Vytopil som susedov. Ako postupovať?

Niektoré životné situácie nepatria zrovna k tým príjemným a vytopený byt je určite jednou z nich. Prasknuté vodovodné potrubie vytopilo nielen váš byt, ale aj suseda a ten si teraz nárokuje náhradu škody. Ako postupovať v takejto situácií si povieme v tomto článku.

Byť poistený sa oplatí. Ale správne!

Poistenie domu alebo bytu chráni váš majetok a kryje škody spôsobené vlastníctvom a užívaním nehnuteľnosti na majetku inej osoby. To znamená, ak si vytopíte byt, bude vám poisťovňou nahradená škoda. Ak zároveň vytopíte aj susedov, škodu na ich majetku uhradí vaša poisťovňa aj im.

Toto poistné plnenie bude vyplatené na základe poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú užívaním nehnuteľnosti a domácnosti. Tu si už len treba dať pozor na to, čo kryje poistenie nehnuteľnosti a čo poistenie domácnosti.

Na čo myslieť pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti a domácnosti:

 • Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú dva rôzne pojmy a každé z poistení kryje iný druh majetku. Kým pod poistenie nehnuteľnosti spadá stavba ako taká so všetkým, čo k nej pevne prislúcha, poistenie domácnosti zahŕňa všetky hnuteľné veci, ktoré sú súčasťou vybavenia domácnosti – spotrebiče, nábytok, dekorácie a ďalšie.
 • Najlepší spôsob ochrany majetku je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti súčasne, najlepšie na jednej zmluve a u jednej poisťovne.
 • Súčasťou poistenia by malo byť aj poistenie zodpovednosti.
 • Na poistení zodpovednosti sa neoplatí šetriť, ak nechcete časť vzniknutej škody doplácať susedovi z vlastného vrecka.

Predstavte si situáciu:

Prasknutá rúrka na práčke vytopila váš byt a zároveň aj suseda. Náhradu škody na susedovom majetku si budete nárokovať z poistenia zodpovednosti za používanie nehnuteľnosti. Poisťovňa vám škodu odmietne preplatiť. Prečo? Práčka ako samostatne stojace zariadenie totiž spadá pod poistenie domácnosti. Poisťovňa vám možno uzná len poškodenú podlahu alebo navlhnuté steny. Ale kto zaplatí zvyšok? Zrejme vy z vlastných zdrojov.

Iná situácia by mohla nastať v prípade zabudovaného spotrebiča v kuchynskej linke. Ak by suseda vytopila prasknutá rúrka na zabudovanej umývačke riadu, škoda by bola uhradená z poistenia nehnuteľnosti.

Aký z toho môžeme spraviť záver? Ak si poisťujete nehnuteľnosť, poistite si súčasne aj domácnosť a pri oboch poisteniach nezabudnite na poistenie zodpovednosti.

Ako postupovať pri vytopenom byte:

 1. V prvom rade sa snažte eliminovať škody, ak je to možné. Uzatvorte hlavný uzáver vody alebo len postavte vedro pod vytekajúcu trubku.
 2. Dôkladne zdokumentujte škody spôsobené vo vašom aj susedovom byte. Odfoťte všetky poškodené časti bytu, nábytok, spotrebiče a vôbec všetko čo bolo vodou poškodené. Je lepšie mať viac fotiek, z ktorých môžete vyberať, akoby vám malo niečo chýbať.
 3. Bezodkladne nahláste škodu poisťovni. V niektorých poisťovniach môžete škodu nahlásiť jednoducho online. Ak si nie ste istý ako je to vo vašej poisťovni, kontaktujte najbližšiu pobočku telefonicky.

Po nahlásení škody k vám poisťovňa pošle zamestnanca, ktorý vykoná obhliadku priestoru a zhodnotí rozsah škôd.

Na presné stanovenie rozsahu škôd budete potrebovať doklady o vlastníctve nehnuteľnosti, doklady o kúpe zariadenia, vašu fotografickú alebo video dokumentáciu škôd. Neskôr si nezabudnite odložiť všetky doklady o oprave zničeného majetku a zariadenia (pokladničné bločky, faktúry). Rovnaké doklady bude poisťovňa potrebovať aj od vašich susedov.

Po doručení všetkých dokladov vám poisťovňa vyplatí poistné krytie.

