Viem o tebe, že si študoval interiérový dizajn. Čo bolo prvým impulzom, aby si vymenil návrhy interiérov za maľbu a štetec?
Prvý impulz bol od jedného môjho klienta. Často sa nám stávalo, že sme pracovali na návrhu interiéru, hľadali sme rôzne obrazy a dekorácie, no nedarilo sa nám nájsť nič podľa našich predstáv. Jedného dňa ma klient ukecal, že „počuj a neskúsil by si aj ty pre mňa niečo namaľovať?“
Vyskúšal som to aj napriek tomu, že som s maľbou skúsenosti nemal, keďže dovtedy som kreslil len ceruzou. Vypálilo to dobre a v podstate od toho momentu zákazky už len pribúdali až som musel profesiu dizajnéra zanechať.
Máš veľmi svojský a osobitý štýl, vďaka ktorému vie aj laik rozoznať tvoje diela od ostatných. Odzrkadľujú farby tvoju osobnosť, alebo skôr tvorbu prispôsobuješ dopytu?
Myslím, že tá farebnosť odzrkadľuje hlavne môj momentálny vnútorný stav a mám šťastie, že to korešponduje s vkusom mojich zákazníkov. Ja som predtým farebné obrazy neznášal, považoval som ich za ukričané, gýčové.
Čiernobiele obrazy aj fotografie mali v tej dobe pre mňa dušu – boli sentimentálnejšie, ale toto moje sentimentálne obdobie ma už prešlo a vidno to aj na mojej tvorbe.
Mnohí umelci majú svoju múzu, ktorá je zdrojom ich inšpirácie. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu ty?
Inšpiráciu čerpám dennodenne zo všetkého, čo sa okolo mňa deje. Je toho veľa. Inšpirácie je až prebytok a už je čím ďalej ťažšie byť originálny, ale myslím, že knihy, fotografie, časopisy, príroda, hudba, príbehy, to všetko ma inšpiruje. Snažím sa nechať na seba vplývať len dobré a pekné veci.
Myslím si, že dôležité je vybrať si čo čítame, počúvame, s kým sa stretávame, ako myslíme. Ak toto máme zmáknuté, múza nás môže kopať na povel.
Kto je tvojim umeleckým vzorom?
Vzorov mám veľké množstvo, napríklad z umelcov je to Michelangelo, Damien Hirst, Andy Warhol. Mám aj kopec iných vzorov, napríklad Tomáš Baťa, Elon Musk, Arnold Schwarzenneger, Abraham Lincoln, Churchil alebo Ghandi.
Maľuješ obrazy aj na zákazku. Aké zadania dostávaš najčastejšie? Čo bola najabsurdnejšia požiadavka akú si dostal?
Áno, maľujem na zákazku vo väčšine prípadov, ale ľudia mi už tak dôverujú, že mi väčšinou dajú voľnú ruku a neusmerňujú ma tak pri tvorbe. Absurdné zákazky? Hmmm, raz som maľoval kolekciu asi 18 mačiatok, každé malo svoj vlastný obraz (smiech). Najčastejšie maľujem pop – artové portréty známych osobností a abstraktné maľby.
Maľoval si obrazy pre rôzne osobnosti. Spomeniem napríklad Rytmusa, Simonu Krainovú, Nasťu kuzminovú, Juraja Kemku, Attilu Végha, Evu Mázikovú, Andreja Kisku či Mareka Hamšíka. Prezraď, ako sa z mladého umelca stal celebritný maliar?
Ja ani neviem, ako sa to stalo. Myslím, že sa môj štýl ľuďom páči, že zo mňa cítia dobrú energiu. Ja totiž nikdy netvorím v zlej nálade, vždy sa musím pred tým, ako idem pracovať dobre naladiť a až potom začnem. Možno na nevedomej úrovni tú energiu cítia a preto to chcú. A možno to je aj tým, že za tie roky už tie obrazy vyzerajú celkom k svetu, sem – tam :) :) .
Koľko stráveného času a materiálu sa ukrýva za jedným obrazom?
Niekedy to je záležitosť pár hodín, niekedy to trvá dni a týždne. Je to veľmi individuálne.
Ako vyzerá tvoje bývanie? Visia na stenách obrazy z tvojej tvorby?
Všade farby, všade knihy, všade činky :) a nemám doma snáď žiadny môj obraz. Som ten prípad toho obuvníka, čo jeho deti chodia bosé.
Máš vo svojom portfóliu obraz, ktorý by si s odstupom času najradšej premaľoval?
Každý obraz by som možno po čase ešte trošku vylepšil. Nikdy nie som na sto percent spokojný, ale naučil som sa s tým žiť.
Aké sú tvoje plány a sny do budúcna?
