Výtvarník Jozef Stančík: Farebné obrazy som považoval za gýčové

Jozef Stancik portret
archív Jozef Stančík

Viem o tebe, že si študoval interiérový dizajn. Čo bolo prvým impulzom, aby si vymenil návrhy interiérov za maľbu a štetec?

Prvý impulz bol od jedného môjho klienta. Často sa nám stávalo, že sme pracovali na návrhu interiéru, hľadali sme rôzne obrazy a dekorácie, no nedarilo sa nám nájsť nič podľa našich predstáv. Jedného dňa ma klient ukecal, že „počuj a neskúsil by si aj ty pre mňa niečo namaľovať?“

Vyskúšal som to aj napriek tomu, že som s maľbou skúsenosti nemal, keďže dovtedy som kreslil len ceruzou. Vypálilo to dobre a v podstate od toho momentu zákazky už len pribúdali až som musel profesiu dizajnéra zanechať.

Máš veľmi svojský a osobitý štýl, vďaka ktorému vie aj laik rozoznať tvoje diela od ostatných. Odzrkadľujú farby tvoju osobnosť, alebo skôr tvorbu prispôsobuješ dopytu?

Myslím, že tá farebnosť odzrkadľuje hlavne môj momentálny vnútorný stav a mám šťastie, že to korešponduje s vkusom mojich zákazníkov. Ja som predtým farebné obrazy neznášal, považoval som ich za ukričané, gýčové.

Čiernobiele obrazy aj fotografie mali v tej dobe pre mňa dušu – boli sentimentálnejšie, ale toto moje sentimentálne obdobie ma už prešlo a vidno to aj na mojej tvorbe.

Andy Warhol
Jozef Stančík

Mnohí umelci majú svoju múzu, ktorá je zdrojom ich inšpirácie. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu ty?

Inšpiráciu čerpám dennodenne zo všetkého, čo sa okolo mňa deje. Je toho veľa. Inšpirácie je až prebytok a už je čím ďalej ťažšie byť originálny, ale myslím, že knihy, fotografie, časopisy, príroda, hudba, príbehy, to všetko ma inšpiruje. Snažím sa nechať na seba vplývať len dobré a pekné veci.

Myslím si, že dôležité je vybrať si čo čítame, počúvame, s kým sa stretávame, ako myslíme. Ak toto máme zmáknuté, múza nás môže kopať na povel.

Kto je tvojim umeleckým vzorom?

Vzorov mám veľké množstvo, napríklad z umelcov je to Michelangelo, Damien Hirst, Andy Warhol. Mám aj kopec iných vzorov, napríklad Tomáš Baťa, Elon Musk, Arnold Schwarzenneger, Abraham Lincoln, Churchil alebo Ghandi.

plameniak
Jozef Stančík

Maľuješ obrazy aj na zákazku. Aké zadania dostávaš najčastejšie? Čo bola najabsurdnejšia požiadavka akú si dostal?

Áno, maľujem na zákazku vo väčšine prípadov, ale ľudia mi už tak dôverujú, že mi väčšinou dajú voľnú ruku a neusmerňujú ma tak pri tvorbe. Absurdné zákazky? Hmmm, raz som maľoval kolekciu asi 18 mačiatok, každé malo svoj vlastný obraz (smiech). Najčastejšie maľujem pop – artové portréty známych osobností a abstraktné maľby.

Maľoval si obrazy pre rôzne osobnosti. Spomeniem napríklad Rytmusa, Simonu Krainovú, Nasťu kuzminovú, Juraja Kemku, Attilu Végha, Evu Mázikovú, Andreja Kisku či Mareka Hamšíka. Prezraď, ako sa z mladého umelca stal celebritný maliar?

Ja ani neviem, ako sa to stalo. Myslím, že sa môj štýl ľuďom páči, že zo mňa cítia dobrú energiu. Ja totiž nikdy netvorím v zlej nálade, vždy sa musím pred tým, ako idem pracovať dobre naladiť a až potom začnem. Možno na nevedomej úrovni tú energiu cítia a preto to chcú. A možno to je aj tým, že za tie roky už tie obrazy vyzerajú celkom k svetu, sem – tam :) :) .

mrakodrapy
Jozef Stančík

Koľko stráveného času a materiálu sa ukrýva za jedným obrazom?

Niekedy to je záležitosť pár hodín, niekedy to trvá dni a týždne. Je to veľmi individuálne.

Ako vyzerá tvoje bývanie? Visia na stenách obrazy z tvojej tvorby?

Všade farby, všade knihy, všade činky :) a nemám doma snáď žiadny môj obraz. Som ten prípad toho obuvníka, čo jeho deti chodia bosé.

Máš vo svojom portfóliu obraz, ktorý by si s odstupom času najradšej premaľoval?

Každý obraz by som možno po čase ešte trošku vylepšil. Nikdy nie som na sto percent spokojný, ale naučil som sa s tým žiť.

Freddie Mercury
Jozef Stančík

Aké sú tvoje plány a sny do budúcna?

Moje plány do budúcna sú pokračovať v tom, čo robím plus dokončiť začaté spolupráce ktorým som sa až tak nevenoval. Dokončiť všetko, čo som sľúbil, lebo už sa toho celkom slušne nakopilo, ale sľubujem, už sa na tom aktívne pracuje. No a nájsť si trošku viac času pre seba. To je priorita číslo 1 tento rok.  

