické prípravky s obsahom brusív, ktoré by mohli na vašej sprchovej batérii ľahko spôsobiť nevzhľadné škrabance, či už majú akúkoľvek povrchovú úpravu. Rovnako tak nikdy k údržbe batérie nepoužívajte drôtenku. Úplne ideálne sú prípravky s tekutou konzistenciou. 

Pozor na malý prúd – aj ten môže značiť znečistenie 

V batériách bývajú umiestnené malé sitká, ktorých úlohou je zabrániť nečistotám, aby vstúpili dovnútra batérie. A práve tieto sitká môžu byť po čase preplnené nečistotami, čo spôsobí, že nepretečie väčšie množstvo vody, takže sa veľkosť prúdu postupne zmenšuje. Nezúfajte! Sitko si môžete vyčistiť doma sami: opäť si na pomoc vezmite kyselinu citrónovú, ktorej bude stačiť len lyžica na misku vody. Vybrané sitko z batérie ponorte do misky na 20 minút a potom mechanicky dočistite v ruke. Pomôcť si môžete starou kefkou na zuby.