Použiť pri kúpe nehnuteľnosti vaše vlastné peniaze alebo si zobrať radšej hypotéku?

shutterstock

O tom, ako využiť hypotéku v prospech kúpy nehnuteľnosti čítame aj počujeme často. Viete však ako sa rozhodnúť v prípade, ak máte vlastné peniaze?

Financovanie hypotékou a dofinancovanie kúpy domu či bytu spotrebným úverom je dnes bežnou praxou. Naopak, krytie plnej hodnoty vlastnými zdrojmi má omnoho menšie zastúpenie, ale stále predstavuje spôsob, akým sa môžete k vytúženému bývaniu dostať. Potrebujete to najdôležitejšie. Vlastné peniaze.

Pri kúpe nehnuteľnosti však predsa len otázkou zostáva či je lepšie použiť vlastné peniaze alebo hypotéku. A aj keď máte vlastné zdroje vo vačku, mali by ste si ju položiť rovnako ako tí, ktorým neostáva nič iné ako si požičať.

Ak na kúpu nehnuteľnosti použijete vlastné zdroje, je dosť zrejmé, že sa vyhádžete z peňazí a budete musieť začať šetriť od nuly. V lepšom prípade od zostatku na vašom účte, ale na druhej strane s bonusom pokojnej mysle, ktorú nebude ťažiť žiaden dlh. Nové úspory vám môžu zabezpečiť kúpe ďalšieho hmotného majetku či prilepšiť do dôchodku. Teda, iba ak,…. iba ak vám v hlave nebude vŕtať či by sa nebolo oplatilo vziať si hypotéku a vlastné peniaze investovať inam.

V prípade požičania si je dôležité a priam želané, aby vám váš príjem pokryl všetky potrebné výdavky domácnosti, hypotekárnu splátku a ešte vám dokázala pritom ostať, čo i len malá rezerva na mesačnej báze. Investované zdroje sa tak môžu zhodnocovať. V dlhodobom horizonte. Navyše, investovaním vlastných zdrojov môžete získať prostriedky, ktorými v budúcnosti splatíte zvyšok hypotéky.

Výhoda vlastných peňazí pri kúpe nehnuteľnosti

  • Pocit istoty a slobody – nemusíte splácať hypotéku.
  • Možnosť ušetriť alebo investovať financie, ktoré by ste inak museli investovať na poplatok pre vybavenie hypotéky a na splácanie úrokov počas celého obdobia hypotéky.
  • Vlastníctvo – nehnuteľnosť je vaša, nikto vám ju nevezme.
  • Návratnosť – nehnuteľnosť môžete predať alebo prenajať a opätovne ju zhodnotiť.

Výhody vlastných peňazí a hypotéky

  • Možnosť investovania a budovania samostatného investičného portfólia.
  • Rozšírenie o nehnuteľný majetok vďaka splácaniu vlastnej nehnuteľnosti.
  • Súčasné zhodnocovanie vlastných zdrojov a kvalitné bývanie.
  • Využitie hypoteky – z finančného pohľadu výhodného úveru.

Aké sú riziká?

Úročenie hypotéky sa môže v priebehu času navýšiť.

Výnosy sa znížia naproti predpokladu. Preto je viac než žiaduce investičné portfólio diverzifikovať a voľbou investičných produktov.

Aby ste sa rozhodli správne, je dôležité počítať s určitou percentuálnou výškou výnosu z hodnoty investovanej sumy. Možnosť plánovaného výnosu je potrebné porovnať s úrokom hypotéky, ktorý by nemal byť nižší ako efektívny úrok hypotéky. Pokiaľ áno, voľba hypotéky sa môže stať variantom, ktorý možno budete ľutovať.

Ako získať zvyšnú časť peňazí pri hypotéke, ak nemáte nič nasporené?

podpis zmluvy
shutterstock

Kúpu nového bývania za vlastné peniaze si dnes môže dovoliť málokto. Väčšina z nás si tak pri realizovaní tohto životného kroku musí požičať a vziať si od banky hypotéku.

Vedeli ste však, že ani banka vám už tak ľahko neposkytne 100 % hypotéku na celú hodnotu nehnuteľnosti? Toto šťastie má nanajvýš približne 10 % žiadateľov, ktorých bonita je pre banky naozaj priaznivá. Ostatní tak na získanie nehnuteľnosti potrebujú približne 10 alebo 20 % vlastných peňazí, podľa schválenej hypotéky.

Pokiaľ zarábate priemerne alebo ste mladý začínajúci človek a nemáte našetrené peniaze, môže sa táto situácia zdať ako problém.

