Využitie kompresorov v garáži alebo na záhrade

boontawee / Shutterstock.com

Práca na záhrade, v garáži, alebo okolo domu vyžaduje okrem šikovných rúk častokrát aj to správne vybavenie. 

Jedným z týchto zariadení, ktoré sa vám ako domácim majstrom môže hodiť, je piestový kompresor. 

Kvalitné piestové kompresory dnes dokážete využívať pri polievaní záhrady, nafukovaní gúm na auto či kolies na bicykli. 

Kompresor mimo iného je možné využiť aj pri nafukovaní záhradného bazéna, ktorý môžeme u ľudí vidieť v čoraz väčšom počte. 

Ako vybrať kompresor do záhrady

Pri kúpe kompresora do záhrady sa jednoznačne nemusíte ohliadať po tých najväčších a najsilnejších kompresoroch. 

Odporúčame vám staviť na zlatú strednú cestu a vybrať si piestový kompresor s priemerným objemom nádrže, rotáciou, motorom a aj maximálnym tlakom. 

V praxi sa jedná najčastejšie o 50 litrové piestové kompresory, ktoré vám vystačia na všetku prácu okolo domu. 

Aké ďalšie zariadenia dokážu pomôcť? 

Piestové kompresory však nie sú tým jediným typom zariadení, ktoré vám pri práci v garáži, alebo záhrade môžu pomôcť. 

Ďalším, nie príliš typickým pomocníkom, sú rôzne formy zdvihákov. 

Takéto zdviháky využijete napríklad pri menších opravách auta či zdvíhaní ťažkých objektov na vašom pozemku. 

Pre takéto využitie vám odporúčame kúpu ľahkého nožnicového zdviháku, ktorý dokážete jednoducho premiestniť tam kam potrebujete. 

Kde ich kúpiť?

Kompresor alebo zdvihák je dnes možné kúpiť buď to vo veľkých obchodných domoch zameraných na predaj náradia, alebo v menších internetových či kamenných obchodoch, ktoré sa na takúto techniku špecializujú a ponúknu vám aj širší výber, pričom vám s výberom aj pomôžu.

Vlhkosť a pleseň: Ako sa zbaviť kondenzácie v garáži

Ale ako odstrániť vlhkosť z garáže, ktorá je vzhľadom na svoje podmienky na tvorbu týchto negatívnych faktorov vo veľkej miere náchylná? Ako sa po otvorení nových garážových brán tešiť z dobrej klímy v tomto priestore? Všetko záleží na podmienkach a dôvode vzniku vlhkosti.

Dôvodom môže byť podlaha, tesnenie a nedostatoční vetranie.

Prečo je nedostatočné vetranie škodlivé?

Podľa odborníkov by vetranie malo v garáži zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu s objemom 180 metrov kubických za hodinu. To zaručuje bezpečnosť, neprítomnosť vysokej úrovne vlhkosti a ochranu vozidla pred hrdzou. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť tieto následky:

  • Vlhkosť – nadmerná vlhkosť vyvoláva výskyt toxických výparov z palív, olejov a mazív.
  • Korózia tela – ak vozidlo nevyschne, to znamená, že kondenzát, ktorý ho zakrýva, sa neodstráni, vedie to k objaveniu častí hrdze na tele. Steny kovovej garáže sú poškodené tiež.

Ako vysušiť garáž?

Pokiaľ si chcete vybudovať vetranie v garáži vlastnými rukami, musíte správne určiť príčinu vzniku vlhkosti. Majitelia automobilov veľmi často začínajú konať nesprávne, čo situáciu len zhoršuje. Sú presvedčení, že je potrebné urobiť len izoláciu a betónovanie podlahy, ale už existujúce vetracie otvory sú jednoducho pevne upchané. Ale práve také kroky vedú k tomu, že kondenzát sa začína objavovať v dvojnásobných množstvách a atmosféra vo vnútri je neustále vlhká.

Zmeniť to môžete prirodzeným vetraním alebo inštaláciou dobrých ventilátorov s výkonným elektromotorom. Ideálna je samozrejme kombinácia týchto dvoch spôsobov.

Hydroizolácia

Vlhkú garáž je možné vysušiť hydroizoláciou podlahy, ale iba ak sú vetracie otvory na mieste a nie sú upchaté alebo nefunkčné. Tiež si premyslite výber špeciálnej exteriérovej dlažby, pod ktorú je dobré použiť izolačnú penu.

Vlhkosť v garáži sa môže objaviť z rôznych dôvodov, dôležité však je, aby ste túto situáciu nenechali bez povšimnutia. Vlhká garáž je prvým krokom k vzniku korózie, ktorá vedie k poruchám a poškodeniu majetku. Tento problém sa dá vyriešiť rôznymi spôsobmi, najúčinnejším je však inštalácia vetracieho systému v garáži a hydroizolácia podlahy a kontrolnej jamy.