Využitie chvostovej a elektrickej píly v domácnosti. S čím si poradia?

georgeion88 / stock.adobe.com

Elektrické píly sú súčasťou mnohých profesionálnych ale aj domácich dielní. Oveľa komplexnejšie sú však tie chvostové. Tie si poradia s mnohými stavebnými aj kompozitnými materiálmi.

Chvostová píla si poradí s každým materiálom

Poznáme ich aj po názvami chvostovka, mečová či šabľová píla. Ide o skvelé multifunkčné náradie, ktoré nebude mať problém pri rezaní ocele, dreva, preglejky, plastov, liatiny, tehál, skla, pórobetónu, dlažby či stavebných a kompozitných materiálov. Najväčšie uplatnenie ale nájde v stavebníctve. Pri jej opise narazíme na 5 hlavných častí. Základom sú vodiace sane disponujúce opornou päťkou. Tie môžete fixovať a vysúvať tlačidlom aretácie. Táto päťka eliminuje píle ťahať sa k rezu alebo sa od neho tlačiť. Tak dosiahnete oveľa kvalitnejšie a rýchlejšie rezanie. Chýbať nemôže ani držiak pílového lisu, ktorý môžete meniť a jednoducho upnúť rýchloupínacím systémom. Vypínač so zabudovanou reguláciou slúži na nastavenie rýchlosti kmitov. Chvostová píla disponuje mnohými zaujímavými výhodami napríklad:

  • Pílenie v akejkoľvek polohe a rôznych materiálov vďaka pílovému lisu uchyteného v horizontálnej polohe
  • práca v neprípustných miestach alebo nad hlavou?

Čo ponúkajú elektrické píly?

V slovenských firmách či domácnostiach stále nájdeme aj benzínové píly. Popularitu si aj v našich končinách ale postupne buduje aj elektrická píla. Práca s ňou je oveľa jednoduchšia, poteší aj bezproblémová údržba. Pozor ale na o čosi menší výkon a prístupnosť elektrického prúdu. Ide o menej nákladnú voľbu, čo ocenia najmä osoby pracujúce s ňou na chalupách alebo okolo domu. Pri jej výbere vsaďte na kvalitu a overenú značku. Medzi najpopulárnejšie patrí Makita, Black&Decker, Warcraft alebo Extol Craft.

Zvažujete nákup záhradného skleníka? Poradíme vám.

Jar a pestovateľská sezóna sa blížia a nastáva tak aj ideálna doba pre obstaranie nového záhradného skleníka. Jeho výberom nás prevedie Ján Ježek zo spoločnosti Zahrada Ježek  – špecialistu a najväčšieho predajcu záhradných skleníkov v Českej republike, a taktiež slovenského dcérskeho e-shopu Od Suseda. V dnešnom rozhovore si povieme, čo všetko treba pri výbere skleníka zvažovať.

Vyberám záhradný skleník a potrebujem s jeho výberom poradiť. Na čo konkrétne sa mám pri výbere zamerať?

 V prvom rade je dôležité vybrať tvar skleníka. Ten je spravidla oblúkový alebo hranatý. Oblúkové skleníky pripomínajú tvarom tunel a vďaka ich aerodynamickej konštrukcii sú odolné proti nárazovému vetru. Oproti tomu hranaté skleníky sa ľahko montujú a všetky komponenty sú už vyrezané a pripravené na montáž, či už sú to polykarbonátové dosky alebo sklenené tabule.

Ak si vyberiem oblúkový skleník, ako mi bude doručený a ako náročná bude montáž?

Polykarbonátový oblúkový skleník sa skladá z hliníkovej konštrukcie a polykarbonátovej rolky. Tiež záleží na tom, či máte zakúpený skleník, ktorý má predmontované čelo alebo si čelo budete montovať sami. Predmontované čelo vám uľahčí prácu, ale jeho montáž zvládnete aj sami, a to bežným lámacím nožom alebo pevnejšími nožnicami.

S akými výplňami sa môžeme u záhradných skleníkov stretnúť?

Výplň skleníka je spravidla z polykarbonátu alebo rozptylového skla. Pri polykarbonáte by som vyzdvihol hlavne jeho ľahkosť, tvárnosť a odolnosť proti poškodeniu. Oproti sklu má polykarbonát nižšiu životnosť. Rozptylové sklo, a teda aj skleníky zo skla je taká klasika, ktorá stále nachádza obľubu u mnohých zákazníkov. Sklo má prirodzenú UV ochranu, dlhú trvanlivosť a v prípade rozbitia sa dá ľahko vymeniť a navyše je recyklovateľné.

Zvažujete nákup záhradného skleníku? Poradíme vám.

Z akého materiálu je zhotovená konštrukcia skleníka?

Vyberať môžete medzi hliníkovou a kovovou konštrukciou. Výhodou hliníkových profilov je ich ľahká údržba, a vďaka svojej nižšej váhe sa s nimi tiež lepšie manipuluje pri montáži. Kovová konštrukcia je ťažšia a odolnejšia, a tým prispieva k lepšej stabilite skleníka. Profily môžu byť vylisované alebo joklové. Joklové profily sú odolnejšie a ľahšie sa montujú.

Zvažujete nákup záhradného skleníku? Poradíme vám.

Aspektov pre výber nového skleníka je viac, a pokiaľ si nie ste svojou voľbou istí, neváhajte sa obrátiť na prevereného špecialistu. Radi vám s výberom skleníka, ale aj vhodného príslušenstva pomôžeme.