Veríme, že vás podobné situácie budú zďaleka obchádzať, no aby ste sa mohli domov vracať pokojne a bez obáv z katastrofy, nezabudnite si uzatvoriť výhodné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti.

Nemusíte kvôli tomu opustiť pohodlie domova. Poistenie bytu alebo domu si teraz môžete uzavrieť jednoducho online.

Poradíme vám, ako odhlučniť byt od nepríjemných zvukov od susedov

Ticho je pre naše psychické zdravie a pohodu rovnako dôležité ako vitamíny pre naše telo. O jeho udržiavanie v domácnosti sa starajú materiály, konštrukcie medzi bytmi, strop či steny, ktorých dosiahnutý index stavebnej nepriezvučnosti by nemal presahovať R´w = 53 dB.

Bohužiaľ, v mnohých prípadoch (aj u novostavieb) je táto hodnota presiahnutá a počas dňa aj noci vás obťažuje hluk, buchot, ruchot či šuchot z interiéru aj exteriéru paneláku alebo bytového domu.

Ak chcete nad ním vyhrať, pomôže vám odhlučnenie bytu. Vďaka zvukovej izolácii sa doma budete opäť cítiť pohodlne.

Určenie zdroja hluku je kľúčom k úspechu

Prvým a základným krokom je zistenie zdroja nadmerného zvuku. Častým pôvodcom nepríjemností je zvuk tečúcej vody v rozvodoch vody a odpadu. Počutie každého spláchnutia záchodu či otočenie kohútikom u susedov nie je nič, čo by ste si želali a v takej novostavbe vôbec čakali. Silná vrava, buchotanie pri chôdzi, posúvanie nábytku a zvuk z ulice taktiež patria k častým príčinám, prečo sa rozhodnúť pre odhlučnenie bytu. Od typu zvuku a jeho zdroja závisí výber správnej metódy, ako váš byt odhlučniť.

Detekovať problém môžete sami. Najlepšie poznáte zvuky, ktoré vás rušia. Zároveň si môžete pomôcť akustickým meraním, nahliadnutím do projektovej dokumentácie či realizáciou sondy a s využitím služieb profesionálov v obore. Správna identifikácia je polovica úspechu.

Efektívne spôsoby, ako odhlučniť byt

S ochranou pred nechcenými decibelmi vám pomôže kvalitná zvuková izolácia v najbližšom kontakte pri zdroji. Ak sa rozhodnete pre riešenie svojpomocne, majte na pamäti, že ideálne sú izolačné materiály s čo najvyššou hustotou (čisto minerálne peny nie sú vhodne na odhlučnenie). Pre výber ideálneho materiálu sa radšej poraďte u dodávateľa. Či už v kamennej predajni alebo nákupom online.

Odhlučnenie steny

Ak hľadáte riešenie, ako odhlučniť stenu od susedov, mali by ste pouvažovať o odhlučnení stien pomocou kontaktnej alebo bezkontaktnej konštrukcie.

Profesionálne zvukovo izolačné materiály a stavebné prvky dokážu odizolovať vašu stenu od bežného hluku:

 • akustické dosky,
 • akustická podkladová pena,
 • zvukovo izolačné fólie,
 • plastové hmoždinky, … .

Okrem tejto formy kontaktnej konštrukcie, zníženiu priezvučnosti môže pomôcť i náter alebo aplikácia tapety.

Ak vaša domácnosť podlieha nadmernému hluku z vedľajšieho bytu, na mieste je úvaha o bezkontaktnej konštrukcii. V jej prípade hlavnú úlohu zohrávajú vzduchové medzery medzi stenou a použitou izolačnou konštrukciou. Veľkosť vzduchovej medzery je variabilná a adresná k problematickosti hluku. Bohužiaľ aj priamo úmerná so zväčšujúcou sa hrúbkou steny na úkor priestoru v byte.

Odhlučnenie stropu v byte

Ak sa vám ozývajú kroky a búchanie v byte nad vami, najjednoduchšou cestou, ako sa ich zbaviť, je zvuková izolácia podlahy u suseda. Dobrým riešením je použitie akustických dosiek a akustickej peny. Tento spôsob však závisí u ochoty vášho suseda, ktorá je často výhrou v lotérii. Pokiaľ nemáte to šťastie, pomoc nájdete v zvukovej izolácii stropu z vášho bytu pomocou vhodnej kombinácie kontaktnej a bezkontaktnej konštrukcie na strop. Nebude možno tak účinná, ako v prípade vloženia izolačných materiálov do podlahy suseda, no i tak významne zníži prenos hluku. Podporiť tento efekt môžete spoločne s izoláciou stien.