Nevešajte však hlavu. Nový domov môže byť váš aj bez vlastnej hotovosti.

Ako na to?

V prípade, že pod matracom alebo niekde inde neschovávate veľké peňažné úspory, máte na výber z troch možností.

1. Spotrebný úver

Ak vám banka neschváli hypotéku vo výške 100 %, je vysoko pravdepodobné, že vám automaticky na zvyšok sumy ponúkne spotrebný úver.

Výhodou je úspora vášho času, keďže všetko vybavíte naraz v jednej banke. Nešetríte len čas, ale aj peniaze, pretože pri tomto spôsobe preplatíte celkovo menej ako pri 100 % hypotéke.

 

100 % hypotéku získa dnes už len málokdo.

To, čo sa vám zrejme nebude páčiť je vyšší úrok ako pri hypotéke. Zároveň má spotrebný úver kratšiu dobu splatnosti, čo pre vás v konečnom dôsledku bude znamenať vyššie mesačné náklady.

V prípade, že uvažujete nad klasickou pôžičkou od inej inštitúcie, majte na pamäti to, že banka kde o hypotéku požiadate, bude o tomto fakte informovaná. To pre vás znamená nielen nižšiu bonitu, ale aj nevýhodnejšie podmienky hypotéky.

Nenechajte sa preto zlákať reklamami sľubujúcimi najvýhodnejšie pôžičky, ale radšej všetko ponechajte na jednu banku.

2. Založenie ďalšej nehnuteľnosti

Pomôcť vyriešiť problém s nedostatočnou výškou schválenej hypotéky môže aj zvýšenie hodnoty ručenia. Okrem založenia nehnuteľnosti, ktorú idete kupovať, tak môžete založiť aj ďalšiu nehnuteľnosť. Najčastejšie býva za týmto účelom založená rodičovská nehnuteľnosť.

Samozrejme, nie je možné založenie akejkoľvek nehnuteľnosti. Hlavnou podmienkou je to, že na takejto nehnuteľnosti nemôže byť zriadené už iné záložné právo. Všetci majitelia nehnuteľnosti tiež musia s týmto zámerom súhlasiť .

Celý proces trvá len pár dní, teda založenie ďalšej nehnuteľnosti predstavuje takmer okamžité riešenie. Nemusíte si brať žiadne dodatočné úvery a absolvovať tak zdĺhavé schvaľovacie procesy.

Na to, aby ste dosiahli pôvodne zamýšľanú výšku úveru, však musí mať druhá nehnuteľnosť dostatočnú hodnotu. S tým súvisí aj potreba predloženia znaleckého posudku, čo tiež nebude zadarmo.

3. Stavebné sporenie v kombinácii s medziúverom

Ak máte dostatočné mesačné príjmy, môžete si k hypotéke nakombinovať medziúver zo stavebného sporenia. Rozdiel medzi výškou hypotéky a financiami potrebnými na nové bývanie vám požičia stavebná sporiteľňa.

V praxi to pre vás znamená, že si v stavebnej sporiteľni založíte stavebné sporenie. Pokiaľ si na ňom našetríte danú sumu, sporiteľňa vám poskytne medziúver.

Toto riešenie však so sebou prináša vyššie mesačné náklady, ktoré vám môžu spraviť prievan v peňaženke. Pravidelne musíte splácať medziúver a zároveň súbežne prispievať aj na stavebné sporenie.

Za zmienku však rozhodne stojí fakt, že pri tomto riešení sa môžete do nového bývania nasťahovať takmer okamžite, po vybavení všetkých náležitostí. Nemusíte teda čakať na to, kým si nasporíte potrebnú hotovosť.

Riešenie, po ktorom túžime všetci

Najrýchlejším a najjednoduchším riešením by v tejto situácii bola rozhodne vlastná hotovosť. Ak ste už stratili nádej, že vám jedného dňa zazvoní telefón a cudzí hlas v ňom vám oznámi, že ste získali veľké dedičstvo, je tu aj možnosť požičať si. Teda pokiaľ máte od koho.

Takáto pôžička je najlepšie realizovateľná v kruhu vašich blízkych. Vyžaduje si však naozaj dobré vzájomné vzťahy, veľkú dôveru a v konečnom rade aj samotné financie.

Možno ste už s trpezlivosťou v koncoch a túžite čo najrýchlejšie bývať vo vlastnom. Chápeme. Myslite však na to, že čím viac vlastných financií sa vám podarí na začiatok získať, tým menšie bude vaše zadlženie.