Dizajnérky z Live In: Milujeme drevo a prírodné materiály, v návrhoch ich používame často

LiveIn

Kedy ste si povedali “takto sa chcem živiť”?

Ivana︱U mňa to bolo počas základnej školy. Naši vtedy stavali dom a ja som sa vyžívala vo vyberaní nábytku, kombinovaní farieb. Vtedy som ale nevedela, že táto profesia existuje. Bol to iba akýsi sen. Až počas strednej školy som tento svoj sen začala brať vážne a hľadala som informácie o možnostiach štúdia. Simonku zase lákalo umenie a bavila technika, takže štúdium architektúry a dizajnu na STU bolo jasnou voľbou.

Čo vás najviac ovplyvňuje v práci?

Simona︱Samozrejme trendy, ale skôr tie dlhodobé. Snažíme sa do interiérov prenášať nadčasovosť. Potom je to príroda, v ktorej hľadáme inšpiráciu. Milujeme drevo a prírodné materiály, ktoré sa snažíme používať v návrhoch vo veľkej miere. A v neposlednom rade vkus a požiadavky klienta.

Aká je prvá otázka, ktorú kladiete klientovi?

Ivana︱Zaujíma nás hlavne to, aký štýl interiéru sa mu najviac páči, čo preferuje, ale dôležitý je tiež klientov rozpočet. Od neho sa častokrát odvíja celkový návrh.

Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Čo považujete za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Simona︱Doposiaľ, bol pre nás najväčšiou výzvou, návrh jednej kaviarne v Trnave. Vlastne ani nie návrh, ako jeho realizácia. Tú sme museli stihnúť v priebehu jedného týždňa, kedy majitelia kaviareň zatvorili a my sme museli v tom čase stihnúť kompletnú rekonštrukciu priestorov. Bolo veľmi náročné zorganizovať všetky práce, dodanie materiálu a nábytku na daný dátum. O to krajší bol ten pocit zadosťučinenia, keď všetko dobre dopadlo.

Preferujete, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď vám nechá voľnú ruku?

Ivana︱Záleží na tom, ako veľmi sa klient snaží zasahovať do návrhu. Nie je dobrý ani jeden extrém. Keď klient presne nalinkuje vybrané druhy nábytku a potom od nás chce, aby sme to celkovo zladili – čo sa častokrát nedá a musíme vysvetlovať, že takto to nepôjde.

Naopak, tiež nie je pre nás jednoduché vyhovieť klientovi, ktorý nemá absolútne žiadnu predstavu, povie, že to necháva na nás a my potom nevieme čo vlastne chce. 😊

Simona︱Vždy sme ale dotiahli svoje návrhy k maximálnej spokojnosti klienta. Možno aj preto, že máme poväčšine naozaj milých klientov.

Kde nachádzate inšpirácie?

Simona︱Hlavne v prírode. Príroda nám ponúka toľko rôznych kombinácií farieb, materiálov…Potom sú to rôzne odborné časopisy o bývaní, dizajne a architektúre, kde okrem inšpirácie hľadáme aj technické informácie, novinky a trendy.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považujete za vydarený a ste naň špeciálne pyšné?

Ivana︱Asi obe sme pyšné na svoje bývanie. Sima ide navyše stavať rodinný dom, tak si myslím, že svoju pýchu pretransformuje tam. 😊

Ako samú seba zlepšujete a posúvate ďalej?

Simona︱Mám pocit, že samotná práca nás posúva ďalej. Návrh od návrhu, skúsenosť od skúsenosti. Rastieme spolu s našou firmou. Ale potom sú to aj všelijaké články, časopisy, blogy. Myslím si, že aj naši dodávatelia, ktorí nám každú chvíľu predstavujú niečo nové.

Ktorý dizajnér je pre vás inšpiráciou / vzorom?

Ivana︱Neviem, či máme konkrétneho dizajnéra, skôr je to škandinávsky dizajn všeobecne. Značky ako HAY.dk alebo MUUTO.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Muuto (@muutodesign) on

Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Aká je vaša obľúbená forma prokrastinácie?

Simona︱Myslím, že je to pri oboch jasné! 😊(smiech) Najväčším žrútom nášho času a energie sú naše deti. Pracovať popri deťoch nie je jednoduché. Ani psychicky, ani fyzicky. Častokrát skončíme pri počítačoch aj do neskorej noci, lebo proste pri deťoch sa inokedy nedá. Sú momentálne na prvom mieste. Ale máme jedno veľké šťastie, že je pre nás naša práca formou oddychu, spôsobom, ako vypnúť a utiecť od mamičkovských povinností.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú vaše najobľúbenejšie?

Ivana︱Farby používame väčšinou iba sivú a bielu. Pestré farby tiež nájdete v našich návrhoch, ale skôr ako doplnkové farby. Potom je to jednoznačne drevo a konkrétne najviac dub. Zo vzorov sa nám páčia jednoduché geometrické a štýlovo inklinujeme ku škandinávskemu dizajnu.

Na čom práve teraz pracujete?

Simona︱Máme rozbehnutých viacero projektov návrhov bytových interiérov. Dva väčšie projekty a zopár menších. Mňa v súkromnom živote čaká stavba rodinného domu. Teším sa, že sa tam konečne budem realizovať naplno 😊

Ďakujeme za rozhovor a držíme vám palce v ďalších projektoch!

V ďalšom článku pre vás šikovné interiérové dizajnérky z LIVE IN vyberú svoje srdcovky a súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!