Moje plány do budúcna sú pokračovať v tom, čo robím plus dokončiť začaté spolupráce ktorým som sa až tak nevenoval. Dokončiť všetko, čo som sľúbil, lebo už sa toho celkom slušne nakopilo, ale sľubujem, už sa na tom aktívne pracuje. No a nájsť si trošku viac času pre seba. To je priorita číslo 1 tento rok.
David Šandrik: Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch
Interiérový dizajnér a 3D grafik David Šandrik má rád minimalizmus, tlmené farby a voľné priestory. Jednoduchosť a sofistikovaný dizajn prenáša aj do svojich návrhov. Pod značkou willbe studio vytvára jedinečné priestory. V rozhovore prezradil viac o sebe a svojej práci.
David, kedy si si povedal “takto sa chcem živiť”?
Už počas štúdia som si uvedomil, že by som rád pôsobil vo svete architektúry, nie však celkom ako architekt, ale skôr ako 3D grafik. Myšlienka prinášať víziu niečoho budúceho bola pre mňa zaujímavým umením a k tomu tvorba interiérového dizajnu ako bonus. V podstate som ani veľmi nezvažoval iné možnosti.
Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?
Povedal by som, že je to samotný typ projektu a čas. Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch, kedy máme s klientom spoločný zámer, a to kvalitný výstup. Kvalita si podľa mňa vyžaduje čas, sústredenosť a veľa dolaďovania. Čas je bohužiaľ limitovaný, mám síce veľa nápadov, ktoré by som rád implementoval, všetko sa však stihnúť nedá.
Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?
Čo je cieľom projektu?
Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší.
Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?
Splniť očakávania klienta a zároveň si splniť aj svoje predstavy. V podstate dosiahnuť konsenzus a spokojnosť na oboch stranách.
Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?
Preferujem skôr voľnosť pri práci. Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší. Miera dôvery klienta v našu prácu je tiež veľmi dôležitá.
Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME
View this post on Instagram
Kde nachádzaš inšpirácie?
Je to naozaj rôzne, mám rád dizajn, 3D umenie a intenzívne ho vyhľadávam. Do veľkej miery je súčasťou aj môjho voľného času. Inšpiráciu nachádzam najviac online, sociálne siete, pinterest, odborné diskusie, články, projekty na osobných blogoch a fórach. Rád však osobne navštevujem showroomy, výstavy, konferencie, napríklad Salone Del Mobile v Miláne , SOA Academy v Benátkach.
Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť.
Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšný?
Mojim obľúbeným je osobný projekt s názvom „Viničky“. Jedná sa o malý domček umiestnený vo viniciach v okolí Nitry, ktorý bol navrhnutý MAPA architektmi. Ja som dotvoril interiér. Na projekte som pracoval pomerne dlho, snažil som sa dosiahnuť čo možno najlepšie prevedenie nie len celkového konceptu, ale aj samotných detailov.
Ako sám seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?
Neustále sa snažím vzdelávať. Myslím, že je to v dnešnej rýchlej dobe veľmi potrebné. Baví ma nachádzať nové techniky, vylepšenia, inovácie. Snažím sa byť aktívny v komunite, stretávať sa s ľuďmi z odvetvia a vnímať ich skúsenosti.
Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?
TOOGOOD – pod značkou tvoria dve sestry pochádzajúce z Anglicka. Tvoria oblečenie, úžitkový dizajn, nábytok. Ich produkty nesú so sebou jednotný výraz s nezameniteľným podpisom značky. Odporúčam navštíviť ich showroom v Londýne a užiť si jedinečnú umeleckú atmosféru.
View this post on Instagram
Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?
Občas sociálne siete, tie sa však snažím mať blokované, keď pracujem. Častejšie je to sledovanie tutoriálov, rozhovorov, diskusií, či už odborných alebo neodborných. Navštevujem rôzne fóra aktívne v 3D sfére.
Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?
Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť. Kvalitné prvky z kvalitných a nadčasových materiálov, ako kameň, drevo sa podľa mňa hodia v každej situácii. Mám tiež rád dizajnové kúsky, ktoré sú sofistikovane výrazné a ktoré jednoduchý interiér povýšia na jedinečný priestor.
Na čom práve teraz pracuješ?
Momentálne pracujem na zopár developerských projektoch, napríklad obytný komplex v Slovinsku a ďalšie v Bratislave, pre ktoré som v minulosti vizualizoval a navrhoval aj interiéry. Aktuálne pre tieto tvorím animáciu. Popri tom prebiehajú ďalšie interiérové projekty pre francúzskych a slovenských klientov.
Držíme palce !
V ďalšom článku pre vás David Šandrik z willbe studio vyberie 4 súčasné trendy a 4 obľúbené dizajnové kúsky. Tešíme sa!