Výber trávnika k domu: Aké typy poznáme a akú starostlivosť si vyžadujú?

pexels.com

Správna starostlivosť o trávnik počas celého roka

Aby bol trávnik poriadne pripravený na letné leňošenie s drinkom v ruke, opaľovanie, či zábavu s deťmi, je nutné začať už na jar. Keď sa vonkajšia teplota počas dňa drží stabilne v rozmedzí 10 až 15 °C, môžete začať s kosením. Na dokosenie a dočistenie ťažšie dostupných miest sú skvelou voľbou akumulátorové vyžínače, ktoré výrazne pomôžu aj v boji proti prvej burine. 

Ďalej by ste mali trávniku dopriať vertikuláciu, hnojenie, dosiatie novej trávy, postrek proti burinám a dostatočnú závlahu, na ktorú si dajte pozor najmä v lete. Okrem toho patrí do starostlivosti o trávnik počas letných mesiacov aj jeho pravidelné kosenie a hnojenie.

S nástupom chladnejších dní na jeseň ho môžete opäť vertikulovať, pohnojiť, ošetriť proti burinám a stále podľa potreby kosiť. Síce si v zime nevyžaduje toľko pozornosti, rozhodne by ste si mali dať pozor na jeho prípadné ušliapanie v dobe, keď je pokrytý snehom, pretože práve to by mohlo viesť k jeho nenávratnému poškodeniu.

pexels.com

Typy trávnikov, z ktorých si vyberiete ten najideálnejší

Na to, aby ste sa nemuseli prispôsobovať vášmu trávniku, musíte myslieť dopredu a zvoliť si ten správny typ na vašu záhradu. Ešte predtým, ako sa rozhodnete nejaký si zakúpiť, odpovedzte si na niekoľko základných otázok. 

Ako dlho počas dňa svieti slnko na vašu záhradu? Máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik? Máte deti alebo domáce zvieratká, ktoré dajú vášmu budúcemu trávniku poriadne zabrať? Chcete trávnik vysadiť len na plochy, kde sa nebudete zdržiavať?

Trávnik na namáhané plochy

Odpovede na tieto otázky vám môžu pomôcť prispôsobiť si trávnik ideálny pre vašu záhradu. Športový a ihriskový trávnik je určený na namáhané plochy, časti s detskými preliezkami alebo k pieskovisku. Použite ho jednoducho v záhrade, o ktorej viete, že dostane poriadne zabrať. 

Je odolný proti opotrebovaniu, schopný regenerácie, a tak vydrží aj športové turnaje vašich ratolestí. O čosi miernejšie zaťaženie zvládne aj rekreačná trávna zmes a na málo zaťažované plochy odporúčame parkovú zmes.

pexels.com

Okrasný trávnik ako pastva pre oči

Naopak, okrasný trávnik slúži, ako inak, na okrasu. Môžete sa kochať pohľadom naň počas rannej kávy z terasy a pochvalu isto zožnete aj od susedov a prípadných návštevníkov. Je tvorený z jemných tráv, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria hustý trávnatý koberec. 

Hodí sa najmä na dokonale udržiavanú záhradu bez detí a zvierat, pretože by vám pukalo srdce, ak by ho čo i len trošičku znehodnotili. Keď sa rozhodnete pre tento typ trávnika, uvidíte, ako pri ňom vyniknú kvetinové záhony, s ktorými ste sa tak natrápili.  

Trávnik do tieňa na miesta s nedostatkom slnečných lúčov

Ak ste na otázku, či máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik, odpovedali áno, v tom prípade sa poobzerajte po trávniku do tieňa. Je menej náročný na svetlo, preto porastie do krásy aj keď naň nebude dopadať dostatok slnečných lúčov.

pexels.com

Pred konečným rozhodnutím odporúčame preštudovať si aj odtieň vami preferovaného trávnika, pretože sa môže v závislosti od typu trávy líšiť.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest