Výber trávnika k domu: Aké typy poznáme a akú starostlivosť si vyžadujú?

pexels.com

Správna starostlivosť o trávnik počas celého roka

Aby bol trávnik poriadne pripravený na letné leňošenie s drinkom v ruke, opaľovanie, či zábavu s deťmi, je nutné začať už na jar. Keď sa vonkajšia teplota počas dňa drží stabilne v rozmedzí 10 až 15 °C, môžete začať s kosením. Na dokosenie a dočistenie ťažšie dostupných miest sú skvelou voľbou akumulátorové vyžínače, ktoré výrazne pomôžu aj v boji proti prvej burine. 

Ďalej by ste mali trávniku dopriať vertikuláciu, hnojenie, dosiatie novej trávy, postrek proti burinám a dostatočnú závlahu, na ktorú si dajte pozor najmä v lete. Okrem toho patrí do starostlivosti o trávnik počas letných mesiacov aj jeho pravidelné kosenie a hnojenie.

S nástupom chladnejších dní na jeseň ho môžete opäť vertikulovať, pohnojiť, ošetriť proti burinám a stále podľa potreby kosiť. Síce si v zime nevyžaduje toľko pozornosti, rozhodne by ste si mali dať pozor na jeho prípadné ušliapanie v dobe, keď je pokrytý snehom, pretože práve to by mohlo viesť k jeho nenávratnému poškodeniu.

pexels.com

Typy trávnikov, z ktorých si vyberiete ten najideálnejší

Na to, aby ste sa nemuseli prispôsobovať vášmu trávniku, musíte myslieť dopredu a zvoliť si ten správny typ na vašu záhradu. Ešte predtým, ako sa rozhodnete nejaký si zakúpiť, odpovedzte si na niekoľko základných otázok. 

Ako dlho počas dňa svieti slnko na vašu záhradu? Máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik? Máte deti alebo domáce zvieratká, ktoré dajú vášmu budúcemu trávniku poriadne zabrať? Chcete trávnik vysadiť len na plochy, kde sa nebudete zdržiavať?

Trávnik na namáhané plochy

Odpovede na tieto otázky vám môžu pomôcť prispôsobiť si trávnik ideálny pre vašu záhradu. Športový a ihriskový trávnik je určený na namáhané plochy, časti s detskými preliezkami alebo k pieskovisku. Použite ho jednoducho v záhrade, o ktorej viete, že dostane poriadne zabrať. 

Je odolný proti opotrebovaniu, schopný regenerácie, a tak vydrží aj športové turnaje vašich ratolestí. O čosi miernejšie zaťaženie zvládne aj rekreačná trávna zmes a na málo zaťažované plochy odporúčame parkovú zmes.

pexels.com

Okrasný trávnik ako pastva pre oči

Naopak, okrasný trávnik slúži, ako inak, na okrasu. Môžete sa kochať pohľadom naň počas rannej kávy z terasy a pochvalu isto zožnete aj od susedov a prípadných návštevníkov. Je tvorený z jemných tráv, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria hustý trávnatý koberec. 

Hodí sa najmä na dokonale udržiavanú záhradu bez detí a zvierat, pretože by vám pukalo srdce, ak by ho čo i len trošičku znehodnotili. Keď sa rozhodnete pre tento typ trávnika, uvidíte, ako pri ňom vyniknú kvetinové záhony, s ktorými ste sa tak natrápili.  

Trávnik do tieňa na miesta s nedostatkom slnečných lúčov

Ak ste na otázku, či máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik, odpovedali áno, v tom prípade sa poobzerajte po trávniku do tieňa. Je menej náročný na svetlo, preto porastie do krásy aj keď naň nebude dopadať dostatok slnečných lúčov.

pexels.com

Pred konečným rozhodnutím odporúčame preštudovať si aj odtieň vami preferovaného trávnika, pretože sa môže v závislosti od typu trávy líšiť.

Aké náradie si zaobstarať do domácnosti? Bez tohto sa nezaobídete

pixabay

Skôr než sa pustíme do vymenovania základných druhov náradia do domácnosti, povedzme si najskôr niečo a základnom rozdelení. V prvom rade treba vedieť, že existujú dve kategórie náradia. Pre kutilov (hobby) a pre profesionálov.

Rozdiel medzi nimi je takpovediac v kvalite. Nie že by sa hobby náradie rozpadlo po treťom použití. To isto nie. Ale profesionálne náradie je konštruované tak, aby vydržalo každodenné používanie a námahu. Druhý a podstatný rozdiel je potom v cene. 

Pre domácnosť teda siahame podľa možnosti skôr po náradí pre kutilov. Nato, aby ste raz za pol roka vyvŕtali diery na poličku nepotrebujete profesionálnu vŕtačku. 

Dnes už existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré predávajú rôzne náradie. Základné vybavenie však zoženiete aj vo všestranných záhradkársko-stavebných obchodoch alebo v hypermarketoch počas sezóny. 

Čoraz populárnejšie je napríklad nakupovanie náradia v obchodoch Lidl, kde sa dá kúpiť rôzne náradie od skrutkovačov až po vŕtačky. A treba dodať, že nejde o nekvalitné výrobky. Naopak, na internete je k dispozícii množstvo pozitívnych recenzií a skúseností od užívateľov. 

Poďme sa však pozrieť, po akom náradí by ste sa mali v obchode porozhliadnuť. 

Meter

Meter by mal patriť k štandardnej výbave každej domácnosti. A to bez rozdielu, či ide o dom alebo byt. Je to základný pomocník pri meraní rozmerov miestností, skríň či iných doplnkov do domácnosti. Ideálny je 3 až 5 metrový. Dnes sa vyrábajú prakticky všetky dĺžky v kompaktnej veľkosti, preto čím dlhší, tým lepší. Fajnšmekrom odporúčame digitálny laserový merač. 

Skrutkovače a imbusové kľúče 

Sú prvým pomocníkom vždy, keď treba niečo povoliť alebo upevniť. Ideálne je mať niekoľko veľkostí od najmenších, s ktorými dokážete robiť aj detailnejšiu robotu až po veľké, ktoré núdzovo poslúžia aj ako páčidlo. Samozrejme je dôležité mať plochý aj krížový. Pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto odporúčame kúpiť jeden skrutkovač s vymeniteľnými bitmi. Tvarov a veľkostí skrutkových hlavičiek vie byť nepredstaviteľne veľa. 

K skrutkovačom patrí aj ich blízky príbuzný – imbusový kľúč. Ten sa taktiež vyrába v rôznych veľkostiach. Celá sada sa zíde najmä pri skladaní nábytku, hoci treba dodať, že ich väčšina výrobcov dodáva spoločne so spojovacím materiálom.

Hmoždinky a skrutky

Pokiaľ chceme čokoľvek v domácnosti uchytiť alebo spojiť, nezaobídeme sa bez skrutiek. Ideálne je vyberať v obchode s takou hlavou, na akú máme skrutkovače. U stavebníkov sú veľmi populárne napríklad skrutky s torxovou hlavou, ktoré dobre držia na skrutkovači a pri doťahovaní nepreskakujú.

Pri montáži čohokoľvek do steny sa nezaobídeme bez hmoždiniek. Tie sa v murive starajú o to, aby z neho skrutka nevypadla. Ideálne do rôznych materiálov od dutej tehly, hliny či pórobetónu sú tzv. uzlovacie hmoždinky. 

Vodováha, kladivo, kliešte 

V domácnosti by nemala chýbať ani vodováha. Tá sa síce dnes už dá nahradiť aplikáciou v telefóne, ale klasika je klasika. Oceníte ju najmä pri montáži poličiek, obrazov či umiestňovaní nábytku. 

pixabay

Súčasťou domáceho náradia by mali byť aj ďalšie veci, ako je kladivo, kliešte, francúzske kľúče a podobne. Všetko však záleží od toho, ako manuálne zruční ste a do čoho sa v domácnosti odvážite pustiť a čo už necháte profesionálom. 

Výbava do dielne

Vybaviť dielnu v domácnosti už bude o čosi náročnejšie a aj drahšie. Na druhú stranu, keď so zariadovaním skončíte, získate priestor, kde si opravíte či zhotovíte (takmer) všetko, čo si zmyslíte. 

 • Pracovný stôl – známy tiež ako ponk je základ. Na ňom sa všetko majstrovanie bude odohrávať. Mal by byť pevný a stabilný, vybavený dostatočným množstvom úložných plôch. Na stenu pri ponku je ideálne zavesiť si ďalšie zásuvky, poličky či skrinky.
 • Zverák – stane sa vašou oceľovou treťou rukou, kedykoľvek budete potrebovať niečo rezať, brúsiť alebo povoliť. Nezabudnite ho poriadne upevniť k pracovnému stolu. 
 • Elektrické náradie do dielne – je ho skutočne nepreberné množstvo. Určite by ste mali zvážiť kúpiť:
  • skrutkovačka a príklepová vŕtačka – skrutkovačka ideálne akumulátorová, aby ste sa s ňou mohli voľne pohybovať tam, kde potrebujete. Vŕtačka by mala byť priamo zapojiteľná do elektrickej siete. Zvyčajne tak má väčší výkon, čo sa vám pri vŕtaní len a len zíde. 
  • uhlová brúska – ľudovo nazývaná aj karbobrúska. Ideálna na rezanie kovu alebo brúsenie kovových vecí či dreva. 
  • kotúčová a priamočiara píla – kotúčová píla sa hodí na pílenie masívnejších drevených častí, napríklad pri stavbe altánku. Priamočiara píla na druhú stranu dokáže robiť čistejšie a precíznejšie rezy. 
  • ďalšie elektrické náradie – elektrický hoblík, stojanová vŕtačka, zváračka, horná fréza … ďalší nákup náradia do dielne záleží len na fantázii, náročnosti a možností daného kutila.