Odhlučnenie podlahy

Ťažké kroky, buchot detských nožičiek, posúvanie stoličiek či väčších kusov nábytku. S hlukom, ktorý sa tvorí na podlahe v byte, si poradí kročajová izolácia podlahy. Vo väčšine prípadov ide o zvuky na nízkej zvukovej frekvencii, ktoré eliminuje správne zvolený materiál:

 • kročajová izolácia pod OSDB dosky,
 • dvojvrstvová kročajová izolácia,
 • kročajová izolácia priamo pod podlahu – parkety či plávajúcu,
 • akustický pás či ďalšie.

Ideálna hrúbka kročajovej izolácie by sa mala pohybovať medzi 5 až 10 mm. Aby ste si vybrali správne, pri prehliadaní vlastností materiálov zbystrite pozornosť pri údaji Ln,w – hlučnosť konštrukcie stropu aj s izoláciou. Čím je nižší, tým lepšie. A najlepšie pod hodnotou Ln, w 43 dB. Údaj so značkou ∆Lw  vám odpovie na otázku, aké veľké odhlučnenie podlahy pomocou kročajovej izolácie získate. Napríklad:

 • podložky pod plávajúce podlahy – ∆Lw 20-21 dB,
 • izolácie pod poter – ∆Lw min. 26-35 dB .

Odhlučnenie podlahy v byte môžete zlepšiť aj použitím zvukovo izolačných dosiek, akustických dosiek s vysokou pohltivosťou či akustickej peny.

Aj okná môžete odhlučniť

Ak žijete v oblasti, kde sa hluk z ulice pohybuje v rozmedzí od 70 až 90 dB, zatvorenie okien vám nemusí stačiť. Aby ste sa od zvýšenej hlasitosti z ulice ochránili, pouvažujte nad zvýšením izolácie vašich okien. Klasické plastové okná s dvojitým zasklením ponúkajú nepriezvučnosť 32 dB. Ak ju odrátate od hluku na ulici (90 dB – 32 dB), do bytu vám prúdi viac hluku, ako je zdravé. Zvukovo-izolačné vlastnosti okien môžete zvýšiť napríklad použitím špeciálneho vrstveného skla, hrubého skla, trojskla, zväčšením priestoru medzi sklami či použitím trojitého tesnenia.

Pomôže aj zvuková izolácia dverí

Zvuk výťahu, otvárania a zatvárania jeho dverí, či rozhovory z chodby a schodiska môžu znížiť dvere so zvukovou izoláciou. Treba si však uvedomiť, že z hlučnej biedy vás nevytrhnú. Problému pomôžu s riešením, ale čiastkovo. Pred ich inštaláciou a objednávkou, neváhajte a nechajte odborníkov, aby vám odmerali zvuk a navrhli, aké dvere, s akou izoláciou budete potrebovať.

Ak chcete zabiť dve muchy jednou radou, dobrým tipom je výmena starých dverí za nové, bezpečnostné dvere. Majú vyššiu cenu, no vďaka nej získate ochranu od zlodejov aj hluku. Štandardne ponúkajú odhlučnenie v podobe slušných 40 dB. Takisto ako zvukovo izolačné vlastnosti dverí, sú rovnako dôležité aj tesnosť zárubne a prahu. Totižto spoločne so zvukovou izoláciou stien, stropu, podlahy a okien vytvárajú skladačku ako odhlučniť byt, čo v maximálnej miere pre vašu pohodlné bývanie.

pixabay.com

Na záver

Kvalitnú zvukovú izoláciu bytu dosiahnete vtedy, keď dosiahnete nepriezvučnosť stavebných konštrukcií na hodnotu 52 dB. Pri realizácii zvoleného riešenia musíte rátať s úbytkom priestoru pri danej konštrukcii od 2 až do 10-tich centimetrov.

Pri prácach sa obracajte na dodávateľa kvalitných materiálov, ktoré sú ekologické a zároveň kvalitne spracované. Montáž izolačných materiálov budú realizovať rýchlo a profesionálne. Bude to investícia, no ocení ju celá spokojná rodina a pokojná domácnosť. Investícia, ktorú sa oplatí zvážiť.